Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Dodawanie znaczników schematu do swojego bloga (z poradami ekspertów)
Znaczniki schematu to świetne narzędzie wprowadzone przez Google, Yahoo i Microsoft, aby pomóc wyszukiwarkom lepiej zidentyfikować, jakie są konkretne elementy witryny. Często widzisz to cytowane w przypadku witryn poświęconych określonemu rodzajowi treści. Na przykład blog kulinarny może używać znaczników schematu do oznaczania składników, kroków instrukcji, wartości odżywczych i tagów, takich jak „wegańskie” lub „keto” w swoich przepisach. Podobnie blog z recenzjami może oznaczać gwiazdki lub recenzje liczbowe, które tworzy dla poszczególnych sekcji lub produktów jako całości.
Dane schematu pozwalają Google używać ich jako części fragmentu rozszerzonego. Na przykład, gdy szukasz przepisu z określonym identyfikatorem, Google wyświetli kilka fragmentów rozszerzonych z tym identyfikatorem pobranym z danych schematu. To całkiem przydatne.
Co ważniejsze, te wyróżnione wyniki wyszukiwania mogą poprawić współczynniki klikalności, zwiększyć ruch w wyszukiwarce i poprawić rankingi.
Chodzi o to, że dotyczy to konkretnych blogów niszowych, takich jak blogi kulinarne lub witryny z recenzjami. A co z resztą z nas, na przykład stronami internetowymi takimi jak moja, na których piszę dobre wieczne treści?
Nie ma znaczników schematu dla zwykłej starej treści, prawda? Na szczęście istnieje!
Korzystanie ze schematu dla zwykłych blogów
Wiele witryn nie specjalizuje się w artykułach z przepisami, regularnych postach z recenzjami ani w innych rodzajach tradycyjnych treści przyjaznych dla schematów. Więc chociaż możesz myśleć o swoich treściach jako o ogólnych treściach, nadal istnieje kategoria dla twoich treści. Schemat cię obejmuje.
Wiele typów znaczników schematu można zastosować do „ogólnej treści bloga”, na przykład do tego, co często tworzę.
1. Artykuł. Znaczniki artykułów to ogólna kategoria dla prawie każdej treści, która nie kwalifikuje się do innego znacznika schematu. Dobrym pomysłem jest również wdrożenie go na całym blogu, tak aby wszystko było oznaczane jako artykuł, nawet jeśli jest to inny rodzaj treści. Tak więc, na przykład, strona z najczęściej zadawanymi pytaniami lub instrukcja obsługi nadal mogą być oznaczone jako artykuł.
Oznaczenie „artykuł” niestety nie zapewnia unikalnych opcji fragmentów rozszerzonych. Możesz jednak ustawić mnóstwo specyfikacji, od liczby słów po informacje o autorze i właścicielu praw autorskich. Większość z nich rzadko pojawia się, jeśli w ogóle, jako kluczowe informacje w wynikach wyszukiwania. Tag Artykuł zasadniczo służy do identyfikowania postów na blogu jako postów na blogu, a nie stron systemowych, stron produktów lub innych treści. Dlatego można go bezpiecznie używać we wszystkich postach na blogu.
Istnieją również wyspecjalizowane wersje znaczników Artykuł, których można używać w przypadku wąskich rodzajów artykułów. Na przykład NewsArticle dotyczy artykułów w szczególności obejmujące wiadomości (jak w gazetach) i zapewnia dodatkowy znacznik znaczników dla linii daty. TechArticle to specjalistyczny artykuł dotyczący treści technicznych, który może zawierać flagi, takie jak „poziom biegłości” i „zależności”, które są wymaganiami wstępnymi, które użytkownik musiałby spełnić, aby pomyślnie wykonać kroki opisane w artykule.
2. Jak. Jedną z sztuczek, które możesz zrobić ze schematem, jest użycie więcej niż jednej flagi dla pojedynczego fragmentu treści.
Tak długo, jak nie spamujesz wielu flag dla tej samej treści i nie używasz tagów, które nie są dokładne, możesz nałożyć więcej niż jeden. Więc nie tylko jest to możliwe, ale jest to uważane za dobrą praktykę.
