Jakie informacje są przechowywane na karcie SIM? [Types of Sim Cards]

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jakie informacje są przechowywane na karcie SIM? [Types of Sim Cards]

Karty SIM to jedne z najważniejszych rzeczy, które należy mieć, ponieważ łączą Cię z bliskimi i Internetem. Bez nich Twój telefon jest bezużyteczny. Ta maleńka karta to klucz do internetu i nieograniczonej komunikacji w czasie rzeczywistym.

Jeśli zastanawiasz się, jak to się dzieje, gdy jest tak małe i jakie informacje są przechowywane na karcie SIM, jesteśmy tutaj, aby udzielić odpowiedzi. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się znacznie więcej o kartach SIM i ich działaniu.

Jakie informacje są przechowywane na karcie SIM?

Informacje przechowywane na karcie SIM obejmują kontakty, wiadomości, tożsamość użytkownika, numer telefonu, lokalizację, dane autoryzacji sieci, osobiste klucze bezpieczeństwa, informacje rozliczeniowe i wykorzystanie danych. Pojemność karty SIM waha się od 32 KB do co najmniej 256 KB i może przechowywać do 500 kontaktów w zależności od pojemności. W dzisiejszych czasach ludzie wolą przechowywać swoje kontakty w chmurze – zwłaszcza użytkownicy iPhone’ów.

W przypadku iPhone’a Twoje kontakty i wiadomości będą automatycznie zapisywane w chmurze zamiast na karcie SIM. Niektórzy uważają to za bezpieczniejszą opcję, ponieważ można łatwo zgubić kartę SIM i wszystkie informacje na niej zawarte. Karty SIM są również głównym celem hakerów ze względu na przechowywane na nich dane osobowe. Twoja karta SIM i numer telefonu mogą być również użyte do uzyskania dostępu do konta bankowego, dlatego ważne jest, aby były bezpieczne. Tak więc odpowiedź na pytanie, jakie informacje są przechowywane na karcie SIM, to w zasadzie duża część twoich danych osobowych.

Rodzaje kart SIM

Tam są . Są to różne rozmiary, w których może wejść karta SIM.

PEŁNY ROZMIAR (1FF)

Karta SIM „Pełnowymiarowa” jest bardziej przestarzała i była używana w większych telefonach, żaden nowoczesny telefon nie używa tego typu karty SIM. Jego wymiary to 12,3 mm × 8,8 mm.

🔥 Zalecana:  Żądania Google są około siedem razy tańsze niż ChatGPT, który kosztuje 2 centy

MINI (2FF)

Karta SIM „Mini” jest również przestarzała, a największy dostępny ostatnio rozmiar karty SIM jest zwykle używany w starszych podstawowych telefonach komórkowych. Jego wymiary to 25mm x 15mm.

MIKRO (3FF)

Karta SIM „Micro” jest nowsza i najczęściej używana z urządzeniami takimi jak tablety, niektóre starsze telefony z Androidem i routery. Jego wymiary to 15mm x 12mm.

NANO (4FF)

Karta SIM „Nano” jest najmniejszym, najnowszym i najpopularniejszym rozmiarem karty SIM dostępnym obecnie. Jest używany w większości urządzeń. Jego wymiary to 6mm × 5mm. Wiele smartfonów jeszcze nie przyjęło tej technologii, więc można ją znaleźć głównie w kamerach samochodowych, dronach i alarmach domowych.

WBUDOWANA KARTA SIM

„Wbudowana” karta SIM jest wbudowana w urządzenia i eliminuje potrzebę posiadania fizycznej karty SIM. W ten sposób nie zgubisz karty SIM i nie można jej ukraść, chyba że sam telefon zostanie skradziony.

Kupując kartę SIM, ważne jest, aby zastanowić się, gdzie chcesz jej używać i jaki rozmiar karty SIM obsługuje urządzenie. Jednak karty SIM ewoluowały i można uzyskać wszystkie trzy rozmiary na jednej karcie SIM. To są karty SIM „Combi”, można ich używać w dowolnym rozmiarze, usuwając nadmiar otaczającego plastiku.

Przeczytaj także: Co oznacza awaria karty SIM?

Która część karty SIM jest przeznaczona do Internetu?

