Jaka jest różnica między wzrostem pionowym a poziomym?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jaka jest różnica między wzrostem pionowym a poziomym?

W biznesie rozwój firmy jest celem niemal każdego podejmowanego działania. Chodzi o to, że wzrost to coś więcej niż „rozwijanie biznesu”. Na przykład, jak rozwija się biznes? Czy rośnie poziomo czy pionowo?

Dzisiaj omówię, co te strategie wzrostu oznaczają dla przedsiębiorców, jakie są kluczowe różnice i co jest lepsze, jeśli któreś z nich.

Zacznijmy!

Co to jest wzrost pionowy?

Rozważając strategię ekspansji, często myślisz o wzroście pionowym.

Wzrost pionowy oznacza wzrost w obszarze Twojej specjalizacji. Wszystko polega na zwiększeniu skali obecnej oferty, dodaniu uzupełniających produktów lub funkcji oraz przejściu od produktu niszowego do czegoś bardziej wszechstronnego w danej branży.

Na przykład producent samochodów może specjalizować się w luksusowych sedanach. Robią doskonałe samochody i tyle. W końcu osiągają szczyt w biznesie; nie mogą sprzedawać więcej samochodów rocznie, ponieważ nasycili swój rynek. Niewiele więcej osób wchodzi na rynek, aby je zdobyć. Aby dalej rozwijać się jako producent samochodów, muszą poszerzać swoją ofertę.

Mogą więc:

 • Opracuj luksusowy SUV.
 • Opracuj samochód sportowy.
 • Opracuj ofertę budżetową.
 • Opracuj ciężarówkę użytkową.

Każdy z nich to sposób na rozwój w branży pionowej sprzedaży pojazdów. Są to sąsiednie rynki, więc firma ma już pewne doświadczenie i reputację, które może wykorzystać, aby przebić się do tej nowej grupy docelowej.

Czasami działa to wyjątkowo dobrze. Producent luksusowych pojazdów rozszerzający swoją działalność na luksusowe SUV-y pomaga oferować ten luksus osobom o większych wymaganiach dotyczących pojemności, niż może zapewnić sedan. Na przykład, Cadillac produkował głównie samochody luksusowe, ale ostatecznie wypuścił SUV-a w postaci Escalade. Obsługuje inny rynek, ale nadal niesie ze sobą rozmach i reputację Cadillaca.

(Wody stają się nieco mętne, gdy weźmie się pod uwagę, że Cadillac jest oddziałem General Motors, ale zignorujemy to dla prostego przykładu).

Pionowy wzrost w ramach czegoś takiego jak oprogramowanie jest nieco trudniejszy. Zazwyczaj oznacza to rozszerzenie dotychczasowych produktów, które masz w ofercie. Firma taka Ahrefyktóry zaczął jako narzędzie do śledzenia linków zwrotnych, od tego czasu dodał funkcje śledzenia rankingu, eksploracji słów kluczowych, analizy witryny i nie tylko.

Są to nadal narzędzia SEO/Marketing/Strona internetowa, więc nadal mieszczą się w tej samej branży.

Wzrost pionowy ma kilka wymiernych korzyści. Po pierwsze, ponieważ jesteś już dobrze zaznajomiony z rynkiem, nie musisz przeprowadzać mnóstwa badań, aby się rozwijać. Znasz już swoją branżę, jej dane demograficzne i uprzedzenia, swoją konkurencję oraz rodzaje wyzwań, z którymi możesz się zmierzyć. Możesz nawet być w stanie przeczytać studia przypadków innych firm podobnych do Twojej, które wykonały ten sam skok.

Z drugiej strony osiągnięcie pionowego wzrostu może być trudne. Musisz wiedzieć, jak się rozwijać i być w stanie inwestować w nowe oferty, które są sąsiadujące z twoimi, ale wystarczająco korzystne, aby przyciągnąć nowych odbiorców. Dodanie nowej funkcji niekoniecznie oznacza wzrost w pionie, ale rozszerza Twoją obecną obecność. Możesz również napotkać problemy z pracownikami.

