Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak działa ochrona przeciwprzepięciowa całego domu? Przewodnik po ochronnikach przeciwprzepięciowych
Najpierw porozmawiajmy o tym, czym są ochronniki przeciwprzepięciowe, jakie są ich cele i jakie korzyści możesz odnieść z ich zainstalowania w swoich domach.
Co to jest ochronnik przeciwprzepięciowy?
Czym więc jest ochronnik przeciwprzepięciowy? Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe służy do ochrony domu i wszystkich znajdujących się w nim urządzeń przed skokami napięcia. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe ogranicza przepływ nadmiaru prądu elektrycznego, ponieważ blokuje przepływ dodatkowego prądu.
Listwa przeciwprzepięciowa chroni przed wyładowaniami atmosferycznymi i mniejszymi przepięciami prądu elektrycznego powodowanymi przez urządzenia elektryczne w Twoim domu.
Jeden z tych rodzajów przepięć powstaje, gdy próbujesz włożyć dwustykową wtyczkę do trzystykowego gniazda.
W dzisiejszych czasach w naszych domach jest tak wiele inteligentnych urządzeń, a wiele z nich zaprojektowano tak, aby zużywały jak najmniej energii elektrycznej, więc brak zainstalowanych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych może spowodować spalenie wielu urządzeń.
Tak więc celem ochrony przeciwprzepięciowej jest ochrona przed wszystkimi rodzajami przepięć elektrycznych, bez względu na to, jak małe.
Co to jest listwa przeciwprzepięciowa?
Jest więc listwa przeciwprzepięciowa i listwa zasilająca. Listwa zasilająca jest tym, co wiele osób nazywa gniazdem przedłużającym, które można podłączyć do ściany, a następnie oferuje porty, do których można podłączyć inne urządzenia; w rzeczywistości obecnie istnieją listwy zasilające USB.
Te listwy zasilające z portami USB mają coś w rodzaju wbudowanej ładowarki, więc Twoje urządzenia nie są uszkodzone. Wiesz już, czym jest ochronnik przeciwprzepięciowy. Czym więc jest listwa przeciwprzepięciowa?
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe listwy zasilającej to gniazdo przedłużające, które jest wbudowane w zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Nie wszystkie listwy zasilające mają zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, więc skąd znasz te z ochroną przeciwprzepięciową?
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe listwy zasilającej prawdopodobnie miałoby lampkę „Ochrona”, która włącza się po podłączeniu do gniazdka ściennego. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe prawdopodobnie działa tak długo, jak długo świeci się lampka po podłączeniu do źródła zasilania.
Możesz również sprawdzić tylną część listwy zasilającej pod kątem wszelkich specyfikacji wskazujących na ochronę przeciwprzepięciową. Możesz więc zobaczyć takie rzeczy, jak tłumienie, ochrona, tłumione napięcie znamionowe i wiele innych.
Jak działa ochrona przeciwprzepięciowa całego domu?
Jak więc działa ochrona przeciwprzepięciowa? Ochrona przeciwprzepięciowa całego domu jest wyposażona w urządzenie wewnątrz, które tworzy ścieżkę o niskiej impedancji do ziemi, gdy napięcie w obwodzie przekroczy próg.
Urządzenie pozostaje dość długo i rzadko ulega uszkodzeniu, ponieważ przepięcie nie trwa długo. To jak skok, po kilku mikrosekundach wraca do normy.
W zestawie znajduje się również bezpiecznik, który ochroni obwód w przypadku przeciążenia urządzenia lub powtarzania się skoków napięcia przez dłuższy czas.
Gdy jest używany w całym domu, zapewnia taką samą ochronę, ale tym razem chroni każde urządzenie elektryczne, elektronikę i punkt oświetleniowy w domu.
Czy są zalety i wady ochronników przeciwprzepięciowych dla całego domu? Cóż, tak, ale najpierw porozmawiajmy o całkowitym koszcie ochrony przeciwprzepięciowej w domu.
