Jak długo pasta termoprzewodząca utrzymuje się w procesorze i rurce?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak długo pasta termoprzewodząca utrzymuje się w procesorze i rurce?

Podobnie jak silnik samochodu, komputer czasami się nagrzewa, zwłaszcza podczas intensywnego użytkowania. I podobnie jak samochód, twój komputer ma wbudowaną funkcję chroniącą go przed przegrzaniem, a pasta termoprzewodząca jest jednym z tych elementów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co robi i jak długo trwa pasta termoprzewodząca.

Jak długo utrzymuje się pasta termoprzewodząca w procesorze? Zasadniczo pasty termiczne mają żywotność około 3 do 5 lat w normalnych warunkach. Użycie w dużym stopniu determinuje trwałość pasty termoprzewodzącej.

Co to jest pasta termoprzewodząca?

Pasta termiczna, znana również jako pasta termoprzewodząca, materiał termoprzewodzący lub smar do procesora, to przewodzący ciepło (ale zwykle izolowany elektrycznie) związek chemiczny nakładany między radiator a powierzchnię procesora (lub inne źródło ciepła).

Radiator to element, który odprowadza ciepło z procesora poprzez przewodzenie. Nie ma mikroskopijnie gładkiej powierzchni, posiada wgniecenia i szczeliny na jej powierzchni. Te maleńkie szczeliny i wgniecenia zatrzymują powietrze, co powoduje, że wymiana ciepła między procesorem a radiatorem jest nieefektywna. Pasta termiczna tworzy równy, gładki punkt styku między radiatorem a źródłem ciepła, wypełniając wgniecenia i szczeliny zatrzymujące powietrze, zapewniając odprowadzanie ciepła z procesora i wydajniejsze rozpraszanie.

Z czego składa się pasta termoprzewodząca?

Pasty termiczne są zwykle wykonane z polimeryzowalnej ciekłej matrycy ze znaczną objętością wypełniacza przewodzącego ciepło, ale izolującego elektrycznie.

Typowym materiałem na matryce są żywice epoksydowe, uretany, smary silikonowe, akrylany, takie jak układy rozpuszczalnikowe, samoprzylepne taśmy samoprzylepne lub kleje topliwe. Wypełniaczami do klejów są zwykle tlenek glinu, tlenek cynku, azotek boru, a ostatnio stosuje się azotek glinu.

Tlenki lub azotki metali działają jako materiały przewodzące, a kleje działają jako nośniki. W rezultacie srebrne pasty termiczne mają wyższą przewodność. Wykonane są z maleńkich mikronizowanych cząsteczek srebra zawieszonych w podłożu ceramicznym lub silikonowym. Jednak pasty termoprzewodzące na bazie metali mogą uszkodzić system, jeśli dostaną się do obwodów, ponieważ przewodzą prąd elektryczny i mają pojemność.

Jak często należy wymieniać pastę termoprzewodzącą na procesorze?

Należy pamiętać, że nie wszystkie pasty termoprzewodzące zachowują ten sam poziom skuteczności.

Większość opcji rynkowych wytrzymałaby od dwóch do trzech lat, podczas gdy pasty termiczne z wyższej półki mogą trwać do siedmiu lat. Wymiana co dwa do trzech lat jest dobrym rozwiązaniem i pozwoli utrzymać optymalną wydajność procesora. Ilość użycia określi, jak długo starczy pasta termoprzewodząca.

Jak długo utrzymuje się pasta termoprzewodząca w tubie?

Okres przydatności do spożycia pasty termoprzewodzącej, którą kupisz, zależy od rodzaju pasty i warunków jej przechowywania. Większość typów rynkowych będzie miała średni okres przydatności do spożycia wynoszący dwa lata, jeśli pasta będzie przechowywana w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, z odpowiednio zakrytą nakrętką. Aby rozpoznać pastę termoprzewodzącą, która się zepsuła – albo będzie całkowicie wysuszona, twarda lub łuszcząca się.

