Czy mogę ulepszyć kartę graficzną mojego laptopa?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czy mogę ulepszyć kartę graficzną mojego laptopa?

Karta graficzna laptopa jest zwykle w postaci układów scalonych zainstalowanych fabrycznie na płycie głównej laptopa. W niektórych modelach mogą istnieć pewne wyjątki, ale w większości przypadków kartę graficzną można znaleźć w gnieździe rozszerzeń blisko procesora. Nie jest to więc coś, co można usunąć, wymienić lub ulepszyć. Więc dla tych, którzy pytają: „Czy mogę zaktualizować kartę graficzną mojego laptopa? Tam masz odpowiedź.

Niestety, nie można wyjmować i wymieniać fabrycznie zainstalowanych kart graficznych w celu aktualizacji GPU. Więc najprawdopodobniej skończysz zamurowaniem laptopa.

Co więc zrobić, jeśli chcesz zamienić swojego starego laptopa w komputer do gier i uzyskać z niego większą wydajność graficzną? Czytaj dalej, a wyjaśnię, dlaczego aktualizacja karty graficznej laptopa jest prawie niemożliwa. Ale co ważniejsze, powiem ci, jakie masz opcje.

Czy mogę ulepszyć kartę graficzną mojego laptopa? Szczegółowe wyjaśnienie

W większości przypadków wymiana karty graficznej nie będzie możliwa ani sensowna.

Wymiana na lepszą kartę graficzną nie jest tak łatwa jak modernizacja komputera stacjonarnego, w którym można podłączyć nową, standardową kartę graficzną do gniazda PCI.

Jest to możliwe tylko w przypadku gniazda MXM 1, 2, 3 lub HE (Mobile PCI Express Module) firmy NVidia. Gniazdo Axiom opracowane przez ATI nie powiodło się, więc ATI opracowało również karty graficzne dla gniazda MXM.

Mimo to aktualizacja karty graficznej w laptopie nie jest zalecana. Dzieje się tak, ponieważ wydajność chłodzenia może być niewystarczająca, a często występują problemy z niekompatybilnym BIOS-em graficznym i wysokością poszczególnych komponentów.

The najlepsza opcja dziś będzie do zdobądź zewnętrzną dyskretną stację kart graficznych. Jest instalowany przez port Thunderbolt laptopa, jak głośnik lub power bank. Pełni więc rolę rezerwowej stacji kart graficznych dla głównej na płycie w laptopie.

Nawet jeśli teoretycznie możliwa jest modernizacja tej na płycie głównej, to wymiana karty graficznej w laptopie jest w większości przypadków niemożliwa bez specjalnego sprzętu, jakim jest stacja lutownicza. Nawet wtedy aktualizacja jest możliwa tylko w kilku modelach.

Mimo to procedura jest często bardzo kosztowna, generuje zbyt dużo ciepła, a nowy układ GPU nie zmieści się w obudowie.

Dopiero od wprowadzenia w 2004 roku standaryzowanych modułów kart graficznych firmy ATI (AXIOM), a przede wszystkim firmy NVIDII z MXM (Mobile PCI Express Module) wymiana karty graficznej w laptopach stała się teoretycznie możliwa.

O ile mi wiadomo, wcześniej wymiana karty graficznej była możliwa tylko w niektórych urządzeniach Della (ponieważ Dell zaprojektował swój moduł i stosował go w niektórych seriach).

Na przykład możliwe było użycie karty graficznej z Dell Inspiron 8200 w 8100.

Laptopy bez MXM, Axiom czy „Dell Slot” nie oferują zatem praktycznie żadnej możliwości rozbudowy karty graficznej. Jest to również problem w przypadku napraw, ponieważ procesory graficzne są zwykle lutowane bezpośrednio do płyty głównej, a cała płyta główna musi zostać wymieniona.

Przeczytaj także: Co oznacza GPU w komputerach?

Jakie są alternatywy?

Zasadniczo nie jest możliwe uaktualnienie układu karty graficznej laptopa na płycie głównej.

Ale jak zawsze w branży sprzętu komputerowego, zawsze można to obejść.

