Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Strona internetowa a blog: jaka jest różnica? 8 rzeczy, które musisz wiedzieć (i wybrać, co jest dla Ciebie odpowiednie) w 2023 r
Zastanawiasz się, czy stworzyć stronę internetową lub blog? Może jesteś po prostu ciekawy różnic między nimi.
Być może masz już jakieś pomysły na temat ich podobieństw i różnic… a może czujesz się zdezorientowany.
Niezależnie od tego, czy chcesz założyć blog, aby dzielić się swoimi pomysłami ze światem, promować sprawę, na której Ci zależy, stworzyć obecność online dla grupy społeczności, a nawet rozpocząć i rozwijać istniejącą firmę, ważne jest, aby wiedzieć, które witryny i blogi Czy.
W ten sposób będziesz wiedzieć, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
W tym artykule przeprowadzę Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć — z mnóstwem przykładów po drodze. Podzielę się też wskazówkami i strategiami, jak zacząć prowadzić własnego bloga lub stronę internetową.
Zanim skończysz czytać, będziesz dokładnie wiedział, czym jest witryna internetowa, czym jest blog i — co najważniejsze — który z nich jest odpowiedni dla Ciebie.
Strona internetowa a blog: jaka jest różnica w 2023 roku? 8 rzeczy, które warto wiedzieć
- Strona internetowa a blog: czy jest jakaś różnica?
- Co to jest blog?
- Dlaczego warto korzystać z bloga?
- Co to jest witryna internetowa?
- Dlaczego warto korzystać ze strony internetowej?
- Założenie bloga a założenie strony internetowej
- Strategie bloga
- Strategie witryny
- Strona internetowa a blog: który jest odpowiedni dla Ciebie?
Ujawnienie: Pamiętaj, że niektóre z poniższych linków są linkami partnerskimi i bez dodatkowych kosztów, ja zarobię prowizję. Wiedz, że polecam tylko produkty i usługi, z których osobiście korzystałem i za którymi stoję. Kiedy korzystasz z jednego z moich linków afiliacyjnych, firma wynagradza mnie, co pomaga mi prowadzić tego bloga i udostępniać bezpłatnie moje dogłębne treści czytelnikom (takim jak Ty).
Strona internetowa a blog: czy jest jakaś różnica?
Jeśli zastanawiałeś się nad zarabianiem pieniędzy w Internecie, prawdopodobnie widziałeś, jak ludzie mówią o „blogach” i „witrynach internetowych”, jakby to było to samo. Więc, Jest blog strona internetowa?
Tam Jest różnica między blogiem a stroną internetową: blog to tylko jeden rodzaj strony internetowej.
Strony internetowe i blogi mogą wyglądać bardzo różnie. Niektóre blogi są malutkie, prowadzone przez jedną osobę w wolnym czasie. Inne to ogromne platformy medialne. Niektóre witryny mają tylko jedną stronę i trochę tekstu. Inne strony internetowe to ogromne sklepy internetowe.
Przyjrzyjmy się bliżej niektórym przykładom — i temu, jak możesz wykorzystać blog lub stronę internetową, aby osiągnąć swoje cele.
Co to jest blog?
Blog to witryna internetowa zawierająca regularnie nowe elementy treści (często nazywane wpisami na blogu lub po prostu wpisami). Ten typ strony musi korzystać ze specjalnego oprogramowania do blogowania.
Oprogramowanie do blogowania zwykle pozwala na inne funkcje specyficzne dla blogów, takie jak komentarze.
Najwcześniejsi prekursorzy blogów pojawili się już w 1993 i 1994 roku jako dzienniki internetowe i pamiętniki internetowe. Dopiero w 1997 roku powstał termin „weblog” („web log”), od którego pochodzi „blog”.
Potem zaczęło pojawiać się wiele różnych platform blogowych, które ułatwiły ludziom tworzenie własnych blogów: możesz przeczytać o tym w moim artykule o historii blogowania.