🔥 Zalecana:  Czy T-Mobile jest lepszy od Verizon? Kompleksowe porównanie

Co to jest wzrost poziomy?

Wzrost poziomy jest nieco inny.

Zamiast rozszerzać się i rosnąć pionowo w jednej niszy, wzrost poziomy wymaga przeniesienia istniejącego produktu lub usługi i rozszerzenia go na inne rynki.

Kilka przykładów integracji poziomej może obejmować:

 • Amazonka zaczynała jako księgarnia, ale ostatecznie rozszerzyła swoją działalność na elektronikę i artykuły gospodarstwa domowego. Dziś mają udział w rynku praktycznie we wszystkim, od zakupów spożywczych i usług centrów danych po dostawy i produkty inteligentnego domu. Technicznie rzecz biorąc, niektóre z tych dodatków nadal mieszczą się w „niszy” handlu internetowego, ale jest to raczej przykład wzrostu horyzontalnego.
 • Ubera jest przykładem firmy wykorzystującej również wzrost pionowy; UberX to alternatywny Uber do tańszych przejazdów. Uber zaczynał jako usługa taksówkarska poprzez wspólne przejazdy, ale od tego czasu rozszerzył swoją działalność o dostawę żywności dzięki UberEats. Podobnie ich próba opracowania samojezdnych samochodów jest kolejnym przykładem ekspansji poziomej.

To, gdzie narysujesz linię, jest często kwestią perspektywy. Wzrost poziomy może lubić wzrost pionowy, w zależności od tego, jak blisko jest powiązany nowy rynek ze starym rynkiem. Każdą nową ofertę dodaną przez Ubera można uznać za wzrost pionowy, o ile dotyczy to na przykład samochodów. Byłby to wzrost pionowy, gdyby zaczęli sprzedawać e-rowery lub próbować oferować wspólne przejazdy w Cessnach.

Największy potencjał korzyści ma wzrost poziomy. Wejście na zupełnie nowy rynek, nową grupę demograficzną i nowy produkt, wszystko to na raz, może okazać się niewiarygodnym sukcesem. W niektórych przypadkach sukces tej nowej siły rynkowej może nawet całkowicie przyćmić starą ofertę.

Weź grę wideo Fortnite Na przykład. Zaczęło się jako przeciętny tryb budowania bazy i obrony hordy, na którym ludziom nie zależało. Epic, twórcy Fortnite, szybko skupili swoje wysiłki na grze typu battle royale, porzucając tryb obronny. Potem dodali tryb player-versus-player, 100-osobowy battle royale, a gra stała się hitem, definiującym cały gatunek.

Z drugiej strony nastąpił wzrost poziomy potencjał do flopa i rzucać mocno. Weźmy pod uwagę wszystkie liczne przykłady firm próbujących ekspansji na rynki zagraniczne i nieudanych lub nieudanych premier produktów, takich jak Crystal Pepsi czy Amazon’s Fire Phone.

Czasami wzrost poziomy kończy się niepowodzeniem nie z twojej winy, ale z powodu konkurencji, która cię wyprzedza. Na przykład HD-DVD i Blu-Ray zostały wypuszczone mniej więcej w tym samym czasie i stało się bitwą adopcyjną, aby zobaczyć, który z nich przejmie kontrolę. HD-DVD niekoniecznie było gorsze niż Blu-Ray; wielu twierdzi, że z różnych powodów było lepsze, ale nie zdobyło powszechnego poparcia, więc nie przejęło. Podobnie walka między Barnes and Noble Nook, Amazon Kindle czy Microsoft Zune kontra Apple iPod.

