Ostateczna lista strategii pisania (z przykładami)

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Ostateczna lista strategii pisania (z przykładami)

Marketing treści to nie tylko pisanie, ale pisanie to ogromna część tego, co robimy. Dobre pisanie jest również bardzo trudne.

Pisanie jest zwodniczo trudne. Większość pisarzy uważa, że ​​mogą pisać treści, ponieważ znają swój język. Jest powód, dla którego istnieje tak wiele stereotypów na temat pisarzy, którzy mają wielkie pomysły, ale nigdy niczego nie produkują, lub ludzi, którzy uważają się za pisarzy, ale nie mogą zostać opublikowani.

Nic nie może być dalej od prawdy. W rzeczywistości biegła znajomość języka to dopiero początek tego, czego potrzebujesz, aby być dobrym pisarzem. Niezależnie od tego, czy próbujesz napisać kolejny bestseller, czy marketingowy post na blogu, czy cokolwiek pomiędzy, wymagane są umiejętności krytycznego pisania, aby twoje pisanie było skoncentrowane, dobrze ustrukturyzowane i pomocne dla czytelników.

Dzisiaj ten post będzie pełen porad i przykładów, w jaki sposób możesz wykorzystać strategie pisania, aby stać się lepszym pisarzem. Niektóre z nich dotyczą procesu, inne koncentrują się na treści, a jeszcze inne to techniki stosowane w retoryce. Wszystkie mogą ci pomóc, jeśli nauczysz się, jak działają.

Zacznijmy!

Zacznij mocno

Gdzie zaczyna się wpis na blogu?

To pierwsze pytanie jest pytaniem fundamentalnym. Jak myślisz, gdzie w content marketingu zaczyna się post na blogu?

Czy to pierwsze zdanie? To pierwsza część posta, więc mocne zdanie otwierające jest niezbędne. Chcesz czegoś krótkiego, mocnego i przekonującego. Wiele osób wykorzystuje lukę ciekawości, aby przyciągnąć swoich czytelników. Zadaj pytanie, złóż oświadczenie, spraw, aby ludzie pomyśleli: „Zastanawiam się, co mają na myśli” i czytaj dalej. Jest dość skuteczny – na tym opiera się cała koncepcja clickbait – ale nie jest w 100% konieczny.

Czy to jest akapit otwierający? W tym obszarze będziesz chciał przyciągnąć czytelnika, aby mógł kontynuować czytanie. W pierwszym akapicie czytelnik dowiaduje się, czego będzie dotyczył artykuł, jaki jest Twój styl pisania i czy znajdują się one we właściwym miejscu.

Mam jednak inną odpowiedź. Wpis na blogu zaczyna się od tytułu.

Tytuły są ważniejsze niż pierwsze zdanie i to z jednego powodu. Jeśli jesteś SEO, wiesz, dokąd zmierzam, ponieważ to Google.

Znaczna część Twoich czytelników będzie pochodzić z wyszukiwarki Google, a wyszukiwarka Google pokazuje tytuł Twojego posta jako najbardziej znaczącą, najbardziej otwartą część posta. Często zdanie wprowadzające nie jest nawet częścią wyników wyszukiwania. Tytuł jest tym, co przyciąga ludzi.

Na tytuł wpisu na blogu składa się wiele rzeczy. Niektóre są oczywiste, takie jak ruch, konkurencja, rodzaj tematu posta na blogu (wiecznie zielony, ekspozycyjny, porównania, pytania), idealna długość itp. Inne są mniej oczywiste, jak dobór słów, aliteracja, kontrowersje, trafność, przyjazność dla początkujących, aktualność i jak bardzo przyciąga uwagę czytelnika.

Darren Rowse z ProBlogger zagłębia się w to bardzo szczegółowo, więc przeczytaj to:

Napisz do swoich czytelników

Nie możesz po prostu napisać fragmentu treści i rzucić go w świat, zakładając, że ludzie go znajdą i polubią. Jest zbyt wielu ludzi, którzy nie są zainteresowani.

Zastanów się nad postem, który właśnie czytasz. Do kogo piszę?