Twój telefon łączy się z Internetem za pomocą numeru IMSI i klucza uwierzytelniającego dostarczonego z kartą SIM. Po pierwsze, gdy telefon jest włączony, rozpoczyna wyszukiwanie sieci, z którą można się połączyć. Gdy sieć zostanie znaleziona, zaczyna próbować połączyć się z siecią, wysyłając Twój numer IMSI i unikalny klucz uwierzytelniający do wieży sieciowej.

Wieża sieciowa odbiera go i próbuje sprawdzić Twoją tożsamość oraz czy masz uprawnienia do korzystania z sieci, więc skanuje bazę danych w poszukiwaniu numeru IMSI. Numer IMSI ma przypisany klucz uwierzytelniający w bazie danych, więc sieć również go wyszuka. Po znalezieniu Cię w bazie danych uwierzytelni Cię za pomocą numeru uwierzytelniającego przypisanego do Twojego numeru IMSI w bazie danych, a następnie wygeneruje własny losowy klucz.

🔥 Zalecana:  Dlaczego moja lokalizacja sama się wyłącza i włącza na iPhone'ach i urządzeniach z Androidem?

Następnie wysyła klucz uwierzytelniający przypisany do Twojego numeru IMSI i losowy klucz jest generowany na Twój telefon. Twój telefon zeskanuje oba klucze i utworzy kolejny klucz, a następnie wyśle ​​go wraz z tym samym kluczem uwierzytelniającym z powrotem do wieży sieciowej. Następnie sieć przeanalizuje nowy klucz i klucz uwierzytelniający, a następnie przy użyciu tego samego klucza uwierzytelniającego porówna wygenerowany wcześniej losowy klucz z kluczem wygenerowanym przez telefon.

Oba klucze muszą pasować, jeśli tak, Twój telefon uzyska dostęp do Internetu i zostanie zablokowany. Ten proces jest niezbędny do bezpiecznego przeglądania Internetu.

Przeczytaj także: Dlaczego moja karta SIM nie działa?

Czy karta SIM przechowuje zdjęcia?

Nie, karta SIM nie zawiera zdjęć. Karty SIM były kiedyś używane do przechowywania zdjęć, ale w przypadku aparatów o wyższej rozdzielczości nie ma wystarczająco dużo miejsca na karcie SIM, aby pomieścić nawet jedno zdjęcie. A dzięki zwiększonej ilości informacji o kontaktach, większość najnowszych telefonów przechowuje kontakty bezpośrednio w telefonie lub w chmurze zamiast na karcie SIM.

Co ktoś może zrobić z Twoją kartą SIM?

Jeśli karta SIM trafi w niepowołane ręce, może zostać wykorzystana do uzyskania dostępu do konta bankowego, danych osobowych oraz odbierania/wysyłania połączeń i wiadomości. Mogą również korzystać z usług, za które zostaniesz obciążony opłatą. Karty SIM zazwyczaj mają pinezkę ze względów bezpieczeństwa, jednak hakerzy potrafią całkiem dobrze je odgadnąć. Jeśli zauważysz, że Twoja karta SIM została skradziona lub zgubiona, natychmiast skontaktuj się z operatorem sieci, aby zapobiec włamaniu na Twoje konto.

Przeczytaj także: Jeśli włożę kartę SIM do innego telefonu, co się stanie?

Części i funkcje karty SIM

Części karty SIM i ich funkcje obejmują;

  1. VPP (moc programowania napięcia)
  2. VCC (zasilanie)
  3. CLK (zegar)
  4. RST (Resetuj)
  5. Pin we/wy danych karty SIM
  6. GND (uziemienie)
  7. D+ i D- (opcjonalny pad USB)
🔥 Zalecana:  LIRA, LRSP, LIF, LRIF i PRIF: jakie jest ich miejsce w planowaniu emerytury?

Funkcjonalności karty SIM obejmują uwierzytelnianie, identyfikację, łączność na całym świecie za pośrednictwem roamingu, łączność z Internetem i przechowywanie.

Wniosek

Teraz, gdy już wiesz, jakie informacje są przechowywane na karcie SIM, powinieneś również wiedzieć, jak ważne jest, aby była bezpieczna i co zrobić w przypadku jej utraty.