Poniższe metody mogą poprawić wydajność grafiki lub wydajność laptopa. Jeden z nich będzie jeszcze bardziej sensowny, jeśli twój komputer korzysta z jednostki graficznej zintegrowanej z procesorem.

Alt 1. Zdobądź zewnętrzną kartę graficzną

Najłatwiejszym sposobem jest uzyskanie zewnętrznego procesora graficznego. Zanim przedstawię ci, czym one są, powiem ci, jakie są różne karty graficzne używane w laptopach.

Istnieją 3 różne warianty kart graficznych – zewnętrzna stacja dokująca GPU, wewnętrzna oddzielna karta graficzna i wariant karty graficznej zintegrowanej z chipsetem.

Wersja 1: Zewnętrzny dyskretny procesor graficzny

Zewnętrzna oddzielna karta graficzna jest oddzielnie podłączana do laptopa. Może być zainstalowany zewnętrznie na laptopie, ale działa z wewnętrznym chipsetem.

Pozwala Twojemu laptopowi uzyskać więcej grafiki z zewnętrznego GPU. Pomaga to laptopowi odzwierciedlić więcej grafiki na wyświetlaczu.

🔥 Zalecana:  Czy posiadacze kont Verizon mogą zobaczyć historię Internetu? Wyjaśnione

Zewnętrzny GPU działa jak power bank przeznaczony do ładowania laptopa – ale tym razem z grafiką.

W tym wariancie uzupełnienie, dodanie lub aktualizacja karty graficznej laptopa zwykle nie stanowi problemu, ponieważ płyta główna nie wymaga ingerencji.

Producenci laptopów, tacy jak Dell, Toshiba i Asus, projektują własne gniazda kart graficznych dla zewnętrznych kart graficznych.

Wersja 2: Wewnętrzna oddzielna wbudowana karta graficzna (dedykowany procesor graficzny)

Wewnętrzny, dyskretny procesor graficzny jest przylutowany do płyty głównej. Jest jednak oddzielony od procesora, podobnie jak główne układy karty graficznej.

Ten typ ma dedykowaną pamięć i zmniejsza obciążenie głównego procesora.

Wersja 3: Wewnętrzna zintegrowana grafika

Wewnętrzna zintegrowana grafika to typowy typ spotykany w laptopach. Jest zintegrowany z chipsetem bez oddzielnego GPU.

Podobnie jak w przypadku dedykowanej wersji graficznej, najlepiej wymienić układ graficzny (jeśli to możliwe) przy użyciu złożonego procesu na stacji lutowniczej BGA. Aby to zrobić, musisz jednak wyjąć całą płytę główną.

Alt 2. Wymień procesor

Niektóre laptopy nadal mają procesory, które nie są przylutowane. Pozwala to na zainstalowanie mocniejszych procesorów (oczywiście w zależności od gniazda płyty głównej). Wszystkie informacje o wbudowanym procesorze możesz znaleźć w Google, w tym o gnieździe.

W ten sposób możesz określić, które mocniejsze procesory pasują do tego samego gniazda. Oczywiście musisz również upewnić się, że komponenty są kompatybilne i że wytwarzanie ciepła nie jest wyższe.

Jednak wymienne procesory są dość drogie, a nawet rzadkie do znalezienia. Najlepiej poszukać maksymalnego procesora zainstalowanego w tym samym laptopie i kupić np. używany. Większość z tych procesorów zawiera również lepiej zintegrowaną jednostkę graficzną, która poprawia wydajność.

Alt 3. Wymień pamięć

Pamięć główna bezpośrednio wpływa na wydajność graficzną procesorów ze zintegrowaną grafiką (APU). Dzieje się tak, ponieważ jednostka graficzna wykorzystuje część wbudowanej pamięci głównej (RAM) jako pamięć graficzną. To trochę tak, jakby dać twojej karcie graficznej więcej i szybszą pamięć RAM.

Z reguły najlepiej jest zainstalować zestaw 2 pamięci RAM o tym samym rozmiarze. Następnie możesz przełączyć się na większą pamięć lub wybrać szybszą przepustowość (DDR1/2/3/4/5… im wyższa liczba, tym lepiej).

