Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak szybciej pisać treści na blogu 10 sprawdzonych strategii, dzięki którym staniesz się płodnym blogerem w tym roku
Uczenie się jak pisać szybciej jest niezbędny, aby zostać odnoszącym sukcesy blogerem, ponieważ musisz stworzyć spójny strumień treści, aby przyciągnąć (i zatrzymać) odbiorców.
Nie wystarczy napisać posta od czasu do czasu, kiedy pojawi się natchnienie i kiedy zdarzy się, że masz kilka wolnych godzin. Zamiast tego musisz wejść w regularny rytm publikowania na swoim blogu, aby czytelnicy wracali po więcej.
W teorii może to brzmieć świetnie… ale jak to wygląda w rzeczywistości? Może otwierasz pusty dokument i siedzisz wpatrując się w niego przez wieki, zanim się poddasz.
A może potrafisz pisać coś… ale czuje się jak pływanie w melasie. A może kończysz swoje posty, ale masz wrażenie, że po drodze marnujesz dużo czasu — usuwając styczne, zmieniając zdanie i majstrując przy formatowaniu.
Możesz pomyśleć, że po prostu nie jesteś stworzony do bycia blogerem. Ale wspaniała wiadomość jest taka, że ty Móc szybciej pisać – i wiem, że to prawda, ponieważ sam to robiłem (wiele razy).
Ważny: Tu nie chodzi o rezygnację z jakości. Niektórzy blogerzy martwią się, że bycie „szybkim” nie jest zgodne z byciem „dobrym”. Dobrze zrobione, szybkie pisanie na ogół skutkuje lepsza posty, które są dobrze zorganizowane i przepływają od punktu do punktu. Szybsze pisanie powinno również oznaczać łatwiejsze pisanie — a to zapewni lepsze wrażenia czytelnikowi.
Oto jak pisać szybciej:
- Pisz codziennie (jeśli to możliwe)
- Zacznij od konspektu, aby uporządkować swój post
- Napisz swój pierwszy szkic w punktach
- Pisz w dowolnej kolejności
- Pisz pod presją, ustalając konkretny termin
- Ustaw timer, aby zachować koncentrację podczas pisania sprintów
- Ustaw cel liczby słów, aby utrzymać produktywność
- Ustal rytuał pisania, aby zacząć
- Nie edytuj podczas pisania
- Użyj Ekspandera tekstu dla typowych zwrotów
Ujawnienie: Pamiętaj, że niektóre z poniższych linków są linkami partnerskimi i bez dodatkowych kosztów, ja zarobię prowizję. Wiedz, że polecam tylko produkty i usługi, z których osobiście korzystałem i za którymi stoję. Kiedy korzystasz z jednego z moich linków afiliacyjnych, firma wynagradza mnie, co pomaga mi prowadzić tego bloga i udostępniać bezpłatnie moje dogłębne treści czytelnikom (takim jak Ty).
Chcesz obejrzeć (lub posłuchać) moich praktycznych wskazówek dotyczących szybszego pisania? Dostroić:
1. Pisz codziennie (jeśli to możliwe)
Wielu odnoszących sukcesy pisarzy wszelkiego rodzaju (nie tylko blogów) powie Ci, że ich sekretem jest codzienne pisanie. Możesz to robić dosłownie codziennie (włącznie z weekendami i świętami) lub możesz po prostu pisać każdego dnia roboczego.
Wspaniałą rzeczą w codziennym pisaniu jest to, że nie trzeba dużo pisać, aby sumować się imponująco w czasie.
Zaledwie 500 słów dziennie to ponad 100 000 słów rocznie (nawet jeśli weźmiesz weekendy i kilka tygodni wolnego). Gdy będziesz szybszy, powinieneś być w stanie napisać 500 słów w około 30 minut.
Ważne jest, aby znaleźć porę dnia, kiedy (a) naturalnie dobrze się koncentrujesz i (b) możesz poświęcić trochę czasu na pisanie. Może to być pierwsza rzecz rano, podczas przerwy na lunch lub wieczorem, gdy dzieci już śpią – cokolwiek Ci odpowiada.
Jeśli codzienne pisanie nie pasuje do twojego życia lub wolisz mniej, dłuższe sesje pisania, upewnij się, że piszesz co najmniej dwa razy w tygodniu.
(Celuj trzy razy, na wypadek gdyby jedna sesja pisania się nie udała.) To pozwala utrzymać tempo i zbudować silny nawyk.
2. Zacznij od konspektu, aby uporządkować swój post
Chcesz wiedzieć, jak szybko napisać post na blogu? Zawsze zaczynaj od zarysu.
