Wolność finansowa: 7 kroków, które każdy może podjąć, aby ją osiągnąć

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Wolność finansowa: 7 kroków, które każdy może podjąć, aby ją osiągnąć

Wolność finansowa to marzenie wielu z nas.

I na szczęście odpowiedź na pytanie, jak osiągnąć wolność finansową, jest znacznie łatwiejsza niż myślisz.

Jasne, wszystkie te historie, które słyszysz o wolności finansowej, która jest możliwa dla ludzi w wieku 50, 40, a nawet 30 lat, mogą początkowo wydawać się całkowicie nieosiągalne. Ale zobaczysz, że kiedy podzielisz ten cel i wdrożysz kilka kluczowych strategii, podążanie za krokami prowadzącymi do wolności finansowej jest całkowicie wykonalne.

W rzeczywistości, jak ci pokażę, tylko kilka prostych poprawek w zarządzaniu pieniędzmi może mieć ogromny wpływ na to, czy możesz być wolny finansowo – w tym na to, jak wcześnie możesz się tam dostać.

ODZYSKAJ KONTROLĘ NAD SWOIMI FINANSAMI

Pomoże Ci w tym nasz bezpłatny planer budżetu szybko i łatwo przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi – zamiast cię kontrolować.

Pobierz za darmo przez ograniczony czas!

Rozumiem!

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą, aby wykorzystać swój budżet!

Dołączysz również do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać aktualne informacje o tym, jak zarządzać swoimi pieniędzmi — anuluj subskrypcję w dowolnym momencie na końcu każdego e-maila.

Czym jest wolność finansowa?

Wolność finansowa jest wtedy, gdy możesz żyć tak, jak chcesz, bez martwienia się o finansowe skutki podejmowanych decyzji.

Będzie to na ogół spowodowane posiadaniem wystarczających oszczędności, inwestycji i innych aktywów, aby móc utrzymać się finansowo.

Chociaż niekoniecznie oznacza to, że możesz spędzić resztę życia podróżując po świecie pierwszą klasą, daje ci to możliwość zaprzestania pracy i robienia tego, na co masz ochotę – w granicach rozsądku.

Dzieje się tak częściowo dlatego, że skonfigurowałeś swoje finanse w taki sposób, aby pracowały dla Ciebie, a nie na odwrót.

Z ilością pieniędzy, które generują twoje inwestycje i inne aktywa w połączeniu z oszczędnościami, powinieneś być w stanie przeżyć z tego do końca życia.

Jak się przekonasz, wolność finansowa nadal oznacza, że ​​będziesz musiał efektywnie zarządzać swoimi pieniędzmi, aby zapewnić ich trwałość.

Aby ułatwić sobie to zadanie, skorzystaj z bezpłatnej aplikacji, takiej jak Personal Capital, aby zobaczyć wszystkie swoje finanse w jednym miejscu, a także uzyskać spersonalizowane wskazówki, jak poprawić zarządzanie pieniędzmi, to świetne miejsce na początek.

Kapitał osobisty

Nasz wybór: Najlepsza aplikacja do budżetowania

Łatwo nasz wybór dla najlepsza aplikacja, która pomoże Ci lepiej zarządzać pieniędzmi.

Twórz budżet, automatycznie śledź swoje wydatki, otrzymuj spersonalizowane porady, otrzymuj powiadomienia o ukrytych opłatach i wiele więcej — i jego .

Jak osiągnąć wolność finansową?

Pytanie o to, jak uzyskać wolność finansową, wiąże się z osiągnięciem kilku kluczowych kamieni milowych, jeśli chodzi o finanse.

Obejmują one:

 • Ustal cele finansowe – Nie możesz osiągnąć celu, jeśli nie wiesz, jaki jest ten cel.

  W przypadku osiągnięcia wolności finansowej poniżej pokażę, jak wypracować ten cel.

 • Unikaj wysokiego zadłużenia odsetkowego – A jeśli już go masz, zrób wszystko, żeby jak najszybciej go spłacić.
 • Wydawaj mniej niż zarabiasz – To jedna z kluczowych mantr skutecznego zarządzania finansami, ale mało osób się nią kieruje.

  Bez tego, szczerze mówiąc, nigdy nie osiągniesz wolności finansowej.

