[Guide] Jaka jest najbardziej czytelna i dostępna czcionka dla SEO?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: [Guide] Jaka jest najbardziej czytelna i dostępna czcionka dla SEO?

Przez lata toczyło się wiele dyskusji na temat czcionek na stronach internetowych.

Jeśli cofniesz się pamięcią do Internetu w latach 90., a nawet wcześniej, prawdopodobnie widziałeś wszelkiego rodzaju nonsensy, od całych stron internetowych pisanych elegancką kursywą, przez strony internetowe, które wyglądały jak nazwy zespołów death metalowych, po niestandardowe czcionki pisma stworzone przez więcej „kreatywnych” właścicieli witryn.

Szybko do przodu i wygląda na to, że każda strona internetowa domyślnie używa tych samych popularnych czcionek. Mogą używać czcionek bezszeryfowych, takich jak Verdana, Arial i Helvetica, czcionek szeryfowych, takich jak Times New Roman lub Georgia, lub czcionek o stałej szerokości, takich jak Courier. Niektóre witryny używają bardziej wyszukanej typografii z Adobe Fonts lub Google Fonts (jak moja, używam Montserrat).

Czcionka ma duże znaczenie dla projektowania stron internetowych, ale czy to ma znaczenie dla SEO?

Zagłębmy się, bo to fascynujące pytanie.

Czcionka i SEO

Przede wszystkim porozmawiajmy o czcionkach i SEO. SEO to oczywiście zestaw zasad i wytycznych Google (przede wszystkim) dotyczących tego, jak właściciele witryn powinni konstruować strony internetowe w celu uzyskania optymalnej użyteczności i wydajności. Ale czy Google lub inne wyszukiwarki określają coś na temat używania odpowiednich czcionek i czy istnieje „najlepsza czcionka” dla SEO?

Odpowiedź brzmi nie; wybór czcionki prawdopodobnie nie ma większego znaczenia.

I to ma sens! Kiedy czytasz o tym, jak Google indeksuje stronę, większość tego, co robią, to pobieranie kodu HTML z Twojej witryny. Niekoniecznie dbają o to, jakiej czcionki używa Twoja treść. Są uwagi dotyczące czcionek, na które zwracają uwagę, takie jak wysokość linii, rozmiar i kolor, ale przejdziemy do tego za chwilę.

Oto niektóre ustawienia, które mają znaczenie dla twojej czcionki.

 • Jeśli masz białe tło i wybierzesz białą czcionkę, będzie wyglądać, jakbyś próbował zamaskować lub ukryć tekst, a to czerwona flaga spamu.
 • Podobnie, jeśli twoja czcionka jest zbyt mała, nie będzie czytelna, a to wygląda na technikę spamowania.
 • Jeden z standardowe błędy mobilne polega na tym, że „klikalne elementy” są zbyt blisko siebie i często są to linki tekstowe. Zwykle można rozwiązać ten problem, zwiększając wysokość linii, aby zdania nie były tak blisko siebie ułożone.
 • Jeśli jeden z elementów witryny nakłada się na tekst i utrudnia lub uniemożliwia czytanie, może to zaszkodzić wygodzie użytkownika i zdezorientować czytelników.

Wszystkie te aspekty czcionki sprawiają, że wygląda to tak, jakbyś próbował coś ukryć przed użytkownikami, gdy pokazujesz to Google, takie jak słowa kluczowe, które są dużym nie-nie w SEO.

Ponadto czcionki mogą mieć ogromny wpływ na SEO.

Załóżmy, że wyszukujesz w Google coś, o czym chcesz przeczytać, i klikasz wynik. Jednak strona, na której się znajdujesz, wygląda tak.

Co zamierzasz zrobić? Są szanse, że odejdziesz.

Jako przykład wybrałem klingoński, ponieważ jest fikcyjny, ale to samo może się zdarzyć, jeśli twoja witryna jest w języku chińskim, koreańskim, tajskim lub farsi. Jeśli twoi główni odbiorcy nie mogą przeczytać tego, co publikujeszbędziesz mieć 100% współczynnik odrzuceń, zerowe zaangażowanie i brak użyteczności.

