Masz nową kartę debetową – czy zmienia się numer karty?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Masz nową kartę debetową – czy zmienia się numer karty?

Biorąc pod uwagę, że większość z nas otrzymuje nową kartę debetową co kilka lat, łatwo jest zapomnieć, co się z tym wiąże.

Dlatego proste pytanie, takie jak „Czy po otrzymaniu nowej karty debetowej zmienia się numer karty?” może nagle uderzyć cię znikąd, gdy zaczynasz zastanawiać się, co się stanie.

Zmienia się Twój PIN lub numer konta? Chcesz zmienić polecenie zapłaty?

I co najważniejsze: czy nadal będziesz mieć dostęp do swoich pieniędzy?

Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków uzyskanie nowej karty kredytowej lub debetowej jest bardzo prostym procesem.

Jak zobaczysz poniżej, po kilku kluczowych krokach i kilku środkach ostrożności prawie nie zauważysz, kiedy otrzymasz nową kartę debetową.

A jednym ze sposobów upewnienia się, że właściwie zarządzasz pieniędzmi na nowej karcie, jest skorzystanie z naszego najlepszego wyboru, Kapitał osobisty.

To jest BEZPŁATNA aplikacja do zarządzania pieniędzmi to ci pozwala przejmij kontrolę nad swoimi pieniędzmi w jednym miejscu.

Stwórz budżet, automatycznie śledź swoje wydatki, otrzymuj spersonalizowane wskazówki dotyczące Twoich celów finansowych i nie tylko!

Czy po otrzymaniu nowej karty debetowej zmienia się numer karty?

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli otrzymasz nową kartę debetową, numer karty nie ulegnie zmianie, chociaż są od tego pewne wyjątki.

Data wygaśnięcia i CVV (wartość weryfikacyjna karty) będą jednak zawsze inne na nowej karcie debetowej.

Są więc sytuacje, w których numer Twojej karty ulegnie zmianie, gdy otrzymasz nową kartę debetową.

Pierwsza dotyczy zamówienia nowej karty z powodu zagubienia lub kradzieży starej karty.

Ze względu na ryzyko dokonania zakupów przez złodzieja na Twojej starej karcie debetowej, bank wyda Ci nową kartę debetową z nowym numerem.

Ponadto, jeśli zgłosiłeś przypadek kradzieży tożsamości, domniemanej lub faktycznej, Twój bank wyda nową kartę z nowym numerem.

Dzieje się tak na wypadek, gdyby osoba, która potencjalnie ukradła Twoją tożsamość, uzyskała dostęp do danych Twojej karty.

Najlepiej omówić taką sytuację bezpośrednio ze swoim bankiem, ponieważ niektórzy faktycznie zaproponują zamknięcie konta i otwarcie nowego.

W ten sposób wszelkie dane bankowe, które złodziejowi udało się zdobyć, będą bezużyteczne.

Czy nowa karta debetowa będzie miała ten sam numer?

Zastępcza karta debetowa będzie miała ten sam numer, jeśli stara karta wygasła lub przestała działać, ale będzie miała nowy numer lub jeśli Twoja stara karta została zgubiona, skradziona lub jeśli doszło do kradzieży tożsamości.

Zasadniczo, jak powyżej, nowy numer zostanie wydany tylko wtedy, gdy istnieje ryzyko bezpieczeństwa związane z zachowaniem starego.

Czy po otrzymaniu nowej karty debetowej zmienia się numer PIN?

Kod PIN nowej karty debetowej będzie zwykle taki sam jak starej, chyba że stara karta debetowa została zgubiona lub skradziona albo istnieje podejrzenie kradzieży tożsamości.

W takich przypadkach nowy kod PIN zostanie wysłany do Ciebie oddzielnie.

Podobnie jak w przypadku pytania, czy nowa karta debetowa wiąże się ze zmianą numeru karty, kod PIN zasadniczo zmienia się tylko wtedy, gdy istnieje zagrożenie bezpieczeństwa związane ze starą kartą debetową.

