Czy FreeSync działa z Nvidią? (Wyjaśnione)

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czy FreeSync działa z Nvidią? (Wyjaśnione)

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez graczy PC na przestrzeni lat brzmi: „czy FreeSync działa z Nvidią?”

Dobrą wiadomością jest to, że możesz teraz używać technologii G-Sync firmy Nvidia z dowolnym wyświetlaczem, w tym z monitorami AMD FreeSync. Wystarczy przejść do Panelu sterowania Nvidia i wprowadzić niezbędne ustawienia. Ten proces zajmuje mniej niż 5 minut.

W ten sposób będziesz cieszyć się adaptacyjną synchronizacją między kartą graficzną a używanym monitorem, poprawiając wydajność komputera do gier.

Tak więc w dalszej części artykułu wyjaśnię dokładnie, jak działa ta technologia, które monitory FreeSync są między innymi kompatybilne z G-Sync.

Co musisz wiedzieć przed włączeniem FreeSync z Nvidią

Teraz możesz cieszyć się FreeSync z kartami graficznymi Nvidia. Wystarczy zainstalować najnowsze sterowniki z oficjalnej strony internetowej. Posiadają kilka funkcji, w tym możliwość korzystania z synchronizacji FreeSync.

Ale jak wiele rzeczy w życiu, ma to swoje wady!

Sterownik powiadomi Cię, jeśli monitor nie został certyfikowany przez firmę NVIDIA. Dodatkowo sam Panel Sterowania Nvidii poinformuje Cię, że wprowadzanych zmian dokonujesz na własne ryzyko.

Jeśli włączysz tę funkcję, mogą wystąpić problemy z obrazem, takie jak nadmierne migotanie lub czarne ekrany.

W praktyce możesz być w środku gry, gdy synchronizacja się nie powiedzie, a obrazy mogą pokazywać opóźnienia i inne błędy.

To wszystko dlatego, że VSync firmy Nvidia nie jest kompatybilny z żadnym monitorem. Więc jeśli chcesz lepszej synchronizacji między kartą graficzną a wyświetlaczem, potrzebujesz monitora do bezpośredniej współpracy z technologią Nvidia G-Sync.

Zanim przejdziesz dalej, pamiętaj, że to zadanie jest wykonywane ze sterownikami Nvidia 417.71 lub nowszymi; możesz je pobrać na ich oficjalnej stronie.

Podobnie zalecamy podłączenie monitora przez DisplayPort, ponieważ w przypadku złącza HDMI czasami występują problemy z kompatybilnością.

Pamiętaj, że ta kompatybilność między G-Sync i FreeSync zostanie aktywowana tylko wtedy, gdy masz zamontowaną na komputerze kartę graficzną NVIDIA GeForce z serii GTX 1000 lub RTX 2000.

Jeśli niestety Twoja karta graficzna jest starsza, ta opcja nie pojawi się w Panelu sterowania NVIDIA. W rezultacie, dopóki problemy z synchronizacją pionową nie zostaną rozwiązane, niektóre gry wideo będą miały czarny, niekompletny lub zniekształcony obraz. W takim przypadku jedynym sposobem aktywacji FreeSync z dowolną kartą graficzną NVIDIA byłby sposób odkryty kilka miesięcy temu przez użytkowników, ale wymagał on aktywacji APU AMD Ryzen.

Jak włączyć FreeSync z Nvidią

  1. Podłącz monitor za pomocą Display Port lub HDMI 2.1, w zależności od GPU.
  2. Upewnij się, że korzystasz z aktualnej wersji systemu Windows
  3. Upewnij się, że są zainstalowane sterowniki karty graficznej i panelu sterowania Nvidia. Możesz je pobrać na stronie Nvidii.
  4. Otwórz Panel sterowania Nvidia w systemie Windows 10. Panel sterowania można znaleźć na dolnym pasku systemu Windows. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Nvidia i wybierz Panel sterowania.
  5. Rozwiń ustawienie wyświetlania i wybierz Skonfiguruj G-Sync.
  6. Następnie musisz zaznaczyć pola Włącz G-Sync i to tuż pod nim (włącz tryb pełnoekranowy).
  7. Wybierz wyświetlacz, który chcesz zsynchronizować, jeśli masz kilka podłączonych.
  8. Na koniec wybierz „Włącz ustawienia dla wybranego modelu wyświetlacza” i zastosuj.
🔥 Zalecana:  BERT for QuestionAnswering – Towards AI

Monitory FreeSync zgodne z G-Sync — lista

W tym roku Nvidia ma łącznie 204 wpisy na liście „Kompatybilny z G-Sync”. Ale te modele zostały niedawno dodane:

  • Seria LG 2022 4K B2
  • MSI MPG321UR-QD
  • Philipsa OLED706
  • Philipsa OLED936
  • Seria LG 2022 4K CS
  • ViewSonic VX3220 4K Pro
  • Dell G2722HS
  • HP OMEN 27i IPS
  • LG32GP750
  • MSI G273
  • Seria LG 2022 4K G2
  • Seria LG 2022 4K C2
  • AOC Q32G3WG3
  • AOC AG275QG3R4B+
  • AOC AG275QXE
  • Asusa VG279QL1A
  • Dell G2723HN
  • Dell G3223D
  • Dell G2422HS
  • Seria LG 2022 8K Z2

W przeciwieństwie do FreeSync i „Variable Refresh Rate” (VRR), które działają przez HDMI, kompatybilność z G-Sync wymaga w większości przypadków DisplayPort. Wyjątkiem są telewizory LG OLED z 2019 roku, które można adresować przez HDMI.

