Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Samouczek: Jak dodać wiele blogów do sklepu Shopify
Czy kiedykolwiek chciałeś mieć więcej niż jeden kanał blogowy dla swojej witryny?
Wielu z Was pewnie pokręciło tylko głowami. Dlaczego chcesz mieć więcej niż jeden blog? Czy prowadzenie jednego nie wystarczy? Istnieje kilka przyzwoitych powodów, dla których możesz chcieć mieć więcej niż jeden kanał na blogu.
W szczególności mówię dzisiaj o Shopify. Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć prowadzić wiele blogów w Shopify. Porozmawiajmy najpierw o tych.
Dlaczego możesz potrzebować wielu blogów w Shopify
Niektórzy bardziej doświadczeni marketerzy treści mogą się zastanawiać, dlaczego chcesz mieć więcej niż jeden blog Shopify, skoro możesz używać czegoś takiego jak kategorie. Cóż, kategorie nadają się do wielu rzeczy, ale kiedy publikowane treści są bardzo różne, warto mieć możliwość uruchamiania oddzielnych kanałów dla różnych blogów.
Na przykład:
- Oddzielny kanał dla wiadomości, ogłoszeń i aktualizacji. Blogi nie powinny mieć charakteru autopromocyjnego ani wewnętrznego, więc oddzielenie drugiego kanału „blogowego” dla postów z wiadomościami i ogłoszeniami pozwala je podzielić. Pomaga również uniknąć problemów, w których zajmujesz „miejsce” w swoim kalendarzu treści z ogłoszeniem, wprowadzając chaos w swoim harmonogramie blogowania.
- Dwie odrębne, odrębne grupy odbiorców. Agencja reklamowa może mieć blog wyraźnie skierowany do wydawców i inny skierowany do reklamodawców, zamiast zmuszać ludzi do przeszukiwania bloga w poszukiwaniu odpowiednich treści. Podobnie agencja outsourcingowa może mieć jedną dla dostawców usług (takich jak pisarze, graficy i programiści) i jedną dla osób, które chcą ich zatrudnić.
- Oddziel zawartość multimedialną od treści tekstowej. Możesz mieć jedną stronę bloga Shopify dla wszystkich standardowych postów na blogu, samouczków, postów informacyjnych itp. Następnie możesz mieć inną stronę dla infografik, filmów, podcastów i innych przekazywanych mediów, aby umożliwić ludziom wybór rodzaju mediów chcę konsumować.
- Twoja firma jest wielojęzyczna. Zamiast próbować tworzyć dwie osobne wersje witryny i synchronizować je lub wprowadzać przełączanie języków w Shopify, tworzysz dwa niezależne blogi, po jednym dla każdego języka. Wtedy inne części Twojej witryny, takie jak opisy produktów i menu nawigacyjne w witrynie, mogą używać obu języków.
Te scenariusze są dobrymi powodami, dla których możesz chcieć użyć drugiego bloga w sklepie Shopify eCommerce, zamiast tylko dzielić zawartość według kategorii. Możesz nawet duplikować kategorie między nimi.
Jeśli jesteś przekonany, czytaj dalej. Najpierw porozmawiajmy o pułapkach korzystania z wielu blogów w Shopify.
Wady korzystania z wielu blogów Shopify
Być może największą wadą prowadzenia wielu blogów jest prowadzenie wielu blogów. W zależności od tego, jak je dzielisz, musisz włożyć więcej pracy, aby je wyhodować i zachować zdrowie. Musisz zrobić wszystko dwa razy dla postów wielojęzycznych, z tłumaczeniem w środku. W przypadku podzielonych odbiorców musisz upewnić się, że oba blogi otrzymują stały kanał treści; w przeciwnym razie zaspokoisz bardziej jedną stronę niż drugą, a zaniedbana strona straci znaczenie.
Innym problemem jest zarządzanie adresami URL, które może być dość niechlujne. Prawdopodobnie nie będziesz chciał nazwać swojego bloga „blogiem”, ponieważ słowo „blogi” jest już obecne w adresie URL:
Ten folder nadrzędny „/blogs” jest częścią domyślnego systemu Shopify i nie można go zmienić.
Zamiast tego nadaj im nazwy opisowe, na przykład „reklamodawcy” i „wydawcy”, „wiadomości” i „artykuły” lub „angielski” i „espanol”. W ten sposób otrzymasz adresy URL, które wyglądają tak:
Może wyglądać niechlujnie i jest zbędny, ale jest wbudowany w sposób działania Shopify, więc nie można tego zmienić. Jeśli chcesz większej elastyczności, zamiast tego będziesz chciał użyć WordPressa.
W zależności od tego, jak dzielisz blogi, możesz chcieć skonfigurować wiele sklepów, uruchamiaj wiele instancji Google Analytics (po jednej dla każdego bloga) lub bądź bardzo ostrożny przy wdrażaniu śledzenia UTM, aby mieć oddzielne dane i możliwość analizowania każdego bloga z osobna. Lub możesz to wszystko normalnie śledzić i uważać za jeden mega-blog. To zależy od Ciebie.