Oczywiście, jeśli otrzymasz nową kartę, możesz ją zmienić na dowolną, w tym stary kod PIN.

Pamiętaj tylko, że w powyższych przypadkach bank wysyła nowy PIN ze względu na ryzyko, że ktoś uzyskał dostęp do Twojego konta.

Oznacza to, że jeśli zmienisz nowy kod PIN na taki sam jak stary, potencjalnie stwarzasz dla siebie zagrożenie bezpieczeństwa.

Jeśli otrzymasz nową kartę debetową, czy zmieni się numer konta?

Jeśli otrzymasz nową kartę debetową, numer Twojego konta nie ulegnie zmianie.

Twój numer konta może się zmienić tylko wtedy, gdy podejmiesz kroki, które do tego doprowadzą, na przykład jeśli zamkniesz swoje konto i otworzysz nowe.

Jak wspomniano powyżej, niektóre banki faktycznie zalecają to, jeśli jesteś ofiarą kradzieży tożsamości.

Oznacza to, że w takich przypadkach pośrednim skutkiem otrzymania nowej karty debetowej może być w rzeczywistości zmiana numeru konta, ale nastąpi to tylko wtedy, gdy poinformujesz o tym swój bank.

Kiedy otrzymasz nową kartę debetową, czy stara nadal działa?

Gdy otrzymasz nową kartę debetową, stara będzie nadal działać do końca miesiąca wskazanego w dacie ważności.

W większości przypadków bank wyśle ​​nową kartę na kilka tygodni przed jej wygaśnięciem.

🔥 Zalecana:  Entropia a błąd błędnej klasyfikacji – w stronę sztucznej inteligencji

Pamiętaj tylko, aby aktywować nową kartę zaraz po jej otrzymaniu, aby nie znaleźć się w sytuacji, w której nie masz dostępu do swoich pieniędzy.

Warto to też zauważyć wszelkie automatyczne płatności dokonane ze starej karty przestaną działać po wygaśnięciu starej karty debetowej.

Dzieje się tak, ponieważ nie przenoszą się one automatycznie na nową kartę, ponieważ data ważności i numer CVV są różne.

Czy przeterminowana karta debetowa nadal będzie działać w bankomacie?

Karta debetowa, której ważność wygasła, nie będzie nadal działać w bankomacie.

Obejmuje to, że nie będziesz mógł wypłacić ani wpłacić żadnych pieniędzy za pośrednictwem bankomatu z kartą debetową, której ważność wygasła.

Jest to jeden z głównych powodów, dla których ważne jest, aby zwracać uwagę na daty ważności kart debetowych i kredytowych, aby upewnić się, że nie zostaniesz nagle pozbawiony łatwego dostępu do swoich pieniędzy (to znaczy bez chodzenia do oddziału banku) jeśli Twoja karta debetowa przestanie działać.

Warto wspomnieć, że w Internecie krążą historie ludzi, którzy twierdzą, że ich wygasła karta kredytowa nadal działa.

Nie jest łatwo potwierdzić, czy są one dokładne, czy nie, ale wydają się w dużej mierze ograniczać do przypadków, w których banki zmieniły technologię, na przykład z podpisów na chipy i kod PIN.

W związku z tym jest to rzadkie i zdecydowanie nie należy na nim polegać w porównaniu ze zwykłą wymianą karty debetowej, która wkrótce wygaśnie.

Możesz być zainteresowanym także tym: Co to jest dobry zakres oceny zdolności kredytowej – i jak uzyskać w nim ocenę?

Skąd mam wiedzieć, kiedy moja karta debetowa wygasa?

Data ważności Twojej karty debetowej będzie widniała na Twojej karcie, zapisana jako MM/RR (miesiąc i rok).

Twoja karta będzie mogła być używana do ostatniego dnia miesiąca, w którym wygasa, chyba że wcześniej poprosisz bank o jej zablokowanie.

