Jak napisać strategiczny plan marketingowy (z bezpłatnymi szablonami)

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak napisać strategiczny plan marketingowy (z bezpłatnymi szablonami)

Firmy występują w dwóch formach: firm zaczynających od planu marketingowego i firm, które marnieją bez wzrostu i postępu przez miesiące lub lata.

Strategiczny plan marketingowy to decydujący, szczegółowy dokument obejmujący plan rozwoju firmy w czasie. Może to brzmieć jak dużo pracy, ale budowanie marki jest konieczne.

W końcu nie wyruszyłbyś na wspinaczkę na górę tylko z laską i nie próbowałbyś grać w golfa, nie wiedząc, jak machać kijem, więc dlaczego miałbyś prowadzić biznes, nie wiedząc, gdzie go zabrać ?

Co wchodzi w skład strategicznego planu marketingowego?

Strategiczny plan marketingowy to trzy rzeczy.

1. Po pierwsze, jest zestaw celów biznesowych. Są to cele SMART, co oznacza, że ​​są konkretne, mierzalne, wykonalne, istotne i określone w czasie. Bardziej szczegółowo omówię ustalanie jasnych celów w tym poście, więc nie będę się w to zagłębiać.

Wyobraź sobie, że planujesz jechać z Los Angeles do Nowego Jorku. Masz punkt początkowy i ostateczny cel podróży, ale nadal musisz wiedzieć, którą trasę wybrać i gdzie się zatrzymać po drodze. Twoje cele biznesowe to miejsce docelowe i przystanki, które robisz po drodze.

2. Po drugie, twój strategiczny plan marketingowy Twoja metoda. W ten sposób dochodzi się do celów. Poświęcę większość tego postu na omówienie tego, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Przede wszystkim chodzi o wyszczególnienie cyfrowych kanałów marketingowych, określenie, w jaki sposób planujesz je wykorzystać, i ustalenie, w jaki sposób wszystkie one współpracują, aby synergicznie ulepszyć ogólny biznes.

3. Po trzecie, twój strategiczny plan marketingowy KPI, których używasz do wzmocnienia pierwszych dwóch części. To metryki, które identyfikujesz, tworzą kluczowe wskaźniki wydajności i to, jak je mierzysz. Skąd wiesz, co oznacza sukces?

Twoje cele pomogą Ci określić, jakie metryki śledzić i jakie poziomy powinny osiągnąć za pomocą kanałów, które zdefiniujesz w swoim planie. To wszystko działa razem.

Kanały i metody w strategicznym planie marketingowym

Podstawową częścią strategicznej strategii marketingowej jest nakreślenie kanałów marketingowych, z których planujesz korzystać, oraz sposobu ich wykorzystania.

Wyznaczenie celów w tym miejscu jest niezbędne, ponieważ pomaga zidentyfikować grupę docelową. Znając rynek docelowy, możesz określić, gdzie znajdują się ci odbiorcy i jak możesz do nich dotrzeć za pomocą różnych kanałów.

Reklamowanie się na TikTok nic nie da, jeśli żaden z Twoich potencjalnych klientów nie korzysta z aplikacji, prawda?

Ogólnie możesz podzielić swoje kanały marketingowe na określone grupy i kategorie. Każda z tych kategorii jest podzielona na poszczególne kanały, a każdy kanał zawiera informacje o tym, co musisz zrobić, korzystając z tego kanału, jak to zrobić i jak często będziesz to robić, a także wszelkie inne istotne informacje.

1. Płatne kanały marketingowe

Technicznie rzecz biorąc, wszystkie działania marketingowe są marketingiem płatnym. Ty decydujesz, czy płacisz swoim czasem, czy płacisz pieniędzmi.

Jednak w tej sekcji pomyśl o kanałach, z których korzystasz, zasilając je pieniędzmi.

 • reklamy w wyszukiwarce Google.
 • Reklamy displayowe Google.
 • Reklamy displayowe na Facebooku.
 • Posty promowane na Facebooku.
 • Twitter wzmocnił tweety.
 • Reklamy wideo w YouTube.
 • Reklamy wideo na Twitchu.
 • Reklamy w innych sieciach społecznościowych.
 • Reklamy na niespołecznych platformach reklamowych.

Płatny marketing to zazwyczaj miejsce, w którym idzie duża część Twojego budżetu marketingowego, więc musisz mieć możliwość poświęcenia na to dodatkowego czasu. Najlepiej byłoby, gdybyś był ostrożny przy wyborze wskaźników KPI, które mierzysz.

2. Kanały marketingu społecznościowego

Istnieje mnóstwo sieci społecznościowych, a we wszystkich można się bezpłatnie zarejestrować, publikować bezpłatnie i wchodzić w interakcje ze społecznością.

