Riskware: Zagrożenie online, które może ominąć Twoje środki bezpieczeństwa

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Riskware: Zagrożenie online, które może ominąć Twoje środki bezpieczeństwa

Prawdopodobnie wiesz, że istnieje wiele zagrożeń internetowych. Hakerzy tworzą programy, które biernie atakują Twój komputer, takie jak złośliwe oprogramowanie pobierane po kliknięciu łącza w oszukańczej wiadomości e-mail. Są to ataki typu phishing.

Koncepcja zagrożenia

Masz również zagrożenia, takie jak ryzykowne oprogramowanie, o którym powinieneś wiedzieć. Musisz się przed nim chronić zarówno podczas korzystania z urządzenia w pracy, jak i podczas korzystania z laptopa, komputera stacjonarnego lub tabletu w domu.

Oprogramowanie Riskware tworzy zagrożenie online, którego nie można zignorowaća teraz porozmawiamy o tym szczegółowo.

Czym dokładnie jest oprogramowanie Riskware?

Ryzykowne oprogramowanie oznacza programy stwarzające zagrożenie, ponieważ zawierają luki w zabezpieczeniach. Mogą również naruszać prawo lub niezgodności oprogramowania, które czynią je z natury niebezpiecznymi.

Istnieje interesująca anomalia związana z oprogramowaniem riskware. Gdy masz coś w rodzaju złośliwego oprogramowania, jest to oszukańczy program. Jest to oprogramowanie stworzone przez hakera, które nigdy nie powinno dostać się na Twoje urządzenie.

Ryzykowne oprogramowanie obejmuje jednak wszelkie programy, które są ważne, co oznacza, że ​​nie są złośliwym oprogramowaniem, ale nadal mają problemy, o których wspominaliśmy, takie jak luki w zabezpieczeniach. Innymi słowy, są szkodliwe, ponieważ po pobraniu ich na komputer urządzenie staje się znacznie bardziej podatne na ataki niż wcześniej. Termin „riskware” łączy ryzyko i oprogramowanie.

Co się dzieje po zainstalowaniu oprogramowania Riskware?

Gdy instalujesz ryzykowne oprogramowanie na urządzeniu, nie zaczyna ono automatycznie działać nieprawidłowo, jak miałoby to miejsce w przypadku złośliwego oprogramowania. Możesz nadal używać tego urządzenia przez jakiś czas i nie zauważyć żadnych problemów.

Jeśli haker sprawdzi twój komputer pod kątem luk w zabezpieczeniach i ma zainstalowane oprogramowanie ryzykowne, bez wątpienia to wykorzysta. Przyzwoity haker nie będzie miał problemów z identyfikacją punktów wejścia, gdy masz na swoim urządzeniu ryzykowne oprogramowanie.

🔥 Zalecana:  Ten biuletyn AI to wszystko, czego potrzebujesz #26 – W kierunku AI

Zauważą program i zaatakują luki w systemie. Mogą uzyskiwać dostęp do Twoich poufnych danych, przejmować procesy administratora, przeglądać Twoje zdjęcia i filmy i ogólnie robić wszystko, co im się podoba, co uprzykrza Ci życie.

Jak możesz to zidentyfikować?

Możesz mieć oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze już. Robią to firmy takie jak Kaspersky i Norton. Wykrywa złośliwe oprogramowanie i inne szkodliwe wirusy, które haker może wykorzystać do penetracji sieci.

Możesz także uzyskać programy monitorujące ryzykowne oprogramowanie. Jeśli rozważasz zainstalowanie ryzykownego oprogramowania, programy te powinny je zidentyfikować i powstrzymać. Na ekranie pojawi się ostrzeżenie. Zwykle mówi coś w stylu „wykryto oprogramowanie ryzykowne”.

Co się stanie, jeśli oprogramowanie Riskware ominie moją obronę?

Jeśli przypadkowo zainstalujesz ryzykowne oprogramowanie, musisz je szybko wyeliminować, zanim haker zauważy lukę i wykorzysta ją. Jeśli zainstalowałeś ryzykowne oprogramowanie na urządzeniu domowym, prawdopodobnie masz więcej czasu. Jeśli zainstalowałeś go na komputerze służbowym, być może zainfekował całą sieć.

Jeśli jesteś właścicielem lub operatorem dużej firmy i wiesz, że masz wielu rywali biznesowych, hakerzy mogą przez cały czas stać z boku, czekając na penetrację sieci. Szpiegostwo przemysłowe często ma miejsce w świecie biznesu, a oprogramowanie ryzykowne stwarza wyjątkową okazję do kradzieży i innych podstępnych działań.

Jeśli ryzykowne oprogramowanie pojawi się w sieci Twojej firmy, musisz najpierw odinstalować program. Następnie należy uruchomić oprogramowanie antywirusowe, aby sprawdzić, czy w pakiecie oprogramowania znajdują się jakiekolwiek zagrożenia lub potencjalne zagrożenia.

Możesz zatrudnić etyczną firmę hakerską do pomocy w takich sytuacjach. Być może masz już etycznych hakerów sondujących Twój system i sprawdzających luki w zabezpieczeniach co kilka miesięcy. Wiele firm to robi.

Teraz musisz natychmiast skontaktować się z nimi i zlecić przeprowadzenie dokładnego audytu systemu. Jeśli coś znajdą, mogą się tego pozbyć i wzmocnić twoją obronę.

🔥 Zalecana:  Przełomowa premiera Aptos NFT i Topaz: czy nowy blockchain może wyprzedzić Solanę?

Jak uniknąć tego problemu w przyszłości

Trudno jest wyeliminować wszystkie zagrożenia internetowe, czy to w miejscu pracy, czy w domu. W pracy jest to trudniejsze, ponieważ prawdopodobnie masz wielu pracowników, używasz bardziej złożonego pakietu oprogramowania i więcej terminali, które działają jako możliwe punkty wejścia do sieci. Nadal możesz jednak podjąć działania, które zablokują ryzykowne oprogramowanie.

Po pierwsze, możesz ograniczyć ile programów ma uprawnienia administratora. Instalując nowy program, możesz również uważnie przeczytać warunki usługi. To żmudne, ale warte zachodu w środowisku pracy.

Możesz także uniknąć oprogramowania, które wymaga nietypowych uprawnień. Jeśli widzisz oprogramowanie, które wymaga dodatkowego dostępu do sieci, jest to od razu podejrzane.

Ryzykowne oprogramowanie i wiele innych zagrożeń internetowych czają się w cyberprzestrzeni i musisz o nich wiedzieć jako właściciel firmy, a nawet ktoś, kto używa domowego komputera do pracy. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, o których wspomnieliśmy, i powinieneś sobie poradzić.