GPay vs Google Pay – kluczowe różnice, mocne strony i zastosowania każdego z nich

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: GPay vs Google Pay – kluczowe różnice, mocne strony i zastosowania każdego z nich

Jeśli korzystasz z Google Pay, prawdopodobnie słyszałeś o GPay. Zgodzisz się ze mną, że wiele osób jest zdezorientowanych co do tych dwóch aplikacji płatniczych i czy istnieje jakakolwiek różnica między GPay a Google Pay.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaką przewagę ma jedna aplikacja nad drugą? Lub prawdopodobnie nie jesteś pewien, która z aplikacji jest najlepsza. Nie martw się dalej, ponieważ ten artykuł jest stworzony specjalnie dla Ciebie. Kontynuuj czytanie, porównując GPay z Google Pay.

Czym jest GPay kontra Google Pay?

Jak zapewne wiesz, Google Pay to cyfrowy portfel powiązany z Twoim kontem Google, umożliwiający dokonywanie płatności za produkty online lub osobiście oraz monitorowanie zakupów za pomocą telefonu, tabletu lub zegarka z Androidem. Od 8 stycznia 2018 r. Google Pay połączył Android Pay i Google Wallet, wcześniej niezależne aplikacje, aby wprowadzić jedną aplikację obejmującą bilety, programy lojalnościowe i opcje płatności zbliżeniowych, aby stać się GPay.

GPay to rdzeń transakcji peer-to-peer (P2P) i zbliżeniowych, monitorowania finansowego i wielu innych. Ale jakie są wyraźne różnice między GPay a Google Pay?

Różnice między GPay a Google Pay

GPay to nowsza lub zaktualizowana wersja Google Pay; dlatego ma więcej funkcji. Aplikacja GPay ma wszystko, co oferuje Google Pay i nie tylko. Chociaż GPay jest teraz myląco nazywany aplikacją Google Pay, Google Pay służył jako podstawa dla GPay.

Google Pay był przeznaczony do płatności zbliżeniowych, podczas gdy GPay jest podstawą nie tylko transakcji zbliżeniowych, ale także monitorowania finansowego i płatności typu peer-to-peer (P2P).

Mocne strony GPay kontra Google Pay

Jedną z największych zalet GPay jest to, że jest bardzo bezpieczne. Szczegóły płatności są często szyfrowane i zapisywane w bezpiecznych sieciach Google, więc możesz mieć pewność, że Google ochroni Twoje poufne dane finansowe. Google pay działa również bez ujawniania danych karty podczas dokonywania płatności i wykorzystuje wygenerowany dla Ciebie numer konta wirtualnego.

Kolejną zaletą jest to, że dzięki Google Pay bardzo łatwo jest dzielić się pieniędzmi z rodziną i przyjaciółmi. GPay aspiruje do bycia miejscem, w którym można wykonywać wszystkie czynności finansowe, w tym Twoje konto bankowe. Posiada funkcję płatności peer-to-peer (P2P) i umożliwia zamawianie posiłków z kawiarni i korporacji dostępowych. Aplikacja GPay ma wszystko, co oferuje Google Pay, a nawet możliwość dzielenia się pieniędzmi.

🔥 Zalecana:  6 najlepszych języków programowania dla sztucznej inteligencji – w stronę sztucznej inteligencji

Szybkość to także kolejna mocna strona Google Pay. Google Pay jest szybki, a korzystanie z niego w celu dokonywania płatności jest szybsze, ponieważ nie trzeba podawać żadnych informacji o karcie kredytowej. Korzystając z aplikacji Google pay, możesz dokonywać płatności jednym kliknięciem, ponieważ wszystkie potrzebne dane są już przechowywane w GPay.

Google pay oferuje wygodę chodzenia w różne miejsca bez posiadania kart kredytowych lub debetowych. Z aplikacji Google Pay możesz korzystać nie tylko na urządzeniach z Androidem, ale także na smartwatchu; jeśli jesteś użytkownikiem systemu iOS, możesz uzyskać dostęp do Google Pay za pośrednictwem przeglądarki.

