Mojave kontra Big Sur – co jest lepsze dla MacBooków?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Mojave kontra Big Sur – co jest lepsze dla MacBooków?

Aktualizacja macOS Mojave do Big Sur spowodowała problemy dla niektórych użytkowników, zwłaszcza gdy próbują pominąć aktualizację do Cataliny przed Big Sur. Twój system może utknąć w stanie uniemożliwiającym uruchomienie, powodując zablokowanie.

Czy chcesz zaktualizować swoją Mojave do Big Sur, ale nie jesteś pewien, czy Twoje urządzenie sobie z tym poradzi? A może po prostu szukasz informacji na temat porównania Mojave z Big Sur na wypadek, gdybyś kiedykolwiek potrzebował uaktualnić swojego Maca z Mojave do Big Sur?

Bez względu na powód, ten artykuł skupi się na funkcjonalności aktualizacji Mojave i Big Sur oraz omówimy, która aktualizacja jest lepsza dla komputerów Mac. Przyjrzymy się również zaletom i wadom każdej wersji.

W przypadku większości MacBooków jest szybszy niż Mojave, ma lepszą obsługę eGPU i umożliwia łatwe podłączenie iPhone’a do MacBooka.

Mojave kontra Big Sur – co jest lepsze?

Mojave vs Big Sur, co jest lepsze? Dowiedzmy Się.

Chociaż aktualizacje systemu operacyjnego mogą być świetne, te coroczne aktualizacje od Apple były dla niektórych bardziej problematyczne niż korzystne. Niektórzy opisali Big Sur jako „koszmar pełen błędów” bez „żadnych znaczących korzyści”.

Istnieją również skargi dotyczące piłek plażowych i ogólnie niskiej wydajności, dziwactwa Bluetooth, powolnego rozpoznawania danych wejściowych przez system, a nawet problemów graficznych, takich jak drgania ekranu. Kilku użytkowników komputerów iMac 2017 i MacBook Pro 2016 doświadczyło tych problemów

To uczucie nie jest wszechogarniające. Niektóre inne osoby z łatwością dokonują tych aktualizacji bez żadnych problemów. Znaleźli to prawie szybciej niż Mojave i ze znacznie lepszą obsługą eGPU. Może to dotyczyć samej maszyny.

Chociaż największą i najbardziej zauważalną różnicą między Mojave a Big Sur jest brak iTunes, dla niektórych użytkowników jest to najmniejszy problem. W Big Sur iTunes został zastąpiony i podzielony na trzy różne aplikacje: Muzyka, Apple TV i Podcast.

🔥 Zalecana:  Zapomniałem hasła do konta Apple ID i adresu e-mail [Options for Regaining Access to Your iCloud Account]

Ostatnio stanowiło to problem, ponieważ ludzie, którzy byli już przyzwyczajeni do synchronizowania swoich plików multimedialnych z iTunes, muszą teraz nawigować po trzech różnych aplikacjach. Ponadto podczas aktualizacji do Big Sur aplikacje Muzyka i TV nie rozpoznają starych plików z iTunes. Będziesz musiał ręcznie zaimportować pliki multimedialne za pomocą trzech aplikacji indywidualnie. W przypadku niektórych urządzeń możesz użyć Findera do zarządzania i organizowania plików multimedialnych.

Także z powodu nowe aktualizacje, w porównaniu do Mojave, aplikacje na Big Sur muszą prosić o pozwolenie na dostęp do plików i folderów dokumentów. Porównując w tym kontekście Mojave z Big Sur, Big Sur jest lepszy, ponieważ jest oczywiście bardziej bezpieczny. Ma też całkiem niezły interfejs.

Zalety Mojave

 • Jest bardziej niezawodny.
 • Umożliwia korzystanie z iTunes do synchronizacji, tworzenia kopii zapasowych i zarządzania plikami
 • Nie polega zbytnio na usługach sieciowych
 • Może uruchamiać aplikacje 64 i 32-bitowe
 • W przypadku większości MacBooków jest szybszy i bardziej stabilny
 • Występuje tylko minimalna awaria w porównaniu do Big Sur

Wady Mojave

 • Z każdą nową aktualizacją zabezpieczeń funkcjonalność Mojave spada
 • Przypomnienia o uaktualnieniu nie działają z Mojave
 • Nie obsługuje podłączania iPhone’a do MacBooka
 • Niektóre aplikacje, takie jak sklep Apple, ostatecznie przestaną działać, dopóki nie uaktualnisz ich do Big Sur