Na przykład, jeśli Twoja stara karta wygasa 24.08, możesz jej używać do 23:59 31 sierpnia 2024 r.

Zazwyczaj bank wyśle ​​kartę zastępczą na kilka tygodni przed wygaśnięciem starej karty debetowej.

Czy numer Twojej karty debetowej zmienia się po jej wygaśnięciu?

W większości przypadków numer Twojej karty debetowej nie zmieni się po wygaśnięciu, chociaż w niektórych bankach może się to różnić.

Data wygaśnięcia i kod CVV będą jednak inne na nowej karcie, która zostanie wysłana.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy otrzymujesz nową kartę debetową z powodu wygaśnięcia starej, obowiązuje ta sama sytuacja, co w przypadku innych powodów uzyskania nowej karty (z wyjątkiem zgłoszenia kradzieży starej, jak wspomniano powyżej).

Jeśli otrzymam nową kartę debetową, czy muszę zmienić polecenie zapłaty?

Nie musisz zmieniać żadnych poleceń zapłaty ani zleceń stałych, jeśli otrzymasz nową kartę debetową, ponieważ będą one nadal pobierane z Twojego konta.

Będziesz jednak musiał zmienić wszelkie płatności automatyczne powiązane ze starą kartą, ponieważ są one oparte na starym numerze.

Dzieje się tak, ponieważ polecenia zapłaty i zlecenia stałe są dokonywane na podstawie danych Twojego konta.

Płatności automatyczne dokonywane za pomocą Twojej karty zależą jednak od danych Twojej karty.

Oznacza to, że gdy zmienią się dane karty, w tym nowa data wygaśnięcia i kod CVV ma zastosowanie do nowej karty, nawet jeśli numer karty pozostaje ten sam, płatności automatyczne muszą zostać zaktualizowane, tak aby dane odzwierciedlały dane na nowej karcie.

Czy numer Twojej karty kredytowej zmienia się, gdy otrzymujesz nową?

Twój nowy numer karty kredytowej będzie zasadniczo taki sam jak stary, chyba że stara karta została zgubiona lub skradziona albo padłeś ofiarą kradzieży tożsamości.

Może się to jednak różnić w zależności od banku.

Podobnie jak w przypadku karty debetowej, w takich przypadkach otrzymasz nowy numer karty kredytowej, aby uniknąć ryzyka, że ​​ktoś inny może mieć dane Twojej karty.

Jak długo czeka się na wymianę karty?

Zwykle otrzymasz kartę zastępczą w ciągu siedmiu dni roboczych od jej zamówienia, chociaż zależy to od Twojego banku.

Niektóre banki poinformują Cię, że otrzymasz nowy w ciągu kilku dni od złożenia wniosku, ale siedem jest bardziej prawdopodobne.

Niektóre banki robią to nawet znacznie szybciej.

W odpowiedzi na pytania klientów, kiedy dotrze ich karta debetowa, twierdzą, że ich klienci otrzymają nową kartę w ciągu dwóch dni roboczych od zgłoszenia zagubienia lub kradzieży starej.

🔥 Zalecana:  Czym jest zemsta Robo? – Spam Numer telefonu Zemsta

Jednak, jak wspomniano, daj kilka dodatkowych dni swobody.

Czy zamówienie nowej karty anuluje starą?

Jeśli zamówisz nową kartę bez zgłoszenia kradzieży starej, obie karty zazwyczaj będą działać do momentu wygaśnięcia ważności starej.

Jeśli jednak zgłosisz stary jako skradziony, bank natychmiast go anuluje.

Jest to jeden z powodów, dla których warto podzielić starą kartę po aktywacji nowej.

W ten sposób wiesz, że tylko Ty masz kontrolę nad jedną działającą kartą.

Dlaczego karty debetowe tracą ważność?

Karty debetowe wygasają jako metoda zapobiegania oszustwom, a także w celu zapewnienia, że ​​karta pozostanie w dobrym stanie.