Alt 4. Last but not least – SSD to magiczne słowo

Znacznie łatwiej jest również wymienić lub zmodernizować dysk twardy. Zmieniasz cały system, wymieniając konwencjonalny dysk twardy na dysk SSD.

Dysk SSD może również drastycznie skrócić czas ładowania gry, a tym samym zapewnić płynniejszą rozgrywkę.

Przeczytaj także: Jak naprawić wentylator laptopa, który wydaje odgłosy szlifowania

Jak zaktualizować kartę graficzną laptopa — instrukcje krok po kroku

Jeśli potwierdziłeś, że twój laptop ma procesor graficzny z gniazdem MXM, być może możesz zaktualizować kartę graficzną na płycie głównej.

Niektóre laptopy z możliwością rozbudowy to modele z procesorami graficznymi MXM, takie jak Exigo lub Legion oraz serie Dominator pro i Titan firmy MSI. Ale nadal robisz to z dużym ryzykiem dla płyty głównej.

Więc jeśli to nie problem i chcesz spróbować, w tej sekcji wyjaśnię, jak możesz zaktualizować główny procesor graficzny swojego laptopa.

Przygotowania do zmiany karty graficznej

Zanim wydasz jakiekolwiek pieniądze i zainwestujesz w nową kartę graficzną, upewnij się, że twój laptop ma wystarczającą ilość pamięci i procesora do obsługi karty graficznej.

Aby to zrobić, otwórz Menedżera zadań za pomocą kombinacji klawiszy [Ctrl]+[Shift]+[Esc] i przejdź do zakładki „Wydajność”.

Tutaj możesz zobaczyć, w jaki sposób obszary procesora, pamięci RAM i GPU (karty graficznej) są wykorzystywane podczas aktywnej gry. Oczywiście nie ma sensu inwestować w nową kartę graficzną, jeśli komputer nie ma pamięci RAM.

Przed zakupem sprawdź również, czy Twój komputer ma wystarczającą ilość połączeń i miejsca, aby poprawnie zainstalować nową kartę graficzną.

Wartości do tego można znaleźć na przykład w kartach danych obudowy.

Ponadto istotna jest długość niektórych obudów lub liczba zajętych gniazd PCI Express dla użytkowników innych urządzeń peryferyjnych, takich jak WLAN lub wczesne dyski SSD.

🔥 Zalecana:  Vitalik Buterin i dyrektor MIRI, Nate Soares, zagłębiają się w niebezpieczeństwa związane ze sztuczną inteligencją: czy sztuczna inteligencja może spowodować wyginięcie ludzkości?

Należy upewnić się, że zasilacz ma wystarczającą moc do obsługi nowej karty graficznej. Maksymalną liczbę watów wymaganych przez GPU można znaleźć w informacjach o karcie graficznej lub na stronie internetowej producenta.

Bądź więc hojny przy doborze zasilacza. Nawiasem mówiąc, zasilacz osiąga optymalną wydajność przy obciążeniu około 50 procent.

Zanim w końcu zaczniesz, powinieneś utworzyć kopię zapasową swojego komputera. Niewiele może pójść źle przy zmianie karty graficznej. Niemniej jednak powinieneś raczej być po bezpiecznej stronie.

Odinstaluj sterownik karty graficznej

Pierwszym krokiem do nowej karty graficznej jest odinstalowanie starego sterownika graficznego. Może to jednak prowadzić do komplikacji po zainstalowaniu nowej karty graficznej.

  1. Aby to zrobić, otwórz Menedżera urządzeń laptopa za pomocą paska wyszukiwania systemu Windows
  2. Rozwiń swoje karty graficzne, klikając strzałkę z przodu
  • Następnie kliknij dwukrotnie sterownik karty graficznej i przejdź do karty Sterownik
  • Kliknij przycisk Odinstaluj urządzenie i potwierdź usunięcie
  • Następnie zamknij i wyłącz komputer. Następnie odłącz urządzenie, aby odłączyć zasilanie od urządzenia.

