Dlaczego mój Ethernet jest wolniejszy niż WIFI?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Dlaczego mój Ethernet jest wolniejszy niż WIFI?

Powolne połączenie jest frustrujące i jest czymś, na co nikt dobrowolnie się nie zapisze. Dlatego dotyczy to sytuacji, gdy Twój Ethernet jest wolniejszy niż Wi-Fi. Chociaż obie opcje mają swoje zalety i wady.

Połączenie Ethernet (LAN) jest zwykle szybsze, gdy wszystkie jego elementy działają dobrze. Dlatego staje się problemem, gdy połączenie zaczyna się nieoczekiwanie opóźniać. W tym artykule opisano możliwe przyczyny tego stanu rzeczy oraz sposoby ich szybkiego rozwiązania.

Dlaczego mój Ethernet jest wolniejszy niż Wi-Fi na komputerze i telefonie komórkowym?

Twój Ethernet może być wolniejszy niż Wi-Fi na komputerze PC i telefonie komórkowym z powodu wadliwego okablowania, przestarzałych sterowników itp. Ale zanim dojdziesz do wniosku, że Ethernet na Twoim komputerze jest wolniejszy niż Wi-Fi, musisz przetestować go na różnych urządzeniach. Ten test pozwoli ustalić, na czym polega problem. Aby to zrobić, poniżej proponujemy kilka wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów.

 • Najpierw użyj kabla Ethernet na innym komputerze, jeśli połączenie internetowe jest nadal wolne. Wtedy problem jest z kablem.
 • Spróbuj sprawdzić swoje kable. Używane kable mogą być uszkodzone lub wolne. Aby uniknąć kabli, które mogłyby powodować opóźnienia w sieci, szukaj i kupuj kable, które mają Kot 5e, Zweryfikowany kat. 6lub wyższy wydrukowany na osłonie kabla. Kable kategorii 5 i niższe spowodują spowolnienie sieci.
 • Podłącz kabel Ethernet do innego portu w komputerze. To może poprawić połączenie internetowe.
 • Inną metodą byłoby zaktualizowanie sterowników karty sieciowej w systemie. Ten krok wykonuje się, przechodząc do witryny internetowej karty sieciowej i postępując zgodnie z instrukcjami, aby wymienić lub zaktualizować sterowniki.

Dlaczego mój Ethernet jest wolniejszy niż Wi-Fi na PS4 i PS5?

Prędkości Ethernet są szybsze niż Wi-Fi, ponieważ połączenia LAN mogą wydajnie działać z prędkością 1000 Mb/s, jeśli są prawidłowo okablowane. A w przypadku Wi-Fi prędkość jest różna i nie jest stabilna. Dlatego jest to powód do niepokoju, gdy prędkość Twojego Ethernetu jest mniejsza niż Wi-Fi na PS4 i PS5. Niektóre możliwe przyczyny to:

 1. Twoja karta może być w sprzeczności z twoim połączeniem Ethernet. Zalecanym rozwiązaniem tego problemu byłoby ponowne uruchomienie adaptera. Odbywa się to poprzez udanie się do Ciebie Ustawienia sieci. Kliknij Zmień opcje adaptera a następnie wybierz połączenie Ethernet do rozłączenia. Możesz podłączyć go ponownie po kilku minutach.
 2. Wyłącz wszystkie połączenia VPN. W niektórych przypadkach VPN spowalniają prędkość Internetu. Może to być również powód, dla którego Twój Ethernet jest wolny niż Wi-Fi.
🔥 Zalecana:  Numer 10DLC: co to jest i dlaczego ma znaczenie

Aby rozwiązać wolne połączenie Ethernet na PS4 i PS5. Używaj krótszych kabli, takich jak Cat6, usuwaj niepotrzebne elementy z dysku twardego, aby uniknąć opóźnień, i przejdź na szybszą usługę internetową.

Jak sprawdzić, czy port Ethernet działa

Istnieją dwie metody sprawdzania, czy port Ethernet działa. Jedna jest specyficzna dla systemu Windows, a druga dla komputerów Mac. W przypadku komputerów z systemem Windows wykonaj następujące czynności:

 • Podłącz niebieski kabel do portu sieciowego.
 • Śmiało i sprawdź, czy jest zielone lub pomarańczowe światło. Jeśli to widzisz, oznacza to, że twój port Ethernet działa. Pomarańczowe światło wskazuje, że prędkość Twojego Ethernetu wynosi 100 Mb/s.