 • Zacznij wcześnie inwestować – Im wcześniej zaczniesz inwestować, tym więcej czasu dasz magii odsetek składanych, co oznacza, że ​​szybciej Twoje pieniądze zaczną na Ciebie pracować.
 • Najpierw zapłać sobie – Odnosi się to do faktu, że pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, gdy otrzymasz wypłatę, jest przyczynienie się do realizacji swoich celów finansowych, zamiast czekać do końca miesiąca, aby zobaczyć, ile zostało.

  Płacąc najpierw sobie, upewniasz się, że Twoje cele finansowe są zawsze pod opieką.

Jeśli naprawdę chcesz dowiedzieć się, jak osiągnąć wolność finansową, jedna książka jest zawsze na szczycie mojej listy rekomendacji.

Prosta droga do bogactwa JL Collins to naprawdę jedna z najlepszych książek o finansach osobistych.

Jest prosty i praktyczny, a jego wyjaśnienie, jak zdobyć swoje finanse, aby zacząć inwestować i przygotować się na emeryturę, jest niezwykle łatwe dla każdego.

To jest dokładnie to, co robię z własnymi finansami i nie mogę tego wystarczająco polecić.

Jakie są 7 kroków do wolności finansowej?

7 Kroków do Wolności Finansowej odnosi się do różnych etapów, które każdy z nas osiąga na drodze do wolności finansowej.

To może naprawdę pomóc, ustawiając kilka drogowskazów, które pokażą ci, gdzie jesteś i gdzie chcesz być.

Są również świetne do pokazania ci, że bez względu na to, gdzie jesteś na tej ścieżce, inni byli tam, gdzie byłeś – i ostatecznie dotarli do wolności finansowej.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, powiedzmy: „Jak stać się stabilnym finansowo?”, bo wydaje się to odległym marzeniem, te siedem kroków pokaże ci, że jest to zdecydowanie możliwe.

1.

Przetrwanie finansowe

Jest to krok, na którym większość z nas znajduje się, gdy dostaje swoją pierwszą prawdziwą „dorosłą pracę”, chociaż prawdą jest, że wiele osób odkłada to, aby zaoszczędzić pieniądze i dłużej mieszkać z rodzicami.

Oznacza to, że kiedy tu dotrzesz, prawdopodobnie właśnie zrobiłeś wielki krok od posiadania kogoś, kto cię wspiera, do śledzenia własnych rachunków i płatności, w tym czynszu.

Idealnie byłoby, gdybyś odkładał jakieś oszczędności przy każdej wypłacie.

Robienie tego przy jednoczesnym unikaniu długów o wysokim oprocentowaniu jest tutaj kluczem do przejścia do następnego kroku.

Powiązany:

2.

Stabilność finansowa

Stabilność finansowa ma miejsce, gdy zaczynasz czuć się bardziej komfortowo ze swoimi finansami.

Twój fundusz awaryjny zacznie rosnąć, nie będziesz zestresowany, gdy co miesiąc napływają rachunki i masz pewność, że potrafisz zarządzać wydatkami, tak aby przyczyniać się do osiągania celów finansowych każdego miesiąca.

Dotarcie tutaj jest już dużym osiągnięciem.

Mimo wszystko, zostało znalezione że tylko 61% amerykańskich gospodarstw domowych może pokryć nieoczekiwany wydatek w wysokości 400 USD bez konieczności uciekania się do zadłużenia na karcie kredytowej lub innych opcji.

Trzymanie się budżetu może być ważne na tym etapie, aby Twoje wydatki pozostały pod kontrolą – a nawet po to, abyś mógł jeszcze bardziej obniżyć wydatki.

3.

Zapewnione finansowo

Do tej pory nie będziesz już mieć żadnych długów, z wyjątkiem hipoteki.

Ale przynajmniej spłacisz wszelkie wysoko oprocentowane długi, w które się wpakowałeś, aby wszystkie twoje wolne pieniądze mogły być teraz skoncentrowane na twoich celach finansowych.

Twój fundusz awaryjny będzie również w pełni wykorzystany (co dla większości ludzi stanowi od trzech do sześciu miesięcy wydatków na utrzymanie).

