Czym jest trafność tematyczna w SEO? (I jak to osiągnąć)

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czym jest trafność tematyczna w SEO? (I jak to osiągnąć)

Jednym z głównych filarów SEO jest trafność.

Chcesz, aby każda treść, którą tworzysz, była istotna.

Czym jednak jest trafność i jak ma zastosowanie w całej witrynie?

Jest to temat, co do którego niektórzy ludzie nie mają jasności, głównie dlatego, że niektóre z największych witryn wydają się nie mieć wąskiego tematu, na którym się koncentrują.

Przeanalizujmy sytuację i zobaczmy, jakie dania na wynos możemy wymyślić, dobrze?

Aktualność tematyczna na poziomie treści

Najpierw spójrzmy na formę trafności, którą najprawdopodobniej już znasz: znaczenie na poziomie treści.

Trafność na poziomie treści odpowiada słowu kluczowemu, na które kierujesz reklamy, oraz ogólnemu wysiłkowi związanemu z tworzeniem treści.

W swoim codziennym życiu prawdopodobnie doświadczyłeś frustracji związanej z poszukiwaniem niszowego tematu, który nie jest szeroko omawiany, ale, co ważniejsze, ma alternatywną definicję, która zyskuje znacznie większy zasięg.

W wynikach wyszukiwania znajdziesz wiele witryn, które używają tej alternatywnej definicji, i bardzo niewiele witryn, które używają tej, której szukasz.

Nie jest to zbyt uspokajające i oznacza, że ​​musisz używać operatorów wyszukiwania, takich jak cytaty i konkretne, niszowe słowa kluczowe, aby Google wyświetlał to, co chcesz, zamiast tego, co oni myśleć chcesz.

Podczas tworzenia treści trafność oznacza identyfikację tych konkretnych, odpowiednich słów kluczowych i kierowanie ich wyłącznie na nie.

Jeśli ktoś szuka w Google obiektywów do makrofotografii, nie chcesz pisać ogólnego posta na blogu o obiektywach; chcesz napisać o obiektywach makro.

Trafność ma kluczowe znaczenie dla strategii marketingowej, ponieważ zawęża i skupia odbiorców.

To dokładnie tak, jak mówimy o płatnych reklamach: im węższa i bardziej skoncentrowana jest grupa odbiorców, tym lepsze będą współczynniki klikalności i konwersji.

Dotarcie do 100 osób ze współczynnikiem konwersji na poziomie 20% jest lepsze niż przyciągnięcie 500 osób ze współczynnikiem konwersji na poziomie 1%.

Prawidłowy?

Trafność tematyczna na poziomie witryny

Trafność na poziomie witryny jest czynnikiem rankingowym, który stosunkowo niewiele osób bierze pod uwagę przy tworzeniu swoich firm i blogów.

Ale może być zaskakująco znaczny.

Trafność na poziomie witryny to treść Twoich stron internetowych średnio, treść i wyszukiwane hasła na tych stronach oraz zakres usług.

Zarówno odwiedzający ruch organiczny, jak i roboty wyszukiwarek mogą stworzyć podstawowy obraz Twojej witryny, niezależnie od tego, czy Twoja witryna ma bardzo wąski, czy szeroki zakres (lub dowolne miejsce pomiędzy).

Rozważmy na przykład te dwie witryny:

Obie witryny oferują sprzedaż magnesów, jeśli szukasz magnesów do wykorzystania w środowisku naukowym lub przemysłowym.

Jeden koncentruje się jednak na magnesach; drugi ma magnesy obok różnych materiałów i materiałów naukowych i przemysłowych.

Po samych nazwach można odgadnąć, który jest który.

Któremu ufasz bardziej, gdy chcesz kupić magnesy?

To bardzo złożone pytanie.

Magnet Shop ma wiele do zaoferowania.