Wyjmij kartę graficzną

Czas przejść do interesów. Najpierw wykręć śruby z boku obudowy laptopa, aby uzyskać dostęp do jego wnętrza. Następnie wyjmij starą kartę graficzną, wykonując poniższe czynności:

  1. W razie potrzeby odłącz oba kable zasilające PCIe łączące kartę graficzną i zasilacz oraz kabel HDMI lub DisplayPort z tyłu obudowy, który łączy monitor z kartą graficzną.
  2. Jeśli jest obecny, poluzuj wszystkie śruby łączące kartę graficzną z obudową.
  3. Naciśnij dźwignię na gnieździe PCI Express płyty głównej i wyciągnij kartę graficzną ze złącza. Unieś lekko kartę graficzną, aby ułatwić zwolnienie.

Instalacja karty graficznej – krok po kroku

Instalowanie nowej karty graficznej odbywa się w ten sam sposób, co jej wyjmowanie — z tą różnicą, że w odwrotnej kolejności:

  1. Włóż kartę graficzną do płyty głównej, aż dźwignia po prawej stronie złącza zatrzaśnie się na swoim miejscu.
  2. Przykręć kartę graficzną, aby zapewnić pewniejsze trzymanie.
  3. Podłącz kabel zasilający PCIe zasilacza i kabel HDMI lub DisplayPort monitora do odpowiednich gniazd. Upewnij się, że kable nie znajdują się bezpośrednio przed wentylatorami. Więc chłodzenie komputera nie jest hamowane.

Wskazówka: Pozostaw boczny panel obudowy otwarty, aż cały proces się zakończy. Dzięki temu nie trzeba ich ponownie odkręcać, jeśli coś nie działa.

Instalacja sterownika

Po udanej instalacji i uruchomieniu na ekranie powinien być widoczny zwykły obraz systemu startowego. Bez dedykowanego sterownika system Windows używa standardowego sterownika graficznego. Nie wygląda to szczególnie ładnie, ale wystarczy do zainstalowania oficjalnego sterownika.

Możesz zainstalować to, korzystając z dołączonej płyty CD lub pobrać aktualną wersję ze strony internetowej producenta.

  • Pobierz sterownik karty graficznej: AMD
  • Pobierz sterownik karty graficznej: Nvidia

Po pobraniu zainstaluj sterownik jak zwykle. Ekran może stracić sygnał kilka razy na chwilę. Ale nie ma się czym martwić. Nowy sterownik właśnie rozpoczął pracę.

Jeśli masz monitor z Adaptive Sync, możesz aktywować Nvidia G-Sync lub AMD FreeSync, aby zapobiec efektowi rozrywania obrazu w grach i filmach.

Czy możesz dodać kartę graficzną do laptopa do gier?

Tak, zdecydowanie! Do laptopa do gier możesz dodać zewnętrzną stację z oddzielną kartą graficzną, eGPU.

Większość nowoczesnych laptopów do gier jest kompatybilna z tymi stacjami dokującymi ze specjalnymi portami.

Metodą połączenia może być port VGA, Bluetooth lub w większości przypadków port Thunderbolt 3.

3 najlepsze zewnętrzne karty graficzne do laptopów

Pamiętasz, jak powiedziałem ci, że zewnętrzne karty graficzne są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz bezpiecznie zaktualizować swoją kartę graficzną? A teraz oto najlepsze zewnętrzne stacje dokujące kart graficznych (eGPU) do laptopów.

  1. Zewnętrzna obudowa procesora graficznego Razer Core X

Kluczowe cechy

  • Kompatybilny z laptopami z systemem Windows i MacOS
  • Wymaga Thunderbolt 3
  • Zasilacz 650 W
  • Obsługa NVIDIA/AMD PCIe
🔥 Zalecana:  Jak przybliżyć wyniki swojego zestawu próbek (reguła empiryczna… – w kierunku AI

Dzięki połączeniu Thunderbolt 3 stacja dokująca Razer Core X może współpracować z komputerami wyposażonymi w systemy Mac i Windows. Posiada trzy gniazda, które umożliwiają łatwą obsługę stacjonarnych kart graficznych PCIe. Jest to urządzenie, które integruje również technologię Plug and Play dla prędkości do 40 Gb/s.