Jeśli chodzi o osiągnięcie wolności finansowej, inwestycje są kluczowe i do tego momentu powinieneś był zacząć wpłacać składki na konto emerytalne lub inną formę inwestycji. W ten sposób Twoje pieniądze mogą zacząć pracować dla Ciebie – a im wcześniej to nastąpi, tym szybciej osiągniesz swój numer wolności finansowej.

Biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie minęło kilka lat, odkąd byłeś na etapie 1, prawdopodobnie osiągnąłeś pewien postęp w swojej karierze – a wraz z tym mogła wzrosnąć Twoja wypłata. Uważaj, aby nie dać się wciągnąć w inflację stylu życiaktóry w tym momencie może być zabójcą dla wszelkich marzeń o wolności finansowej.

Powiązany: Jak wzbogacić się z niczego: jedyna strategia, która okazała się skuteczna

4.

Bezpieczeństwo finansowe

Pamiętać Prosta droga do bogactwa wspomniałem wcześniej? Autor tej książki opisuje ten krok jako moment, w którym masz „pieniądze FU”.

Chcesz rzucić pracę na jakiś czas (i powiedzieć swojemu szefowi, żeby… cóż, prawdopodobnie widzisz, gdzie pojawia się powiedzenie „pieniądze FU”)? Tutaj możesz sobie na to pozwolić.

A może straciłeś pracę lub z jakiegoś powodu nie możesz pracować przez jakiś czas? Wtedy jesteś chroniony.

To nie jest emerytura, ponieważ na tym etapie nie będziesz miał wystarczająco dużo, aby utrzymać się w nieskończoność.

Ale z pewnością jesteś tutaj bezpieczny, z majątkiem netto, który jest już prawdopodobnie sześciocyfrowy, więc powinieneś być w stanie z łatwością przetrwać wszelkie finansowe burze, które rzuca na ciebie życie.

Powiązane: Co dalej w życiu po spłaceniu kredytu hipotecznego?

5.

Niezależność finansowa

To jeden z głównych kamieni milowych na Twojej drodze: niezależność finansowa.

Na tym etapie, jeśli już nigdy nie będziesz pracować, Twoje oszczędności i pieniądze generowane przez Twoje inwestycje będą w stanie na zawsze pokryć Twoje podstawowe wydatki na życie.

Dokładna kwota potrzebna tutaj będzie się różnić w zależności od Twoich potrzeb, przy czym największym czynnikiem są Twoje roczne wydatki.

Oznacza to, że im bardziej ograniczysz te wydatki, tym szybciej osiągniesz niezależność finansową.

Najczęstszym sposobem, aby dowiedzieć się, ile potrzebujesz, aby być niezależnym finansowo, jest zasada 4%.

Oznacza to, że jeśli jesteś w stanie utrzymać się z 4% wartości swojego portfela rocznie, masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby utrzymać się w przyszłości.

badania wykazały Twoje inwestycje wygenerują wystarczającą ilość pieniędzy, abyś mógł kontynuować działalność.

Na przykład, jeśli wydajesz 40 000 USD na wydatki na życie rocznie, będziesz potrzebować 1 000 000 USD, aby osiągnąć niezależność finansową.

6.

Wolność finansowa

Wolność finansowa jest jak niezależność finansowa, ale z bardziej zabawnymi rzeczami.

Zasadniczo oznacza to, że nie tylko możesz pokryć podstawowe wydatki na życie, ale także będziesz mógł sobie pozwolić na skreślanie rzeczy z listy rzeczy do zrobienia, takich jak ta wielka zagraniczna podróż, o której marzysz, lub kupno domku w Las.

Oznacza to, że nie tylko będziesz mógł przejść na emeryturę, ale możesz przejść na emeryturę dobrze.

Chociaż nie będziesz w stanie wydawać całkowicie dziko, możesz teraz przestać pracować i zacząć żyć życiem, o jakim marzyłeś.

7.

Obfitość finansowa

Co zabawne, 7 kroków do wolności finansowej faktycznie wykracza poza wolność finansową, idąc o krok dalej.

W szczególności obfitość finansowa ma miejsce wtedy, gdy nadal zwiększasz swoją wartość netto do znacznej kwoty. Jest to rodzaj bogactwa, które można przekazać następnemu pokoleniu lub wykorzystać do sfinansowania wybranego przedsięwzięcia charytatywnego.