Są długoletnim dostawcą magnesów do szerokiego zakresu celów i mają wiele zasobów, aby wybrać odpowiednie magnesy do różnych celów.

Z drugiej strony, jeśli szukasz różnych produktów do zamówienia, a magnesy są tylko jednym z nich, lepiej będzie, jeśli skorzystasz z Grainger.

Istnieje również wiele innych szczegółów, takich jak reputacja marki, projekt witryny, bezpieczeństwo itd. – te rzeczy również wpływają na to, którego chcesz użyć, ale to wszystko nie ma znaczenia.

Chodzi o to, że istnieje witryna z bardzo ukierunkowaną niszą i mniej ukierunkowaną niszą. Skoncentrowana nisza i treść stawiają witrynę wyżej pod względem ukierunkowanego wyszukiwania.

Gdy wyszukiwarka szuka magnesów do kupienia – zakładając, że obie witryny są porównywalne pod względem wielkości, wieku, jakości treści, użyteczności itd. – są duże szanse, że Magnet Shop zajmie wyższą pozycję.

🔥 Zalecana:  Jak naprawić „Nie znaleziono polecenia Brew”

W jaki sposób linki zwrotne dają kontekst wyszukiwarkom

Algorytm Google uczy się bardzo dużo o treści na stronie.

Patrzą na stronę w Twojej witrynie, sekcję witryny, w której ją umieściłeś, oraz średnie porównanie tej strony z resztą Twoich stron (by wymienić tylko kilka).

Oprócz wszystkich tych sygnałów treści, przyglądają się również sygnałom linków zwrotnych, aby określić trafność.

Z tych linków wydobywają bardziej przydatne wskazówki i informacje – rodzaj stron internetowych zawierających linki do Ciebie, branże, w których się znajdują, tekst zakotwiczenia, którego użyli, kontekst tych linków w każdym akapicie, kontekst tych linków w ich witrynach internetowych, jak całość i nie tylko.

Użyjmy ponownie MagnetShop.com jako przykładu i spójrzmy na niektóre z ich linków.

 • Jeden z ich linków pochodzi z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Iowa, łącząc się z nimi jako jednym z wybranych przez nich producentów magnesów.
 • Jeden pochodzi z wątku Reddit na temat usuwania etykiety antykradzieżowej, którą sklep przypadkowo zostawił na parze dżinsów.

  Wszystkie komentarze omawiają użycie silnego magnesu, aby go usunąć, a jako przykład ktoś linkuje do strony MagnetShop.

 • Inny pochodzi ze strony internetowej poświęconej rowerom elektrycznym, omawiającej magnesy neodymowe i ich zastosowanie w silnikach do rowerów elektrycznych.

Są to wysokiej jakości trafne linki, które informują Google, o czym jest witryna.

Każdy z tych linków wspomina o MagnetShop i magnesach w tej samej rozmowie.

Google też to zauważa i zdaje sobie sprawę,

Jeśli tego typu linki dominują głównie w ich profilu linków, zbudowali autorytet tematyczny w swoim profilu linków.

Treści dotyczące magnesów prawdopodobnie będą skuteczne, ponieważ Google wykrył wiele sygnałów, że ta witryna zawiera dobre informacje na temat magnesów.

Jeśli Twoja firma znajduje się w wąskiej niszy, należy o tym pamiętać, zanim zainwestujesz w jakiekolwiek wysiłki związane z budowaniem linków.

Odpowiednie linki są ważnym elementem budowania autorytetu tematycznego.

Megasites Muddy the Waters

W większości sytuacji można założyć, że a skupiony strona jest lepsza.

W końcu, jeśli ktoś szuka w Google produktu do kupienia lub konkretnego tematu do przeczytania, może chcieć przeczytać od autorytetu, który koncentruje wszystkie swoje wysiłki na tej niszy, prawda?

Niestety, SEO ma tendencję do kuli śnieżnej.

