Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Otrzymujesz informację zwrotną „Nie można zainstalować systemu OS X na komputerze”? Najlepsze poprawki
Gdy Apple wypuści nową wersję systemu Mac OS X, możesz ją pobrać z Mac App Store i bezproblemowo zainstalować na swoim komputerze.
Jednak kilku użytkowników komputerów Mac zgłosiło problemy z instalacją z komunikatem o błędzie „Nie można zainstalować systemu OS X na komputerze” pojawiającym się na ekranie.
Najpierw przyjrzymy się kilku przyczynom, dla których możesz otrzymywać informację zwrotną „Nie można zainstalować systemu OS X na komputerze”. Następnie pokażemy najlepsze rozwiązania problemu.
Przyczyny komunikatu zwrotnego „Nie można zainstalować systemu OS X na komputerze”.
Najbardziej prawdopodobną przyczyną tego komunikatu o błędzie jest niewystarczająca ilość miejsca na dysku lub nieprawidłowa godzina. Ponadto plik instalatora może być uszkodzony lub coś może być nie tak z dyskiem startowym.
Inną potencjalną przeszkodą dla aktualizacji jest to, że uprawnienia nie są ustawione optymalnie. W takim przypadku instalacja zostanie przerwana, pozostawiając komunikat o błędzie.
„Nie można zainstalować systemu OS X na komputerze”? Najlepsze poprawki
Aktualizacje systemu OS X i proces rozwiązywania problemów związanych z ponowną instalacją należy zawsze rozpoczynać od utworzenia pełnej kopii zapasowej danych.
Możesz zrobić Kopia zapasowa Time Machine lub klon aktualnego systemu operacyjnego na dysk twardy. Jeśli coś pójdzie nie tak z aktualizacją, zawsze możesz przywrócić komputer z kopii zapasowej Time Machine lub skopiować dane z powrotem na komputer Mac. Programami pomagającymi w stworzeniu klona są np. SuperDuper Lub Carbon Copy Cloner.
Poprawka 1: Napraw problemy z przestrzenią
Kreator instalacji macOS często przerywa instalację, jeśli na komputerze nie ma wystarczającej ilości miejsca na dysku twardym.
Nowy system, taki jak macOS 11 Big Sur, wymaga teraz co najmniej 35,5 GB miejsca na dysku twardym, czasem znacznie więcej, jeśli przełączysz się z El Capitan.
Ze względów bezpieczeństwa aktualizację należy rozpoczynać tylko wtedy, gdy na dysku twardym komputera Mac jest co najmniej 50 GB wolnego miejsca. Aktualizacje konserwacji pomiędzy nimi mogą być również dość obszerne.
Jeśli nie ma wystarczającej ilości wolnego miejsca, Mac wyświetli komunikat o błędzie i będziesz musiał zwolnić wystarczającą ilość miejsca przed ponownym rozpoczęciem procedury.
Jednak w nowszych systemach, zwłaszcza Big Sur, prowadzi to do niekończącego się trybu ponownego uruchamiania, ponieważ instalator najwyraźniej nie sprawdza, czy w systemie jest wystarczająca ilość wolnej pamięci.
Natkniesz się na komunikat „Wystąpił błąd podczas instalowania aktualizacji” i instalacja rozpocznie się ponownie, dopóki ten sam błąd nie pojawi się ponownie. Jedynym rozwiązaniem w tym przypadku jest zwolnienie miejsca w pamięci.
Poprawka 2: Zainstaluj ponownie system macOS przez Internet
Jeśli utworzono kopię zapasową danych i nadal pojawia się komunikat o błędzie, najprostszym sposobem pomyślnej ponownej instalacji systemu macOS jest skorzystanie z Internetu. Aby rozpocząć ponowną instalację, wykonaj poniższą procedurę:
- Przytrzymaj klawisze Command (⌘) i R podczas ponownego uruchamiania.
- Asystent zostanie uruchomiony. Więc musisz pobierz macOS z Mac App Store, a następnie zainstaluj ją ponownie.
- Proces ten może jednak zająć kilka godzin, w zależności od szybkości połączenia internetowego i komputera Mac.
- Przed ponowną instalacją należy uruchomić naprawę dysku twardego ze środowiska przywracania za pomocą Narzędzia dyskowego. To często naprawia błędy, które wpływają na aktualizacje systemu operacyjnego.
Poprawka 3: Użyj aktualizacji kombinowanej
Jeśli nie uda Ci się zaktualizować systemu macOS, na przykład dlatego, że nie możesz go pobrać z App Store, możesz pobrać odpowiednią aktualizacja kombi ze strony wsparcia Apple. Ale Apple oferuje to tylko do macOS 10.15 Catalina i już nie po Big Sur.
- Aby to zrobić, wyszukaj wersję aktualizacji, na przykład „macOS Catalina” oraz termin „Aktualizacja złożona”.
- Otwórz łącze i pobierz plik instalacyjny.
- Jeśli zainstalujesz aktualizację w ten sposób, program instalacyjny z aktualizatorem combo powinien przejść bez żadnych problemów.
