Historia blogowania (od 1993 do 2023) Jak blogowanie zmieniało się i ewoluowało w ciągu 30 lat historii

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Historia blogowania (od 1993 do 2023) Jak blogowanie zmieniało się i ewoluowało w ciągu 30 lat historii

Czytasz blogi (a przynajmniej czytałeś już blogi, więc wiesz, czym jest blog). Wejdź: historia blogowania.

Prawdopodobnie znasz inne popularne blogi, które czytałeś, które obejmują tematy, które Cię interesują, i domyślam się, że albo zarządzałeś własnym, albo przynajmniej rozważałeś założenie bloga w pewnym momencie.

Ale czy znasz tzw historia blogowania? To właściwie fascynująca podróż, jak dotarliśmy do tego punktu w świecie blogowania, gdy zbliżamy się do 2023 roku.

Blogowanie może prześledzić swoje skromne początki do roku 1993. Dla kontekstu oto kilka rzeczy, które wydarzyły się również w tym samym roku, w którym zaczęło się blogowanie:

  • Bill Clinton został prezydentem Stanów Zjednoczonych
  • Czechosłowacja przestała istnieć i stała się Republiką Czeską i Słowacją
  • Układ NAFTA został uchwalony w USA, Kanadzie i Meksyku
  • Urodziła się słynna piosenkarka pop Ariana Grande
  • Zatwierdzono konstytucję Republiki Południowej Afryki

Blogowanie istniało i odgrywało pewną rolę w całej naszej zbiorowej cyfrowej historii przez ostatnie 30 lat. Porozmawiamy o ludziach, miejscach, ważnych wydarzeniach i (czasami) burzliwych zmianach, które sprawiły, że świat blogów jest tym, czym jest dzisiaj.

Historia blogowania: jak ewoluowało blogowanie (1993-2023)

Ujawnienie: Pamiętaj, że niektóre z poniższych linków są linkami partnerskimi i bez dodatkowych kosztów dla Ciebie, zarobię prowizję. Wiedz, że polecam tylko produkty i usługi, z których osobiście korzystałem i za którymi stoję. Kiedy korzystasz z jednego z moich linków afiliacyjnych, firma wynagradza mnie, co pomaga mi prowadzić tego bloga i przechowywać wszystkie moje szczegółowe treści bezpłatnie dla czytelników (takich jak Ty).

A ponieważ zrozumienie przeszłości często może być kluczem do odniesienia sukcesu w teraźniejszości, wyruszymy w podróż w przeszłość historia blogowania. I udaj się tutaj, jeśli chcesz zobaczyć dzisiaj przykłady udanych blogów.

Chcesz mojego bezpłatnego przewodnika: Jak założyć dochodowego bloga?

Przyjdź i przeczytaj mój przewodnik dotyczący zakładania bloga, który był prezentowany na stronach , i .


A teraz zanurzmy się w historię blogowania!

1993: Oficjalne rozpoczęcie blogowania

Mniej więcej w czasie, gdy Bill Clinton był inaugurowany jako prezydent Stanów Zjednoczonych, a Beanie Babies debiutowały, Rob Palmer, samozwańczy pierwszy na świecie bloger i cyfrowy koczownik, założył coś, co było zasadniczo blogiem dla firmy komunikacyjnej, którą został zatrudniony przez w Londynie.

Kiedy powstał pierwszy blog? W 1993 roku przez Roba Palmera.

Tak czy inaczej, ten pierwszy lub bardzo wczesny dziennik internetowy (inaczej blog) składał się tylko z czystego tekstu – nie było grafiki ani wymyślnego formatowania, ale to pierwsze wcielenie bloga zrobiło coś ważnego. Miał zdolność rozpowszechniania idei.

Ten blog, który jest całkiem możliwe, że jest pierwszym na świecie, pokazał, że Internet jest pełen potencjału. Możesz dowiedzieć się wszystkiego o pierwszym na świecie blogu, słuchając mojego wywiadu z Robem z początku tego roku. To dość interesująca opowieść o tym, jak to było uczyć się tworzenia strony internetowej w tamtych wczesnych dniach.

1994: Ojciec założyciel osobistych blogerów rozpoczyna (nadmierne) udostępnianie

W 1994 roku 19-letni wtedy Justin Hall zaczął dzielić się brudnymi szczegółami swojego życia osobistego na swojej stronie internetowej, Linki Justina z podziemia.

