Jak przywrócić system Windows 10 do ustawień fabrycznych bez ustawień, z systemu BIOS i rozruchu

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak przywrócić system Windows 10 do ustawień fabrycznych bez ustawień, z systemu BIOS i rozruchu

Istnieją różne powody, dla których możesz chcieć przywrócić ustawienia fabryczne, być może Twój komputer działa wolno, atak złośliwego oprogramowania, a może po prostu chcesz, aby Twój komputer był świeży, jak wtedy, gdy go dostałeś.

Jeśli Twój komputer z systemem Windows 10 działa nieprawidłowo, spróbuj użyć oprogramowania firmy Microsoft Nowy początek narzędzia lub odinstalowanie ostatniej aktualizacji.

Możesz nawet przeprowadzić testy diagnostyczne, aby upewnić się, że dysk twardy jest w dobrym stanie, ale jeśli zauważysz, że dane wyjściowe z komputera są poniżej normy, być może nadszedł czas na utworzenie kopii zapasowej plików i przywrócenie ustawień fabrycznych.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne systemu Windows 10 bez ustawień

Czasami nie będziesz mieć dostępu do przycisku „Rozpocznij” w sekcji odzyskiwania. W niektórych przypadkach może to mieć wpływ również na inne części aplikacji ustawień. Oto jak zresetować z opcją zachowania plików bez przechodzenia przez Ustawienia:

 • Uruchom ponownie komputer, a następnie przytrzymaj klawisz SHIFT i kliknij opcję zasilania/uruchom ponownie, zwykle znajdującą się w dolnym rogu komputera. Po ponownym uruchomieniu komputera należy najpierw wybrać Rozwiązywanie problemówNastępnie Odzyskaj ten komputer.

Upewnij się również, że wykonałeś kopię zapasową wszystkich ważnych plików przed zresetowaniem, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak. W tym scenariuszu lepiej być ostrożnym niż żałować. Co ciekawe, system Windows 10 zawiera przydatną funkcję, która umożliwia przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia przy zachowaniu wszystkich danych.

Przeczytaj także: Jak zainstalować system Windows 10 na nowym komputerze bez systemu operacyjnego

Jak przywrócić ustawienia fabryczne systemu Windows 10 z systemu BIOS

Aby uzyskać dostęp do systemu BIOS, najpierw uruchom ponownie komputer, a następnie naciśnij odpowiedni klawisz, aby uzyskać dostęp do ekranu konfiguracji systemu BIOS. Klawisz, który należy nacisnąć, powinien wyświetlić się na ekranie. Możesz wykonać poniższe czynności:

🔥 Zalecana:  Co oznacza „rozszerzone” w biznesie?
 • Uruchom ponownie komputer i przejdź do ekranu konfiguracji systemu BIOS. Klucz może się różnić w zależności od klucza marki komputera (Najczęstsze klawisze: F1, F2, F10, Delete, Esc i kombinacje klawiszy, takie jak Ctrl + Alt + Esc lub Ctrl + Alt + Delete).
 • Klawisz F2 otworzy BIOS dla Dell, podczas gdy F10 działa dla HP, a F1 działa dla Lenovo. Nie musisz się martwić, że znasz klucz od ręki, ponieważ klucz będzie zwykle wyświetlany na ekranie komputera.
 • Po wejściu do ustawień BIOS użyj klawiszy strzałek, aby poruszać się po menu BIOS, aby znaleźć opcję resetowania komputera do ustawień domyślnych lub fabrycznych.

Jak przywrócić system Windows 10 do ustawień fabrycznych z poziomu rozruchu

Możesz to zrobić, korzystając z menu opcji rozruchu podczas uruchamiania komputera. Aby uzyskać dostęp do tego:

 • Idź do Menu startowe >> kliknij na Moc ikonę >>, a następnie przytrzymaj klawisz Shift podczas klikania Uruchom ponownie opcja.

Po uruchomieniu komputera można uzyskać dostęp do menu Opcje rozruchu. Następnie,

 • Iść do Rozwiązywanie problemów >> wybrać Zresetuj ten komputer i kliknij na Zachowaj moje pliki >> Następnie możesz postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby skonfigurować komputer.