Plusy Big Sur

 • Ma większe bezpieczeństwo niż Mojave
 • Ma lepszą obsługę eGPU
 • W przypadku większości MacBooków jest szybszy niż Mojave
 • Pozwala łatwo podłączyć iPhone’a do MacBooka
 • Ma lepszy i bardziej niezawodny interfejs

Wady Big Sur

 • Jest dość opóźniony w animacjach, centrum sterowania i Safari dla niektórych MacBooków
 • Ma sporadyczne usterki
 • Niska ogólna wydajność niektórych MacBooków
 • Obsługa rozszerzeń systemu jest trudniejsza
 • Niektóre programy mogą nagle przestać działać
 • Teksty mogą być czasami niewyraźne i męczyć wzrok podczas patrzenia na ekran MacBooka
 • Uruchamianie w trybie awaryjnym i tworzenie nowego użytkownika dla Big Sur może początkowo być bardzo powolne
 • System może wolno rozpoznawać wprowadzanie/powtarzane wprowadzanie klawiszy
 • Aplikacja muzyczna i telewizyjna nie rozpoznaje plików w aplikacji iTunes
 • Może powodować problemy z grafiką w przypadku niektórych MacBooków
 • Być może będziesz musiał ponownie kupić niektóre aplikacje, ponieważ starsze wersje nie są kompatybilne z Big Sur
🔥 Zalecana:  9 ofert pracy online, które płacą 40 USD za godzinę

Czy można przejść z Mojave na Big Sur?

Nie, aktualizacja z Mojave do Big Sur nie jest w porządku, jeśli aktualizujesz do wersji 1.0. Możesz znaleźć błąd, który uniemożliwia aktualizację z Mojave bezpośrednio do Big Sur. Powoduje to zablokowanie paska postępu i pozostawienie systemu w stanie uniemożliwiającym uruchomienie, co blokuje użytkownika. Będziesz musiał przejść z Mojave przez Catalinę do Big Sur. Chociaż w przypadku niektórych wersji komputerów Mac użytkownicy nie napotkali tego problemu.

Czy Big Sur spowolni mojego MacBooka?

Nie. Jeśli aktualizujesz MacBooka z niższej wersji systemu macOS, Big Sur nie spowolni komputera Mac, ponieważ został zaprojektowany tak, aby był szybszy i bardziej niezawodny niż starsze wersje. Jedynymi przypadkami, w których może to spowolnić komputer Mac, jest aktualizacja MacBooka z Mojave bezpośrednio do Big Sur i jeśli na urządzeniu zaczyna brakować pamięci.

Big Sur potrzebuje dużo miejsca do płynnego działania. Tak więc, jeśli Twój MacBook zwalnia po aktualizacji do Big Sur, prawdopodobnie dzieje się tak z tego powodu.

Przeczytaj także: Inicjalizacja sieci Parallels nie powiodła się? Najlepsze poprawki

Czy powinienem uaktualnić mojego MacBooka do Big Sur?

Zaleca się aktualizację MacBooka nie tylko do wersji Big Sur, ale zawsze, gdy dostępne są aktualizacje. Aktualizacje mają być znacznie szybsze, bardziej niezawodne i bezpieczne niż starsze wersje. Jeśli Twoja Mojave nadal działa doskonale na MacBooku, nie musisz aktualizować komputera Mac. Ale z czasem funkcjonalność Mojave zaczyna spadać, dlatego wskazane jest uaktualnienie MacBooka do Big Sur.

Czy mój Mac poradzi sobie z Big Sur? Oto jak to sprawdzić

Jeśli Twój Mac jest modelem z końca 2013 roku lub nowszym, może obsłużyć aktualizację Big Sur. Jeśli nie masz pewności, jaki jest model Twojego komputera Mac, możesz to sprawdzić;

 • Kliknięcie menu Apple
 • Kliknięcie „Informacje o tym komputerze Mac” w menu, które się pojawi. Spowoduje to wyświetlenie posiadanej wersji komputera Mac.
🔥 Zalecana:  8 najlepszych laptopów dla studentów inżynierii z ograniczonym budżetem — mechanika, elektryka, budownictwo, informatyka

Kliknij tutaj aby Sprawdź, które MacBooki są kompatybilne z Big Sur.

Używając powyższych punktów jako odniesienia, jaki jest wynik naszego porównania Mojave vs Big Sur, Mojave jest lepsza, ponieważ została w pewnym sensie udoskonalona. Ale ponieważ w końcu przestanie działać po opracowaniu nowych aktualizacji, będziesz musiał zaktualizować MacBooka do Big Sur i może być tylko lepiej.