Znakowanie HowTo jest tego doskonałym przykładem. Wszyscy mamy napisane przewodniki, jak wykonywać zadania w naszych branżach, z instrukcjami krok po kroku; teraz masz pewne znaczniki danych strukturalnych, które możesz wykorzystać specjalnie dla tych postów. Pozwala oflagować dane, takie jak szacowany koszt wykonania zadania, czas potrzebny na jego wykonanie, potrzebne narzędzia i tak dalej.
Wpis na blogu może być jednocześnie artykułem ogólnym i poradnikiem, zwłaszcza jeśli piszesz dłuższy i bardziej kompleksowy przewodnik.
3. FAQStrona. Inną popularną podsekcją treści jest FAQ. Jeden post na blogu, który stworzysz, może zawierać wszystkie trzy wymienione przeze mnie tagi! Flaga artykułu informuje Google, że jest to ogólny, wyczerpujący artykuł na dany temat. Tag HowTo oznacza określoną sekcję posta jako przewodnik, a następnie FAQPage oznacza ją jako zawierającą sekcję FAQ.
Teraz Google prawdopodobnie zaprojektował to tak, aby było bardziej samodzielne dla witryn, które mają dedykowane często zadawane pytania. Schema.org jest tego doskonałym przykładem, z dedykowaną stroną FAQ tutaj.
Widzisz, do czego tu zmierzam. Inne specyficzne typy artykułów z unikalnymi flagami to tagi, takie jak fragmenty przepisu i recenzji. Te dwa są typowymi przykładami.
Schemat można podzielić (z grubsza) na trzy rodzaje tagów. Po pierwsze, masz tagi na poziomie strony, takie jak powyższe, które dają Google wyobrażenie o typie indeksowanej strony internetowej. Po drugie, masz określone tagi danych, które informują Google, o czym jest dany element strony (np. autor, składnik przepisu lub data). Następnie masz tagi obejmujące całą witrynę, które określają, jakie są poszczególne elementy, gdy pojawiają się one na większości lub wszystkich stronach Twojej witryny.
Tagi obejmujące całą witrynę to elementy takie jak bułka tarta. Uwielbiam nawigację po bułce tartej — to takie świetne małe narzędzie dla użytkowników, a wielu użytkowników uważa je za coś oczywistego i będzie rozczarowanych, jeśli będą chcieli je znaleźć, ale ich nie ma. To także świetny sposób na pokazanie Google, że w Twojej witrynie istnieje hierarchia ze stronami kategorii, podkategoriami i określoną treścią. Tagi nawigacyjne umożliwiają określenie, czym one są.
Bułka tarta to rodzaj znaczników dodawanych do głównych elementów nawigacyjnych (takich jak łącza do usług/firm/kontaktów/blogów u góry oraz elementy menu dla każdego z nich, takie jak strona z cenami i strona ze studiami przypadków). Ten znacznik jest jednym z najbardziej krytycznych elementów schematu do dodania, ponieważ dostarcza Google informacji potrzebnych do generowania linków do podstron. Pomaga im to również skutecznie zrozumieć strukturę witryny. Na przykład, jeśli wyszukujesz nazwę mojej marki, widzisz, że mój wpis zawiera Linki do podstron, jak zgadłeś, Usługa, Firma, Kontakt i Blog.
Jednak w przypadku postów na blogu bułka tarta zwykle wyświetla kategorię Twojego posta na blogu. Wszystko to pomaga kategoryzować każdy element Twojej witryny w sposób, który roboty wyszukiwarek mogą czytać bez dwuznaczności. Wdrażanie ich w niektórych niestandardowych witrynach internetowych może być uciążliwe, ale nadal dobrym pomysłem jest ich dodanie. Jeśli korzystasz z WordPressa, jest to tak proste, jak zainstalowanie wtyczki, takiej jak Bułka tarta NavXT.
Jak jednak zaimplementować te inne znaczniki schematu?
Jak zaimplementować znaczniki schematu
Istnieje kilka różnych sposobów implementacji znaczników schematu w witrynie.
1. Pierwszą opcją jest zrobienie tego ręcznie. Dowiedz się wystarczająco dużo o schemacie, aby określić, których elementów chcesz użyć, dowiedz się, gdzie na stronie chcesz oznaczyć te elementy, i samodzielnie podłącz kod. To tylko JavaScript, więc nie różni się tak bardzo od poprawiania lub edytowania witryny, jak zwykle. Zakładając oczywiście, że kiedykolwiek wchodzisz w bezpośrednią interakcję z JavaScriptem.