🔥 Zalecana:  Jak oszczędzać na emeryturę w Kanadzie w 2023 r

Jak nakładać pastę termoprzewodzącą — krok po kroku

Najprostszą metodą aplikacji jest umieszczenie małej kropli wielkości ziarnka grochu na powierzchni procesora. Następnie delikatnie przymocuj radiator do płyty procesora, równomiernie dociskając cztery rogi. Zapewnia to równomierne rozprowadzenie pasty termoprzewodzącej na całej powierzchni. Jeśli twoja pasta termoprzewodząca jest dostarczana z aplikatorem, możesz go użyć do równomiernego rozprowadzenia pasty. Niektórzy wolą tę metodę, aby zapewnić idealne nałożenie pasty przed zamocowaniem radiatora procesora.

Istnieją jeszcze bardziej skomplikowane sposoby nakładania pasty i obszarów obejmujących rdzenie procesora. Wymagałoby to wiedzy o tym, gdzie znajdują się rdzenie, więc nie jest to dla wszystkich. Jeśli jednak nadal chcesz uzyskać bardziej wydajną pastę termoprzewodzącą, wykonaj poniższe czynności:

Istnieją cztery metody aplikacji: Linia pionowa, Linia pozioma, Rozprzestrzenianie powierzchni i Środkowa kropka.

Dla Metoda linii pionowejto są procesory, dla których działa:

Intel® Core™ i3, i5, i7 i i7 Extreme drugiej, trzeciej, czwartej, piątej, szóstej i siódmej generacji z metalową nakładką · Intel® Core™ i3, i5, i7, vPro i Extreme poprzedniej generacji z metalową nakładką · Intel® Core™ 2 Duo poprzedniej generacji z metalową nakładką · Dwurdzeniowy Celeron® z metalową nakładką · Seria Xeon®: 5500, 5200, 5100, 5000, 3500 i 3000 z metalową nakładką · Seria Xeon®: E7: 8800, 4800 i 2800 i E3: 1200, L3406 z metalową zaślepką.

Dla Metoda pozioma:

Core™ 2 Quad z metalową nakładką · Core™ 2 Quad Extreme z metalową nakładką · Dwurdzeniowy Pentium® z metalową nakładką · Pentium® D z metalową nakładką · Seria Xeon®: 7000, 5400 i 5300 z metalową nakładką

Dla środkowa kropka metoda:

· Jednordzeniowy Pentium® 4 lub Legacy z metalową nakładką · Jednordzeniowy Celeron® D lub Legacy z metalową nakładką · Seria Xeon®: Starszy rdzeń z metalową nakładką

Dla Metoda rozprzestrzeniania powierzchni:

· Dowolny procesor Intel® do notebooków lub urządzeń przenośnych. · Dowolny procesor Intel® bez metalowej osłony.

Metody aplikacji

Środki ostrożności

Jeśli radiator jest pokryty materiałem termoprzewodzącym lub podkładką termiczną, przed nałożeniem nowej pasty termoprzewodzącej należy usunąć istniejący materiał lub podkładkę.

Tylko nowa pasta powinna znajdować się między płytą procesora a radiatorem. Nie używaj żadnych środków czyszczących na bazie ropy naftowej ani samochodowych odtłuszczaczy na pokrywie podstawy procesora ani na powierzchni radiatora. Olej samochodowy został zaprojektowany tak, aby nie odparowywał. Wypełni mikroskopijne wgniecenia i szczeliny w metalu, znacznie zmniejszając skuteczność każdej później stosowanej pasty termoprzewodzącej.

Jak usunąć starą pastę termoprzewodzącą

Podkładki termiczne to głównie wosk parafinowy, który topi się, gdy się nagrzeje. W miarę topnienia wosk wypełnia mikroskopijne wgniecenia i szczeliny w radiatorze i płycie procesora. Dlatego, aby zapobiec trwałemu zanieczyszczeniu radiatora i płyty procesora, przed włączeniem komputera należy zdjąć podkładkę termoprzewodzącą z radiatora.