Obecnie wiele blogów nadal wyświetla najnowsze posty w widocznym miejscu na swojej stronie głównej — ale nie jest to wymagane.
Niektóre blogi (w tym blog, który teraz czytasz, Ryrob.com) mają strukturę bardziej biznesową. Mają „statyczną” stronę główną, która przedstawia firmę i linki do kluczowych postów na blogu.
Istnieje wiele różnych platform do blogowania, ale najpopularniejsza jest WordPress — jest używana przez 42% sieci (do tworzenia zarówno stron internetowych, jak i blogów).
Bardziej szczegółowo omówimy WordPress później, kiedy przyjrzymy się, jak założyć bloga.
Oto kilka przykładów blogów:
- RyRob: Bloguję o zakładaniu bloga i rozwijaniu pobocznego biznesu
- BuzzFeed: wiele wiadomości, opinii, quizów i treści związanych z popkulturą
- Straszna mama: mocno udźwiękowione artykuły o rodzicielstwie
Dlaczego warto korzystać z bloga?
Dlaczego więc miałbyś używać bloga? Cóż, jest wiele dobrych powodów. Może jeden (lub więcej) z nich rezonuje z tobą.
- Możesz użyć bloga jako kreatywnego gniazda. Wielu blogerów lubi publikować swoje przemyślenia i pomysły dla publiczności na całym świecie… dla niektórych jest to główna zaleta blogowania. Jeśli chcesz mieć możliwość publikowania swoich tekstów za darmo, w sposób szybki i bardzo przystępny, blogowanie może być dla Ciebie fantastyczną opcją. Niektórzy blogerzy publikują na swoich blogach wiersze, opowiadania, a nawet rozdziały powieści.
- Możesz użyć bloga jako platformy internetowej. Być może chcesz zostać wpływową postacią, a nawet liderem myśli w swojej dziedzinie. Jeśli jesteś pisarzem lub mówcą — albo aspirujesz do tego — Twój blog zapewnia platformę do dzielenia się pomysłami i poszerzania grona odbiorców.
- Możesz użyć bloga jako wizytówki swojej pracy. Założenie bloga zajmuje tylko 10 – 15 minut… a jeśli jesteś niezależnym pisarzem (lub twórcą dowolnego rodzaju), blog może być naprawdę łatwym sposobem na stworzenie portfolio online.
- Możesz korzystać z bloga, aby na bieżąco informować rodzinę i przyjaciół o swoich przygodach. Możesz na przykład zacząć pisać blogi podróżnicze, aby udostępniać wszystkie swoje zdjęcia i szczegóły podróży rodzinie i znajomym na całym świecie. Może to być dobra opcja, jeśli nie wszyscy Twoi krewni korzystają z mediów społecznościowych: aby czytać Twojego bloga, nie potrzebują konta ani aplikacji w mediach społecznościowych, wystarczy, że odwiedzą Twoją witrynę w dowolnej przeglądarce internetowej. Możesz łatwo wysłać im link e-mailem.
- Możesz użyć bloga jako podstawy biznesu online. Chociaż blog nie jest biznesem samym w sobie, wiele osób zarabia na blogowaniu — zamieniając swojego bloga w drugie źródło dochodów, a nawet pełnoetatową karierę.
- Możesz użyć bloga do promowania istniejącej firmy. Jeśli już prowadzisz firmę — sklep internetowy, restaurację, firmę konsultingową lub inny rodzaj działalności — możesz wykorzystać blog jako sposób na promowanie tego, co robisz. Twoje posty na blogu mogą być świetnym sposobem na przyciągnięcie nowych potencjalnych klientów i pomóc im poznać Ciebie i to, co możesz dla nich zrobić.
Co to jest witryna internetowa?
Witryna internetowa może być dowolną stroną (lub zestawem stron) online. Może to być tak proste, jak pojedyncza strona z danymi kontaktowymi firmy, trochę jak Wizytówka Apple Wallet.
Jeśli znasz kod HTML, możesz stworzyć bardzo prostą stronę internetową za pomocą zwykłego edytora tekstu.