Oczywiście w tamtym czasie w ogóle nie nazywano tego blogiem. Jego strona internetowa składała się głównie z listy linków (stąd nazwa) z wplecionymi fragmentami tekstu. Możesz dowiedzieć się więcej o jego historii, oglądając jego film, przesadzić.

Dopiero dziesięć lat po jego internetowym debiucie New York Times nazwał Halla „ojcem założycielem osobistych blogerów”.

🔥 Zalecana:  22 legalne i bezpłatne, najlepiej płatne aplikacje do zarabiania dodatkowych pieniędzy

1997: Powstaje termin „blog”.

Wierzcie lub nie, ale słowo „blog” ma bardzo logiczne pochodzenie.

Jakie jest pochodzenie słowa blog? Chociaż większość ludzi nazywa to blogiem, termin ten jest skrótem od . Weblog to — lub pisemna dokumentacja — publikowana na całym świecie. Połącz te dwa pomysły, a otrzymasz termin weblog.

Wczesny amerykański bloger, Jorna Bargera, jest uznawany za osobę, która wymyśliła to słowo. Wcześniej ludzie nazywali blogi „dziennikami online” lub „pamiętnikami online”. Termin „blog” ma w sobie pewną zwięzłość i urok i wkrótce został jeszcze bardziej skrócony do „blog”. Przeczytaj jeszcze więcej w moim artykule na temat Czym jest blog?

1998: Uruchomienie pierwszej platformy blogowej (Open Diary).

Teraz, gdy pojawił się termin na pisanie swoich myśli i dzielenie się nimi ze światem online, programiści zaczęli to zauważać i zaczęli tworzyć platformy zaprojektowane tak, aby umożliwić zwykłym użytkownikom Internetu emisję własnych blogów.

Istotny element historii blogowania, Otwórz pamiętnikzadebiutowała w 1998 roku jako platforma blogowa, która nie tylko zapewniała użytkownikom przestrzeń do blogowania, ale także umożliwiała członkom komentowanie postów innych osób.

Mniej więcej w tym czasie słowo „blog” stało się zbyt nieporęczne, a skrócony i bardziej nowoczesny slangowy termin „blog” zaczął się mnożyć.

Od tego momentu ten język narodowy pozostanie taki sam.

1999: Pojawia się konkurencja wraz z uruchomieniem Bloggera i LiveJournal

Przełom wieków był już prawie na miejscu. Dorośli martwili się nadchodzącą potencjalną katastrofą zwaną Y2K (uwaga spoilera: nic się nie stało), a dzieci były z najnowszym szaleństwem, Pokemonem.

W świecie blogów wszystko szło gładko, gdy na rynku masowym zaczęło pojawiać się coraz więcej platform blogowych.

W 1999 roku LiveJournal i Blogger wdarły się na scenę, a następnie Xanga (wcześniej serwis społecznościowy podobny do bardziej znanego MySpace, który pojawił się dopiero za kilka lat) w roku 2000.

2003: WordPress i TypePad wkraczają na scenę

Obecnie ponad jedna trzecia stron internetowych (w tym mój blog tutaj) działa na WordPressie.

Patrząc na to, jak piękny jest dziś produkt, trudno uwierzyć, że ich system zarządzania treścią (CMS) wyglądał na początku tak:

WordPress zaczął się w 2003 roku, kiedy był studentem Matta Mullenwega i jego przyjaciel, Mike Maływpadł na pomysł, który przerodził się w najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS) na świecie.

W którym roku powstał WordPress? W 2003 roku przez ówczesnych studentów Matt Mullenweg i Mike Little.

Później w tym samym roku, TypePadwprowadzono inną, mniej techniczną platformę do blogowania, która nadal przesuwała granice, jak uczynić blogowanie bardziej dostępnym zajęciem dla osób, które nie wiedziały, jak napisać własny kod.

Jest to również mniej więcej w czasie, gdy wiele dzisiejszych najlepszych firm hostingowych zaczęło wskakiwać na scenę i oferować to, co stopniowo przekształciło się w najlepsze plany hostingowe dla blogerów do wyboru nawet do dnia dzisiejszego.

2003: Google kupuje Bloggera i uruchamia AdSense

Rok 2003 był pracowitym rokiem w historii blogowania.