Ci z was, którzy spędzają większość czasu używając WordPressa z wtyczkami i nigdy nie dotykając swojego kodu, cóż, prawdopodobnie nie jest to opcja dla was.
2. Drugą opcją jest użycie Pomocnik Google do oznaczania danych strukturalnych. To narzędzie pozwala wybrać kategorię dla witryny, a następnie wkleić kod JavaScript lub adres URL strony (w zależności od tego, czy jest ona opublikowana, czy nie), a następnie używa swojego interfejsu do wygenerowania manipulatora tagów. Wyrenderuje stronę w oknie, pozwoli ci kliknąć pojedynczy element, a następnie otaguje go, aby powiedzieć, którego znacznika schematu użyć. To narzędzie całkiem dobrze radzi sobie z większością tego, co schemat zrobi dla ogólnej witryny, ale jest trochę trudne w użyciu i po prostu generuje JavaScript, abyś mógł wkleić go do kodu witryny, czego możesz nie chcieć robić .
Możesz zauważyć, że narzędzie do oznaczania danych strukturalnych nie zawiera niektórych tagów, o których wspomniałem powyżej. To dlatego, że jest to dość proste narzędzie przeznaczone do użytku na poziomie wprowadzającym, a wszystko bardziej zaawansowane powinno bezpośrednio wchodzić w interakcje ze schematem. Pamiętaj, jak dotąd omówiłem tylko sześć elementów; są ich tysiące, wszystkie zagnieżdżone w hierarchiach i nierealistyczne jest trzymanie ich wszystkich w głowie. Dlatego skupiamy się tylko na tych, które mają największy wpływ.
3. Trzecia opcja to ta, której używam i korzysta z wtyczki do zarządzania twoim schematem. Jedną z wtyczek, których używam, jest Schemat WP Pro. WP Schema Pro to płatna wtyczka WordPress dla blogerów, więc ma już wbudowaną większość zwykłych tagów schematu, których chcesz użyć. Jest również prosty w użyciu i oznacza odpowiednie części witryny za pomocą odpowiedniego schematu.
Jeśli chcesz użyć tagu, którego jeszcze nie obsługują, możesz złożyć prośbę, a prawdopodobnie dodadzą go w następnej aktualizacji. Istniejące tagi są już dość obszerne, a programiści dodają więcej wsparcia przy każdej aktualizacji.
Mam kilka skarg dotyczących WP Schema Pro. Nie możesz zaimplementować schematu opartego na słowach kluczowych w postach, a Yoast SEO ma tendencję do kłócenia się, mimo że istnieje wbudowane ustawienie, aby tego uniknąć. Będziesz musiał ręcznie edytować wszystkie istniejące posty i włączać schemat jeden po drugim. Musisz także dowiedzieć się, jak wyłączyć znaczniki schematu Yoast, aby uniknąć powielania danych strukturalnych. Mimo że ma kilka innych problemów, zdecydowałem się użyć tej wtyczki.
Najważniejszą zaletą takiej wtyczki jest to, że dotyczy całej witryny. Gdy korzystasz z pomocy danych strukturalnych, generuje on tylko kod , ale nie dotyczy to każdej strony w Twojej witrynie. Jeśli chcesz, możesz go użyć do generowania znaczników tylko dla elementów obejmujących całą witrynę, ale pomija to większość treści, w tym określone posty na blogu. Wtyczka taka jak ta po prostu automatycznie oznacza Twoje treści zgodnie z tagami, które ustawiłeś w przeszłości, i jest intuicyjna w konfigurowaniu wszystkiego, co nowe.
Yoast SEO obsługuje również tagi Schema, chociaż nie jest tak solidny ani przyjazny dla użytkownika jak WP Schema Pro.
Po zaimplementowaniu tagów schematu możesz przejść do Tester wyników z elementami rozszerzonymi aby zweryfikować dane schematu. Po prostu wpisz adres URL i wybierz opcję testowania wersji mobilnej lub komputerowej, a otrzymasz podsumowanie schematów wykrywanych przez Google, sposobu renderowania w przypadku problemów oraz tego, czy kwalifikujesz się do fragmentów rozszerzonych.
Co to jest wymowne?
Jedną rzeczą, którą mogłeś zauważyć, zwłaszcza jeśli kliknąłeś którykolwiek z linków do atrybutów schematu, aby przejrzeć ich specyfikacje, jest to, że istnieje sekcja dla tagów „wymawialnych”. Co to jest?