Koszt ochrony przeciwprzepięciowej
Jak myślisz, ile będzie kosztować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe? Stwierdziliśmy, że średnio ochronnik przeciwprzepięciowy dla całego domu kosztuje od 300 do 500 USD.
Jeśli nie masz doświadczenia w instalowaniu ochronnika przeciwprzepięciowego w całym domu, musisz zatrudnić elektryka, który może również pobierać opłaty od 150 USD za jedną instalację. Ta instalacja często obejmuje ochronę całej elektroniki i sprzętu w domu.
Plusy i minusy ochrony przeciwprzepięciowej całego domu
Zalety
- Najlepsza ochrona przed skokami napięcia i przepięciami.
- Chroni Twoją inwestycję. Bez wątpienia wydałeś dużo na swoje urządzenia i elektronikę, więc posiadanie czegoś, co zapewni im bezpieczeństwo, jest świetną inwestycją dla każdego.
Cons
- Chociaż są one bardzo przydatne, stwierdzono, że około 15 procent przepięć wciąż ucieka. Więc nie przestawaj używać listew przeciwprzepięciowych nawet po zainstalowaniu ochrony przeciwprzepięciowej w całym domu.
- Instalacja jest kosztowna, czasami sięga nawet połowy ceny zakupu ochronnika przeciwprzepięciowego.
Najlepsze ochronniki przeciwprzepięciowe dla całego domu
Pomyślałem, że będziesz potrzebować pomocy w doborze najlepszego ochronnika przeciwprzepięciowego. Załączyłem listę moich ręcznie wybranych najlepszych ochronników przeciwprzepięciowych dla całego domu i niektóre z ich kluczowych cech. Zachęcamy do komentowania, który z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Ochronnik przeciwprzepięciowy Siemens FS140 | 6″x10″x4″, 120/240V, 140kA | Sprawdź na Amazonie |
Eaton CHSPT2ULTRA | 120V / 240V, 108kA | Sprawdź na Amazonie |
Ochronnik przeciwprzepięciowy Leviton 51120 | 14,4″ x 8,4″ x 6,9″, 120/240V, 60kA | Sprawdź na Amazonie |
Schneider Electric HEPD80 | 2,7″ x 3,8″ x 3,6″, 120/240V, 80kA | Sprawdź na Amazonie |
Montaż ochronnika przeciwprzepięciowego w całym domu
Instalacja zabezpieczenia przeciwprzepięciowego nie jest nauką rakietową, z niektórymi narzędziami elektrycznymi, takimi jak szczypce, ściągacze kabli, śrubokręty i śruby, latarki, młotki i gwoździe, powinieneś mieć wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć instalację zabezpieczenia przeciwprzepięciowego.
Chociaż proces jest prosty, zaleca się, aby elektryk wykonał pracę za Ciebie, zwłaszcza jeśli nie masz żadnego doświadczenia w elektryce.
Oto dość łatwy do naśladowania film wideo na temat instalowania ochronników przeciwprzepięciowych w całym domu, który powinien pomóc w obsłudze instalacji ochronników przeciwprzepięciowych w całym domu jak profesjonalista:
Rodzaje ochronników przeciwprzepięciowych dla całego domu
Najczęstszym sposobem rozróżnienia typu ochronnika przeciwprzepięciowego jest spojrzenie na przedni panel, na którym powinny być widoczne oznaczenia T1, T2 lub T3.
Niektórzy producenci i instalatorzy posługują się starą terminologią i określają te ochronniki jako klasy B, C lub D. Nazwy te są jednak niezgodne z powyższą normą.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe typu 1 dla całego domu
Ograniczniki przepięć typu 1 (T1) przeznaczone są do odprowadzania prądów udarowych dużej mocy o przebiegu 10/350 μs.
Ten duży skok napięcia jest często spowodowany uderzeniem pioruna w sieci zasilające, tzw. linie napowietrzne.
Odgromniki te instaluje się za pierwszym zabezpieczeniem przeciwzwarciowym, bezpośrednio za licznikiem energii elektrycznej (w rozdzielnicy głównej).