To jest „kość” twojego postu. Mając gotowy zarys, wiesz, co się dzieje na początku, w środku i na końcu. Zwykle masz kilka kluczowych punktów, które mogą stać się podtytułami Twojego posta.
Jeśli Twoim celem jest szybkie pisanie, możesz pomyśleć, że konspekt to strata czasu. Ale rozpoczęcie od konspektu pomaga w pisaniu dużo szybciej.
Twój zarys posta na blogu utrzymuje cię na właściwej drodze, więc nie kończysz na długich stycznych (które później skończysz wycinać). Twój zarys motywuje Cię, ponieważ widzisz, jak daleko zaszedłeś i jak daleko musisz się posunąć.
Przede wszystkim twój zarys przyspiesza cię. Nie będziesz tracić czasu na zastanawianie się, co napisać dalej — ponieważ dokładnie wiesz, co musisz omówić.
Istnieje wiele różnych sposobów tworzenia konspektu, ale jednym z najlepszych jest użycie szablonu posta na blogu na początek.
👋 Pobierz mój bezpłatny szablon pisania (w formacie Google Doc do kopiowania i wklejania), zawierający listę kontrolną pisania SEO i w pełni wypełniony przykład — aby Twój proces pisania był dziś znacznie szybszy.
Chcesz mój gotowy do użycia szablon posta na blogu?
Chwyć mój darmowy szablon, aby pisać szybciej (zwiększające ruch) treści już dziś.
“*” Oznacza pole wymagane
3. Napisz swój pierwszy szkic w punktach
Na początek nie musisz pisać pełnymi akapitami ani nawet pełnymi zdaniami. Na pewno nie musisz przybijać całego formatowania w trakcie.
Zamiast tego poeksperymentuj z jak najszybszym przeniesieniem na stronę wszystkich najlepszych pomysłów, inspiracji i przemyśleń na dany temat.
Wszystko, takie jak nagłówki, cytaty z tweetów, obrazy i tak dalej, może poczekać na później. Podczas pierwszego szkicu najważniejsze jest, abyś dostał wszystko twój najlepszą treść na stronie.
Szkicowanie w prosty sposób uwalnia cię od ograniczeń formatowania, które często odwracają uwagę blogerów od ich najlepszej pracy.
4. Pisz w dowolnej kolejności
Śmiało, napisz, która część Twojego postu najbardziej Cię pociąga. Nie musisz pisać całego artykułu od początku do końca. Zamiast tego pozwól sobie na elastyczność w rozwiązywaniu sekcji w dowolnej kolejności.
Jeśli piszesz artykuł „10 Kroków”, który uczy czytelnika, jak coś zrobić, dobrze jest napisać krok 3, potem krok 7, a później wrócić do sekcji 1, 2, 4, 5 i 6.
Posiadanie zarysu na miejscu ułatwia przeskakiwanie w artykule, wiedząc, że każda sekcja będzie powiązana z resztą.
Możesz najpierw zająć się najtrudniejszymi sekcjami (aby potem wszystko stało się łatwiejsze!) Lub możesz przejść do najłatwiejszych części jako rozgrzewkę, zanim przejdziesz do trudniejszych części swojego posta.
5. Pisz pod presją, ustalając konkretny termin
Nie bój się publikować, zanim poczujesz się gotowy. Ustaw sobie datę i godzinę, kiedy absolutnie musieć wyślij swój artykuł i opublikuj wszystko, co masz, kiedy nadejdzie ten czas.
Nie martw się, jeśli nie jest doskonały: możesz wrócić i zaktualizować go jutro, w przyszłym tygodniu lub w przyszłym miesiącu.
Wielu pisarzy odkrywa, jak pisać szybko, gdy gonią go terminy. Jako bloger prawdopodobnie nie będziesz mieć redaktora czekającego na twoją pracę… ale masz czytelników i zwolenników.
Możesz obiecać swoim czytelnikom, że nowy post będzie pojawiał się na Twoim blogu w każdy piątek: to wyznaczy Ci konkretny termin na ukończenie go.
Alternatywnie możesz opublikować post w mediach społecznościowych, aby poinformować znajomych i fanów, że zamierzasz opublikować nowy post do godziny 18:00 (lub o dowolnej innej godzinie).
Poczucie publicznej odpowiedzialności może być niezwykle silną motywacją. Będzie znacznie większe prawdopodobieństwo, że skończysz pisać — i przekonasz się, że piszesz dużo szybciej, ponieważ ścigasz się, aby dotrzymać terminu.
Może się również okazać, że posiadanie stałego punktu końcowego pomaga zachować koncentrację.
