Najlepsze ustawienia korektora dla głośników

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Najlepsze ustawienia korektora dla głośników

Od radia samochodowego po głośniki domowe i studyjne, a nawet telefony komórkowe, urządzenia audio oferują nam możliwość poprawy sposobu, w jaki słuchamy muzyki.

Korektory są ważne przy produkcji (tj. nagrywaniu i miksowaniu) oraz przy słuchaniu muzyki i innych plików audio. Istnieją korektory w studiu nagraniowym, korektory w domowym systemie hi-fi, a nawet EQ dla iTunes na iPhonie.

W tym artykule powiem ci, czym jest korekcja i jakie są najlepsze ustawienia korektora dla głośników i niektórych popularnych gatunków muzycznych.

Najlepsze ustawienia korektora dla głośników

Doskonały stół do wyrównywania głośników jest następujący:

  • Subbas: 20Hz-80Hz
  • Bas: 80Hz-250Hz
  • Średni: 250 Hz-1,2 kHz
  • Średnie tony wysokie: 1,2 Khz-5 Khz
  • Wysokie tony: 5Khz-20Khz

Głośniki są projektowane w warunkach z góry określonej, założonej akustyki pomieszczenia, ponieważ logicznie nie każdą sytuację w pomieszczeniu można uwzględnić.

W rezultacie nawet dobrze dostrojone głośniki w salonie w domu mogą brzmieć inaczej niż oczekiwano. W szczególności na wrażenia dźwiękowe wpływa pozycja słuchacza, odległości i zachowanie odbicia, na które mają wpływ meble.

Ogólnie rzecz biorąc, słyszenie jest subiektywne! Więc jeśli dźwięk jest dla ciebie zbyt niezbalansowany, może to zależeć od twojego gustu. Warto spróbować odpowiednio wyregulować sygnał audio za pomocą korektora.

Korektor można oczywiście ustawić zgodnie z własnymi preferencjami. Niektóre systemy cyfrowe lub oparte na oprogramowaniu oferują ustawienia wstępne, tj. predefiniowane ustawienia pasma częstotliwości dostosowane do określonych gatunków.

Jednak poniżej znajdują się ogólnie najlepsze ustawienia korektora dla głośników i najpopularniejszych gatunków.

Najlepsze ustawienia korektora dla kina domowego

Jeśli potrzebujesz basów w swoim kinie domowym, najlepszy zakres ustawień korektora wynosi od około 20 Hz do 200 Hz.

Tymczasem w kinach domowych stosowanych w filmach najlepsze ustawienia korektora można znaleźć w zakresie średnich częstotliwości w okolicach 2 kHz i 6 kHz. To najlepsze ustawienie do słuchania dialogów telewizyjnych, które lubimy, zapewniając lepsze przebicie.

🔥 Zalecana:  Jak sprzedawać produkty cyfrowe online i osiągać stałe przychody

Najlepsze ustawienia korektora dla muzyki rockowej

Jeśli lubisz rocka, w większym stopniu należy dostosować basy, które skupiają się na partii smyczkowej (gitara elektryczna i bas), podczas gdy perkusja to tony średnie.

Sekret w tym przypadku polega na zwiększeniu basów w celu wzmocnienia dźwięku. Praktyczna zasada to podkreślone wysokie i niskie tony oraz obniżone średnie.

Ważną rzeczą jest to, że trzy tony są wyrównane w taki sposób, że istnieje równowaga, która poprawia gatunek muzyczny, którego będziesz słuchać.

Najlepsze ustawienia korektora dla hip-hopu

Jeśli potrzebujesz mocnego i ciężkiego basu do swojego hip-hopu lub rapu, powinieneś skupić się na zakresie od 50 do 200 Hz. Jednak na wyższym końcu tej częstotliwości usłyszysz niskie tony ze źródeł dźwięku, takich jak wokal, gitary i pianina.

Ze względu na wysokie składowe basów w utworach, często wskazane jest podkreślenie ich na krzywej częstotliwości.

Przeczytaj także: Najlepsze ustawienia korektora Spotify dla AirPods

Czy AirPods mają więcej basów niż AirPods Pro?

Nie ma między nimi wielkiej różnicy AirPodsy modele. Wyjścia basów w obu słuchawkach AirPods są prawie takie same. Jednak jedyną niewielką różnicą między tymi dwoma urządzeniami jest to, że AirPods Pro ma adaptacyjne ustawienia korektora, a także aktywną funkcję redukcji szumów.

Automatyczne wyrównanie

Automatyczna korekcja to opcja w cyfrowych systemach audio, dzięki której urządzenie samo dostosowuje się do słuchanej muzyki przez cały czas. Jeśli słuchasz mocnych rytmów, takich jak rock, kanały pójdą w górę, co wzmocni partię perkusyjną.