Używanie ciepła lub gorącej wody do usunięcia podkładki jest niewłaściwe, ponieważ ciepło może stopić wosk w radiatorze. Uważaj również, aby nie zarysować powierzchni radiatora podczas zdejmowania podkładki.

🔥 Zalecana:  Jak zachować produktywność podczas przerwy w pracy

Plastikowe narzędzie, takie jak karta kredytowa, może zeskrobać podkładkę termoprzewodzącą bez zarysowania metalowej powierzchni. Resztki wosku można następnie łatwo usunąć alkoholem izopropylowym o wysokiej czystości lub środkiem do czyszczenia gaźnika i niestrzępiącą się ściereczką (ściereczką do czyszczenia obiektywów lub filtrem do kawy).

Jeśli używasz środka czyszczącego na bazie ksylenu, zawsze po czyszczeniu użyj alkoholu izopropylowego o wysokiej czystości.
Chroń powierzchnię przed ciałami obcymi i nie dotykaj jej po użyciu, ponieważ włosy, kawałki kłaczków, martwe komórki skóry lub oleje mogą znacząco wpłynąć na przewodność cieplną. Na przykład oleje z odcisków palców mogą mieć grubość nawet 0,005 cala i mogą poważnie utrudniać działanie, uniemożliwiając bezpośredniemu kontaktowi matrycy przewodzącej ciepło lub wypełniacza z metalowymi powierzchniami.

Metoda linii pionowej

Nakładanie pasty termoprzewodzącej:

Umieść dyszę tłoka skierowaną w dół na linii środkowej nasadki procesora, a po lewej stronie nałóż linię pasty termicznej o szerokości 1 mm, około 3 mm od krawędzi z każdej strony. Linia przecina dwa lub cztery rdzenie procesora. Bardziej efektywne jest umieszczenie złożonej linii na przewodach procesora niż na całej powierzchni płyty od końca do końca, ponieważ ciepło przechodzi bezpośrednio przez akordy. Poniżej wszystkich metod znajdują się procedury mocowania radiatora.

Metoda linii poziomej

Umieść dyszę tłoka skierowaną w dół na linii środkowej nasadki procesora i od góry do dołu nałóż linię pasty termicznej o szerokości 1 mm, około 3 mm od krawędzi na górze i na dole. Linia przecina podwójne lub poczwórne rdzenie linii procesorów w metodzie pionowej.

Metoda środkowej kropki

Na środku płyty procesora nałóż kropkę pasty termicznej. Nałóż około 5 milimetrów sześciennych pasty termoprzewodzącej (wielkości 1 niegotowanego ziarna białego ryżu). Kropka pasty termicznej znajduje się bezpośrednio nad środkiem rdzenia (rdzeń) i obowiązują te same zasady, co w przypadku innych metod.

Metoda rozprzestrzeniania powierzchni

Nałóż kroplę pasty termoprzewodzącej na róg płyty procesora. Ilość pasty termoprzewodzącej do nałożenia zależy od powierzchni płyty. W przypadku małego jednordzeniowego procesora użyj około 1-2 milimetrów sześciennych, czyli ok. 1/2 niegotowanego ziarna białego ryżu, a dla dużego jedno- lub wielordzeniowego procesora użyj 4-5 milimetrów sześciennych, czyli ok. surowe ziarno białego ryżu.

Rozprowadź pastę termoprzewodzącą za pomocą cienkiej krawędzi karty kredytowej lub jednoostrzowej żyletki jako narzędzia do aplikacji. Możesz użyć dowolnego narzędzia, o ile jest czyste i daje kontrolę nad grubością i obszarem aplikacji.