Speakable to nowy rodzaj znaczników danych schematu, którymi jest Google obecnie testy beta. Zasadniczo jest to sposób oznaczania określonych części treści jako odpowiednich do zamiany tekstu na mowę. Możesz więc oznaczyć treść swojego posta na blogu jako treść do wymówienia. Elementy nawigacyjne mogą być również głosowe, ponieważ ktoś może chcieć przeglądać nawigację w Twojej witrynie za pomocą narzędzia zamiany tekstu na mowę.
Google mówi, aby nie dodawać tagów mówionych do niektórych typów treści, w szczególności takich jak daty. Mówią też, aby oznaczać tylko kluczowe punkty.
Pamiętaj, że gdy użytkownik przegląda Twoją witrynę w poszukiwaniu informacji, zwykle przegląda ją. To samo dotyczy użytkowników korzystających z wyszukiwania głosowego, nawigacji głosowej i opcji zamiany tekstu na mowę. Chcą kluczowych punktów i wniosków, a nie wszystkich twoich okrężnych dyskusji. Jeśli tego chcą, cóż, dlatego możesz konwertować swoje posty na blogu na wersje audio podcastów, tak jak robię to za pomocą tego małego przycisku w prawym górnym rogu.
Weź pod uwagę, że ktoś przeglądający za pomocą systemu głosowo-tekstowego jest albo niedowidzący, albo przeglądający w sytuacji, gdy nie może używać oczu, na przykład podczas jazdy. Można założyć, że czas czytania jest niezbędny, a użytkownicy chcą szybko przejść do sedna.
Notatka: Speakable jest obecnie w fazie beta, więc nie musisz go używać i może dać ci tylko kilka drobnych korzyści w zakresie użyteczności. W przyszłości prawdopodobnie stanie się podstawową częścią systemu schematów, ale wątpię, aby przez jakiś czas był kluczowym elementem SEO. Mimo to działy się dziwniejsze rzeczy.
Porady ekspertów
Kiedy pisałem i badałem typy schematów do tego artykułu, byłem zachwycony tym, jak niezrozumiale ogromna jest biblioteka schematów. Mówimy o tysiącach różnych typów schematów z mnóstwem nakładających się elementów. Możesz spędzić miesiące, próbując znaleźć idealne tagi dla każdego fragmentu witryny.
Chciałem być dość wszechstronny w implementacji mojego schematu, ale wiem, że wciąż jestem daleko od tego, ile implementujesz. Skontaktowałem się więc z garstką innych ekspertów, aby rozważyć ich ulubione znaczniki schematu dla ich postów na blogu.
Oto, co mają do powiedzenia:
1. Marek Marino
Mark Marino, SEO od około dziesięciu lat, obecnie pracujący jako szef SEO w CVS Health, mówi, że schemat FAQPage był jego najlepszym narzędziem do tworzenia postów na blogu:
2. Mateusz Reif
Matthew Reif, strateg SEO w agencji marketingu cyfrowego Stream Companies, mówi, że schemat gwiazdek miał największy wpływ na wyniki bloga jego klienta:
3. Roba Powella
Rob Powell lubi korzystać ze spisu treści w swoich artykułach. Chociaż nie jest to tradycyjny tag schematu, Google nadal dodaje linki skoku do fragmentu kodu SERP, więc wynik jest bardzo podobny do dodania tagu schematu:
4. Jordana Brannona
Jordan Brannon, prezes Coalition Technologies i coroczny główny mówca na Global eCommerce & Retail Forum, jest fanem dodawania znaczników wideo do postów na blogu.
5. Aarona Winstona
Aaron R. Winston, dyrektor ds. strategii w Express Legal Funding, mówi, że odkrył wartość w schemacie osoby. Aaron mówi, że widział, jak pomogło to zwiększyć ruch na jego firmowym blogu.
Podsumowanie
Istnieje kilka różnych tagów schematu, które możesz dodać do swoich postów na blogu. Nie należy dodawać tych znaczników do postów na blogu, w których nie są one istotne, i należy ostrożnie wybierać miejsce dodawania znaczników. Nie wymuszaj tego i nie dodawaj schematu tylko po to, aby go dodać. Skończysz myląc wyszukiwarki, a to może nawet działać przeciwko tobie.