🔥 Zalecana:  Instagram nie może załadować aktywności? Oto jak naprawić w 2023 r

Rozważać:

 • Facebookbezpłatne kanały, strony firmowe, grupy i wydarzenia.
 • Youtubezarówno w przypadku dłuższych filmów, jak i filmów krótkometrażowych.
 • Instagramgłównie do zdjęć i filmów.
 • TIK Tokza tę dodatkową dawkę marketingu mikrofilmów.
 • Świergotktóra mimo implozji wciąż jest jedną z najlepszych sieci obsługi klienta.
 • Redditco wiąże się z content marketingiem i marketingiem społecznościowym.
 • Tumblr przeżywa odrodzenie z powodu wspomnianej implozji Twittera.
 • Linkedinktóre nadal mogą być wykorzystywane do celów marketingowych na określonych rynkach.
 • Pinterestkolejna silnie wizualna sieć specjalizująca się w niektórych rynkach.
 • WhatsApp jest jedną z najbardziej rozbudowanych sieci niezwiązanych ze Stanami Zjednoczonymi.

Ta lista jest bardzo skoncentrowana na Stanach Zjednoczonych i wciąż tylko zarysowuje powierzchnię. Ale to jest bardzo ważne: nie musisz wybierać ich wszystkich.

W rzeczywistości, im więcej próbujesz zrobić naraz, tym mniej prawdopodobne jest, że skutecznie wykonasz którąkolwiek z nich.

Zalecam wybranie co najwyżej 3-4 sieci najczęściej używanych przez grupę docelową i rozpoczęcie od nich. Po ustaleniu wzorców, nawyków, danych demograficznych, potoków treści i praktycznych strategii w tych sieciach możesz rozszerzyć zasięg na inne.

3. Kanały marketingu treści

Marketing treści jest podstawą innych rodzajów marketingu, ponieważ cały skuteczny marketing opiera się w pewnym stopniu na treści, które tworzysz. Ale coś więcej niż tylko „treść reklam, które wyświetlasz”, marketing treści wymaga tworzenia długich postów na blogu, e-booków, filmów, podcastów i innych mediów, które można bezpłatnie publikować w swojej witrynie i w Internecie.

Marketing treści wymaga głębokiej wiedzy na temat SEO i działania algorytmów wyszukiwarek Google. Twój plan treści wymaga również inwestycji w produkcję treści, co często oznacza zatrudnienie zespołów lub zebranie freelancerów do wykonania pracy.

To oczywiście płatna praca.

Marketing treści może również obejmować Twoje kanały e-mail marketingu. Piszesz treści na swojego bloga i udostępniasz je w sieci w mediach społecznościowych.

Gromadzisz zapisy do swojego biuletynu i rozpowszechniasz wiadomości i linki do treści w tych regularnych podsumowaniach e-maili.

Pokrywa się to również z płatnym marketingiem w formie sponsorowanych treści, gdzie płacisz za publikację swoich treści w innych witrynach, często tych, które mają większą ekspozycję na Twoją niszę niż na własną rękę.

4. Partnerskie kanały marketingowe

Marketing partnerski może obejmować kanały marketingowe, w których tworzysz treści, oraz kanały marketingowe, w których tego nie robisz.

Kanały, w których tworzysz treści, obejmują takie rzeczy jak wpisy gościnne. Posty gościnne to Twoje treści publikowane w innych witrynach w wyniku partnerstwa lub umowy zawartej z tymi innymi witrynami. Oczywiście, jeśli zapłacisz za to pieniądze, wraca do płatnej reklamy. Widzisz, jak to wszystko miesza się ze sobą?

Z drugiej strony kanały, w których tworzysz treści, obejmują takie rzeczy jak:

 • Marketing afiliacyjnygdzie oferujesz zarabiające linki każdemu, kto jest twórcą treści i chce promować Twoje treści za pośrednictwem swoich istniejących kanałów.
 • Marketing polecającygdzie pozwalasz swoim klientom zdobywać nagrody, punkty lub pieniądze za promowanie Cię wśród znajomych.
 • Odsprzedaż z białą etykietągdzie oferujesz wersję swojego produktu z wypisanymi numerami seryjnymi, aby ktoś inny mógł nakleić naklejkę swojej marki i sprzedawać ją samodzielnie, a Ty otrzymujesz działkę.

Które (jeśli którekolwiek z nich) są skuteczne Ty zależy od twój firmy, odbiorców i planu marketingowego. Twoja analiza niszy i branży pomoże ci określić, czy warto realizować którąkolwiek z nich.