Wszystkie te rzeczy, od współczynników klikalności i odrzuceń po mgliste szacunki „doświadczenia użytkownika”, są drugorzędnymi elementami SEO. Algorytm Google prawie na pewno bierze pod uwagę przynajmniej część z nich. Co więcej, osoby oceniające wyszukiwanie których zadaniem jest sprawdzanie algorytmu i karmienie sztucznej inteligencji uczenia maszynowego, źle oceni strony, dodatkowo je karając.

🔥 Zalecana:  10 powodów, dla których warto inwestować w srebro w 2023 r

Ponadto zawsze istnieje fakt, że każda niestandardowa czcionka, która nie jest tylko podstawową czcionką Google lub czymś wstępnie załadowanym na każdym komputerze, jest zasobem, który będzie musiał zostać załadowany na komputerze użytkownika, zanim będzie mógł wyświetlić witrynę, a to spowalnia prędkość witryny, nawet jeśli jest to tylko kilka milisekund.

Czcionka poza wyborem czcionki

„Czcionka”, jak myśli większość ludzi, to przede wszystkim wybór osobistych preferencji. Ale na styl czcionki Twojej strony internetowej składa się znacznie więcej niż tylko wybór kroju pisma. Czy wolisz wygląd czcionek bezpiecznych dla sieci, takich jak Verdana, Tahoma lub Helvetica? A może chcesz czcionkę Google, taką jak Roboto, Lato, Otwórz SansaLub Montserrat?

 • Odstępy między wierszami. Jeśli wiersze tekstu zachodzą na siebie lub są zbyt blisko siebie, czytanie ich staje się trudniejsze.
 • Odstępy między akapitami. „Ściana tekstu” pojawia się, gdy akapity są zbyt długie, pozostają nieprzerwane i są znacznie trudniejsze do przeczytania.
 • Rozmiar czcionki. Jeśli czcionka jest za mała, trudniej się czyta. Jeśli jest za duży, zajmuje zbyt dużo miejsca i utrudnia korzystanie ze strony.
 • Grubość czcionki. Znany również jako jak pogrubiony czcionka jest. Cieńsza czcionka często może być trudniejsza do odczytania, chociaż niektóre czcionki stają się „spuchnięte” po pogrubieniu i tracą definicję.
 • Styl czcionki. Przykładem stylu czcionki jest . Kursywa może być odpowiednia w niektórych przypadkach, ale w przypadku niektórych czcionek może sprawić, że tekst będzie nieczytelny.
 • Kolor tekstu. Sam kolor niekoniecznie ma znaczenie, ale kontrast między tekstem głównym a tłem, które możesz sprawdzić tutaj. Zbyt mały kontrast utrudnia czytanie.
 • Marginesy i dopełnienie. Te wartości to odstępy między akapitami a elementami wokół tekstu. Jeśli Twój tekst przylega do pojemnika, w którym się znajduje, lub jeśli wszystkie zdania się dotykają, być może trzeba będzie zwiększyć marginesy i dopełnienie, aby dać im trochę swobody.
 • Mniej znane style CSS. Obejmują one cień tekstu, krycie, odstępy między literami, wyrównanie tekstu i inne. Skorzystaj z najlepszych praktyk tutaj i upewnij się, że Twoje style nie ułatwiają czytania tekstu.

Elementy te są niezbędne dla dostępności oraz możliwości czytania i korzystania z witryny.

Na przestrzeni lat podjęto kilka prób promowania i normalizacji różnych form wyboru czcionek lub układu, aby witryny (i ogólnie treść witryn) były łatwiejsze do odczytania. Na przykład:

Te przykłady są pomocne w dyskusji na wysokim szczeblu na temat dostępności, wyzwań związanych z czytaniem tekstu dla osób niepełnosprawnych, takich jak dysleksja, i innych pokrewnych tematów.

Prawda jest taka, że ​​nie ma tu rozwiązania. Nie ma czegoś takiego jak „idealne” dla tekstu; chodzi tylko o maksymalizację opcji, które można dostosować w celu ułatwienia użytkowania, jednocześnie minimalizując potencjalne problemy.

Porozmawiajmy więc o tym, co powinieneś robić, a czego nie.

Dos czcionek internetowych

Po pierwsze, oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić.