Będziesz już daleko za etapem konieczności pracy, ale twoje inwestycje prawdopodobnie nadal przynoszą dość znaczną sumę pieniędzy, pozwalając ci jeszcze bardziej zwiększyć swój majątek. Śmiało można powiedzieć, że jeśli dotrzesz do tego kroku, prawie na pewno masz całkowicie kontrolę nad swoimi finansami i bardzo ciężko pracujesz dla siebie.

Czy wolność finansowa jest możliwa?

Wolność finansowa jest z pewnością możliwa, także na długo przed osiągnięciem zwykłego wieku emerytalnego, czego przykładem są osoby w wieku 50, 40, a nawet 30 lat, które ją osiągają.

Będzie to zależeć od kilku aspektów, z których najważniejsze to to, jak wcześnie zaczniesz inwestować i jak dobrze kontrolujesz swoje wydatki.

Opiera się to na kilku kluczowych koncepcjach.

Po pierwsze, procent składany potrzebuje czasu, aby zadziałał swoją magią, co oznacza, że ​​im wcześniej zaczniesz oszczędzać i inwestować, tym dłużej Twoje pieniądze będą musiały skumulować swoją wartość.

Jak zobaczymy poniżej, nawet czekanie kilka lat może mieć ogromny wpływ na to, ile masz pieniędzy w określonym wieku.

Po drugie, twój poziom wolności finansowej będzie w dużej mierze zależał od tego, ile musisz wydać każdego roku.

Innymi słowy: im wyższe są Twoje roczne wydatki, tym więcej pieniędzy będziesz potrzebować, zanim przestaniesz pracować.

Więc im bardziej możesz kontrolować swoje wydatki, tym bardziej prawdopodobne jest, że wolność finansowa będzie dla Ciebie możliwa.

Możesz zobaczyć, jak obie te koncepcje wchodzą w grę w poniższej tabeli. Pokazuje, w jakim wieku możesz zostać milionerem, w oparciu o wiek, w którym zaczynasz oszczędzać i inwestować w porównaniu do tego, ile inwestujesz każdego miesiąca.

Zakłada roczne zwroty w wysokości 8%, co jest średnią wydajnością S&P 500 w czasie, więc prawdopodobnie będzie to, co uzyskasz, powiedzmy, 401 (k), które śledzi rynek akcji w USA.

Jak widać – co może nie dziwić – dokładnie pokazuje, że im wcześniej zaczniesz i im więcej zainwestujesz, tym wcześniej zostaniesz milionerem. Ale co ciekawsze, pokazuje znaczący wpływ, jaki kilka poprawek w zarządzaniu pieniędzmi może mieć na ogólną sytuację finansową.

Na przykład, jeśli zaczniesz inwestować 1000 USD miesięcznie w wieku 35 lat, zostaniesz milionerem w wieku 62 lat.

Jeśli w tym czasie zainwestujesz tylko 500 USD miesięcznie, to dodaje dziewięć lat do swojego życia zawodowego.

(A jeśli planujesz przejść na emeryturę z 1 milionem dolarów, ta różnica 500 dolarów oznacza, że ​​nie przejdziesz na emeryturę, dopóki nie skończysz 70 lat).

Jeśli chcesz zmienić kwoty, aby dostosować je do osobistych okoliczności, ten kalkulator wolności finansowej pozwala trochę pobawić się liczbami.

Robiąc to, zwróć uwagę na efekt wcześniejszego rozpoczęcia i większego oszczędzania.

Jaki jest pierwszy krok do wolności finansowej?

Pierwszym krokiem w kierunku wolności finansowej musi być opanowanie wydatków, tak aby wydawać mniej niż zarabiasz.

Stamtąd będziesz mógł zacząć budować swój fundusz awaryjny, aby mieć pewność, że poradzisz sobie z nieoczekiwanym niepowodzeniem finansowym.

Jeśli jednak okaże się, że wydajesz więcej niż zarabiasz, jest to poważny problem, którym musisz się zająć jak najszybciej.

Prawdopodobnie oznacza to, że zaciągasz dług, aby się utrzymać, co, jeśli będzie trwało, oznacza, że ​​nigdy nie osiągniesz wolności finansowej.

