Jak banki badają nieautoryzowane transakcje?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak banki badają nieautoryzowane transakcje?

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa związanego z kartami kredytowymi, prawdopodobnie tracisz rozum, zastanawiając się, kto jest przestępcą i jak odzyskać pieniądze. Prawdopodobnie masz wiele pytań, jak dokładnie bank dowie się, kto cię ukradł i co zamierza zrobić z tą osobą.

Liczba przypadków oszustw związanych z kartami kredytowymi rośnie z minuty na minutę, a banki szukają nowych i ulepszonych sposobów na ich ograniczenie. W tym artykule omówimy, w jaki sposób banki badają nieautoryzowane transakcje lub spory. A jeśli jesteś kimś, kto chce oszukać Twój bank, w tym artykule znajdziesz coś dla siebie.

Jak banki badają nieautoryzowane transakcje?

Bank najpierw potwierdzi, że posiadacz karty nie był zamieszany w oszustwo. Aby to zrobić, zadają posiadaczowi karty serię pytań, aby zebrać więcej informacji o nieautoryzowanych transakcjach i wyszukać wskaźniki oszustwa, takie jak znaczniki czasu, adresy IP, lokalizacja i inne dane, aby upewnić się, że nie jest to przypadek przyjaznej lub oszustwo rodzinne. Posiadacz karty będzie również musiał przedstawić dowód nieautoryzowanych transakcji. Najczęściej bank będzie miał wewnętrznego śledczego ds. oszustw, który zajmie się sprawą. Po potwierdzeniu, że transakcje były nieuczciwe, powiadomią organy ścigania, które zdecydują, czy wszcząć dochodzenie, czy nie.

Przeczytaj także: Jak wysłać wiadomość do Ashley Madison bez płacenia

Ile czasu zajmuje bankowi zwrot skradzionych pieniędzy?

Po zgłoszeniu oszustwa związanego z kartą kredytową bank ma od 30 do 90 dni na zbadanie i rozwiązanie problemu. W tych ramach czasowych mają 10-dniowy termin na zakończenie dochodzenia lub złożenie wniosku o przedłużenie. Jeśli bank potrzebuje więcej niż 10 dni na zbadanie sprawy, będzie musiał tymczasowo zwrócić wszelkie kwoty skradzione z konta ofiary.

W jaki sposób banki badają spory dotyczące kart debetowych/kredytowych?

Jeśli klient zgłosi spór lub reklamację dotyczącą transakcji dokonanej jego kartą debetową/kredytową, bank zbada zasadność roszczenia klienta. Klient może twierdzić, że transakcja nie została autoryzowana lub zakupiony przez niego produkt nigdy nie dotarł lub nie był w dobrym stanie. Bank najpierw sprawdzi, czy była to transakcja z kartą, czy bez karty i czy transakcja pasuje do zwykłych zakupów klienta.

🔥 Zalecana:  Jak odzyskać konto TikTok bez adresu e-mail i numeru telefonu (co robić)

Informacje te będą miały duży wpływ na dochodzenie i ostateczną decyzję dotyczącą sposobu rozwiązania sporu. Bank będzie wówczas wymagał od klienta dowodu na to roszczenie, a także skontaktuje się z danym sprzedawcą, aby udowodnić, że klient autoryzował transakcję. Następnie bank na podstawie zebranych informacji podejmie decyzję, czy wystawić obciążenie zwrotne w imieniu klienta, czy też odrzucić wniosek.

Przeczytaj także: Jak często wychwytywane są oszustwa związane z kartami kredytowymi?

Czy mogę kwestionować obciążenie karty debetowej, za które dobrowolnie zapłaciłem?

Tak, możesz zakwestionować obciążenie karty debetowej, które dobrowolnie zapłaciłeś. Można to zrobić z kilku powodów, w tym złej obsługi, uszkodzonych towarów, niewykonanych usług lub nieotrzymanych produktów. Proces i termin sporu dotyczącego obciążenia karty kredytowej niezwiązanego z oszustwem zależą od przyczyny sporu.

W przypadku jakiegokolwiek błędu rozliczeniowego będziesz musiał wysłać list do wystawcy w ciągu 60 dni, a wystawca powinien wysłać do Ciebie list z odpowiedzią w ciągu 30 dni od otrzymania listu.

W przypadku złej obsługi, uszkodzonych towarów, niewykonanych usług lub nieotrzymanych produktów będziesz musiał spróbować rozwiązać spór ze sprzedawcą i spróbować odzyskać pieniądze. Jeśli to nie zadziała, możesz w ciągu 60 dni wysłać list do działu rozliczeń wierzyciela, wyjaśniając spór, przedstawiając dowody, odpowiednie dokumenty, zdjęcia uszkodzonych towarów itp., aby poprzeć swoje roszczenie. Pamiętaj, aby skorzystać z listu poleconego i poprosić o zwrotne potwierdzenie odbioru.

Przeczytaj także: Jakie informacje są przechowywane na karcie SIM?

Konsekwencje kłamstwa w sprawie nieautoryzowanych opłat

Konsekwencją kłamstwa na temat nieautoryzowanych zarzutów może być 30 lat więzienia i grzywna w wysokości 1 miliona dolarów, w zależności od warunków towarzyszących kłamstwu. Oszustwo może być wykroczeniem lub przestępstwem, w zależności od Twojej lokalizacji i przestępstwa, o które jesteś oskarżony. Jeśli zostaniesz złapany, możesz zostać uwięziony, objęty okresem próbnym, zmuszony do zapłacenia odszkodowania lub ukarany grzywną.

🔥 Zalecana:  Jak znaleźć fałszywy identyfikator dla Roblox

Wniosek

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na pytanie „w jaki sposób banki badają nieautoryzowane transakcje?” i wiele innych pytań, które możesz mieć w tym artykule. Udostępniliśmy Ci również kilka istotnych informacji w przypadku sporu dotyczącego transakcji. Zachęcamy do zadawania kolejnych pytań w komentarzach.