Zwykle jednak strony internetowe będą tworzone w taki sam sposób jak blogi, przy użyciu specjalnego oprogramowania.
W rzeczywistości wiele platform blogowych jest jednocześnie twórcami stron internetowych. Niekoniecznie musisz korzystać z funkcji blogowania, aby stworzyć stronę internetową z ich wykorzystaniem.
W niektórych przypadkach strony internetowe będą zawierać sekcję blogów. Jednak nie to będzie głównym tematem witryny.
Kilka — bardzo różnych — przykładów stron internetowych to:
- Amazon.com: największy sklep internetowy na świecie
- Wikipedia.org: ogromna, bezpłatna encyklopedia internetowa
- Dla wszystkich czy tylko dla mnie?: prosta strona internetowa, która pozwala sprawdzić, czy strona jest niedostępna na całym świecie, czy tylko Ty masz problemy z połączeniem się z nią
Dlaczego warto korzystać ze strony internetowej?
Kiedy warto skorzystać ze strony internetowej, a kiedy z bloga? W wielu sytuacjach korzystanie ze strony internetowej ma największy sens. Na przykład:
- Możesz użyć strony internetowej, aby podać informacje o firmie lub organizacji (offline). Załóżmy, że prowadzisz centrum aktywności dla dzieci. Możesz stworzyć stronę internetową z informacjami o godzinach otwarcia, wyposażeniu, menu kawiarni i tak dalej.
- Możesz użyć strony internetowej, aby udostępnić narzędzie lub zasób, online w przeglądarce lub do pobrania. Na przykład strona internetowa getpaint.net istnieje, aby umożliwić ludziom pobieranie oprogramowania Paint.NET (darmowe oprogramowanie do cyfrowej edycji zdjęć/grafiki).
- Za pomocą witryny internetowej można utworzyć osobistą stronę głównąjak wizytówka online lub CV online. O mnie pozwala łatwo stworzyć jednostronicową stronę internetową z krótką biografią oraz linkami do twoich serwisów społecznościowych.
- Możesz użyć strony internetowej do specjalnego wydarzenia, takiego jak ślub. Ten typ strony internetowej pozwala łatwo dostarczać gościom informacje, takie jak godziny, mapy, plany miejsc i szczegóły rejestru wesel.
- Możesz korzystać ze strony internetowej, takiej jak sklep internetowy. Aby stworzyć tego typu stronę internetową, musisz użyć specjalnego narzędzia do tworzenia witryn eCommerce. Oprogramowanie tego typu umożliwia dodawanie produktów do witryny, zarządzanie zapasami, rejestrowanie i przetwarzanie zamówień, przyjmowanie płatności i tak dalej.
- Witryny internetowej można używać jako forum internetowego (lub społeczności). Jeśli chcesz zgromadzić podobnie myślących ludzi, jest to świetny sposób, aby to zrobić. Pozwala stworzyć własną społeczność zamiast polegać na dużym serwisie społecznościowym, takim jak Facebook — który może potencjalnie zamknąć lub zablokować Twoją społeczność bez ostrzeżenia. Będziesz potrzebować specjalnego oprogramowania do forum, takiego jak bbPress dla WordPress.
Założenie bloga a założenie strony internetowej
Niezależnie od tego, czy zaczynasz blog, czy tworzysz stronę internetową, przejdziesz przez podobny proces.
Najpierw musisz zdecydować, jakiego oprogramowania do blogowania chcesz używać. Niektóre platformy blogowe to rozwiązania „wszystko w jednym”. Oznacza to, że otrzymujesz oprogramowanie wraz z hostingiem i możliwością rejestracji nazwy domeny.
Inne platformy, takie jak WordPress.org, po prostu dają ci oprogramowanie. Nazwę domeny i hosting kupujesz osobno.
Może to wydawać się trochę bardziej zniechęcające, gdy dopiero zaczynasz, ale na dłuższą metę zapewnia dużo większą elastyczność (i często kończy się taniej).