W przypadku MacBooków kroki są nieco inne

 • Stuknij w menu Apple i wybierz preferencje systemu.
 • Wybierz opcję, która mówi Sieć.
 • Zielony wskaźnik obok połączenia Ethernet powinien wskazywać, że port sieciowy działa.

WIFI Vs Ethernet — kluczowe różnice, mocne i słabe strony każdego z nich

Wi-Fi i Ethernet mają swoje mocne i słabe strony. Jednak mają też obszary, w których jeden funkcjonuje lepiej niż drugi. Krytyczne różnice między Wi-Fi a Ethernetem wymieniono poniżej.

 1. Wi-Fi wykorzystuje fale radiowe do transmisji, więc podlega zakłóceniom ze strony kuchenek mikrofalowych, lamp fluorescencyjnych i telefonów bezprzewodowych, by wymienić tylko kilka. Fale te nie wpływają jednak na prędkość sieci Ethernet.
 2. Wi-Fi wykorzystuje transmisję półdupleksową, co oznacza, że ​​chociaż obie stacje mogą wysyłać i odbierać, nie może to nastąpić jednocześnie. Z drugiej strony Ethernet wykorzystuje pełny dupleks, co oznacza, że ​​obie strony mogą jednocześnie wysyłać i odbierać.
 3. Prędkości Ethernet zawsze były wyższe i bardziej stabilne niż prędkości Wi-Fi. Chociaż niedawno wprowadzono Wi-Fi 6 w celu zwiększenia prędkości związanych z routerami Wi-Fi. Jednak nie wiemy jeszcze, czy teoretyczne przewidywania odpowiadają rzeczywistej prędkości.
 4. Gdy istnieje wiele aktywnych urządzeń, które współużytkują jedno połączenie bezprzewodowe (WiFi), dochodzi do nagromadzenia się negatywnego sprzężenia zwrotnego, które wpływa na przepustowość Wi-Fi. Jednak nie dotyczy to sieci LAN.

Jak sprawić, by moja sieć WIFI była szybsza na Androidzie i laptopach – wskazówki dotyczące pracy

Aby poprawić prędkość Wi-Fi i przyspieszyć działanie na Androidzie i laptopach, możesz wykonać następujące czynności:

 • Sprawdź prędkość połączenia bezprzewodowego strona z testami prędkości aby sprawdzić, jak szybkie jest twoje Wi-Fi.
 • Kup router mobilny i umieść go w odległości zbliżonej do urządzeń korzystających z połączenia Wi-Fi
 • Zmień ustawienia urządzenia z Androidem, aby umożliwić mu łączenie się z najwyższym pasmem częstotliwości na routerze. Aby to zrobić, kliknij Ustawienia >> Wi-Fi >> Zaawansowane. Śmiało wybierz pasmo częstotliwości WiFi, a następnie zaznacz ‘5 GHz” skrzynka.
 • Spróbuj odłączyć wszystkie nieużywane urządzenia, które nadal są podłączone do sieci Wi-Fi, a następnie uruchom ponownie router.
 • Zawsze aktualizuj oprogramowanie routera. To wyeliminowałoby błędne zachowanie i zwiększyło bezpieczeństwo twojego połączenia internetowego. Oczywiście możesz również włączyć automatyczne aktualizacje.
🔥 Zalecana:  Jak długo ładować etui AirPods po raz pierwszy?

Jak podłączyć komputer do Internetu

Podłączenie komputera do Internetu oznacza przełączenie się z Wi-Fi na połączenie Ethernet i można to zrobić, wykonując następujące kroki.