Tutaj mamy zrzut ekranu korektora. W tym przypadku aktywowany jest „preset” Rock, który służy jako przykład do wyjaśnienia. W piosence rockowej najbardziej obecna jest perkusja.

Co to jest korektor?

Korektor (w skrócie „EQ”) wpływa na „głośność” określonych zakresów częstotliwości, tj. tonów wysokich, średnich lub niskich.

🔥 Zalecana:  Jak napisać artykuł redakcyjny (7 łatwych kroków dla początkujących)

„Equalizer” w rzeczywistości oznacza „balanser”. Urządzenie korektora lub wtyczkę EQ można również nazwać „korektorem odpowiedzi częstotliwościowej” – ale wszyscy nazywają to korektorem lub korektorem.

Koncepcja „wyrównywania” dźwięku urządzenia polega po prostu na dostosowaniu sposobu, w jaki słyszane dźwięki są emitowane w zależności od tonu odtwarzanej muzyki.

Wyrównywanie tonów ma związek z tym, jak znaleźć równowagę, aby melodie były prawidłowo różnicowane i wzmacniane we właściwym miejscu.

Połączenie trzech tonów (wysokiego, średniego i basowego) sprawi, że piosenka, chór, a nawet przemówienie polityka zabrzmi lepiej, ale skupmy się na muzyce, która jest uniwersalna dla każdego urządzenia.

Przeczytaj także: Najlepsze ustawienia korektora dla samochodowego sprzętu audio

Częstotliwość dźwięku: poza trzema podstawowymi tonami

Kiedy mówimy o dźwięku w urządzeniach, musimy zrozumieć, że każdy dźwięk wydobywający się z głośników dowolnego urządzenia ma kanał, przez który przechodzą fale dźwiękowe.

Kanały te są lepiej znane jako częstotliwości; to znaczy podczas słuchania piosenki głos śpiewaka wydobywa się na jednej częstotliwości, instrumenty smyczkowe na innej, a instrumenty perkusyjne na innej. Każdy z tych kanałów można dostosować w celu zwiększenia częstotliwości, którą chcemy podświetlić i/lub dostosować.

Zmieniłoby się to od posiadania tylko trzech tonów (niskiego, średniego i wysokiego) do kompozycji kilku częstotliwości, które można regulować, co jest znane jako wyrównywanie.

To wtedy ty, jako słuchacz audio, widzisz wszystkie te linie, które wznoszą się i opadają, gdy dokonuje się regulacji dźwięku w celu wzmocnienia lub modulacji niektórych elementów utworu (głos, smyczki, perkusja) i poprawienia brzmienia.

Przeczytaj także: Dźwięk wydobywa się tylko z jednego głośnika na iPhone’ach i laptopach z systemem Windows 10? Najlepsze poprawki

Ustawianie częstotliwości dźwięku

Jeśli chodzi o wyrównanie dźwięków, możesz domyślnie wyszukać najlepszą równowagę częstotliwości w zależności od rodzaju muzyki, której będziesz słuchać.

🔥 Zalecana:  3 najlepsze fundusze ETF na produkty konsumenckie w Kanadzie w maju 2023 r

Pamiętaj, że każdy gatunek muzyczny ma różne kanały; każdy kanał jest mierzony w hercach (Hz), co jest najczęściej stosowaną miarą dźwięku. To, co robią urządzenia, to porządkowanie tych kanałów według ich gatunku.

Doskonała tabela do wyrównywania dźwięku jest następująca:

  • Subbas: 20Hz-80Hz
  • Bas: 80Hz-250Hz
  • Średni: 250 Hz-1,2 kHz
  • Średnie tony wysokie: 1,2 Khz-5 Khz
  • Wysokie tony: 5Khz-20Khz

Przeczytaj także: Najlepsze wzmacniacze dźwięku dla laptopów z systemem Windows 10

Dolna linia

Wyjaśniłem najlepsze ustawienia korektora dla głośników i każdego gatunku. Jednak powinieneś również wiedzieć, że wyrównanie jest często kwestią osobistego gustu. Ważne jest, aby zidentyfikować tę funkcję w urządzeniu głośnikowym, za pomocą którego zwykle odtwarzasz muzykę, czy to w kinie domowym, telefonie komórkowym, słuchawkach AirPods, zestawie stereo czy w samochodzie.

W zależności od wyposażenia korekcję można przeprowadzić ręcznie lub z poziomu wewnętrznej konfiguracji. To, co musisz zrobić, to dostosować dźwięk, słuchając wybranego gatunku muzyki, aż dźwięk będzie dla Ciebie optymalny. Jeśli nie masz pewności, czy ustawienia są odpowiednie dla Twojego gatunku muzycznego, równie dobrze możesz skonfigurować urządzenie do automatycznej korekcji dla gatunku muzyki, którego słuchasz.