1. Wybierz domyślną czcionkę ze względu na szybkość.

Wybranie czcionki, która nie jest jedną ze standardowych czcionek, może sprawić, że Twoja witryna będzie wyglądać inaczej niż wszystkie inne, ale większość ludzi nie będzie się tym przejmować, a niektórzy nawet jej nie zobaczą, ponieważ nie pobiera się poprawnie dla ich. Ponadto wybranie niestandardowej czcionki spowolni Twoją witrynę, nawet jeśli tylko trochę, a te małe opóźnienia sumują się z czasem.

🔥 Zalecana:  Czy Zelle jest w Kanadzie? 6 najlepszych alternatyw Zelle w 2023 roku

Czy możesz sobie z tym poradzić, o ile przestrzegasz innych wytycznych? Jasne. Czy warto robić „Verdana, ale nieco grubsza”? Prawdopodobnie nie. Jest to kompromis, ale zwykle nie jest to opłacalne. Pamiętaj, aby przeprowadzić test na Google PageSpeed ​​Insights po wdrożeniu nowej czcionki, aby sprawdzić, czy nie spowalnia ona Twojej witryny.

2. Obficie stosuj stylizację tekstu do dzielenia fragmentów.

Stylizacja tekstu jest trochę kontrowersyjna. Z jednej strony jest to świetny sposób na podzielenie tekstu i uczynienie go przyjemniejszym do czytania. Dodawanie sekcji z pogrubionym tekstem, stosowanie kursywy dla podkreślenia i podkreślanie kluczowych terminów może pomóc użytkownikom zrozumieć czytany tekst.

Z drugiej strony jest jeden poważny problem: czytniki ekranu go ignorują. Oznacza to, że jeśli ktoś polega na aplikacji zamiany tekstu na mowę do nawigacji po Twojej witrynie, cały ten kontekst zostanie utracony. Ja też jestem temu winien (używam formatowania, aby podkreślić, że zostałoby to utracone), ale jest to coś, nad czym mogę popracować, a teraz ty też o tym wiesz.

3. Często dziel akapity.

Jednym z najważniejszych problemów związanych z funkcjonalnością witryny internetowej jest tekst, który układa się w ogromne akapity bez różnicowania. Bez względu na to, jaką czcionkę wybierzesz, ta ściana tekstu będzie nie do przebicia. Odwróciłem się nawet od czytania czegoś, co mnie interesowało, ponieważ uderzyło mnie to gęstą ścianą tekstu, która ciągle mnie gubiła. Użyj kilku podziałów linii; To robi dużą różnicę.

4. Upewnij się, że podobne postacie wyglądają inaczej.

Zwykle najlepsza jest do tego czcionka szeryfowa, ale zależy to od projektu wybranej czcionki. Wybrana czcionka powinna wyraźnie wskazywać, że pewne podobne litery są literami, którymi powinny być.

W szczególności sprawdź:

 • I, l i 1. Napisane niewłaściwą czcionką mogą na siebie nachodzić i być nie do odróżnienia, co szkodzi czytelności.
 • C, o, e i a. Są one podobne do powyższych, ponieważ (pisane małymi literami) są małe, przeważnie okrągłe i mogą być trudne do odróżnienia w przypadku niektórych czcionek.
 • M, N, W i V. Duże litery mogą na siebie nachodzić, dodając I oraz inne kreski i ukośniki do miksu.
 • Lustra d, b, p i q. Zwykle zaleca się, aby mieć coś więcej niż kierunek ogona, aby rozróżnić te litery.

Te litery są niezbędne do rozróżnienia, ponieważ mogą być mylące, zwłaszcza w przypadkach, gdy czytelność i rozróżnienie mają kluczowe znaczenie, na przykład w logo lub nagłówku.

5. Upewnij się, że ustawiłeś odpowiednie odstępy między literami i wierszami.

Odstępy są o wiele ważniejsze niż ludzie myślą. Chcesz, aby odstępy między literami, między słowami, między zdaniami, między akapitami i między elementami były odpowiednie. Uważaj, aby nie przesadzić, w przeciwnym razie zdania i linie zostaną rozłożone i rozłączone.