Aplikacje Google Pay

Google Pay może wiele zdziałać, jeśli chodzi o transakcje finansowe. Poniżej przedstawiono niektóre aplikacje Google Pay.

  • Płatności zbliżeniowe: To jest podstawowa aplikacja Google Pay. Bez karty kredytowej lub debetowej możesz odwiedzić sklep lub miejsce z logo Google Pay i dokonać płatności za pomocą telefonu z Androidem.
  • Płatności w aplikacji: Z Google Pay można również korzystać w aplikacjach i na stronach internetowych. Aby skorzystać z niej przy kasach, gdy zauważysz logo lub ikonę Google Pay na stronach i w aplikacjach, musisz je kliknąć.
  • Płatność w tranzytach: Google Pay może być używany w systemach tranzytowych. Aby użyć go w tranzytach, przejdź na dół karty głównej w aplikacji i kliknij przycisk JAZDA TRANZYTEM opcja. Następnie wybierz preferowany przejazd transportem publicznym i kliknij KONTYNUOWAĆ. System tranzytowy określa, czy zostaniesz skierowany na platformę tranzytową, aby otrzymać bilety. Niektóre mogą wymagać odblokowania urządzenia mobilnego przed odebraniem biletu. Następnie, aby skorzystać z biletu lub karnetu, zbliż telefon do czytnika kart i przytrzymaj, aż pojawi się niebieski znacznik wyboru.
  • Wypłaty bez karty: Za pomocą Google Pay można wypłacać pieniądze z bankomatu bez korzystania z bankomatu lub kart kredytowych. Możesz wypłacić gotówkę z bankomatu bez karty bankomatowej, po prostu wprowadzając kod PIN karty w bankomacie.
  • Bezprzewodowe przelewy pieniężne: GPay może być używany do wysyłania i odbierania pieniędzy, podobnie jak inne aplikacje do obsługi pieniędzy mobilnych. Dzięki aplikacji Google Pay możesz odbierać i wysyłać pieniądze rodzinie i znajomym, co jest bardzo proste. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć przycisk WYŚLIJ LUB POPROŚ O PIENIĄDZE opcję w aplikacji i wybierz kontakt.
🔥 Zalecana:  Aktualizacja wyszukiwania Google AI: nowy Chatbot „Bard” zaprezentowany, aby rzucić wyzwanie Bing opartemu na ChatGPT

Możesz także udostępnić komuś, kogo nie ma na liście kontaktów, wpisując adres e-mail lub numer telefonu tej osoby. Jeśli dana osoba ma Google Pay na swoim urządzeniu mobilnym, możesz udostępnić jej swój kod QR lub ją odebrać.

Nawet bez korzystania z aplikacji możesz przesyłać pieniądze z przeglądarki, korzystając z pay.google.com link i postępując zgodnie z tą samą procedurą opisaną powyżej.

  • Prezenty: Możesz dodawać karty podarunkowe do portfela Google Pay w aplikacji Google Pay.

Przeczytaj także: Natychmiastowy przelew Apple Pay nie działa? Najlepsze poprawki

Jak płacić za pomocą Google Pay

Aby móc płacić za pomocą Google Pay, musisz najpierw skonfigurować aplikację Google Pay na swoim urządzeniu z Androidem. Aby go skonfigurować, wykonaj prosty proces opisany poniżej:

KROK 1: Aplikację GPay można znaleźć w Google Playstore. Otwórz go, aby pobrać i zainstalować na swoim urządzeniu.

KROK 2: Po zakończeniu instalacji otwórz go i kliknij ZACZYNAJ, Następnie POŁĄCZ Z GMAILEM. Musisz zezwolić aplikacji na dostęp do Twojej lokalizacji, aby mogła powiadamiać Cię, czy znajdujesz się w obszarze, w którym Google Pay jest akceptowane, czy nie.