W tym samym roku Google kupiło jedną z największych platform blogowych, Bloggera. W tamtym czasie Google wciąż ciężko walczyło o to, by wspiąć się po szczeblach kariery i stać się najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. I wykupienie tych wszystkich blogów pozwoliło firmie zebrać więcej danych niż kiedykolwiek wcześniej, co drastycznie poprawiło jakość ich rozwijającej się wyszukiwarki.

W tym samym czasie, gdy wykupywali popularne platformy blogowe, Google pracowało i wprowadzało na rynek dwa ze swoich sztandarowych produktów, AdSense i AdWords.

Są to produkty, które między innymi pozwalają ludziom zarabiać na swoich blogach poprzez reklamy produktów i usług, co jest dużym krokiem w kierunku zmiany biegu historii blogowania.

🔥 Zalecana:  Jak stworzyć strategię blogowania 6 praktycznych kroków do stworzenia strategii blogowania (i dlaczego jej potrzebujesz) w 2023 r.

Jeśli na blogach, które czytasz, widziałeś reklamy wszystkiego, od butów po detergenty do prania, i swój wymarzony samochód, wiesz, komu musisz podziękować.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zwiększyć ruch w swojej witrynie, aby zarabiać na swoim blogu? Sprawdź moje poradniki, jak dokładnie to zrobić:

Chcesz mojego bezpłatnego przewodnika: Jak założyć dochodowego bloga?

Przyjdź i przeczytaj mój przewodnik dotyczący zakładania bloga, który był prezentowany na stronach , i .


2004: „Blog” zostaje słowem roku

Każdego roku od 2003 roku Merriam-Webster publikuje listę słów, które wydają się szczególnie istotne dla danego roku. Ostatnie słowa roku ostatnio obejmowały „sprawiedliwość”, „feminizm” i „surrealistyczny”.

Jednak w 2004 roku najczęściej wyszukiwanym słowem roku w internetowym słowniku Merriam-Webster był „blog”.

Jest to znaczące, ponieważ pokazało, jak bardzo blogowanie wpływa na świat głównego nurtu.

Zamiast automatycznie dostrajać się do stacji informacyjnych lub otwierać gazetę, Amerykanie zaczęli zwracać się do swoich ulubionych blogów w poszukiwaniu treści (a nawet aktualizacji wiadomości), których pragnęli.

Jak wszyscy wiemy, zakończyło się to dość mieszanymi wynikami. Wiele ważnych wiadomości, które nie docierają do głównego nurtu, może być rozpowszechnianych za pośrednictwem blogów (i Twittera), ale tak samo może być z wieloma fałszywymi i potencjalnie szkodliwymi, wprowadzającymi w błąd wiadomościami.

2005: Vlogowanie stało się faktem (uruchomienie YouTube)

W 2005, Youtube oficjalnie uruchomiony i choć nie stało się to od razu, platforma przygotowała grunt pod to, co stanie się nowoczesnym vlogowaniem.

Co to jest vlog? Blog oparty na wideo.

Jednocześnie nastąpił wzrost liczby członków. Krótko mówiąc, jest to rok, w którym naprawdę narodził się nowy sposób wyrażania siebie online.

Niektórzy z wczesnych vlogerów, którzy są nadal popularni, to m.in Smosz I Michelle Phan.

2006: HuffPo i BuzzFeed zacierają granice między blogami a wiadomościami

Podczas gdy niektórzy od lat przyglądali się blogom i traktowali je równie poważnie, jak największe serwisy informacyjne, rok 2006 przyniósł nową erę wraz z uruchomieniem Huffington Post i BuzzFeed.

Jaka jest tak naprawdę różnica między blogiem a witryną z wiadomościami? Platformy te wyglądały i działały jak strony z wiadomościami głównego nurtu, ale po przejrzeniu niektórych „artykułów” wiele z nich zostało napisanych jako treści redakcyjne, zabawne listy i eksploracje innych kreatywnych pomysłów na posty na blogach, które autorzy chcieli wypróbować z rosnącą publicznością blogów . Witryny te opanowały również sztukę uczenia swoich dziennikarzy, jak pisać nagłówki, które mają przyciągnąć uwagę czytelników.

Efektem ubocznym jest to, że po tym punkcie rozróżnienie między faktami a opiniami stało się bardziej rozmyte, co jest trendem, który jest kontynuowany do dziś w niektórych zakątkach Internetu.