Bardziej płaska powierzchnia wymagałaby cieńszej warstwy pasty termicznej. Procesory bezpośrednio od producenta mają czasami nieregularności powierzchni, które będą wymagały około 0,003 ″ do 0,005 ″ grubości, aby wypełnić mikroskopijne szczeliny i wgniecenia. Odpowiada to mniej więcej jednemu arkuszowi papieru o standardowej gramaturze. Prawidłowo rozprowadzony pasztet termiczny miałby półprzezroczystą mgiełkę.

Mocowanie radiatora:

Nie rozprowadzaj linii w celu rozproszenia pasty termicznej po zastosowaniu powyższych metod, z wyjątkiem metody rozprowadzania powierzchniowego. Zamiast tego delikatnie umieść radiator na płycie i lekko dociśnij. Zapewni to równomierne rozprowadzenie pasty, bez bąbelków pod spodem. Następnie przekręć radiator na boki o jeden lub dwa stopnie, aby prawidłowo nałożyć pastę. Pamiętaj, że niektórych radiatorów nie można obracać po zamocowaniu.
Gdy skończysz, włącz komputer, aby zobaczyć, jak dobrze działa.

🔥 Zalecana:  Jak napisać kampanię D&D, którą pokochają (The Ultimate DM Guide)

Przeczytaj także: Jak długo działa komputer do gier?

Często Zadawane Pytania

Czy potrzebujesz pasty termoprzewodzącej do chłodzenia wodnego?

Dopóki woda dotyka podstawy procesora, nie ma potrzeby używania pasty termoprzewodzącej. Jeśli jednak nie, zdecydowanie zaleca się skorzystanie z niego.

Czy Ryzen 5 3600 jest dostarczany z pastą termoprzewodzącą?

Tak. AMD Ryzen 5 3600 jest wyposażony w system chłodzenia Wraith Stealth.

Czy pasta termoprzewodząca przewodzi?

Chociaż większość z nich jest izolowana, mogą być pojemnościowe. Na przykład pastę termoprzewodzącą Arctic Silver 5 należy trzymać z dala od wszelkich przewodów elektrycznych, ścieżek lub styków, ponieważ ma ona niewielką pojemność.

Tak, jest dość toksyczny. Nie wkładaj go do ust i trzymaj z dala od dzieci i zwierząt domowych. Noś rękawiczki podczas pracy z nim, a jeśli wejdzie w kontakt ze skórą, zmyj go płynnym detergentem zamiast zwykłego mydła toaletowego.

Czy procesory są dostarczane z pastą termoprzewodzącą?

Tak. Ale pasty termiczne producentów są zwykle gorszej jakości, więc znacznie lepiej byłoby samemu uzyskać standard rynkowy.

Najlepsza pasta termoprzewodząca do procesora

Dotychczas, Arctic Cooling MX-2 i Cool Laboratory Liquid Metal Pro są najpopularniejsze na rynku. Arctic Silver jest jeszcze wydajniejszy, ale droższy od pozostałych.

Gdzie należy umieścić pastę termoprzewodzącą podczas instalacji procesora?

Na podstawie płyty procesora.

Jak stwierdzić, czy pasta termoprzewodząca wymaga wymiany?

Gdy komputer zaczyna się szybko przegrzewać, jest to znak, że należy wymienić pastę termoprzewodzącą.

Jak często należy wymieniać pastę termoprzewodzącą? Ile pasty termoprzewodzącej potrzebujesz?

Potrzebujesz mniej więcej wielkości jednego lub dwóch ziaren niegotowanego ryżu, w zależności od obszaru procesora.

Czy pasta termoprzewodząca traci ważność i jak długo działa?

Tak, pasty termiczne tracą ważność. Zasadniczo pasty termiczne mają żywotność około 3 do 5 lat w normalnych warunkach. Użycie w dużym stopniu determinuje trwałość pasty termoprzewodzącej.

Jak długo działa pasta termoprzewodząca w PS4?

Pasta termoprzewodząca w konsolach PS4 wytrzymuje od 4 do 5 lat.