Dlatego praktycznie za każdym razem, gdy chcesz kupić produkt, masz Amazon, eBay i inne witryny sklepowe na szczycie wyników.

Dlatego za każdym razem, gdy przeglądasz jakąś treść, zobaczysz najlepsze wyniki z witryn takich jak Forbes lub jedna z witryn spin-off New York Timesa (Wirecutter i tak dalej) jako najlepszy wynik.

Nawet jeśli bardziej niszowa i skoncentrowana witryna może być lepszym zasobem, sama waga SEO stojąca za witryną taką jak Forbes wystarczy, aby pokonać wiele mniejszych witryn, nawet jeśli wyniki na tych mniejszych witrynach są technicznie bardziej odpowiednie.

Zjawisko to sprawia, że ​​założenie wielotematycznej megawitryny jest atrakcyjne, dlatego wiele osób rozpoczyna blogowanie z myślą, że obejmie wszystko w danej niszy.

Po walce przez chwilę w końcu zawodzą i albo zaczynają od nowa, albo się poddają.

To samo dzieje się w branżach ogólnych.

Jeśli chcesz włamać się do czegoś w rodzaju niszy marketingowej, możesz zacząć od czegoś takiego jak hacking wzrostu i marketing w mediach społecznościowych lub możesz rzucić wszystko, co możesz o marketingu, o ścianę i zobaczyć, co się przyklei.

Dzięki temu pierwszemu masz skoncentrowaną niszę, wokół której możesz zbudować autorytet przed ekspansją; z tym drugim konkurujesz bezpośrednio z ogromnymi witrynami, takimi jak SearchEngineJournal lub HubSpot bardzo trudne bez wielkiego szczęścia, wysiłku i pieniędzy.

Wszystko to jest jeszcze trudniejsze dzięki witrynom takim jak YouTube, w których można mieć określone kanały o wąskiej tematyce, a wszystko to jest wspierane przez optymalizację wyszukiwarek i wyjątkowe filmy traktowania, które pojawiają się w wyszukiwarce Google.

Znalezienie słodkiego punktu

Oto kolejny scenariusz, którego lubię używać do zilustrowania mojego punktu widzenia.

Wyobraź sobie, że zdecydowałeś się zatrzymać trochę ryb i zastanawiasz się założyć akwarium słodkowodne.

Masz różne pytania:

 • Jakie ryby rosną w takim akwarium?
 • Jak duży powinien być zbiornik? Jakie chemikalia i dodatki należy dodać?
 • Czy powinieneś dostać prawdziwe rośliny, czy też dopuszczalne są fałszywe rośliny? W jakiej temperaturze go trzymać? Jakie powinno być Twoje oświetlenie? Jak często trzeba zmieniać wodę?

Jest dużo do nauczenia się.

Więc zwracasz się do Google, aby wyszukać te rzeczy.

Znajdziesz takie strony jak:

1.

Systemy świeżej wody: Duża firma zarządzająca świeżą wodą, od systemów żywności i napojów po akwaria, domowe instalacje rurowe i armaturę oraz przemysłowe instalacje słodkiej wody.

2.

Weterynaryjna ul: duża witryna poświęcona zwierzętom, która głównie pisze o psach i kotach, ale od czasu do czasu publikuje treści o innych rodzajach zwierząt domowych, w tym o rybach.

3.

PetCo: Wiodąca krajowa sieć sklepów zoologicznych z ponad 1500 punktami sprzedaży ryb i innych artykułów dla zwierząt.

4.

Podstawy pielęgnacji akwarium: Mniejsza witryna w całości poświęcona systemom akwariów słodkowodnych i zwierzętom, które można w nich trzymać.

Których witryn chcesz użyć jako zasobów? Witryny takie jak PetCo prawdopodobnie będą miały motywację do polecania określonych produktów i systemów (które sprzedają).

W przeciwieństwie do tego, strony takie jak Vet Street mogą nie mieć tak dopracowanych lub doświadczonych opinii, ponieważ koncentrują się głównie na zwierzętach lądowych.