To, co ktoś może uznać za „odpowiednie odstępy”, zależy od wielu różnych czynników, a nawet może wymagać różnic między wersją mobilną i komputerową. Ważne jest, aby to przetestować i znaleźć coś, co wygląda odpowiednio. Należy również pamiętać o dostępności witryny dla użytkowników z wadami wzroku.

Czego nie należy robić w przypadku czcionek witryn internetowych

Oto pięć rzeczy, których należy unikać. Oczywiście możesz odwrócić pięć najlepszych punktów i odwrócić je, ale wybrałem kilka bardziej unikalnych rzeczy, których należy tutaj unikać.

🔥 Zalecana:  Czy WordHero jest dobry 2023? (Osobiście przetestowane i sprawdzone)

1. Nie wybieraj kolorów, które nie kontrastują wystarczająco.

Powyżej umieściłem link do testu kontrastu. Kontrast jest trudny, ponieważ coś, co wygląda na wystarczające, może nie wystarczyć, w zależności od wybranych kolorów.

Wybór koloru może być również problematyczny, ponieważ zależy od ekranu komputera; różne ekrany z różnymi odcieniami kolorów mogą mieć różne poziomy jaskrawości, co odrzuca wszystko, gdy projektujesz z widzenia. Upewnij się, że używasz do tego zewnętrznych narzędzi i sprawdzania poprawności kodów szesnastkowych, a nie wzroku.

2. Nie zapomnij o użytkownikach mobilnych.

Upewnij się, że Twój projekt jest responsywny, a elementy takie jak czcionka pojawiają się na urządzeniach mobilnych (a nie tylko mobilny podgląd na pulpicie!). Pamiętaj, że obecnie ponad połowa przeglądania stron internetowych odbywa się na urządzeniu mobilnym.

Projektanci witryn zbyt często wybierają elementy, odstępy i projekty, które dobrze wyglądają na komputerze, ale przewracają się, gdy są wciśnięte na ekran telefonu komórkowego.

3. Nie przedkładaj wyglądu nad użyteczność.

Spójrz, rozumiem. Czasami chcesz witryny, która wygląda fantazyjnie, i jesteś gotów poświęcić kilku użytkowników, aby ją zdobyć. W porządku, jeśli to jest to, co chcesz robić, ale musisz mieć świadomość, że to jest kompromis, który robisz. Niektóre osoby – często osoby z upośledzeniem wzroku, dysleksją lub innymi problemami z przetwarzaniem – zostaną odrzucone. Jeśli ta publiczność jest tą, którą chcesz zrazić, niech tak będzie, ale pamiętaj, że to publiczność, której się pozbywasz, aby uzyskać fantazyjny projekt.

4. Nie daj się zbytnio pochłonąć drobnym szczegółom.

Kiedy mówimy ogólnie o SEO i próbujesz wycisnąć ze swojej witryny każdą ostatnią kroplę wartości, jaką możesz, nie przejmuj się drobiazgami. Prawda jest taka, że ​​dopóki osiągniesz podstawową linię bazową „czytelnego tekstu”, wszystko będzie w porządku. Możesz wycisnąć z tego trochę więcej optymalizacji, ale to wszystko; troszkę.

Możesz nie awansować lub nie uzyskać wyższego współczynnika konwersji, ponieważ zmieniłeś czcionkę z 11-punktowej na 12-punktową lub zacząłeś używać trochę więcej pogrubienia. To po prostu nie ma wpływu. Ale rozmiar i odstępy między czcionkami to jeden z wielu wskaźników rankingowych i powinieneś wykorzystywać każdą okazję, aby poprawić wrażenia użytkownika.

5. Nie twórz strony internetowej w Klingonie.

Nawet jeśli John Mueller potwierdził, że wybór czcionki nie ma znaczenia dla SEO, styl czcionki i wrażenia użytkownika mają znaczenie. Nie wybieraj czcionki, której Twoi czytelnicy nie mogą przeczytać. Teraz, jeśli piszesz stronę internetową dla Trekkies, którzy nauczyli się klingońskiego, to jak najbardziej, idź do tego. W przeciwnym razie? Skoncentruj się na czytelnej czcionce i wprowadź kilka zmian w swojej witrynie, aby zmaksymalizować użyteczność. To jest warte wysiłku.