Może piszesz przez godzinę, zanim musisz iść odebrać dzieci ze szkoły, na przykład, lub piszesz przez 30 minut przed rozpoczęciem meczu piłki nożnej, który chcesz obejrzeć w telewizji.
6. Ustaw stoper, aby zachować koncentrację podczas pisania sprintów
Jeśli dotrzymanie publicznego terminu przyprawia cię o pokrzywkę, innym świetnym sposobem na koncentrację jest ustawienie minutnika podczas pisania.
Najpopularniejszym sposobem na to jest użycie technika Pomodoro: 25 minut pisania, 5 minut przerwy, następnie powtórz 3 razy przed dłuższą (20-30 minut) przerwą.
Ale możesz ustawić timer na dowolny czas. Możesz także zerwać pisanie z innymi, mniej wymagającymi zadaniami. Na przykład możesz poświęcić 20 minut na pisanie, 20 minut na e-maile, a potem kolejne 20 minut na pisanie.
Akt ustawiania timera jest zobowiązaniem wobec siebie. Obiecujesz sobie, że będziesz pisać (i nic więcej) przez następne 25 minut.
Jeśli nadal masz trudności z koncentracją, możesz wypróbować wtyczkę do przeglądarki, np Ścisły przepływ pracy blokować rozpraszające uwagę strony internetowe podczas sprintów w pracy.
Jeśli nie masz określonej aplikacji z timerem, której chcesz użyć, możesz po prostu wpisać w Google „Ustaw timer na 25 minut” (lub na dowolną długość), a Google automatycznie uruchomi dla Ciebie timer.
7. Ustaw cel liczenia słów, aby utrzymać produktywność
Oprócz ustawienia licznika czasu możesz wyznaczyć sobie cel liczenia słów. Może chcesz wyprodukować określoną liczbę słów każdego dnia – lub chcesz napisać następne, powiedzmy, 300 słów swojego postu podczas sprintu pisania.
Mając na uwadze cel liczenia słów, możesz pomóc w skupieniu (i pisz szybko).
Jeśli pracujesz nad długim projektem, takim jak darmowy e-book jako magnes na biuletyn, a nawet płatny produkt, to cel liczby słów jest również świetnym sposobem na śledzenie postępów.
Jaki jest dobry cel liczenia słów? To naprawdę różni się w zależności od aktualnej szybkości pisania – i ilości dostępnego czasu.
Możesz chcieć poświęcić czas na napisanie posta na blogu, a następnie dowiedzieć się, ile zwykle zajmuje Ci napisanie, powiedzmy, 1000 słów. Możesz wtedy dążyć do ukończenia kolejnych 1000 słów nieco szybciej.
Jeśli masz problemy z motywacją, spróbuj ustawić dwa różne docelowe liczby słów: cel „minimalny” i cel „idealny”. Na przykład możesz ustawić minimalny dzienny cel wynoszący zaledwie 100 słów i idealny dzienny cel wynoszący 500 słów.
W złe dni możesz po prostu zatrzymać się po 100 słowach i nadal liczyć to jako wygraną, ale kiedy wszystko idzie dobrze, możesz strzelać do pełnych 500 słów.
8. Ustal rytuał pisania na dobry początek
Wielu blogerów ma rytuał lub rutynę, aby zacząć. Może to być coś tak prostego, jak przeczytanie ich celów, otwarcie dokumentu i zanotowanie 3-5 punktów, które planują omówić.
Niektórzy lubią dodawać elementy sensoryczne do swojego rytuału pisania — na przykład zapalać świecę zapachową lub po prostu pić ulubioną markę kawy.
Inni mogą zacząć od krótkiej medytacji, powtarzania afirmacji lub czytania inspirujących cytatów.
Nie chcesz, aby rytuał pisania był bardzo długi lub skomplikowany, ponieważ nie pomoże to, gdy nauczysz się szybko pisać. Celuj w coś, co zajmie tylko kilka minut.
Jeśli piszesz z więcej niż jednego miejsca, opracuj rytuał, który będzie działał gdziekolwiek jesteś (więc nie zapalaj świec, jeśli pracujesz w lokalnej bibliotece).
Możesz także wymyślić superszybki rytuał, którego możesz użyć, jeśli musisz ponownie skupić się podczas sesji pisania.
Na przykład być może przerywa ci telefon, a potem rozpraszasz się, patrząc na Facebooka. Możesz ponownie skupić się, zamykając niepotrzebne karty w przeglądarce, zanim weźmiesz kilka głębokich oddechów.
9. Nie edytuj podczas pisania
Pewnym sposobem na spowolnienie jest edytowanie podczas pisania. Nie możesz robić obu jednocześnie.