W większości przypadków nie musisz mocno angażować się w stronę internetową zamiast bloga od pierwszego dnia. Wiele platform internetowych można również wykorzystać do tworzenia blogów — i odwrotnie.
Moim najlepszym zaleceniem jest użycie WordPress.org, który jest świetny zarówno dla blogów, jak i stron internetowych.
Istnieją tysiące różnych wtyczek (dodatków), które zapewniają Twojej witrynie WordPress dodatkową funkcjonalność — wiele z nich jest całkowicie darmowych. Ponadto istnieje wiele różnych motywów (szablonów/projektów) do wyboru. Ponownie, wiele jest bezpłatnych.
Ale jeśli czujesz, że WordPress nie jest twoją filiżanką herbaty lub szukasz znacznie prostszego rozwiązania dla obu przypadków użycia, przejdź do Miękkie. Softr to platforma bez kodowania przeznaczona dla osób, które nie wiedzą, jak kodować, tworzyć aplikacje internetowe, strony internetowe i blogi.
Strategie bloga
Istnieje wiele różnych sposobów na zbudowanie udanego bloga. W tym miejscu podzielę się niektórymi z moich ulubionych strategii blogowania — oraz linkami do dalszych informacji na temat RyRob, które pomogą Ci zastosować je w praktyce.
Strategia 1. Miej czystą niszę
Ze względu na pochodzenie blogów wielu blogerów zaczyna od traktowania swojego bloga jak osobistego pamiętnika. Piszą o wszystkim i o wszystkim, co ich interesuje.
Nie ma w tym nic złego, ale jeśli chcesz poszerzyć grono odbiorców (nie tylko przyjaciół i rodzinę), a nawet zarabiać na blogowaniu, musisz skupić się na konkretnym temacie.
Nazywa się to często „niszą” Twojego bloga. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z moim przewodnikiem na temat wybierania niszy blogowej.
Zwykle Twój blog będzie należał do szerokiej niszy, takiej jak „blogi podróżnicze” lub „blogi kulinarne”. Powinien również wyraźnie koncentrować się na temacie i/lub odbiorcach, aby się wyróżnić.
Na przykład, jeśli masz bloga podróżniczego, możesz pisać o podróżach przyjaznych dla środowiska (określony temat) lub o podróżach dla emerytów (określona grupa odbiorców).
Kiedy zastanawiasz się, w jakiej niszy blogować, nie myśl tylko o zarabianiu pieniędzy. Wybierz niszę, na której naprawdę Ci zależy: taką, o której z przyjemnością będziesz pisać przez wiele lat.
Strategia 2. Uzyskaj większy ruch (odwiedzający)
Niezależnie od powodu blogowania, prawdopodobnie chcesz mieć więcej odwiedzających. Oznacza to zwiększenie ruchu na swoim blogu.
Świetnym sposobem na to jest pisanie treści, których ludzie już szukają w Google. Aby to zrobić, musisz przeprowadzić badanie słów kluczowych.
Wypróbuj moje Narzędzie propozycji słów kluczowych oparte na sztucznej inteligencji, aby uzyskać dziesiątki popartych badaniami pomysłów na słowa kluczowe i tematy do napisania na swoim blogu już dziś.
Gdy już wiesz, na jakie słowa kluczowe kierujesz reklamy, możesz zastosować zasady SEO na stronie (optymalizacji pod kątem wyszukiwarek), aby treść była łatwa do zrozumienia zarówno dla czytelników, jak i wyszukiwarek.
Oczywiście wyszukiwarki nie są jedynym źródłem ruchu na Twoim blogu.
Dobrym pomysłem jest pozyskiwanie ruchu z wielu różnych miejsc, ponieważ dzięki temu Twój blog jest bardziej odporny na zmiany w algorytmie Google.
Wielu blogerów uzyskuje duży ruch z serwisów społecznościowych i blogów innych osób (patrz strategia 4).
Strategia 3. Twórz regularne treści
Aby zbudować odnoszącego sukcesy bloga, musisz publikować regularne posty.