Gdyby karty były ważne bezterminowo, istnieje ryzyko, że zgubisz starą kartę, co zwiększy ryzyko nieautoryzowanego użycia.

Karty kredytowe i debetowe są naturalnie uszkadzane z biegiem czasu, a numery się ścierają, rysy na pasku magnetycznym lub chipie, a nawet cała karta pęka w niektórych miejscach.

Ponieważ może to być bardzo niewygodne dla użytkowników, jeśli ich karty nagle przestaną działać, posiadanie daty ważności gwarantuje, że stare karty są od czasu do czasu automatycznie wymieniane.

Wymiana kart, które tracą ważność, pozwala również bankom skorzystać z nowej technologii bezpieczeństwa.

To z kolei znacznie utrudnia złodziejom kradzież informacji o karcie.

Możesz być także zainteresowany: Przykład osobistego planu finansowego, którego możesz użyć, aby osiągnąć swoje cele finansowe

Czy mogę poprosić o nowy numer karty debetowej?

Zasadniczo nie możesz poprosić o nowy numer karty debetowej, chyba że Twoja karta została zgubiona lub skradziona albo doszło do podejrzenia lub faktycznej kradzieży tożsamości.

Nawet w takich przypadkach nie będziesz mógł poprosić o konkretny numer karty debetowej.

Twój bank wyda jednak kartę z nowym numerem jako środek bezpieczeństwa, aby zapobiec nieautoryzowanym transakcjom na wypadek, gdyby ktoś uzyskał dostęp do Twojej starej karty.

Czy możesz otrzymać nową kartę debetową z tym samym numerem?

Wiele banków pozwoli ci otrzymać nową kartę debetową z tym samym numerem, jeśli powiesz im, że stara jest uszkodzona, chociaż będzie to zależeć od polityki banku w tej kwestii.

Jednak data ważności nie będzie taka sama jak poprzedniej karty.

To powiedziawszy, zdobycie nowej karty debetowej z nowym numerem nie jest straszne, zwłaszcza ze względów bezpieczeństwa.

Chociaż zmiana może być uciążliwa, nie jest to tak kłopotliwe, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Czy otrzymanie nowej karty debetowej spowoduje zaprzestanie powtarzających się płatności?

Otrzymanie nowej karty debetowej spowoduje wstrzymanie wszelkich powtarzających się płatności dokonywanych za pomocą starej karty, jeśli karta ma nowy numer w porównaniu ze starą kartą.

Dane Twojej karty będą musiały zostać zaktualizowane w systemie, aby płatności mogły zostać ponownie przetworzone.

Dzieje się tak, ponieważ nawet jeśli masz nową kartę debetową, a numer karty się nie zmienił, Twój kod CVV i data ważności pozostaną.

Oznacza to, że dwa elementy układanki bezpieczeństwa nie będą już pasować, co oznacza, że ​​płatność nie będzie mogła zostać przetworzona.

Jeśli zmienię numer karty debetowej, czy płatność może zostać pobrana?

Jeśli zmienisz numer karty debetowej, wszelkie płatności cykliczne nie będą nadal mogły być pobierane, ponieważ są oparte na starym numerze.

Jeśli jednak płatności są pobierane z konta bankowego, nadal można je pobierać, ponieważ numer konta nie ulegnie zmianie.

Dlatego, jak wspomniano nieco wcześniej, być może będziesz musiał zaktualizować wszelkie powtarzające się płatności pobierane z Twojej karty, tak jakby były oparte na starym numerze, nie będą już przetwarzane, dopóki nie zaktualizujesz nowego numeru.

Moja karta debetowa jest zużyta – czy mogę otrzymać kolejną?

Jeśli Twoja karta debetowa jest zużyta, Twój bank pozwoli Ci poprosić o wymianę karty.

Często jest to bezpłatne dla pierwszej karty w określonym czasie, chociaż niektóre banki pobierają opłatę za wszystkie nowe karty, której dokładną wysokość należy sprawdzić w Taryfie Opłat.