2007: Mikroblogowanie staje się rzeczą

Pod koniec 2006 roku Darren Rowse z ProBlogger zasugerował swoim czytelnikom, aby posty na blogu były na tyle krótkie, aby przeciętny czytelnik mógł je przeczytać w około półtorej minuty. Mniej więcej w tym samym czasie mało znany bloger Tim Ferriss założył swojego bloga, aby pozyskać prasę do swojej nadchodzącej książki, 4-godzinny tydzień pracy.

Jeśli przeciętna osoba czyta 200 lub 250 słów na minutę, oznaczałoby to, że idealny post na blogu w tym okresie mógł mieć od 300 do 400 słów. To dość krótko jak na dzisiejsze standardy. Ale jeśli krótkie było dobre, to ultrakrótkie musiało być lepsze, prawda?

🔥 Zalecana:  Czy Solitaire Cube jest legalny? Moja szczera recenzja

Rozpoczęła się nowa era w historii blogowania, zwana mikroblogowaniem.

w tym momencie Świergot (wtedy nazywany Twttr) nucił przez około rok, ale w końcu wystartował i stał się niezwykle popularny w 2007 roku. Ile naprawdę można powiedzieć w 140 znakach (co było wtedy limitem)? Najwyraźniej wystarczy, ponieważ strona ta nadal cieszy się ogromnym powodzeniem ponad dekadę później.

2012: Powstaje medium

W 2012 roku, kiedy uczyłeś się tańczyć do , Średni startował.

Ta internetowa platforma wydawnicza (która ma teraz trochę płatnych treści) była szeroko otwarta dla wszystkich przez kilka pierwszych lat swojego życia. Zarówno zawodowi, jak i amatorzy publikują swoje posty na blogu na Medium, i podobnie jak BuzzFeed i HuffPo, ma tendencję do zacierania granicy między wiadomościami a opiniami.

Medium dało jeszcze jedno ujście dziennikarzom społecznościowym, którzy chcieli zaznaczyć swoją obecność, znaleźć grupę docelową online i rozwijać swoje społeczności.

2016: WordPress uruchamia domenę .blog

Blogowanie stało się tak popularne w 2016 roku, że WordPress zdecydował się dodać rozszerzenie domeny .blog do swojej listy możliwych adresów URL blogów.

Oznaczało to, że oprócz oryginalnych sześciu (wówczas) popularnych rozszerzeń domen, które obejmowały .com, .net i .org, ludzie i organizacje mogły teraz wybrać nazwę domeny z rozszerzeniem .blog.

To posunięcie otworzyło wiele nowych opcji domen i podkreśliło popularność blogowania.

2023: W samych Stanach Zjednoczonych jest ponad 31,7 miliona blogerów

Historia blogowania nigdy się nie skończy… a nawet lepiej, nadal możesz stać się jej częścią (wraz z ponad 31,7 milionami innych blogerów w samych Stanach Zjednoczonych).

Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w blogowaniu, czy próbujesz swoich sił od jakiegoś czasu i po prostu nie doszedłeś tam, gdzie chcesz być, przygotowałem mój ostateczny przewodnik po zakładaniu bloga jako całkowicie darmowy zasób, który pomoże Ci osiągnąć cele, jeśli chodzi o zarabianie pieniędzy na swoim blogu w tym roku — czy to poprzez znalezienie płatnych zleceń na blogowanie, czy sprzedaż własnych produktów (takich jak pisanie e-booka, tworzenie własnych kursów blogowania lub sprzedaż książek do blogowania publiczność chętna do nauki twojego rzemiosła).

Mój przewodnik nauczy Cię wszystkiego, od tego, jak napisać post na blogu, po kreatywne nazewnictwo bloga, wybór odpowiedniego miesięcznego planu hostingowego dla swojego bloga, wdrażanie inteligentnych strategii SEO dla blogów i nie tylko.

Nie pozwól, aby kolejny rok minął bez wpisania się w historię blogowania.

Wypróbuj Moje bezpłatne narzędzie do badania słów kluczowych

Wypróbuj moje Narzędzie propozycji słów kluczowych oparte na sztucznej inteligencji, aby uzyskać dziesiątki popartych badaniami pomysłów na słowa kluczowe i tematy do napisania na swoim blogu już dziś.