Jak wdrożyć wiele blogów w Shopify
Możesz to zrobić dość szybko, jeśli zdecydujesz, że chcesz prowadzić wiele blogów w swoim sklepie Shopify, zamiast korzystać z kategorii, oddzielnych witryn lub innej platformy do blogowania. Problem nie leży w implementacji; tkwi w otaczających go szczegółach. Przejdźmy więc przez nie.
1. Zdecyduj o nazwach swoich blogów.
Jak wspomniano powyżej, Shopify zawsze zawiera kategorię nadrzędną /blogs/ w adresie URL. Nawet jeśli masz tylko jeden blog, będzie to liczba mnoga.
Aby rozpocząć, musisz osobno utworzyć nazwy dla swoich dwóch blogów. Powyżej wymieniłem kilka przykładów: Wiadomości, Artykuły, Ogłoszenia, Reklamodawcy, Wydawcy, czy nazwy języków. To wszystko są dość standardowe opcje posiadania wielu blogów.
Możesz wybrać coś ze słowem kluczowym, coś markowego lub po prostu coś opisowego. Nie ma znaczenia, jaką nazwę wybierzesz dla swojego bloga; konkretna nazwa nie wpłynie na twoje SEO ani na twoją zdolność do marketingu bloga, chyba że jest szalenie wyrwana z kontekstu lub bezsensowna. Kluczem jest celowe wybranie czegoś, co ma znaczenie dla podziału między blogami.
Pamiętaj, że gdy ktoś przegląda Twoją witrynę i decyduje, który blog chce odwiedzić, wybiera na podstawie informacji zawartych w nawigacji w Twojej witrynie. Nazwa bloga jest częścią tych informacji.
2. W razie potrzeby zmień domyślną nazwę bloga.
Na marginesie, być może już nazwałeś swojego głównego bloga, a nawet prowadzisz go od jakiegoś czasu. Niestety, może być konieczna zmiana w zależności od tego, jak to nazwałeś. Na przykład, jeśli nazwałbyś go „blog”, miałbyś domenę.com/blogs/blog, co wygląda na błąd i nie pozwala na opisowy podział między blogami.
Oto trudna część: jeśli Twoja witryna jest już założona, zmiana adresu URL bloga może być uciążliwa. Ponieważ Twoja wartość SEO jest powiązana z Twoim adresem URL, musisz zaimplementować odpowiednie przekierowania, aby przejść ze starego adresu URL bloga na nowy adres URL. Shopify na to pozwala prawidłowo wdrożyć przekierowania 301; robienie tego dla całego bloga jest trochę uciążliwe. Mimo to jest to kluczowy krok i nie chcesz, aby którykolwiek ze starych adresów URL wyświetlał się jako „Nie znaleziono” dla odwiedzających, ponieważ może to zaszkodzić SEO.
Jeśli możesz uniknąć zmiany adresu URL, zrób to za wszelką cenę.
Jeśli musisz to zmienić, aby drugi blog miał sens, upewnij się, że zaimplementowałeś przekierowania.
Notatka: Niektóre nieoficjalne źródła podają, że Shopify automatycznie wdraża dla Ciebie przekierowania adresów URL, jeśli zmienisz adres URL swojego bloga. Jeśli to prawda, nie będziesz musiał ręcznie wdrażać tych przekierowań. Chciałbym sprawdzić, czy to działa, zanim na nim polegam. Rozsądnie byłoby pobrać pełną mapę witryny swojego starego bloga, a następnie odwiedzić każdy adres URL, aby upewnić się, że przekierowuje do właściwego miejsca.
Jeśli zmieniasz nazwę swojego pierwszego bloga, pamiętaj, aby zrobić to w całej witrynie. Będziesz chciał zaktualizować ten link na każdej stronie, na której jest wymieniony; menu rozwijane, nawigacja w stopce, pasek boczny itp.
3. Określ, czy zamierzasz korzystać z różnych grafików, autorów lub innych informacji.
Oto pytanie do Ciebie: czy Twoje blogi będą się wyróżniać wizualnie? Czy będą między nimi znaczące różnice?
Jeśli mają wyglądać tak samo i mieć treści publikowane przez tego samego autora, to i tak nie ma sensu ich dzielić. Kategorie mogą działać lepiej, są mniej uciążliwe i bardziej szczegółowe.
Jeśli chcesz prowadzić osobne blogi, możesz rozważyć wprowadzenie zauważalnych różnic między nimi. Możesz użyć różnych kolorów podstawowych lub nawet całkowicie różnych szablonów.