Fresh Water Systems ma kilka przydatnych informacji, ale wiele z tego, o czym piszą, jest całkowicie poza twoimi potrzebami.

Z biznesowego punktu widzenia strona taka jak Aquarium Care Basics to świetne miejsce; wiedzą już, że praktycznie każdy, kto trafia na ich stronę, interesuje się akwariami słodkowodnymi.

To pozwala im bardzo skoncentrować się na informacjach, ofertach sprzedaży i budowaniu autorytetu.

Jest jednak pewien minus tego rodzaju skupienia.

Korzystanie z takiego narzędzia do badania słów kluczowych estymator liczby wyszukiwań podsunie ci pomysł dość szybko:

 • „Akwarium słodkowodne” ma średnią miesięczną liczbę wyszukiwań wynoszącą około 2400.
 • „Akwarium” ma średnią miesięczną liczbę wyszukiwań wynoszącą około 33100.

Jako właściciel witryny, co jest dla Ciebie lepsze: mniejsza, bardziej skoncentrowana grupa odbiorców czy większa, mniej skoncentrowana grupa odbiorców? Czy Twój ruch nadal jest dla Ciebie wartościowy, jeśli przyciągasz zapytania od niewłaściwego typu ludzi?

Zamiar wyszukiwania jest ważny nie tylko dla SEO.

Jeśli przyciągasz ludzi do swojej witryny szukających taniego zbiornika dla złotych rybek ich dzieci i sprzedajesz akwaria słodkowodne klasy hobbystycznej, również nie uzyskasz żadnej sprzedaży.

Brak prawidłowych odpowiedzi

Niestety, nie ma tutaj jednej poprawnej odpowiedzi.

Wszystko sprowadza się do tego, gdzie leżą Twoje zainteresowania i pasje oraz gdzie możesz skutecznie zarabiać.

Załóżmy, że próbujesz stworzyć blog o zwierzętach o nazwie „Waggy Tails”, który jest bardzo skoncentrowanym blogiem o jednym zwierzęciu: psy.

Jesteś ograniczony do mniejszej liczby potencjalnych odbiorców, ale będziesz mieć przewagę nad wieloma większymi firmami, które mają miliony losowych jednostek SKU w swojej witrynie.

Twoja witryna ma prawdziwe doświadczenie i wiedzę z pierwszej ręki, co buduje zaufanie; jest to rodzaj dogłębnych, wysokiej jakości treści, których szukają ludzie, oraz odpowiednie treści, które Google nagradza.

Z drugiej strony powiedzmy, że Waggy Tails obejmuje ogonem każdy gatunek zwierzęcia, od kotów i psów po jaszczurki i ptaki.

W takim przypadku będziesz miał ogromną publiczność z bardzo, bardzo pokrycie na poziomie powierzchni w Twojej witrynie, ponieważ nie masz czasu, budżetu ani energii, aby zagłębić się w każdy rodzaj zwierzaka, jaki mógłbyś wymyślić.

Wyzwaniem jest również utrzymanie wiedzy, autorytetu i pasji dla wszystkich tych różnych rodzajów zwierząt domowych.

Twój marketing treści może być mdły, niedokładny lub jasny, że brakuje Ci wiedzy (zwłaszcza w porównaniu z innymi stronami o wysokiej skuteczności napisanymi przez ludzi, którzy są ekspertami w tych grupach tematycznych).

Jest to przede wszystkim kwestia osobistych preferencji, ale zależy również od tego, jak skutecznie możesz omówić wybrane tematy.

Niektórzy właściciele firm nie lubią trzymać się czegoś tak wąskiego.

Inni nie chcą odgryźć więcej, niż mogą przeżuć.

Nisze barkowe i ekspansja marki

Jeśli zaczniesz szeroko, zawężenie zakresu witryny może być trudne.