Jeśli chodzi o moc, to pudełko ma wszystkie bronie. Jego zasilanie wynosi 650 watów, a maksymalna moc procesora graficznego to 500 watów. Więc po podłączeniu za pomocą kabla USB może dostarczyć 100 watów mocy do twojego komputera. Podobnie czyni go lekkim i przenośnym.

Z jednej strony Razer Core X eGPU ma funkcje obsługujące karty Radeon, które są kompatybilne z NVIDIA, AMD XConnect i Geforce. Ale z drugiej strony dobrze współpracuje z najnowszymi kartami graficznymi do komputerów stacjonarnych.

  1. Zewnętrzna karta graficzna AORUS RTX 3080

Kluczowe cechy

  • System chłodzenia wodą
  • Działa z Thunderboltem 3
  • 3 porty DisplayPort 1.4, 3 porty USB-A 3.0, 2 porty HMDI 2.1 i 1 port Ethernet RJ45

Aorus RTX 3080 Gaming Box to najnowsza próba Gigabyte w zakresie zewnętrznego rozwiązania graficznego. Dodatkowo box ten jest zintegrowany z unikalnym systemem chłodzenia o nazwie Waterforce system.

Gigabyte określa, że ​​blok wodny ma dużą miedzianą podstawę zwieńczoną „zoptymalizowaną” pompą. Co ciekawsze, producent zaznacza, że ​​blok wodny nie ogranicza się tylko do GPU, ale także odświeża pamięć i tranzystory MOSFET. Następnie jest podłączony do 240-milimetrowego grzejnika, który jest zwieńczony dwoma 120-milimetrowymi wentylatorami.

Wszystko to odbywa się w całkowicie czarnym pudełku w kształcie równoległościanu. Podłączona jest oczywiście do samego peceta, poprzez złącze Thunderbolt 3, które zapewnia wystarczające prędkości i pozwala w pełni wykorzystać możliwości karty GeForce RTX 3080.

Poza mocą najnowszej karty graficznej NVIDIA, Aorus RTX 3080 Ti Gaming Box posiada szeroką gamę złączy: 3 DisplayPort 1.4, 3 USB-A 3.0, 2 HMDI 2.1 i 1 port Ethernet RJ45 znajdują się z tyłu bestia.

  1. Akitio T3N2AA0002Y00U Node Duo

Kluczowe cechy

  • Interfejs Thunderbolt 3 z 2 portami USB-C
  • Zewnętrzny zasilacz 150 W
  • Dedykowany DisplayPort dla drugiego monitora

To zewnętrzne pudełko na kartę graficzną to świetna opcja, jeśli nie chcesz kupować laptopa o wysokiej wydajności, który jest stosunkowo drogi. Jego dodatkowa moc, dostarczana przez blok SFX o mocy 400 W, pozwala na łatwą aktualizację laptopa lub minikomputera. Na przykład terminale, które nie mogły obsługiwać gogli VR, mogą teraz używać tego urządzenia do pracy z rzeczywistością wirtualną. Ponadto jest to tańsze urządzenie i jest kompatybilne z systemami Mac i Windows.

Jednak ta zewnętrzna karta graficzna AkiTiO Node nie ma dobrej mocy ładowania.

Dlatego podczas grania w grę laptop musi być naładowany. Ponadto możesz mieć mały problem z wentylatorem. Od czasu do czasu wydają nieco niepokojący dźwięk. Niemniej jednak nic nie podważa jakości tego urządzenia. Możesz go używać ze wszystkimi kartami graficznymi.

Inne cechy AKiTiO Node Duo obejmują kompatybilność z Thunderbolt 3, a jego konstrukcja bardzo dobrze pasuje do najnowszych komputerów MacBook / iMac. Ponadto oferuje dwa porty, z których można korzystać jednocześnie. Jest to jednak zbyt drogie w porównaniu do dostarczanej mocy.