Poprawka 4: Popraw czas
Jeśli instalacja aktualizacji nie powiedzie się, często jest to spowodowane nieprawidłowym czasem.
- Przejdź do ustawień daty i godziny w ustawieniach systemowych.
- Upewnij się, że opcja „Ustaw datę i godzinę automatycznie” jest zaznaczona. Po włączeniu tej opcji komputer Mac łączy się z Internetem i resetuje swój czas.
Alternatywnie…
Jeśli nie można ustawić godziny w graficznym interfejsie użytkownika, można również zaktualizować ustawienie w terminalu. Wiersz poleceń synchronizacji czasu to:
sudo ntpdate -u czas.apple.com
Jeśli nie chcesz synchronizować czasu z Internetem, ale ustawić go ręcznie, np. na 13.11.2020 na godzinę 12:30, użyj polecenia:
data 1113123020
W ten sposób możesz również naprawić wadliwe instalacje za pomocą programu do odzyskiwania podczas uruchamiania komputera Mac. Jeśli i tutaj instalacja się nie powiedzie, wywołaj terminal i ustaw poprawnie czas. Aby rozpocząć odzyskiwanie, przytrzymaj klawisze Command (⌘) i R podczas ponownego uruchamiania.
Poprawka 5: Napraw partycję za pomocą Narzędzia dyskowego
Jeśli system OS X nie może zostać zainstalowany na komputerze, może to być spowodowane tym, że partycji nie można dostosować podczas instalowania nowej wersji komputera Mac lub podczas ważnej aktualizacji.
- Takie błędy często można naprawić w Narzędziu dyskowym. Zadzwoń i kliknij „Pierwsza pomoc„.
- Następnie rozpocznij proces skanowania i pozwól mu naprawić dysk twardy. Następnie uruchom ponownie instalację aktualizacji.
Jeśli to nie zadziała, rozpocznij odzyskiwanie systemu macOS podczas uruchamiania komputera, a następnie uruchom narzędzie dyskowe. Aby rozpocząć odzyskiwanie, przytrzymaj klawisze Command (⌘) i R podczas ponownego uruchamiania.
Poprawka 6: Zresetuj uprawnienia
Jak wspomniano wcześniej, instalacja może zostać przerwana z powodu braku uprawnień użytkownika.
- W takim przypadku uruchom komputer Mac w trybie odzyskiwania. Aby rozpocząć odzyskiwanie, przytrzymaj klawisze Command (⌘) i R podczas ponownego uruchamiania.
- Następnie otwórz nowe okno terminala i wpisz „resetpassword”.
- Zresetuj hasło i zresetuj również uprawnienia. Następnie uruchom ponownie komputer i ponownie zainstaluj oprogramowanie.
Poprawka 7: Napraw błąd systemu odzyskiwania podczas instalacji
Jeśli pojawi się komunikat typu: „Instalacja nie powiodła się: nie można zainstalować systemu macOS na komputerze. OS X nie może zostać zainstalowany na dysku, ponieważ nie można utworzyć systemu odzyskiwania”, oznacza to, że rozmiar partycji jest zbyt mały dla partycji odzyskiwania.
W takim przypadku użyj programu do zarządzania dyskami, aby sprawdzić partycjonowanie dysku twardego, na którym chcesz zainstalować lub zaktualizować system macOS.
- Aby to zrobić, użyj systemu odzyskiwania lub Narzędzia dyskowego aktualnie zainstalowanej wersji systemu macOS.
- Zmniejsz nieco bieżącą partycję, aby instalator mógł wykorzystać wolne miejsce. Często wystarcza tutaj 128 MB.
Przeczytaj także: Jak wykonać zrzut ekranu na MacBooku Pro, Air i Chromebooku
Często zadawane pytania
Jak wymusić instalację systemu Mac OS X?
Aby wymusić instalację systemu Mac OS X, uruchom komputer Mac, naciskając klawisze Shift-Option i Alt-Command-R. Gdy pojawi się ekran Narzędzia, wybierz opcję ponownej instalacji systemu macOS. Kontynuuj, postępując zgodnie z instrukcjami. Wybierz dysk startowy. Kliknij zainstalować.
Dlaczego nie można zainstalować systemu OS X na komputerze Macintosh HD?
System OS X nie zostanie zainstalowany na komputerze Macintosh HD, jeśli nie można utworzyć systemu odzyskiwania.
Jak odzyskać OSX?
Możesz ponownie uruchomić komputer Mac w trybie odzyskiwania, po prostu przytrzymując klawisz Command i klawisz R.
Jak ponownie zainstalować OSX High Sierra?
Przed rozpoczęciem zawsze wykonuj kopię zapasową komputera. Następnie uruchom go ponownie, przytrzymując jednocześnie klawisze Command i R po usłyszeniu dźwięku rozruchu. W związku z tym komputer Mac uruchomi się w trybie odzyskiwania. Następnie wybierz ponowną instalację systemu macOS, gdy przejdziesz do narzędzi macOS.