Najlepszym sposobem na to jest rozpoczęcie budżetu, abyś mógł śledzić swoje wydatki.

Nie wiedząc dokładnie, gdzie idzie każdy dolar, nigdy nie będziesz w stanie zobaczyć, gdzie można wprowadzić zmiany, aby obniżyć wydatki.

Pomoże Ci to również upewnić się, że co miesiąc przyczyniasz się do realizacji swoich celów finansowych.

Aby rozpocząć, pobierz poniższy darmowy szablon budżetu.

ZARZĄDZAJ PIENIĘDZY JAK SZEF

Skuteczne zarządzanie pieniędzmi może dosłownie zmienić swoje życie.

A rozpoczęcie planowania budżetu za pomocą naszego narzędzia do planowania budżetu to pierwszy krok w tym kierunku.

Pobierz za darmo przez ograniczony czas!

Rozumiem!

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą, aby wykorzystać swój budżet!

Dołączysz również do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać aktualne informacje o tym, jak zarządzać swoimi pieniędzmi — anuluj subskrypcję w dowolnym momencie na końcu każdego e-maila.

A jeśli nie masz pewności, ile przypisać do każdej kategorii budżetu (abyś mógł dowiedzieć się, czy wydajesz za dużo na konkretną pozycję na podstawie swoich zarobków), świetnym pomysłem jest przestrzeganie zasady 50/20/30 metoda budżetowa.

Jaki jest budżet 50/20/30?

Metoda budżetowa 50/20/30 polega na podziale wydatków na trzy szerokie kategorie i przypisaniu do nich dochodów w oparciu o następujące wartości procentowe: 50% na potrzeby, 30% na potrzeby i 20% na cele.

Kluczem jest tutaj upewnienie się, że „przypadkowo” nie umieszczasz swoich „chceń” pod „potrzebami”.

Oznacza to, że ważne jest, aby być ze sobą szczerym w kwestii tego, czego naprawdę potrzebujesz — na przykład zakupy spożywcze są „potrzebą”, a jedzenie na wynos jest „chceniem”, nawet jeśli oba dotyczą jedzenia.

(A przy okazji… jeśli chcesz zacząć z własnym budżetem 50/20/30, ten szablon powyżej jest do tego stworzony!)

Jaka jest różnica między wolnością finansową a niezależnością finansową?

Niezależność finansowa ma miejsce wtedy, gdy twoje oszczędności i pieniądze generowane przez twoje inwestycje są w stanie pokryć podstawowe wydatki na życie w przyszłości.

Z drugiej strony wolność finansowa jest podobna, ale pozwala pozwolić sobie na pewne ulepszenia stylu życia, takie jak podróże.

Oznacza to, że jeśli chodzi o wolność finansową i niezależność finansową, wiele osób postrzega je jako to samo – i zdecydowanie prawdą jest, że są one podobne.

Ale wolność finansowa, jak widać z siedmiu powyższych kroków, jest zasadniczo wisienką na torcie niezależności finansowej.

Nie zrozum mnie źle, niezależność finansowa jest niesamowita, zwłaszcza że oznacza, że ​​już nigdy nie będziesz musiał pracować.

Oznacza to jednak, że musisz mieć oko na swoje wydatki, aby upewnić się, że wydatki mieszczą się w limicie 4%.

Wolność finansowa daje ci, cóż, więcej swobody niż to.

Jest to prawdopodobnie bliższe wymarzonej emeryturze, o której myślisz, ponieważ uwalnia więcej budżetu na rzeczy, które chciałeś robić, gdy już nie będziesz musiał pracować.

Żeby było jasne: po osiągnięciu wolności finansowej nie możesz całkowicie wydawać wszystkiego, co chcesz i kiedy chcesz.

W końcu nie chcesz mieć problemów za kilka lat i wracać do pracy.

Ale z pewnością masz o wiele więcej miejsca na rozpoczęcie odhaczania rzeczy z tej listy rzeczy do zrobienia.

Ile pieniędzy potrzebuję do wolności finansowej?

Oblicz, ile Twoim zdaniem będą wynosić roczne wydatki na emeryturze, a następnie pomnóż tę kwotę przez 25.

W oparciu o regułę 4%, wskaże Ci ona, ile będziesz potrzebować, aby osiągnąć wolność finansową.