KROK 3: Sprawdź dół aplikacji; zobaczysz cztery zakładki. Jednym z nich jest tzw DOM patka. Kliknij na to i przejdź do PŁAĆ TELEFONEM W SKLEPACH aby to ustawić. Jeśli początkowo masz kartę powiązaną z kontem Google, aplikacja zasugeruje powiązanie jej z aplikacją Google Pay i będziesz mieć możliwość wybrania nowej karty, klikając DODAJ NOWĄ KARTĘ. Jeśli początkowo nie masz połączonej karty kredytowej, zobaczysz opcję DODAJ METODĘ PŁATNOŚCI.

KROK 4: Po skonfigurowaniu nowej karty, zapisaniu i zaakceptowaniu warunków, Twoja karta będzie musiała zostać zweryfikowana.

KROK 5: Po potwierdzeniu, że rozumiesz wiadomość, musisz wybrać miejsce, do którego zostanie wysłana weryfikacja. Możesz zdecydować się na otrzymanie go za pośrednictwem wiadomości e-mail lub wiadomości telefonicznej. Gdy otrzymasz numer weryfikacyjny, wpisz go w puste pole i kliknij SKŁADAĆ.

KROK 6: istnieje możliwość zapisania karty jako karty domyślnej, jeśli z aplikacją Google Pay jest połączonych wiele kart. Aby to zrobić, kliknij tę konkretną kartę i uderz DOMYŚLNE DLA PŁATNOŚCI W SKLEPIE.

🔥 Zalecana:  57 000 $ rocznie to ile kosztuje godzina? i 6 najlepszych wskazówek dotyczących oszczędzania pieniędzy

Teraz, gdy Twoja aplikacja Google Pay została skonfigurowana, używanie jej do dokonywania płatności w sklepach jest równie łatwe. Z Google Pay można korzystać, gdy widzisz symbol Google Pay, symbol płatności zbliżeniowych (taki, który wygląda jak logo sieci bezprzewodowej i obok niego ręka trzymająca kartę) lub logo Zbliż i zapłać.

Jeśli znajdziesz logo lub symbol i zamierzasz zapłacić, zbliż telefon do punktu płatności (około kilku cali) i odblokuj go. Następnie przytrzymaj przycisk Wstecz, aż zobaczysz niebieski znak wyboru. Następnie automatycznie otworzy się Google Pay z połączoną kartą domyślną.

Działa to dzięki komunikacji Near Field Communication (NFC), której Google Pay używa do wysyłania informacji o Twojej karcie do terminala płatniczego. W mniej niż sekundę system odczytuje numer Twojego konta wirtualnego i przesyła go do banku w celu weryfikacji danych i transakcji.

Dlaczego mam GPay i Google Pay?

Prawdopodobnie będziesz mieć GPay i Google Pay na swoim telefonie komórkowym, jeśli korzystasz z Google Pixel. Jeśli jednak tak nie jest, musisz pobrać obie aplikacje bez całkowitej pewności, czy potrzebujesz obu.

Czy potrzebuję zarówno GPay, jak i Google Pay?

Jeśli potrzebujesz prostej aplikacji, za pomocą której można uzyskać dostęp do kart debetowych i kredytowych w celu szybkich transakcji zbliżeniowych, możesz skorzystać z Google Pay. To jest takie wydajne. Ale jeśli chcesz cieszyć się wszystkimi zaletami Google Pay, powinieneś wybrać aplikację GPay.

Niekoniecznie musisz mieć obie aplikacje; możesz zdecydować o usunięciu starszej wersji – aplikacji Google Pay na swoim urządzeniu mobilnym. Pamiętaj jednak, że nie możesz tego łatwo zrobić, jeśli aplikacja była fabrycznie zainstalowana na Twoim telefonie; możesz go tylko wyłączyć.

Masz teraz dobrą wiedzę na temat tego, czym jest Google Pay i co oferuje aplikacja. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego miejsca nie masz już wątpliwości co do GPay vs Google Pay.