Trudno jest porzucić niszę w ramach ogólnej strategii dotyczącej treści i strategii SEO, ponieważ każda publiczność, którą miałeś z powodu tej niszy, będzie rozczarowana, że ​​​​ich opuściłeś.

Z drugiej strony, jeśli zaczniesz od małej tematyki, z czasem możesz rozszerzyć ją na nowe podtematy.

Jeśli zaczynasz od zawartości akwariów słodkowodnych, znajdujesz się w wygodnej, wąskiej niszy, w której możesz zbudować sobie markę.

Z biegiem czasu może czujesz, że zacząłeś osiągać granice tego, co możesz pokryć w akwariach słodkowodnych, więc decydujesz się rozszerzyć na wyjątkowe korzyści (i wyjątkowe wyzwania) związane z utrzymaniem akwarium morskiego lub akwarium tropikalnego.

Albo wyhodujesz hybrydowe akwaria z porcjami terrarium, dzięki czemu możesz trzymać płazy i ryby.

W końcu rozwijasz się w stronę, która obejmuje wszystkie rzeczy związane ze zwierzętami wodnymi.

Każda z tych dodatkowych nisz nazywana jest niszą barkową, o czym już wcześniej mówiłem.

Rozważ kilka innych przykładów.

 • Zakładasz witrynę o grach wideo Nintendo i ostatecznie rozszerzasz działalność na gry mobilne, inne platformy i wreszcie gry na komputery PC – aż staniesz się po prostu ogólną witryną z grami.
 • Zakładasz witrynę o pieczeniu słodkich deserów, z czasem rozszerzasz ofertę o inne rodzaje wypieków (np.
 • Zakładasz witrynę o uprawie warzyw w przydomowym ogródku iz czasem rozwijasz się o uprawę dzikich kwiatów, drzew owocowych, ogrodnictwo i rolnictwo na większą skalę i nie tylko.

Chodzi o wzrost, wzorowany na niszach. Wybierasz wąskie miejsce na początek, budujesz swoją reputację i autorytet w tej niszy, a następnie wykorzystujesz ten autorytet, aby rozszerzyć się na powiązane słowa kluczowe i rozwijać się tam, aż również je nasycisz.

Gdzie powinieneś zacząć?

Pytanie, które każdy bloger musi sobie zadać brzmi: gdzie zacząć?

Polecam znaleźć coś, co cię pasjonuje lub przynajmniej możesz udawać, że jesteś pasjonatem.

Im więcej wiesz na dany temat i im bardziej się nim interesujesz, tym lepsze będą Twoje treści.

Zacznij wąsko. Nie musisz być bardzo wąski (możesz zacząć od wszystkiego, co dotyczy akwariów, nie tylko akwariów słodkowodnych), ale zostaw sobie miejsce na rozwój.

Zbuduj solidny fundament, zwiększ grono odbiorców, a następnie rozgałęziaj się.

Wypróbuj różne rodzaje treści i sprawdź, czy działają.

Eksperyment!

Niektóre nisze, w których próbujesz się rozwijać, nie będą działać, a może to mieć wiele przyczyn, od złego wyczucia czasu po zły wybór początkowych tematów.

Kluczem jest unikanie wkładania zbyt dużego wysiłku, budżetu i czasu w niszę, która nie zapewni ci żadnej przyczepności.

Ogólnie zalecam większe skupienie, ponieważ Google lubi widzieć bardziej skoncentrowane witryny.

Mega-witryny utrudniają zobaczenie, ale im bardziej skoncentrowana jest witryna, tym bardziej prawdopodobne jest, że pojawi się w przypadku ukierunkowanych zapytań.

Wybrałem powyższy przykład magnesu, ponieważ strony wyników wyszukiwania umieścić sklep Magnet na pozycji nr 1, nawet w porównaniu z Amazonem i eBayem.

Ścisła koncentracja może być znaczącą zaletą.