5. Łączenie wszystkiego w całość

Jak widać, wszystkie te kanały w znacznym stopniu się pokrywają.

Każdy kanał może działać, ale wszystkie działają lepiej razem niż osobno. Małe firmy, które próbują stworzyć „zespół mediów społecznościowych”, „zespół blogów” i „zespół SEO”, są na ogół skazane na chaotyczny marketing i niespójne treści. Zamiast tego potrzebujesz zespołów, które pracują razem jako jeden, nadrzędny zespół marketingowy.

🔥 Zalecana:  16 najlepszych ofert bonusowych za rejestrację w wysokości 5 $ (na rok 2023!)

Eksperymentowanie to klucz.

Częścią twojego strategicznego planu marketingowego powinno być określenie, które kanały są najważniejsze i skupienie się na nich przede wszystkim. Następnie opracuj mapę drogową określającą, które kanały rozszerzyć (i kiedy), kiedy te wskaźniki osiągną określone kamienie milowe. Zawsze będzie tu pewna elastyczność, ale musisz być w stanie poradzić sobie z tym, co masz na talerzu, zanim weźmiesz na siebie więcej.

Inne elementy strategicznego planu marketingowego

Oczywiście wiele elementów dotyczy strategicznej strategii marketingowej, która nie jest częścią sekcji kanałów marketingowych.

Sprawdźmy, czego jeszcze potrzebujesz.

 • Cele. Wspomniałem już o tym powyżej, więc przejdź do tego linku, aby dowiedzieć się więcej o wyznaczaniu celów marketingowych dla swojej firmy.
 • Analiza SWOT. SWOT to dwuczęściowa, dwuosiowa analiza mocnych i słabych stron Twojej marki oraz szans i zagrożeń związanych z Twoją pozycją w branży. Znajomość tych informacji pomoże Ci określić, gdzie możesz wykorzystać swoje działania marketingowe, aby uzyskać najlepszy efekt, i co musisz zrobić, aby obronić się przed konkurencją wkraczającą na Twoje terytorium.
 • Streszczenie wykonawcze, misja, wartości i wizja. To wszystko są treści wprowadzające wysokiego poziomu, przeznaczone niekoniecznie dla Ciebie, ale dla osób z Twojego zespołu kierowniczego, które współpracują z Tobą w celu wdrożenia strategicznej strategii marketingowej. Jest to widok z lotu ptaka na to, czym jest Twoja firma, co próbujesz zrobić i jakie siły napędowe stoją za Tobą.
 • Analiza rynku. Konkretna, szczegółowa lista konkurentów, nowych i starych. Może to wiązać się z Twoją analizą SWOT lub może to być własny zestaw informacji. Chcesz mieć pewien poziom świadomości tego, co robi konkurencja i kim jest, przechowywany w jednym miejscu do łatwego wykorzystania w przyszłości.
 • Informacje o odbiorcach i persony kupujących. To informacje o tym, kim są Twoi odbiorcy, kim są Twoi idealni klienci, gdzie ich znaleźć, co lubią, czego nie lubią i jaka jest wartość dotarcia do nich. To wszystko jest bardzo standardowe dla marketingu i napisałem obszernie na ten temat.
 • Budżety. Pieniądze sprawiają, że świat się kręci, a w dziedzinie marketingu jest to bardziej prawdziwe niż kiedykolwiek. Niezależnie od tego, czy uruchamiasz się za pomocą hacków wzrostu, czy też wykorzystujesz fundusze venture capital, aby nasycić rynek, masz ograniczoną ilość pieniędzy i musisz wiedzieć, gdzie je wydać, aby uzyskać najlepszy efekt.

Wszystko to składa się w jeden kompleksowy, żywy dokument, który rośnie, zmienia się i jest edytowany, gdy informacje w nim muszą się zmieniać.

Jak ustawić budżet marketingowy

Budżetowanie planu jest istotną częścią upewnienia się, że plan się powiedzie.

Najpopularniejsze strategie promocji biznesu to marketing organiczny, reklama i partnerstwo.

Każdy ma swoje unikalne zalety i wady. Marketing organiczny to opłacalny sposób na zwiększenie świadomości marki i dotarcie do nowych klientów. Reklama może być potężnym narzędziem docierania do określonych odbiorców i tworzenia pilnej potrzeby związanej z produktami lub usługami. Partnerstwa wzajemnie wykorzystują swoje sieci i zasoby do promowania obu marek.