Czasami wzrost poziomy jest źle zaplanowany w czasie. Newton PDA firmy Apple był tabletem, zanim tablety stały się popularne. Ten produkt jest uważany za klapę, mimo że podobna technologia jest obecnie powszechna i zdominowana przez Apple z iPadem.

Wzrost poziomy ma największy potencjał sukcesu, ale wymaga dużo więcej pracy u podstaw, aby zrobić to dobrze i nadal może zawieść, nawet jeśli wszystko wydaje się zrobione dobrze i dopięte na ostatni guzik. Narażasz również swoją firmę na większą konkurencję w nowej branży i musisz walczyć z opozycją na wielu frontach.

🔥 Zalecana:  Czy mogę usunąć pliki .Dmg na komputerach Mac i Windows? – Co to jest plik Dmg

Wzrost poziomy a pionowy: który jest najlepszy?

Co jest lepsze: wzrost poziomy czy pionowy?

Nie powinno dziwić, że nie ma prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Uczciwa odpowiedź brzmi „oba”, ale zależy to od Twoich zasobów, branży i czasu.

Ogólnie rzecz biorąc, firmy koncentrują się na wzroście pionowym tak bardzo, jak to możliwe, ponieważ jest to łatwiejsze. Wzrost poziomy ma większy potencjał sukcesu, ale wymaga większych inwestycji i ryzyka, dlatego zwykle jest dużo dokładniej rozważany.

Istnieje również inna droga do wzrostu poziomego. Widzisz to z Google; zamiast opracowywać nowy produkt, poczekaj, aż zrobi to ktoś inny i zacznie się rozwijać, a następnie je kup. Google ma również swój udział w nieudane i martwe usługi. Zauważ jednak, że można to dokładniej rozważyć niż , co omówię później.

Wiele z najlepszych i najtrwalszych produktów Google to zakupione przez nich nieruchomości.

 • YouTube był samodzielną witryną wideo, zanim Google ją kupił.
 • DoubleClick był głównym konkurentem dla raczkujących wówczas sieci reklamowych Google, kiedy je przejęli.
 • Android był samodzielnym systemem operacyjnym dla telefonów komórkowych, zanim Google go kupił.
 • Parametry UTM śledzenia linków Google pochodziły od innej firmy, którą kupili.
 • Wiele cennych funkcji Map Google pochodzi z Waze.

Wiele podstawowych funkcji wyszukiwarki Google pochodziło od firm, które kupili przez lata, w tym Outride, Plink, Like, Kaltix i Orion.

Istnieje powód, dla którego obecnie istnieje więcej niż jedna firma telekomunikacyjna, i to nie dlatego, że nie chcą być monopolistą. Oczywiście Twoja firma potrzebuje ogromnych zasobów, aby kupić i zintegrować inną firmę z własną. Istnieją również względy prawne: regulacje rządowe i prawa antymonopolowe wejść do gry w pewnym momencie.

Wskazówki dotyczące efektywnego rozwoju

Kiedy zastanawiasz się nad strategiami integracji poziomej i pionowej, musisz położyć podwaliny pod sukces, zanim zainwestujesz w to duże sumy pieniędzy i osobogodziny.

1. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań popyt. Współczesne rynki są nasycone każdym możliwym produktem lub usługą, więc opracowanie unikalnego pomysłu lub oryginalnego produktu jest trudne. Jeśli jest jeden produkt i wszyscy są z niego zadowoleni, trudno będzie odciągnąć ich od obecnego wyboru. Ale to dobrze; czasami wystarczy istnienie jako wybór. Aby jednak „bycie realną alternatywą” stało się punktem sprzedaży, potrzebujesz czegoś, co odróżni się od istniejącej konkurencji i stworzy popyt na to wyróżnienie.

Z drugiej strony, jeśli istnieje popyt na „X, ale taniej” lub „X, ale o wyższej jakości” lub „X, ale z większą integracją z innymi usługami” lub nawet „X, ale za tym stoi prestiż zaufanej marki”, to jest to okazja rynkowa.