W szczególności mogę zalecić użycie drugiego profilu autora, w zależności od sytuacji. Na przykład, jeśli publikujesz treści na blogu reklamodawcy, możesz chcieć, aby osoba publikująca te treści budowała reputację wybitnego eksperta w dziedzinie reklamy. I odwrotnie, może chcesz, aby profil dodatkowy był ekspertem od publikowania na innym blogu. Oczywiście obie strony medalu są na tyle blisko spokrewnione, że można to wszystko wrzucić do jednego autora.
W przypadku blogów wielojęzycznych zalecałbym stosowanie osobnych profili autorów, reprezentujących tę samą osobę. Możesz tworzyć posty na blogu w języku innym niż angielski, a biografia autora może być również w tym języku.
Znowu, czy to konieczne? Może nie. Czy dodałoby to szczegółów i ułatwiło dostęp do Twojego bloga, czy też dałoby dodatkowe korzyści dla drugiego bloga? Może. Od Ciebie zależy, czy chcesz to wdrożyć.
4. Opracuj zrównoważony plan treści.
Po utworzeniu więcej niż jednego bloga musisz utrzymywać potok produkcji treści i harmonogram publikacji, który zapewnia aktualność obu blogów w prawie każdej sytuacji. Nie chcesz zaniedbywać jednego bloga na korzyść drugiego, ponieważ wtedy zaniedbany blog staje się przestarzały, szczątkowy i ostatecznie bezwartościowy.
Jedynym przypadkiem, w którym nie musisz utrzymywać stałych publikacji na drugim blogu, jest sytuacja, w której ten drugi blog jest przeznaczony dla określonego rodzaju sporadycznych mediów. Drugi blog „wiadomości i aktualizacje” lub drugi blog typu „infografiki i filmy” należą do tej kategorii. Nie musisz aktualizować ich co tydzień, tak jak Twój główny blog. Będziesz jednak chciał je aktualizować co najmniej raz w miesiącu; w przeciwnym razie czują się bezużyteczni.
5. Zaimplementuj swojego drugiego bloga.
Gdy już położysz podwaliny i będziesz gotowy do założenia drugiego bloga, musisz go utworzyć.
Na szczęście dodanie drugiego bloga jest dość łatwe.
- Zaloguj się do pulpitu nawigacyjnego sklepu Shopify.
- Kliknij Sklep internetowy dla sklepu, którym zarządzasz.
- Kliknij Posty na blogu, aby przejść do ekranu menedżera blogów.
- W prawym górnym rogu kliknij przycisk Zarządzaj blogami.
- Poszukaj zielonego przycisku „Dodaj bloga” w prawym górnym rogu i kliknij go.
- Utwórz drugiego bloga i nadaj mu nazwę, którą wybrałeś powyżej.
W tym momencie możesz także zacząć wybierać więcej szczegółów dla swojego bloga. Na przykład możesz nie chcieć włączać komentarzy na swoim nowym blogu. Komentarze na blogu są świetne w przypadku zwykłych postów na blogu, ale mogą być mniej przydatne w przypadku ogłoszeń firmowych. Co więcej, możesz wybrać inny motyw dla swojego drugiego bloga, chociaż może być konieczne zainstalowanie drugiego motywu.
Po utworzeniu drugiego bloga musisz dodać go do nagłówka nawigacji.
Powinieneś być już całkiem zaznajomiony z robieniem tego, ale jeśli nie, tutaj są instrukcje:
- Kliknij Sklep internetowy.
- Kliknij Nawigacja.
- Kliknij, aby dodać element menu.
- Wybierz nazwę łącza.
- Określ miejsce docelowe. Pamiętaj, że typ linku „blogi” prowadzi do Twojego głównego bloga, więc musisz użyć określonego adresu URL dla drugiego bloga.
- Umieść pozycję menu tam, gdzie chcesz (jako łącze główne lub łącze podmenu)
- Zapisz zmiany.
Otóż to; Jesteś skończony.
Końcowe przemyślenia
Wszystko, co pozostało, to aktualizowanie obu blogów. Możesz ogłosić ogłoszenie na swoim blogu lub w mediach społecznościowych, aby promować istnienie swojego nowego bloga. To zależy od powodu, dla którego tworzysz tego drugiego bloga.
Możesz także rozważyć dodanie linku na początku nowych postów na blogu, który prowadzi do nowego bloga. Na przykład każdy anglojęzyczny post na blogu może zawierać link „aby przeczytać ten post po hiszpańsku, kliknij tutaj” prowadzący do hiszpańskiej wersji Twojego bloga. Tego rodzaju szczegóły pomagają utrzymać aktywność i trafność obu blogów.
Teraz, gdy masz już skonfigurowanego nowego bloga, możesz chcieć zainstalować niektóre aplikacje Shopify, aby poprawić funkcjonalność, wydajność w wyszukiwarkach i wrażenia użytkowników z zawartości bloga. Kilka aplikacji, takich jak Spis treści lub wtyczka Powiązane posty, może znacznie poprawić optymalizację Twojej wyszukiwarki.
Napisałem kilka artykułów na temat świetnych aplikacji Shopify tutaj: