Jak znaleźć starszą wersję wtyczki WordPress

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak znaleźć starszą wersję wtyczki WordPress

Prawie całe oprogramowanie będące w fazie aktywnego rozwoju otrzymuje z czasem aktualizacje. Te aktualizacje robią wszystko, od łatania luk w zabezpieczeniach po dodawanie nowych funkcji do restrukturyzacji całej aplikacji, i są niezbędne do płynnego działania nowoczesnych komputerów.

Nowoczesne strony internetowe są obsługiwane przez aplikacje i wtyczki, a nie tylko bezpośrednio opracowany kod, więc oczywiste jest, że działają one w ten sam sposób. Rzeczywiście, dzięki WordPress masz ciągłe aktualizacje samego WordPressa oraz wszystkich różnych wtyczek i rozszerzeń, których możesz używać, włącznie z motywem WordPress.

Niestety, czasami oprogramowanie aktualizuje się w sposób, który może Ci się nie podobać. Być może programiści usunęli żądaną funkcję lub zmienili interfejs użytkownika, czyniąc go nie do użytku. Lub coś w ich aktualizacji łamie kompatybilność lub wprowadza PHP lub JavaScript w Twojej witrynie, więc musisz to dezaktywować i naprawić problem.

Ta sytuacja ma miejsce cały czas w przypadku WordPressa. Obejmują one od drobnego powiadomienia w backendzie, że coś nie jest kompatybilne, do uszkodzonego formularza lub elementu witryny, który przestaje działać. Najgorszy ze wszystkiego jest strach biały ekran śmierci.

Standardowym rozwiązaniem tego problemu jest powrót do poprzedniej wersji, która powoduje problemy z obecną wersją WordPress. Pytanie brzmi, jak możesz to zrobić? Istnieje kilka różnych metod, a ja napisałem przewodnik dla początkujących krok po kroku dla tylu technik, ile znam.

Jednak przed tym samouczkiem słowo ostrzeżenia.

Dlaczego należy uważać na stare wersje

We wstępie do tego posta wspomniałem, że jednym z głównych powodów, dla których aplikacje otrzymują aktualizacje, jest łatanie luk w zabezpieczeniach. Jest to jeden z największych sterowników aktualizacji dowolnego oprogramowania. Typowy cykl życia oprogramowania polega na aktywnym rozwoju przez jakiś czas, następnie częstotliwość tych aktualizacji spada, a następnie przechodzi w aktualizacje „tylko dla bezpieczeństwa”, w których aplikacja nie otrzymuje żadnych nowych zmian ani dodatkowych funkcji poza naprawianiem zabezpieczeń kwestie.

Zjawisko to można zaobserwować w prawie każdym poziomie oprogramowania, od niewielkiej wtyczki po całe systemy operacyjne. Microsoft pozwala płacić za rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń dla starszych wersji systemu Windowsmimo że nie zajmują się żadnym innym rozwojem ani aktualizacją platformy.

Wszystko to prowadzi mnie do punktu:

Powrót do starszych wersji wtyczek może otworzyć luki w zabezpieczeniach Twojej witryny.

Gdy znana jest krytyczna luka w zabezpieczeniach, osoby atakujące skanują Internet w poszukiwaniu:

  • Witryny WordPress, które obsługują samoobsługowe oprogramowanie WordPress.org.
  • Witryny WordPress, które mają wtyczkę i niezbędne pliki, o których mowa.
  • Witryny WordPress, które aktywnie korzystają z wrażliwych plików.

Następnie wykorzystają tę lukę, aby przejąć kontrolę nad witryną. Jeśli myślisz, że Ciebie to nie spotka, to się dzieje tysiące razy dziennie.

Czy przydarzy Ci się to, jeśli użyjesz nieco starszej wersji wtyczki? Prawdopodobnie nie. Im starsza wtyczka, tym potencjalnie bardziej ryzykowne jest wycofanie. Być może aktualizacja, którą wycofujesz, nie była aktualizacją zabezpieczeń. Być może nie jest to powszechnie używana wtyczka, więc nie używa jej wiele osób, więc nie ma zbytniej zachęty dla wędrujących gangów botów do jej wyszukiwania. W każdym razie ryzyko jest niskie, ale istnieje.

Po prostu zachowaj ostrożność, jeśli zamierzasz używać starej wersji wtyczki lub przestarzałej wersji WordPressa, zwłaszcza takiej, która jest widoczna lub dostępna dla użytkowników w Twojej witrynie. Może to potencjalnie zagrozić Twojej witrynie. Zalecam sprawdzanie aktualizacji co kilka tygodni lub miesięcy (w zależności od cyklu rozwoju wtyczki i powodu, dla którego cofnąłeś), aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

🔥 Zalecana:  REGRESJA — JAK, DLACZEGO I KIEDY? – W stronę SI

Porozmawiajmy o różnych metodach wyszukiwania i przywracania starych wersji.

profesjonalna wskazówka: Wyłącz „automatyczne aktualizacje wtyczek” we wszystkich wtyczkach, które chcesz zachować w starej wersji. WordPress automatycznie zaktualizuje je z dnia na dzień do najnowszej wersji i pozostawi Cię w tym samym stanie, w jakim byłeś przed rozpoczęciem tego procesu.

Metoda 1: Historia repozytorium WordPress

Jeśli Twoja wtyczka była hostowana na Katalog wtyczek WordPress, istnieje prawdopodobieństwo, że stare wersje wtyczki są dostępne do bezpośredniego pobrania. Jest to część ich opcji archiwizacji i rozwiązywania problemów oraz pomaga programistom używać starych wersji do testowania i innych celów.

Jak możesz to znaleźć? Oczywiście działa to tylko wtedy, gdy żądana wtyczka jest tam hostowana. Ponadto, jeśli korzystałeś z płatnej aktualizacji z wersji darmowej, możesz znaleźć darmową wtyczkę, ale nie będziesz mieć dostępu do płatnych funkcji, w zależności od tego, jak działa wtyczka.

Najpierw znajdź stronę wtyczki dla danej wtyczki. Na przykład Akismet, szeroko stosowana wtyczka antyspamowa, ma tę stronę. Na tej stronie poszukaj w prawej kolumnie linku „Widok zaawansowany”. Ta sekcja prowadzi do zaawansowanych wskaźników i opcji wtyczki taka strona.

U dołu strony zobaczysz rozwijane pole oznaczone jako Wersja rozwojowa. W tym obszarze możesz wybrać wersję wcześniejszą niż aktualna i pobrać pakiet wszystkich plików niezbędnych do jej zainstalowania.

Nie wszystkie wtyczki mają ten katalog starych wersji i nie zawsze jest on w pełni kompleksowy, więc może nie wrócić do wersji beta lub bardzo wczesnych wersji wielu wtyczek.

Ale jeśli wszystko, czego potrzebujesz, to jedna wersja z powrotem, zwykle jest wystarczająco dobra.

Metoda 2: Bezpłatna wtyczka WP Rollback

WP Rollback to wtyczka, która automatyzuje dla Ciebie pierwszą metodę. Wszystko, co robi wtyczka Rollback WordPress, to pobiera kod aktualizatora i pozwala wybrać wersję wtyczki do obniżenia, zamiast tylko aktualizować do najnowszej wersji.

To narzędzie dodaje łącze przywracania do każdej z twoich wtyczek ze starymi wersjami dostępnymi w menu „Wtyczki” WordPress. Możesz znajdź i zainstaluj go tutaj.

Ponieważ działa tak samo jak metoda pierwsza, ma te same ograniczenia.

Nie będzie działać w przypadku płatnych wersji wtyczek, wtyczek spoza katalogu WordPress lub wtyczek, które nie mają dostępnych starszych wersji. Działa tylko na wtyczkach, które są swobodnie dostępne z katalogu WordPress i które mają dostępne starsze wersje.

Jeśli zauważysz, że niektóre z Twoich wtyczek na liście mają przycisk wycofania, a inne nie pozwalają na wybranie starszej wersji wtyczki, oto dlaczego.

Inną opcją, którą możesz mieć, jest użycie czegoś takiego Wycofanie aktualizacji nie powiodło się. Ta wtyczka jest czymś, co instalujesz z wyprzedzeniem i monitoruje twoją witrynę pod kątem problemów i awarii, gdy coś się aktualizuje, i z wdziękiem przywróci ją.

Pamiętaj, że działa to tylko wtedy, gdy aktualizacja się nie powiedzie; jeśli to działa, ale nie podoba ci się nowa wersja, nie masz szczęścia na tym froncie.

🔥 Zalecana:  Czym jest influencer marketing i jak działa?

Metoda 3: Sprawdź GitHub

Inną opcją jest sprawdzenie, czy wtyczka jest dostępna na GitHub. GitHub to podstawowe repozytorium do kodowania projektów, od małych aplikacji niszowych po ogromne projekty. Wiele różnych wtyczek WordPress utrzymuje swój kod w GitHub i często można znaleźć ich strony projektów.

Nie wszystkie projekty są tak kompleksowo zorganizowane lub łatwe w nawigacji, ale wiele z nich tak. Na przykład jedna z głównych wtyczek WordPress do SEO, Yoast, ma stronę dla swojej wtyczki tutaj.

Możesz przeglądać ich projekty i przeglądać stare wersje, często posortowane według wydania lub z tagami wersji.

Jedną z zalet sprawdzania GitHub jest to, że można tam znaleźć wtyczki, których nie ma w repozytorium WordPress. Czasami obejmuje to nawet płatne wersje wtyczek, chociaż nadal będziesz potrzebować licencji i klucza aktywacyjnego używanego przez kod. W końcu nie mogą po prostu swobodnie udostępniać swojego kodu premium.

GitHub niekoniecznie zapewni Ci to, czego szukasz, ale jest to doskonała opcja, jeśli w katalogu WordPress nie ma tego, czego szukasz. Czasami można tam również znaleźć wtyczki, które zostały usunięte z katalogu WordPress.

Metoda 4: Sprawdź swoje kopie zapasowe

Czy regularnie tworzysz kopie zapasowe swojej witryny? Powinieneś. W witrynie WordPress prawie w każdej chwili mogą się zdarzyć różne rzeczy, od hakera, który ją skompromituje, przez awarię sprzętu, po uszkodzone pliki lub nieudaną aktualizację. Nigdy nie wiadomo, jaka katastrofa może się wydarzyć, a kopie zapasowe to jeden z podstawowych sposobów zabezpieczenia się przed nimi.

Nawet jeśli przechowujesz kopie zapasowe, jakiego rodzaju kopie zapasowe przechowujesz? Jeśli korzystasz z narzędzia do tworzenia kopii zapasowych WordPress, możesz nie tworzyć kopii zapasowych wszystkiego. Na przykład możesz być ograniczony do swoich danych, a nie plików, jeśli przejdziesz do swojego hostingu i wykonasz kopię zapasową baz danych SQL. Tworzenie kopii zapasowej bazy danych SQL pobiera tylko bazę danych, a nie pliki wtyczek.

Sztuką są kompleksowe kopie zapasowe. Jeśli tworzysz kopie zapasowe starych plików i kodu — zwłaszcza jeśli przechowujesz kopie zapasowe plików ZIP używanych wtyczek — powinieneś mieć stare wersje.

Jeśli masz pod ręką starszą wersję, dość łatwo jest przejrzeć te pliki zip, aby wyodrębnić i przywrócić starą wersję wtyczki.

Po prostu usuń istniejącą wersję i prześlij starą wersję za pomocą FTP lub spakując folder, odwiedzając sekcję „Wtyczki” na pulpicie nawigacyjnym WordPress i klikając „Prześlij wtyczkę”.

Jeszcze raz upewnij się, że automatyczna aktualizacja jest wyłączona, aby nie instalowała się i natychmiast nie aktualizowała z powrotem do zepsutej wersji.

Niestety działa to tylko wtedy, gdy masz kopie zapasowe. Możesz być w stanie sprawdzić pocztę e-mail i zobaczyć, czy wtyczka do tworzenia kopii zapasowych kiedykolwiek powiadomiła Cię o pomyślnym utworzeniu kopii zapasowej w przeszłości, ale jest to coraz bardziej dalekie.

Metoda 5: Poszukaj starych luster

Czy wiesz, że Google skutecznie znajduje prawie wszystko, czego szukasz? Oczywiście że to zrobiłeś. Możesz użyć wszelkiego rodzaju operatorów wyszukiwania, aby zawęzić wyszukiwanie i usunąć nowsze wersje z równania.