2. Niestety, istnieje presja, która jest sprzeczna z wyglądem, zanim przeskoczysz filozofię: konkurs. Nie jesteś jedyną osobą, która myśli o ekspansji na nowe rynki i bazy klientów, a twoi konkurenci mogą przyglądać się temu samemu rynkowi, co ty. Jeśli spóźnisz się na rynek, wyglądasz, jakbyś po prostu próbował kopiować i naśladować konkurencję.

🔥 Zalecana:  Dlaczego dokładność nie jest dobrym miernikiem dla niezrównoważonych danych — w stronę sztucznej inteligencji

Oczywiście filmy są materiałami eksploatacyjnymi o krótkim okresie przydatności do spożycia w porównaniu z trwałymi liniami produktów, więc nie jest to do końca porównywalne, ale chodzi o to. Pamiętasz, jak w latach 90. i 2000. Disney/Pixar i Dreamworks wypuszczały jeden po drugim filmy animowane, które wydawały się pochodzić z tej samej deski kreślarskiej? Rozważmy słynny przypadek Antza i życia robaka.

Weryfikacja popytu może być trudna bez podważania ręki, a wycieki są stałym zagrożeniem w każdej branży. Co więcej, innym problemem jest rozpowszechnienie korzystania z platform crowdfundingowych, takich jak Kickstarter, jako gloryfikowanych testów rynkowych (po których natychmiast pojawiają się chińskie podróbki, które trafiają na rynek na długo przed zakończeniem twojego rozwoju).

3. Na domiar złego musisz wiedzieć o rynkach, na które wchodzisz.

Dróg prowadzących do porażki jest wiele. Najlepiej byłoby, gdybyś dysponował infrastrukturą i pracownikami niezbędnymi do rozwoju i odniesienia sukcesu oraz inwestycją wspierającą nową ekspansję.

Rozwój kontra integracja

Badając wzrost pionowy i poziomy, prawdopodobnie natkniesz się na inny powiązany zestaw terminów: integracja pozioma i pionowa.

Integracja jest trochę inna, bardziej zbliżona do filozofii Google „kup to, czego potrzebujemy”. Integracja oznacza przejęcie jakiejś części swojej branży, aby odizolować się od zmian lub odmian w tych aspektach linii biznesowej.

Rozwój oznacza rozwój i oferowanie nowych produktów lub usług. Integracja oznacza przejęcie lub zastąpienie alternatywnych sposobów wytwarzania produktów lub usług.

Weźmy na przykład Ikeę. Ikea znana jest przede wszystkim z działalności kawiarni z klopsikami, z poboczną działalnością zajmującą się sprzedażą mebli. Aby zapewnić spójność produktu (dla mebli, a nie klopsików), Ikea zakupiła sporo lasów na całym świecie, częściowo do zabezpieczyć swoje linie zaopatrzenia a częściowo w celu ich zachowania.

Ikea jest własnym producentem, dystrybutorem i sprzedawcą detalicznym.

 • Integracja pionowa (znana również jako integracja naprzód) to przykład Ikei: zakup części łańcucha dostaw lub procesu realizacji, od góry do dołu. Amazon przejmujący wysyłkę i realizację zamówień to kolejny przykład. Amazon ma przykłady każdego rodzaju wzrostu; naprawdę kupują i rozwijają się w każdym kierunku, poziomym i pionowym. W ten sposób stały się tak masywnym elementem w całych branżach na całym świecie.
 • Integracja pozioma jest bardziej podobny do przykładu Google: kupowanie lub przejmowanie firm, które robią rzeczy na tym samym poziomie łańcucha wartości, co obecnie oferują. Firma albo rozszerza swoją ofertę produktów, dodaje solidności, albo usuwa konkurencję.

Integracja to fascynująca dyskusja, ale nie o tym chcę dzisiaj mówić, więc to wszystko, co dostaniesz do następnego wpisu.