🔥 Zalecana:  Jak szybciej pisać treści na blogu 10 sprawdzonych strategii, dzięki którym staniesz się płodnym blogerem w tym roku

Mógłbyś powiedzieć „inni pisarze” i miałbyś rację. Ale to wciąż zbyt szerokie. Czy pisarze beletrystyki skorzystają z moich rad? Powieściopisarze? Prawdopodobnie nie. Mogę zawęzić to dalej do copywriterów stron internetowych i blogerów.

Dowiedz się, do kogo kierujesz swój własny tekst. Następnie możesz dostosować to, co piszesz do swoich gości.

Jako elementarny przykład wyobraź sobie, że pisałeś pytanie związane z matematyką, aby rzucić komuś wyzwanie. Jeśli osoba, której rzucałeś wyzwanie, była uczniem szkoły podstawowej, możesz zapytać o twierdzenie Pitagorasa. Jeśli osoba, o którą pytasz, jest pro-YouTuberem matematyk Lub Liczbyzadałbyś znacznie trudniejsze pytanie.

Dowiedz się, do kogo kierujesz swoje zadanie pisania i dlaczego je odwiedzają, a to zadecyduje o tym, jak będzie funkcjonować reszta Twojego artykułu.

Zadawaj pytania i pobudzaj myślenie

Który jest lepszy? Praktyczny warsztat czy wykład?

To zapytanie jest trochę podchwytliwym pytaniem; oba mają swoje miejsce. Wystarczająco angażujący wykład może być bardzo silny. Warsztat ze zbyt wieloma ograniczeniami nie będzie w ogóle wciągający. I oczywiście istnieje wiele crossoverów. Na przykład niektóre z najlepszych w historii przemówień TED Talks są bardzo angażujące dla odbiorców. Jednym z moich ulubionych jest ten z Bobby’ego McFerrina. To nie jest przemówienie, ale część szerszej prezentacji na temat oczekiwań i zaangażowania publiczności.

Wpis na blogu jest z natury jednostronny. To nie jest dyskusja ani warsztat, przynajmniej nie tymczasowy. Ludzie mogą zadawać ci pytania w komentarzach i możesz rozpocząć debatę, ale jest tam opóźnienie. Musisz to rozpoznać.

Zmuś odwiedzających do myślenia, zadając im pytania.

Nie muszą to być pytania wzywające do działania, mogą być pytaniami retorycznymi, ale nadal musisz pobudzać czytelników do myślenia. Ponieważ nie możesz być tymczasowo obecny, aby nawiązać kontakt z odbiorcami, musisz sprawić, by angażowali się niezależnie.

Bądź konsekwentny w głosie i tonie

Częścią tego, co sprawia, że ​​post na blogu jest wciągający, jest osoba po drugiej stronie. Czytasz rozmowę autora, opinie i autorytet, kiedy czytasz post na blogu. To autentyczna osoba z obiektywną perspektywą, której nie można usunąć z treści.

Upewnij się, że Twój głos, ton i osobowość są widoczne podczas pisania. Opowiadaj anegdoty, używaj dziwactw językowych i pisarskich oraz rozmawiaj.

Najgorsze blogi to artykuły, w których wszystko jest napisane z suchego, „obiektywnego” punktu widzenia i stylu. Wiele lat temu istniał sposób myślenia, że ​​bardziej obiektywny styl pisania sprawia, że ​​twoje treści są bardziej wiarygodne, jeśli piszesz studium przypadku lub coś innego, w którym fakty muszą zająć centralne miejsce. Ale do wpisów na blogu? Wszystko, co robisz, sprawia, że ​​​​twoje teksty wydają się zbyt suche, aby zaangażować użytkowników.

Potrzebujesz również, aby Twój głos był spójny we wszystkich postach. Przypadkowi czytelnicy tego nie zauważą, ale obserwujący tak, a niespójność sprawia, że ​​Twoje treści są mniej autentyczne. W końcu, jeśli ludzie widzą znaczące różnice w tonie i stylu, jak mogą ufać, że to Ty jesteś autorem treści?

Niech pisanie stanie się codziennym nawykiem

Pisanie jest jak każda inna umiejętność. To trudne, potrzeba czasu, żeby się tego nauczyć, a praktyka czyni mistrza.

Kiedy regularnie blogujesz, musisz regularnie tworzyć treści. Rozwiniesz swój głos, zbudujesz proces i ustalisz potok tworzenia treści.

🔥 Zalecana:  Jak napisać odę (krok po kroku z przykładami)

Ten proces jest znacznie bardziej skomplikowany, jeśli musisz usiąść i zapamiętać, jak pisać posty na blogu, aby móc pisać raz w miesiącu. Zamiast tego ustal, ile musisz zrobić każdego dnia, aby osiągnąć swoje cele, i rób przynajmniej tyle – jeśli pójdziesz do przodu, świetnie! Kontynuuj i buduj zaległości.

Ten harmonogram niekoniecznie musi obejmować siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku. Każdy dzień tygodnia jest w porządku; daj swojemu mózgowi czas na odpoczynek i ładowanie w weekendy. Różni pisarze mają różne pomysły na to, jak konsekwentni muszą być, ale jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, co jest dla ciebie najlepsze, jest zanurzyć się, zrobić to i dostosować to, aby było wygodniejsze dla twojego harmonogramu.

Piszę dużo treści dla siebie i moich klientów, więc każdego dnia robię trochę. Podobnie wielu moich pisarzy. Ty też powinieneś.

Rozważ logiczny przepływ treści

Zarysy postów na blogu są przydatne z dwóch powodów: struktury i organizacji.

Często jestem dość lekki w konturach. Robię to od tak dawna, że ​​potrafię zinternalizować strukturę i budować ją na bieżąco. Sprawdzam i edytuję artykuł, gdy coś, co piszę, nie pasuje i powinno zostać przemieszane.

Kiedy zaczynasz, będzie to o wiele trudniejsze. Potrzeba szczerego wysiłku, aby ustrukturyzować post na blogu, tak aby przepływ podążał narracyjną podróżą, od A do B, C do D, a nie od A do D, C do B.

Będziesz chciał oprzeć się na tych strategiach pisania wstępnego i być może będziesz musiał przeczytać swój artykuł kilka razy przed jego opublikowaniem.

Generalnie zalecam spisanie podstawowego założenia i wniosku, do którego dążysz – wtedy możesz zbudować swoje fakty w środku. W jakiej kolejności powinieneś przedstawić swoje główne punkty? Jakie stwierdzenia i fakty należy przedstawić, aby poprzeć kierunek artykułu? Jakie zaprzeczenia są skłonne do wysuwania przez ludzi i jak możesz im przeciwdziałać?

Niektóre posty wymagają więcej struktury niż inne. Na przykład ten post nie wymaga wiele; to tylko zbiór wskazówek i skutecznych technik pisania. Inne posty wymagają większej struktury.

Wolne pisanie może dobrze działać w przypadku pamiętnika lub osobistego bloga, ale w artykule internetowym pozostawiasz wiele przypadkowi. Być może pomijasz krytyczne punkty do dyskusji, które szczegółowo wymieniono w innych artykułach, lub Twój post może być zbyt jednostronny. Twoje pisanie może być zbyt ciężkie od góry lub zbyt ciężkie od dołu. Tworzenie struktury i burza mózgów poprawiają Twój wskaźnik sukcesu i zapewniają, że Twój artykuł obejmuje wszystkie kwestie, o których chcesz wspomnieć – i to w logicznej kolejności.

Zapewnij wartość swoim czytelnikom

Przede wszystkim Twój post na blogu wymaga jednej rzeczy: wartość.

Kiedy czytelnicy to czytają, chcą wiedzieć, co z tego wyniosą. Co im dajesz?

Czasami jest to wstęp do oferty. Twój post dotyczy problemu użytkownika i tego, jak skomplikowane jest jego rozwiązanie, i och, co za zbieg okoliczności; Tak się składa, że ​​mam tutaj produkt, który rozwiązuje go znacznie szybciej.