Ich zadaniem jest ograniczenie impulsu napięciowego do wartości poniżej 4 kV; większość producentów podaje osiągniętą wartość jako 2,5 kV.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe typu 2 dla całego domu
Ograniczniki przepięć typu 2 przeznaczone są do odprowadzania przepięć spowodowanych operacjami przełączania w obwodzie (przebieg 8/20 μs).
Ograniczniki te należy montować za rozdzielaczami głównymi (w których znajdują się również ograniczniki przepięć typu 1) w rozdzielaczach podrzędnych (w domach wielorodzinnych w rozdzielaczach dla poszczególnych mieszkań).
Zadaniem ograniczników przepięć typu 2 jest ograniczenie przepięcia do wartości 1-1,5 kV. Chroni dużą część urządzeń elektrycznych przed przełączeniami i przepięciami rozładowywanymi przez ochronniki przeciwprzepięciowe typu 1, ale zagraża wielu urządzeniom.
Aby zapewnić prawidłowe działanie, długość kabla między ochronnikami typu 1 i typu 2 powinna wynosić co najmniej 10 m.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe typu 3 dla całego domu
Ochronniki przeciwprzepięciowe typu 3 służą do ochrony lokalnej. Oznacza to, że najlepiej instalować je jak najbliżej chronionego sprzętu.
Pełnią funkcję wtórnej ochrony odgromowej przy jednoczesnym ograniczeniu skoków napięcia spowodowanych przełączeniami w sieci.
Zapobiegają również przedostawaniu się zakłóceń przepięciowych do urządzeń elektronicznych poprzez linie zasilające, co może doprowadzić do ich uszkodzenia.
Stosowanie tylko tego poziomu ochrony nie gwarantuje pełnej ochrony przeciwprzepięciowej urządzenia.
Połączone ochronniki przeciwprzepięciowe
Na rynku dostępne są również ograniczniki „kombinowane”, czyli kombinacje typu 1 i 2. Przykładem jest KSD-T1+T2 275/60 1P ochronnik przeciwprzepięciowy, który ma ochronniki przeciwprzepięciowe T1/T2.
Przy odpowiednim zwymiarowaniu nadają się również do stosowania w systemach fotowoltaicznych. Ograniczniki przepięć typu 1+2 są zwykle stosowane w instalacjach, w których nie można zachować odległości między urządzeniami typu 1 i 2 (minimum 10 m).
Czy ochronniki przeciwprzepięciowe w całym domu chronią przed wyładowaniami atmosferycznymi?
Chociaż większość ochronników przeciwprzepięciowych (zwłaszcza typu T1) może chronić przed wyładowaniami atmosferycznymi (lub powinna), zależy to od pojemności urządzenia. Na przykład błyskawica może osiągnąć 300 milionów woltów lub 30 000 amperów. Tymczasem większość ochronników przeciwprzepięciowych nie może wytrzymać więcej niż 500 woltów.
Dlatego nie należy mylić ochronników przeciwprzepięciowych lub odgromników z piorunochronami. Ponadto odłączenie wszystkich głównych urządzeń elektrycznych od sieci jest bezpieczniejsze podczas deszczu.
Jak właśnie widzieliśmy, listwa przeciwprzepięciowa to urządzenie instalowane na panelu elektrycznym mieszkania. Chroni instalację i podłączone do niej urządzenia elektryczne przed przepięciami. Z kolei piorunochron służy do ochrony ramy, czyli konstrukcji domu lub budynku, do którego jest montowany.
Kiedy piorun uderza w piorunochron, silne natężenie elektryczne jest wysyłane bezpośrednio do ziemi. Ale kiedy błyskawica dotrze do ochraniaczy, będzie zbyt silna dla instalacji.
Dlatego zawsze lepiej jest zainstalować piorunochron i zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.
Rolą piorunochronu nie jest przyciąganie pioruna do niego, ale zbieranie go, gdy znajdzie się w bliskim promieniu. Zapobiega to zatem przedostawaniu się go do wnętrza budynku i powodowaniu szkód.