Sztuczka polega na uświadomieniu sobie, że istnieje wiele witryn, które hostują kopie lustrzane oprogramowania i pliki do pobrania, aby zabezpieczyć jedno źródło przed zniknięciem i uniemożliwieniem pobierania. Często te kopie lustrzane nie są usuwane podczas aktualizacji nowej wersji, więc nadal mogą być dostępne.

🔥 Zalecana:  Czym jest gra fabularna na Instagramie (jak stworzyć własną)

Możesz także skorzystać z usług archiwizacji, aby zlokalizować kopie lustrzane. Archive.org, dom archiwum internetowego i Wayback Machine, umożliwia przeglądanie starszych archiwów witryn i znajdowanie linków, które mogą nadal działać do pobierania stron trzecich.

Ta metoda wiąże się z jednym poważnym ryzykiem: musisz zaufać stronie trzeciej, aby mieć weryfikowalne i bezpieczne pobieranie. Istnieje niewielka, ale niezerowa szansa, że ​​​​strona lustrzana mogła zostać naruszona, a jej pliki do pobrania zawierały złośliwe oprogramowanie, zwłaszcza jeśli są starsze i źle utrzymane.

Różne wtyczki w branży działają na różne sposoby, więc musisz znaleźć odpowiednią kombinację elementów zapytania, które działają. Tak czy inaczej, przejdź do Google i wyszukaj nazwę wtyczki oraz numer wersji, której szukasz. Rozważ dodatkowe operatory, takie jak wyszukiwanie stron z dokładną nazwą pliku w tytule, słowem kluczowym „pobierz” lub typem pliku .zip lub czymkolwiek innym, co wydaje się działać.

Metoda 6: Zapytaj bezpośrednio programistę

Jeśli wszystko inne zawiedzie, dlaczego nie zapytać?

Z natury większość wtyczek WordPress jest opracowywana przez firmy lub programistów, którzy próbują zbudować sobie markę. Nazwy są dołączane do przesłanych wtyczek, a przez większość czasu dostępne są kontaktowe adresy e-mail. Nie są stale monitorowani, ale możesz użyć odrobiny umiejętności detektywa internetowego, aby wyśledzić prawidłowy kontaktowy adres e-mail programisty, który wydaje się nie sprawdzać swojego oficjalnego adresu e-mail.

W kolejności polecam:

  • Sprawdź ich profile w katalogu witryn WordPress, GitHub, CodeCanyon lub innej witrynie, z której korzystają.
  • Sprawdź ich witrynę biznesową. Na przykład, Yoast ma stronę kontaktową na Yoast.com.
  • Zidentyfikuj programistę i znajdź go w mediach społecznościowych. Twitter i LinkedIn to dwa, które najprawdopodobniej otrzymają odpowiedź, ponieważ są to bardziej profesjonalne platformy. Skontaktuj się z tamtejszym deweloperem.
  • Używaj różnych metod wyszukiwania publicznie dostępnych adresów e-mail. Narzędzia takie jak Hunter.io, Znajdź ten e-mail i Voila Norbert dają opcje śledzenia adresów e-mail do wypróbowania.
  • Spróbuj sprawdzić informacje WHOIS. Obecnie większość rejestratorów domen chroni informacje o klientach, aby zapobiec doksingowi, ale możesz znaleźć prawidłowy kontaktowy adres e-mail.

Jeśli te zawiodą, są kilka innych opcji, które możesz wypróbować.

Trudną częścią jest kontakt z programistami. Zwykle chętnie oferują starą wersję do pobrania, ale tak nie jest. Jednak nigdy nie zaszkodzi zapytać!

Więc masz to; sześć różnych metod wyszukiwania starej wersji wtyczki. Ale kiedy już to masz, co teraz? Przywróć starą wersję, ale sprawdzaj, czy problem, który miałeś z nią, został naprawiony. Nie chcesz pracować z przestarzałą wtyczką dłużej niż to konieczne.

Jeśli cofnąłeś się z powodu zmiany w funkcjonalności lub projekcie, który ci się nie podoba – zamiast zepsucia – możesz mieć pecha, jeśli programiści nie cofną swoich decyzji. W takim przypadku zamiast tego będziesz szukać alternatywy. Powodzenia!