Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak przetaktować procesor bez systemu Bios (wszystkie dostępne opcje)
Przetaktowywanie to jeden ze sposobów na przyspieszenie działania procesora bez konieczności jego wymiany. Większość ludzi osiąga to za pomocą BIOS-u, ale bez BIOS-u przetaktowywanie jest nadal możliwe. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy profesjonalistą, Narzędzie Extreme Tuning firmy Intel zwany w skrócie XTU, może pomóc w łatwym przetaktowaniu procesora bez BIOS-u.
Podczas przetaktowywania urządzenie ma dużą tendencję do nagrzewania się. Należy również pamiętać, że przetaktowywanie procesora może oznaczać szybsze jego zużycie. Jednak XTU ma wbudowane testy procesora i pamięci, aby sprawdzić temperaturę i stabilność urządzenia. Wielu wybiera przetaktowywanie procesora bez BIOS-u, ponieważ inna opcja przetaktowywania z BIOS-em może być dość kłopotliwa.
Należy pamiętać, że XTU jest specjalnie zaprojektowany dla procesorów Intel, na czym koncentruje się ten artykuł. W przypadku procesorów AMD odpowiednikiem XTU jest Mistrz Ryzenów. Warto również zauważyć, że jeśli pomyślnie przetaktujesz procesor bez BIOS-u, różnica w stosunku do jego poprzedniego stanu może nie być znacząca w liczbach, ale będzie w wydajności. Teraz przyjrzyjmy się, jak można przetaktować procesor bez BIOS-u.
Jak podkręcić procesor bez Biosu: Procesy
1. Pobierz Intel XTU
Pierwszym krokiem do zrobienia jest pobierz i zainstaluj Intel XTU ze strony Intela. Następnie zamknij wszystkie aplikacje działające w tle i uruchom oprogramowanie.
2. Uruchom test porównawczy
Ma to na celu przetestowanie komputera i uzyskanie aktualnego wyniku testu porównawczego. Kliknij Basic Tuning, a zobaczysz, gdzie kliknąć Run Benchmark. Poczekaj, aż to się skończy. Zobaczysz niektóre statystyki i uzyskasz wynik testu porównawczego. Po przetaktowaniu wynik ten powinien być nieco wyższy, więc będziesz wiedział, czy przetaktowanie zadziałało, czy nie.
3. Przejdź do zaawansowanego strojenia
Kliknij na Zakładka Dostrajanie zaawansowane aby dostosować ustawienia procesora przed przetaktowaniem procesora. Stamtąd możesz usunąć ograniczenia mocy, aby Twój procesor mógł uzyskać maksymalną potrzebną moc.
Zlokalizuj Maksymalne zwiększenie mocy Turbo i przesuń go maksymalnie w prawo, do najwyższego limitu. Jeśli wyświetlana strona pokazuje a Turbo Boost Krótki Maks. moc opcję, włącz ją. Przesuń również Limit prądu procesora opcja do końca. Teraz możesz łatwo przejść do następnego kroku, czyli podkręcania systemu.
Przeczytaj także: Jak przetaktować Androida z rootowaniem i bez niego
4. System podkręcania
Możesz to zrobić, przesuwając współczynnik rdzeni procesora i współczynnik pamięci podręcznej procesora na maksimum, czyli maksymalnie w prawo, i kliknij Zastosuj. Następnie przejdź do opcji Obserwuj poprawę wydajności i Uruchom test porównawczy. Po chwili poda nowy wynik. Porównaj go z pierwszym wynikiem testu porównawczego, aby zobaczyć, czy nastąpił jakiś wzrost. Możesz także spróbować wykonać następujące czynności zamiast bezpośrednio ustawiać maksimum.
Przeczytaj także: Jak przetaktować procesor i pamięć RAM laptopa w systemie Windows 10
5. Zwiększ mnożniki
W tym miejscu możesz wypchnąć swój procesor poza jego obecną prędkość. Ustaw zegar odniesienia na 100 MHz. Iść do Mnożniki ustawienie, które pokazuje każdy rdzeń procesora i zwiększa mnożnik o 1x dla każdego rdzenia Uruchom test porównawczy. Poczekaj, aż system się zawiesi, a jeśli nie, przejdź do Profile kartę i zapisz ten nowy profil.
Spróbuj ponownie zwiększyć rdzeń o 1x i sprawdź, czy system się zawiesi. Rób to tak długo, aż system się zawiesi. Upewnij się, że po każdorazowym zwiększeniu mnożników zapisujesz nowy profil. W ten sposób, gdy system ulegnie awarii, możesz ponownie uruchomić komputer i użyć ostatniego zapisanego profilu, który nie spowodował awarii systemu.
Przeczytaj także: Jak aktywować tryb gry systemu Windows 10
6. Zwiększ napięcie
Zwiększenie mnożników i napięcia jest równoznaczne z przetaktowaniem procesora. Wszystko, co musisz tutaj zrobić, to zwiększyć przesunięcie napięcia, które stosuje większe napięcie tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Inną opcją jest zmiana napięcia rdzenia, ale dzięki temu system będzie działał nieprzerwanie na tym napięciu, co przekłada się na więcej ciepła. Ta pierwsza jest lepszą opcją.
Jeśli jednak zdecydujesz się na zmianę napięcia rdzenia, po prostu zwiększaj napięcie rdzenia o 0,1 i za każdym razem uruchamiaj test porównawczy, aby mieć pewność, że dodatkowa moc zadziałała w celu ustabilizowania rzeczy. Przeczytaj także: Jak zwiększyć liczbę klatek na sekundę na laptopach z systemem Windows 10