Rozbijmy je bardziej szczegółowo, aby pomóc Ci określić budżet na każdy z nich:

 • Marketing organiczny to świetny sposób na budowanie zaufania wśród potencjalnych klientów poprzez dostarczanie przydatnych treści przy jednoczesnym tworzeniu organicznej obecności w wynikach wyszukiwania. Marketing organiczny obejmuje tworzenie treści, media społecznościowe, optymalizację wyszukiwarek (SEO) i marketing wpływowy. Działania te budują relacje z klientami i leadami bez konieczności dodatkowych inwestycji w reklamę czy partnerów. Marketing organiczny wymaga czasu i wysiłku, ale może się opłacić na dłuższą metę. Z tego powodu nie zalecałbym, aby nowo utworzone firmy inwestowały swoje pieniądze marketingowe w organiczne strategie marketingowe. Niektóre z nich nie opłacają się przez miesiące lub lata i ważne jest, aby zacząć budować trakcję równolegle z niektórymi innymi metodami marketingowymi.
 • Reklama to bardziej ukierunkowane podejście, które pomaga firmom szybko i skuteczniej dotrzeć do docelowych odbiorców niż marketing organiczny. Możesz skoncentrować kampanie reklamowe na określonych danych demograficznych, regionach, zainteresowaniach lub produktach. Dzięki tego typu kampaniom firmy mogą mieć pewność, że ich przekaz dotrze do właściwych osób we właściwym czasie. Śledzenie skuteczności kampanii reklamowych jest niezbędne, aby mieć pewność, że w pełni wykorzystujesz swój budżet. Reklamy skutecznie generują sprzedaż natychmiast, a jeśli nie działają, dość szybko się dowiesz. Myślę, że dobrym pomysłem jest inwestowanie w reklamy i stopniowe ograniczanie, inwestując w inne organiczne strategie marketingowe w miarę rozwoju firmy.
 • Związki partnerskie angażują dwie firmy współpracujące w celu wzajemnej promocji swoich marek, niezależnie od tego, czy są to podmioty stowarzyszone, polecane, whitelabel, kolaboracje, marki własne i tak dalej. Taka współpraca doskonale nadaje się do wzajemnego wykorzystywania sieci i zasobów w celu zdobycia nowych klientów i zwiększenia ruchu. Strategia ta może przynieść korzyści obu firmom, jeśli są one skierowane do podobnych odbiorców i mają komplementarne produkty lub usługi. Konieczne jest jednak upewnienie się, że obie strony wyciągną coś z partnerstwa, aby zachować obopólne korzyści.
🔥 Zalecana:  Stare pieniądze a nowe pieniądze: jaka jest różnica i czy to ma znaczenie?

Organiczny marketing, reklama i partnerstwo to cenne narzędzia dla każdej firmy. Każdy ma swoje zalety, ale znalezienie właściwej równowagi między nimi jest niezbędne przy opracowywaniu strategii marketingowej. Kombinacja będzie zależała od rynku docelowego, budżetu i celów. Ostatecznie celem jest maksymalizacja zwrotu z inwestycji (ROI).

Szablony strategicznego planu marketingowego i przykłady

Jedną rzeczą jest dać ci kilka teorii i powiedzieć, żebyś się dobrze bawił, ale co innego dać ci namacalne przykłady tego, co możesz połączyć.

Oto kilka przykładów i szablonów planów marketingowych z całego internetu.

 • Dziesięć szablonów z Visme.co. Ten post, oprócz omówienia wszystkich elementów strategicznego planu marketingowego, zawiera również dziesięć szablonów, których możesz użyć na początek. Szablony są oparte na podstawowej koncepcji, takiej jak rodzaj działalności (restauracja, nieruchomości) lub rodzaj marketingu (treść, media społecznościowe), ale mogą dać ci świetne wyobrażenie o tym, co powinieneś dla siebie przygotować.
 • Plan i szablon od Vital. Jest tu tylko jeden szablon, ale jest to jeden z bardziej kompleksowych przykładów, jakie widziałem, a towarzyszący mu artykuł jest fantastyczny.
 • Arkusz planu marketingowego Mayple. To doskonały przykład tego, że tak naprawdę nie potrzebujesz całego dzikiego projektu graficznego i typografii, których niektóre z tych planów używają w swoich szablonach. Dobrze jest pracować nad tym aspektem, ale sprawienie, by twój plan wyglądał dobrze, nie przynosi tak wymiernych korzyści, jak sprawienie, by funkcjonował prawidłowo.
 • Szablony HubSpot. To jest HubSpot. Jeśli jeszcze nie ufasz ich wiedzy, nie wiem, co ci powiedzieć. Ich szablony obejmują zarówno podstawowe, jak i zaawansowane, więc każdy znajdzie coś dla siebie, chociaż być może będziesz musiał znaleźć powiązane posty, aby zagłębić się w głębsze szablony i wskazówki dotyczące niektórych strategii, o których wspominają.