Hej, chcesz się nauczyć pisać lepsze i bardziej przekonujące wezwania do działania? Cóż, mam dla ciebie odpowiedni zestaw wskazówek. Czasami jest to praktyczna rada.

Kluczem jest to, że musisz mieć jakąś namacalną wartość – nie możesz po prostu przedstawić informacji i zakończyć stwierdzeniem „a co ci to da? Nie wiem, sam się domyśl; kim jestem, twoja mama? “

🔥 Zalecana:  25 najlepszych konkurentów HubSpot (według kategorii)

To znaczy, myślę, że mógłbyś to zrobić, gdybyś chciał. Nie byłoby to jednak skuteczne.

Zamiast tego ustal, dlaczego Twoi użytkownicy szukają tego, o czym piszesz, i dostosuj treść do ich intencji wyszukiwania.

W ten sposób ludzie będą mniej skłonni do odrzucenia i bardziej skłonni do kliknięcia Twoich wyników, gdy następnym razem zobaczą, że się pojawiłeś. Co ważniejsze, zapewnisz swoim czytelnikom informacje, których szukają, a Twoja treść (i cała witryna) będzie na tym lepiej wyglądać.

Nie bój się pisać nieliniowo

Jak siadasz do pisania posta na blogu?

Wiele osób zaczyna od konspektu i przechodzi od góry do dołu, zapisując wszystko. Następnie utknęli w jakiejś części 1200 słów i utknęli. Może obwiniają o to blokadę pisarską, może po prostu trudny temat lub brak danych.

Zawsze pytam ich o to samo. Dlaczego tego nie pominąć? Ta strategia może być sprzeczna z wskazówką, o której wspomniałem wcześniej, ale czasami podtytuł jest cieńszy, niż się spodziewałeś. Masz dużo więcej do napisania w konspekcie, więc skup się na tym. Zawsze możesz wrócić, aby dodać w tej sekcji później.

I bądźmy szczerzy tutaj; w większości przypadków, jeśli fragment danych lub fragment cię blokuje, prawdopodobnie nie jest to istotne ani istotne dla twojego postu. Jeśli tak jest i nie możesz wymyślić, jak to sformułować, coś jest nie tak z twoim założeniem.

Jedna z najlepszych porad dotyczących pisania, jakie widziałem, brzmiała:

Chodzi o to, że tym, co cię powstrzymuje, nie jest zdanie, na którym utknąłeś; to ścieżka prowadząca do tego ślepego zaułka. Wróć i skręć w inny sposób.

Uatrakcyjnij posty cytatami, pytaniami, formatowaniem i multimediami

Ta ostatnia sekcja dotyczy pisania bloga. Powieść, fikcja, tego rodzaju rzeczy nie potrzebują wszystkich pułapek pisania w Internecie. Jednak pisanie w Internecie na pewno tak! Chłopie, cześć, robi to.

Posty na blogu powinny, jeśli to rozsądne, zawierać:

  • Cytaty zaczerpnięte z wartościowych źródeł związanych z tym, o czym piszesz lub z tym, o czym piszesz. Zauważ, że mogą to być cytaty, które odrzucasz; nie muszą popierać Twojej tezy.
  • Pogrubienie, kursywa, podkreślenia, kolory i listy sprawiają, że Twój post jest szybszy i łatwiejszy do odczytania.
  • Obrazy, jako absolutne minimum, są niezbędne. Pomocne mogą być również osadzone filmy, gify i inne media.

Moja rada z tym wszystkim jest jednak taka, żeby się tym nie przejmować.

Najpierw napisz treść, a później dodaj pułapki. Nigdy nie wykolejasz swojego procesu pisania, szukając idealnego obrazu lub poprawnego cytatu, który Cię wesprze. O wiele łatwiej jest dodać go w poście.

Więc pozwól, że cię zapytam; jaka jest twoja najistotniejsza, praktyczna rada dotycząca pisania? Co by to było, gdybyś musiał nauczyć jednej rzeczy nowego autora bloga? Daj mi znać w komentarzach.