 • Zlokalizuj port Ethernet w komputerze. Nowsze modele laptopów są wyposażone w port Ethernet, ale starsze modele mają inną kartę Ethernet/sieciową.
 • Spróbuj kupić długi kabel, aby podłączyć router lub modem do komputera. Kable te powinny być zalecane dla dużej szybkości.
 • Po podłączeniu kabla do portu Ethernet w komputerze i routerze/modemie lampka zasygnalizuje, że port działa. To światło może być pomarańczowe lub zielone.
 • Sprawdź, czy połączenie jest aktywne, przechodząc do ustawień sieciowych na komputerze. Następnie, gdy konfiguracja zostanie wykonana automatycznie, możesz rozpocząć korzystanie z połączenia LAN.

Jak stwierdzić, czy Twoja karta sieciowa jest zła

Możesz stwierdzić, że twoja karta sieciowa jest zła, gdy w sieci, która wcześniej działała z odpowiednią prędkością, występują liczne zacięcia. Aby zlokalizować problem, dotknij Początekkliknij prawym przyciskiem myszy Komputer i wybierz Nieruchomości.

Postępując zgodnie z instrukcjami, wybierz Menedżer urządzeń >> Karty sieciowe. Kiedy to zaznaczysz i zobaczysz znak zapytania (?) lub wykrzyknik (!)twoja karta sieciowa jest uszkodzona. Jeśli odkryłeś, że jest problem z twoją kartą sieciową, musisz skontaktować się z technikiem w celu uzyskania pomocy.

Jak uzyskać lepsze połączenie internetowe na konsoli Xbox

Jeśli chcesz poprawić szybkość połączenia internetowego na swoim Xboksie, musisz rozważyć wybór połączenia przewodowego zamiast bezprzewodowego. Sieci LAN (Ethernet) mają małe opóźnienia i są bardzo wydajne dla osób korzystających z konsol Xbox.

Jeśli jednak masz wolne połączenie internetowe na konsoli Xbox, zalecamy zrobienie kilku rzeczy.

 • Za pomocą tego dokładnie sprawdź przepustowość i połączenie strona internetowa. Sprawdza prędkość pobierania i wysyłania oraz opóźnienia.
 • Twój router i Xbox powinny znajdować się w tym samym pomieszczeniu, bez zakłóceń między nimi a ich połączeniem z Internetem.
 • Sprawdź połączenie przewodowe, używając innego kabla lub przełączając kabel do nowego portu.
 • Wykonaj reset cyklu zasilania zarówno na konsoli do gier, jak i na sprzęcie. Kroki, aby to zrobić, są dość proste:
 1. Najpierw odłącz kabel zasilający od routera lub modemu na 5 minut.
 2. Następnym krokiem jest ponowne uruchomienie konsoli, przytrzymanie przycisku Xbox przez 10 sekund, aby ją WYŁĄCZYĆ, odczekaj kilka sekund, a następnie powtórz ten sam krok, aby ponownie ją włączyć.
 3. Śmiało, podłącz router z powrotem do kabla zasilającego i poczekaj, aż lampki wskażą, że sieć jest aktywna.
 4. Sprawdź swoją sieć w ustawieniach. Należy zwiększyć jego prędkość.
🔥 Zalecana:  12 przełomowych sposobów zarabiania na czytaniu wiadomości

Przeczytaj także: Ethernet nie ma prawidłowej konfiguracji IP? – Poprawki robocze

Jak długi może być kabel Ethernet, zanim zacznie się opóźniać?

Chociaż jakość kabla ethernetowego bezpośrednio wpływa na jego prędkość, długość kabla ma również znaczenie. Ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy przekracza 328 stóp lub 100 m.

Na przykład kabel Cat5 ma wpływ głównie, gdy ma więcej niż 100 metrów. Dzieje się tak, ponieważ zwiększenie długości powoduje zmniejszenie prędkości kabla o 10 Mb / s.

Opóźnienie może wystąpić w przypadku kabli wyższej jakości, jeśli jest dłuższe niż 100 metrów, ale nie będzie ono tak wyraźne, jak w przypadku kabli niskiej jakości.

Wniosek

Warto zwrócić uwagę na połączenie Ethernet, które jest wolniejsze niż Wi-Fi, a zastosowanie tych kroków powinno pomóc w rozwiązaniu problemu. Jeśli jesteś graczem, preferowane jest połączenie Ethernet ze względu na jego stabilność.

Ponieważ jednak oba mają różne zalety i wady, warto przeprowadzić badania i wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.