Inną opcją jest utworzenie pliku odzyskiwania

Aby utworzyć plik odzyskiwania, narzędzie Media Creation Tool służy do zapisania pliku instalacyjnego systemu Windows 10 na dysku flash (lub dysku DVD), a następnie służy do ponownej instalacji systemu Windows 10. Ta opcja tworzenia kopii zapasowej jest ważna, jeśli coś pójdzie nie tak z komputerem. Jeśli to możliwe, powinieneś także mieć kopię systemu operacyjnego w wersji papierowej lub programowej.

Aby rozpocząć, wprowadź Środowisko odzyskiwania systemu Windows, co wymaga przygotowania instalacyjnej płyty CD lub utworzenia dysku odzyskiwania. Jeśli boisz się utraty ważnych plików, spróbuj utworzyć ich kopię zapasową przed przywróceniem ustawień fabrycznych bez uruchamiania systemu Windows.

🔥 Zalecana:  Jak przesyłać pieniądze między bankami w Kanadzie: szczegółowy przewodnik na rok 2023
 • Najpierw włóż instalacyjny dysk CD lub dysk odzyskiwania utworzony w celu uruchomienia komputera
 • Wybierz żądany język i region w Instalatorze systemu Windows i kliknij Napraw komputer
 • Wybierz Rozwiązywanie problemów i kliknij Zresetuj ten komputer, aby ponownie zainstalować system Windows
 • Wybierz opcję Zachowaj moje pliki lub Usuń wszystko
 • Po potwierdzeniu z przewodnika kreatora kliknij Uruchom ponownie aby rozpocząć resetowanie tego komputera
 • Po zresetowaniu komputera będziesz musiał przeprowadzić pierwszą konfigurację, po której będziesz mógł zalogować się do systemu Windows.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne systemu Windows 10 bez hasła

Jeśli zapomnisz hasła i z jakiegoś powodu musisz przywrócić komputer z systemem Windows 10 do ustawień fabrycznych, istnieje prosty sposób, aby to zrobić bez konieczności używania dysku lub dysku USB, jak to zwykle bywa.

Należy pamiętać, że użycie tej techniki spowoduje utratę wszystkich danych na dysku twardym komputera. Twój komputer zostanie przywrócony do ustawień fabrycznych w systemie Windows 10.

 • Znajdziesz opcje umożliwiające dostosowanie ustawień sieciowych, dostęp do opcji ułatwień dostępu systemu Windows lub wyłącz komputer w prawym dolnym rogu ekranu logowania >> Przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze, aby rozpocząć resetowanie komputera >> Przytrzymaj klawisz i wybierz „Uruchom ponownie” z menu zasilania.
 • Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu Windows 10, ale zamiast normalnego uruchamiania systemu operacyjnego zobaczysz menu wyboru rozruchu >> Aby kontynuować, wybierz opcję Rozwiązywanie problemów.
 • Z opcji Rozwiązywanie problemów wybierz Resetowanie ten komputer.
 • Możesz zapisać swoje pliki lub całkowicie zresetować system Windows 10, usuwając wszystkie pliki i ustawienia. Kliknij opcję Zachowaj moje pliki, aby zapisać pliki. W przeciwnym razie kliknij „Usuń wszystko” Zamiast. Nie musisz wybierać „Zachowaj moje pliki”, ponieważ zostaniesz poproszony o podanie hasła do konta, które próbowałeś ominąć w pierwszej kolejności.
🔥 Zalecana:  Zegarek Apple ciągle się blokuje? Przyczyny i najlepsze rozwiązania

Spowoduje to rozpoczęcie procesu resetowania i wyczekiwanie na ekranie instrukcji, które mogą być wymagane do ukończenia procesu. Po zresetowaniu możesz utworzyć nowe konto użytkownika na komputerze z systemem Windows, omijając poprzednie hasło.

Wniosek

Niektóre problemy z systemem Windows można rozwiązać tylko poprzez przywrócenie ustawień fabrycznych. Przywrócenie ustawień fabrycznych jest prawdopodobnie najbardziej praktyczną opcją, jeśli komputer działa znacznie wolniej niż przedtem, masz infekcję wirusową, której nie można usunąć, lub jeśli planujesz sprzedać komputer.