Na przykład według aktualnego Osobisty harmonogram opłat Bank of America, za wymianę karty zostanie naliczona opłata w wysokości 5 USD.

Kwota ta wzrasta do 15,00 USD, jeśli jest to pośpieszna prośba.

Opłata ta nie będzie jednak obowiązywać, jeśli karta zostanie wymieniona po jej wygaśnięciu.

🔥 Zalecana:  Przegląd karty American Express Business Gold Rewards 2023

Warto jednak sprawdzić to bezpośrednio w swoim banku, ponieważ inne banki dadzą ci jedną bezpłatną wymianę w okresie jej ważności.

Co zrobić, gdy otrzymasz nową kartę debetową

Gdy otrzymasz nową kartę debetową, ważne jest, aby natychmiast po jej otrzymaniu wykonać następujące czynności.

1.

Aktywuj nową kartę

Aktywacja nowej karty powinna być Twoim priorytetem, aby uniknąć nieumyślnego uzyskania dostępu do karty przez inną osobę i możliwości jej aktywacji (i używania) w Twoim imieniu.

Zwykle wiąże się to z zadzwonieniem pod numer telefonu, na którym zostaniesz poproszony o wykonanie monitów w celu automatycznej aktywacji karty.

Alternatywnie, niektóre banki każą to zrobić za pośrednictwem ich aplikacji lub systemu bankowości internetowej.

2.

Podpisz się na odwrocie

Większość kart debetowych ma pasek na brzegu karty, który informuje, że karta nie będzie ważna, jeśli nie zostanie podpisana.

Jest to również kolejny powód, dla którego powinieneś przejść przez ten proces jak najszybciej po otrzymaniu nowej karty: aby ktoś inny nie znalazł karty i nie podpisał jej przed tobą, co umożliwiłoby jej użycie .

3.

Pokrój swoją starą kartę

Twoim ostatnim krokiem powinno być pocięcie starej karty na jak najmniejsze kawałki, aby każdy, kto znajdzie kawałek, nie mógł mieć wszystkich twoich danych.

Obejmuje to upewnienie się, że numer karty i imię i nazwisko znajdują się na różnych częściach oraz że chip lub pasek magnetyczny również znajdują się w osobnych częściach.

4.

Ostrożnie pozbądź się starej karty

Stamtąd nie wkładaj wszystkich elementów do tego samego worka na śmieci, a potem skończ z tym.

Zamiast tego rozłóż je w różnych koszach na śmieci w różne dni.

Może to zabrzmieć trochę szpiegowsko, ale jest to bardzo łatwy sposób na zabezpieczenie się przed bardzo poważnymi problemami, gdyby ktoś zdobył twoją starą kartę i wykorzystał ją.

Możesz być zainteresowanym także tym: Jak wzbogacić się z niczego: jedyna strategia, która okazała się skuteczna

Końcowe przemyślenia

Jak widzisz, nie musisz się martwić, jeśli dostaniesz nową kartę debetową, że coś schrzanisz i stracisz dostęp do swoich pieniędzy, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków nie ma żadnego problemu.

Jednocześnie jest całkowicie zrozumiałe, że mogłeś zapomnieć, co było związane z ostatnim otrzymaniem karty zastępczej.

Dlatego mogłeś nagle zadać pytanie, kiedy otrzymasz nową kartę debetową, czy numer karty się zmieni – kto pamięta, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu, nie mówiąc już o trzech lub czterech latach temu, kiedy wygasła Twoja poprzednia karta?!

Najważniejsze kroki, które należy podjąć, to upewnienie się, że nowa karta zostanie aktywowana przed wygaśnięciem starej, a wszelkie płatności powiązane ze starą kartą zostaną zaktualizowane, aby nie zostały przerwane.

A jeśli Twoja sprawa jest nieco niestandardowa, na przykład dotyczy kradzieży tożsamości, Twój bank będzie w stanie doradzić Ci, jakie inne kroki powinieneś podjąć, takie jak zamknięcie konta i otwarcie nowego.