Jeśli napiszesz zdanie, usuniesz je, napiszesz kolejne, usuniesz połowę, napiszesz trochę więcej, wrócisz i poprawisz kilka literówek lub ciągle poprawiasz nagłówek swojego bloga… naprawdę trudno jest zrobić postęp.
W miarę możliwości spróbuj napisać pełny post na blogu zanim wracasz do edycji. Przekonasz się, że wpadniesz w nurt pisania i łatwo będzie ci kontynuować.
Gdy masz już pełną wersję roboczą, możesz zobaczyć swój post jako całość i dowiedzieć się, co należy zmienić. (Może być mniej niż myślisz).
Oprócz nieedytowania podczas pisania, staraj się nie zatrzymywać i nie sprawdzać rzeczy podczas pierwszego szkicu swojego posta na blogu. Jeśli chcesz sprawdzić fakt lub dołączyć link, po prostu dodaj komentarz lub podkreślenie, aby móc wrócić i poprawić to później.
Tak, sprawdzenie może zająć tylko 30 sekund. ale to nadal zakłóci twój przepływ (i możesz skończyć w pętli rozpraszania uwagi, w której sprawdzenie linku na blogu znajomego prowadzi do przeczytania jego najnowszego artykułu, kliknięcia innego linku, przewinięcia mediów społecznościowych i tak dalej).
10. Użyj Ekspandera tekstu dla typowych zwrotów
Czy często używasz tych samych zwrotów na swoim blogu? Możesz na przykład odnieść się do innego bloga o długiej nazwie, takiego jak Social Media Examiner, lub możesz podać pełną nazwę produktu.
Możesz użyć narzędzia ekspandera tekstu, aby automatycznie zastąpić krótki akronim lub kod pełną nazwą. Na przykład możesz automatycznie zmienić „SME” na „Social Media Examiner”.
Możesz nawet użyć ekspandera tekstu, aby naprawić typowe błędy ortograficzne lub błędy związane z dużymi literami, na przykład jeśli ciągle piszesz „Wordpress” zamiast poprawnego „WordPress”. Aby w tym pomóc, skorzystaj z darmowego narzędzie wielkich liter w tytule które automatycznie dostosują tekst do różnych przypadków użycia wielkich liter.
Istnieje wiele różnych ekspanderów tekstu. używam Ekspander tekstuktóra ma 30-dniowy bezpłatny okres próbny. Tekst podstawowy jest dobrą darmową opcją dla systemu Windows.
Możesz także użyć ekspandera tekstu do takich rzeczy, jak szablony odpowiedzi na typowe e-maile otrzymywane od czytelników. Chociaż nie przyspieszy to bezpośrednio pisania, może pomóc zaoszczędzić czas, który możesz poświęcić na pisanie.
Czy możesz podwoić szybkość pisania, korzystając z tych 10 wskazówek?
Niezależnie od aktualnej szybkości pisania, możesz ją poprawić. Niektórzy blogerzy dostrzegają naprawdę spektakularną poprawę, gdy piszą więcej i celowo ćwiczą regularne, szybsze pisanie.
Może się okazać, że nie wszystkie te wskazówki przyspieszą pisanie. Być może niektóre z nich już zastosowałeś w praktyce, na przykład pisanie każdego dnia. A może niektóre sprawiają, że czujesz się pod presją — jak użycie timera.
Ale Zachęcam do wypróbowania wszystkiego z tej listy. Nawet jeśli jest to coś, czego próbowałeś wcześniej i nie udało ci się w pełni wdrożyć, tym razem może się okazać, że „kliknie” i wymyślisz, jak pisać szybciej.
W tym tygodniu wybierz jedną lub dwie rzeczy, na których chcesz się skupić — a szybko przekonasz się, jaką różnicę mogą one przynieść.
Nie zniechęcaj się, jeśli szybkość pisania nie wydaje się poprawiać z dnia na dzień lub z tygodnia na tydzień.
Zaledwie 10% poprawa każdego tygodnia (w porównaniu z poprzednim tygodniem) oznaczałoby więcej niż podwojenie szybkości pisania po 9 tygodniach.
👋 Pobierz mój darmowy szablon pisania (w formacie Google Doc do kopiowania i wklejania), zawierający listę kontrolną pisania SEO i w pełni wypełniony przykład — aby Twój proces pisania był dziś znacznie szybszy.
Chcesz mój gotowy do użycia szablon posta na blogu?
Chwyć mój bezpłatny szablon, aby pisać szybciej (zwiększające ruch) treści już dziś.
“*” Oznacza pole wymagane