Może się to wydawać łatwe, gdy dopiero zaczynasz i czujesz się pełen pomysłów i ekscytacji… ale w miarę upływu tygodni i miesięcy wielu blogerom trudno jest utrzymać tempo.
Świetnym sposobem na bycie na bieżąco jest utworzenie kalendarza treści, które planujesz opublikować.
W ten sposób możesz iść do przodu… i nie zabraknie Ci pomysłów na posty na blogu. Możesz pobrać mój bezpłatny szablon treści/kalendarza redakcyjnego, aby wykorzystać go jako podstawę do własnego planu.
Nie czuj, że musisz produkować dużo treści. Czytelnicy woleliby mieć dwa lub trzy naprawdę dobre kawałki każdego miesiąca niż kilka połowicznych i pospiesznych kawałków co tydzień.
Opracuj dla siebie realistyczny harmonogram… i trzymaj się go.
Strategia 4. Nawiązuj kontakty z innymi blogerami
Jedną ze wspaniałych rzeczy w świecie blogów jest to, że możesz osiągnąć znacznie więcej, współpracując z innymi niż rywalizując z nimi.
Retweetując posty innych blogerów, komentując ich posty, stając się ich partnerem, a nawet po prostu wysyłając im miłego e-maila, możesz nawiązać kontakty, które pomogą wam obojgu — i przyniosą korzyści również Twoim czytelnikom.
Posty gościnne to szczególnie dobry sposób na zbudowanie silnego połączenia nie tylko z innym blogerem, ale także z jego odbiorcami.
Kiedy publikujesz gościnnie na blogu, piszesz dla nich fragment treści pod własnym nazwiskiem. Na końcu posta otrzymasz „biografię”, w której możesz napisać coś o sobie i zamieścić link do własnego bloga.
Strategie witryny
W przeciwieństwie do bloga, Twoja witryna z czasem pozostanie dość statyczna. Nie będziesz regularnie publikować nowych treści.
Zamiast tego z większym prawdopodobieństwem zachęcisz ludzi do podjęcia działania — na przykład do odwiedzenia Twojego sklepu stacjonarnego, dokonania zakupu online lub zadzwonienia do Ciebie w celu zatrudnienia.
Strategia 1. Zaprojektuj swoją stronę internetową wokół działania
Pomyśl o tym, co chcesz, aby odwiedzający witrynę zrobili. W większości przypadków nie chcesz, aby po prostu kręcili się w Twojej witrynie. Zamiast tego chcesz, aby opuścili Twoją witrynę i podjęli jakieś działania.
Upewnij się, że jest jasne, co powinni zrobić dalej. Może to być coś takiego:
- Wysłanie e-maila z prośbą o zarezerwowanie pokoju w świetlicy.
- Wypełnienie formularza w celu umówienia się na pierwsze spotkanie z Tobą.
- Wzywam do rezerwacji stolika.
- Dojazd do Twojej lokalizacji.
- Skorzystanie ze specjalnej oferty.
- Dołączenie do Twojej listy mailingowej, aby móc wysłać im więcej informacji.
Strategia 2. Dbaj o aktualność swojej witryny
Niektóre strony internetowe będą miały sekcję „aktualności”, która działa jak blog. Może to być dobry sposób na udostępnianie aktualizacji. Jednak nadal bardzo ważne jest, aby wszystkie inne strony w Twojej witrynie były aktualne.
Często mówimy o witrynach internetowych jako o treściach „statycznych”, ale to nie znaczy, że piszesz treść raz i nigdy jej nie zmieniasz.
Należy regularnie przeglądać kluczowe strony w witrynie, takie jak strona Informacje, dane kontaktowe i często zadawane pytania, aby upewnić się, że żadne informacje nie są nieaktualne.
Na przykład podczas pandemii koronawirusa mogłeś zmienić informacje w swojej witrynie, aby poinformować ludzi o nowych godzinach otwarcia, ograniczeniach lub środkach ostrożności.