Ta formuła wolności finansowej dotyczy również tego, ile będziesz potrzebować, aby osiągnąć niezależność finansową.

Różnica sprowadza się do rocznych wydatków.

Jak wspomniano w dyskusji na temat tego, czym jest wolność finansowa a niezależność finansowa, wolność finansowa polega na tym, że masz pieniądze na robienie tych dodatkowych rzeczy, o których marzyłeś.

Ponieważ będzie to oczywiście wiązało się z nieco wyższymi rocznymi wydatkami, ważne jest, aby przynajmniej z grubsza oszacować, ile chcesz na nie przeznaczyć.

W ten sposób możesz dowiedzieć się, ile pieniędzy potrzebujesz, aby uzyskać wolność finansową i odpowiednio skonfigurować swój osobisty plan finansowy, aby osiągnąć ten cel.

Dlaczego wolność finansowa jest ważna?

Wolność finansowa jest ważna, ponieważ pozwala żyć bez stresu związanego z finansowymi skutkami wydarzeń i podejmowanych decyzji.

Oczywiście dalsze efektywne zarządzanie finansami ma kluczowe znaczenie – wolność finansowa nie oznacza, że ​​możesz wydawać jak multimiliarder.

Ale pozbycie się stresu związanego z koniecznością pilnowania każdego dolara i pozbycie się uczucia przygnębienia, gdy kolejny rachunek ląduje w Twojej skrzynce pocztowej, to tylko niektóre z korzyści płynących z osiągnięcia tego etapu.

Istnieje wiele wspaniałych cytatów o wolności finansowej, ale mój ulubiony cytat o wolności finansowej, który pokazuje, dlaczego jest ona tak ważna, pochodzi od JL Collinsa (tak, autor Prosta droga do bogactwa o czym pisałem powyżej).

On mówi:

„Jest wiele rzeczy, które można kupić za pieniądze, ale najcenniejszą ze wszystkich jest wolność.

Wolność robienia tego, co chcesz i pracy dla kogo szanujesz”.

JL Collinsa

Sprawdź więcej cytatów dotyczących planowania finansowego tutaj.

Ostatnie przemyślenia na temat osiągnięcia wolności finansowej

Jak widzisz, wolność finansowa jest zdecydowanie możliwa, jeśli masz skuteczny plan wolności finansowej.

Konsekwentnie oszczędzając i inwestując jak najwięcej pieniędzy, Ty również możesz osiągnąć wolność finansową w nadchodzących latach.

Powiedzmy sobie jasno: to nie stanie się z dnia na dzień.

Więc jeśli dopiero zaczynasz, zastanawianie się, jak osiągnąć wolność finansową za 5 lat, jest prawdopodobnie niewłaściwym pytaniem.

Zamiast tego spójrz, jak możesz ograniczyć swoje wydatki, aby móc przeznaczyć więcej pieniędzy na ten cel. Zrobienie czegoś takiego jak 30-dniowe wyzwanie może być świetnym punktem wyjścia do tego.

Ma to również tę dodatkową zaletę, że zmniejsza roczne wydatki, co oznacza, że ​​„liczba wolności finansowej” będzie mniejsza, a tym samym szybsza do osiągnięcia.

7 kroków do wolności finansowej to świetna mapa, jak dojść do celu, chociaż podróż każdej osoby będzie inna.

Jasne, możesz być zabezpieczony finansowo na przykład do 30 roku życia, ale jeśli nie, po prostu dostosuj swój plan wolności finansowej – i nadal patrz w przyszłość wolną od stresu finansowego.

GOTOWY NA WIĘCEJ?

Dołącz do tysięcy subskrybentów i otrzymuj regularne wskazówki na swoją skrzynkę odbiorczą jak przejąć kontrolę nad swoimi finansami i zaoszczędzić więcej pieniędzy – i przez ograniczony czas otrzymaj w prezencie nasz darmowy planer budżetu!

Rozumiem!

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą, aby wykorzystać swój budżet!

Dołączysz również do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać aktualne informacje o tym, jak zarządzać swoimi pieniędzmi — anuluj subskrypcję w dowolnym momencie na końcu każdego e-maila.

🔥 Zalecana:  Co prywatność danych oznacza dla konsumentów?