Jeśli te dane uległy zmianie, musisz je edytować w całej witrynie.
Nawet jeśli masz tylko małą, prostą witrynę internetową, dobrze jest szybko ją regularnie przeglądać, aby upewnić się, że wszystko jest aktualne.
Na przykład, jeśli jesteś freelancerem i podajesz, że masz 3 lata doświadczenia, będziesz chciał aktualizować to co roku.
Strategia 3. Upewnij się, że Twoja witryna działa
Czy kiedykolwiek wszedłeś na stronę internetową, aby dokonać rezerwacji lub skontaktować się z kimś, ale okazało się, że formularz jest uszkodzony? A może wysłałeś wiadomość, ale nigdy nie otrzymałeś odpowiedzi?
Czasami aktualizacje oprogramowania Twojej witryny lub zmiany wprowadzone przez dostawcę usług hostingowych mogą oznaczać, że coś w Twojej witrynie ulegnie awarii.
Co miesiąc lub dwa przeglądaj najważniejsze funkcje swojej witryny — takie jak proces płatności lub formularz kontaktowy — aby upewnić się, że wszystko działa zgodnie z przeznaczeniem.
Strategia 4. Pomóż ludziom znaleźć Twoją witrynę
Aby Twoja witryna była skuteczna, ludzie muszą o niej wiedzieć. Oznacza to upewnienie się, że mają wiele okazji, aby się z tym spotkać. Mógłbyś:
- Wydrukuj wizytówki z adresem swojej strony internetowej i miej je fizycznie dostępne w miejscu prowadzenia działalności.
- Reklamuj swoją witrynę w lokalnych gazetach lub czasopismach.
- Namaluj adres URL swojej witryny na swoim pojeździe.
- Upewnij się, że adres URL Twojej witryny znajduje się w wykazie firm w Google (jest widoczny w Mapach Google).
- Link do Twojej witryny z Twojej strony na Facebooku i innych stron w mediach społecznościowych.
- Używaj słów kluczowych w swojej witrynie, aby pomóc ludziom znaleźć ją podczas wyszukiwania rodzaju usługi lub produktu (np. podczas wyszukiwania restauracji w Twojej okolicy, jeśli prowadzisz restaurację).
- Poinformuj lokalne blogi i katalogi firm o Twojej witrynie.
Strona internetowa a blog: co jest dla Ciebie odpowiednie?
Dobra wiadomość jest taka, że niekoniecznie musisz wybierać raz na zawsze między stroną internetową a blogiem.
Większość popularnych platform do tworzenia witryn umożliwia również dodanie bloga — nie musisz tego robić od razu, ale w przyszłości możesz umieścić go w swojej witrynie.
Podobnie możesz zacząć od bloga, ale dodać wiele funkcji, które są bardziej podobne do witryn internetowych — takich jak sklep internetowy, statyczna strona główna i inne strony, takie jak „O mnie” lub „Usługi”, które są raczej stronami niż blogiem posty.
Niezależnie od tego, czy tworzysz bloga, czy stronę internetową, musisz wybrać odpowiednią platformę, na której chcesz ją zbudować.
Polecam utworzenie własnego bloga (obsługiwanego przez WordPress z Bluehost jako hosta internetowego), ale jeśli nie wydaje się to odpowiednie dla Ciebie i Twojej witryny, sprawdź moją listę najlepszych kreatorów witryn internetowych, aby zapoznać się z wieloma różnymi opcjami do rozważenia.
Jeśli planujesz założyć blog do zarabiania pieniędzy, mam świetne zasoby, które pomogą Ci szybciej osiągnąć swoje cele.
Mój bezpłatny biznesplan dotyczący bloga przeprowadzi Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć, od zdefiniowania tego, co chcesz osiągnąć, po zaplanowanie strategii i uruchomienie bloga. Dowiedz się więcej i pobierz tutaj.
Na początek zapoznaj się z moim przewodnikiem, jak założyć bloga — i zarabiać na nim pieniądze.