Po teście obejmującym początkowo ponad 400 ekranów na początku 2019 r., tylko dwanaście ekranów było w stanie spełnić wymagania dotyczące oznaczenia „G-Sync Compatible”.

Według Nvidii przeprowadza się i ocenia około 300 testów jakości obrazu. Jednak od tego czasu liczba certyfikowanych monitorów stale rośnie.

Pod koniec maja (2019 r.) Nvidia ujawniła, że ​​liczba przetestowanych monitorów przekroczyła 500 i ujawniła, dlaczego tak niewiele ekranów otrzymało pieczęć. Kluczowa jest jakość obrazu i zakres częstotliwości odświeżania.

G-Sync Ultimate vs. FreeSync Premium Pro – porównanie

FreeSync Premium Pro G-Sync Ultimate (HDR)
Zalety Obsługa HDRCo najmniej 120 Hz przy rozdzielczości FHDTechnologia LFCBez rozrywania obrazuNiskie migotanieNiskie opóźnienie w SDR i HDRNiedrogi Zalety Oszałamiający kontrast Rozgrywka z bardzo niskimi opóźnieniami 1000 nitów jasności Kinowe kolory Wielostrefowe oświetlenie Obsługa HDR Bez efektu rozdzierania obrazu
Cons Podatny na zniekształcenia, takie jak smużenie To stosunkowo nowa technologia Niewiele monitorów ją obsługuje Cons Nie działa bezpośrednio z HDMI bez systemu kompatybilnego z Nvidią. Drogie

Z czysto technicznego punktu widzenia G-Sync Ultimate zapewnia o wiele więcej wrażeń z gry niż to, co otrzymujesz na monitorze FreeSync Premium Pro. FreeSync jest podatny na niektóre artefakty ekranu, takie jak zjawy.

Mimo to istnieje wiele dobrych monitorów FreeSync, ale niestety wiele z nich to tylko hazard. Niektóre zawodzą pod względem jakości obrazu, podczas gdy inne mają zmienny zakres częstotliwości odświeżania, który jest zbyt wąski. „Stracisz” zalety FreeSync, jeśli ramki twojej karty graficznej nie mieszczą się w tym zakresie. Najważniejszą zaletą FreeSync Premium Pro jest niższa cena.

Z drugiej strony G-Sync Ultimate jest drogi, ale ma najwyższą wydajność. Płacisz więc po prostu za wydajność i wygodę.

Największą zaletą G-Sync jest spójność i wysoka jakość rozgrywki. Każdy monitor G-Sync musi przejść rygorystyczny proces testowania, zanim będzie mógł nosić znaczek.

🔥 Zalecana:  Recenzja aplikacji Fitplay – czy ta aplikacja do gier w ogóle się opłaca?

Ponadto każdy monitor G-Sync obsługuje odpowiednik funkcji AMD Low Framerate Compensation, gwarantującej płynną rozgrywkę.

Jak włączyć Nvidia G-Sync na nieobsługiwanym monitorze Freesync

Od 2019 roku sterowniki Nvidii obsługują teraz G-Sync dla monitorów FreeSync. Wszystko, co musisz zrobić, to włączyć G-Sync na swoim monitorze, nawet jeśli monitor FreeSync nie obsługuje G-Sync. Oto jak to włączyć:

  1. Zacznij od zainstalowania sterowników karty graficznej i panelu sterowania Nvidia.
  2. Następnie otwórz Panel sterowania Nvidia i wybierz Skonfiguruj G-Sync.
  3. Sprawdź pudełka Włącz G-Sync i ten tuż pod nim (Włącz ustawienia dla wybranego modelu wyświetlacza).
  4. Wybierz wyświetlacz, który chcesz zsynchronizować.
  5. Wybierz Włącz ustawienia dla wybranego modelu wyświetlacza zaznacz pole wyboru i zastosuj.

Tło

Aby zrozumieć technologię AMD FreeSync i Nvidia G-Sync, należy najpierw zrozumieć sposób renderowania grafiki w grach.

Odpowiednia karta graficzna i monitor mają kluczowe znaczenie dla renderowania gier.

Karta graficzna generuje kilka obrazów na sekundę: tak zwanych klatek na sekundę (FPS). Im więcej masz FPS, tym płynniejsza gra wydaje się ludzkiemu oku.

Monitor aktualizuje te pojedyncze obrazy w określonych odstępach czasu: tak zwanej częstotliwości odświeżania określonej w hercach (Hz). Dlatego ekran z 60 Hz może teoretycznie pracować z maksymalnie 60 FPS.

Prawdziwy problem polega jednak na tym, że częstotliwość odświeżania monitora jest stała, podczas gdy wydajność karty graficznej FPS zmienia się – w zależności od tego, co dzieje się na ekranie.

Intensywne efekty znacznie bardziej obciążają kartę graficzną niż zwykłe wyświetlacze, co oznacza odpowiednio mniejszą liczbę klatek na sekundę – i odwrotnie. Gdy śledzenie promieni jest aktywna, nawet najnowocześniejsze karty graficzne lubią się pocić!

Jeśli liczba klatek na sekundę jest teraz znacznie wyższa niż częstotliwość odświeżania monitora, rozdarcie ekranu może wystąpić. W takim przypadku jest zbyt wiele obrazów i dochodzi do nakładania się.

Z drugiej strony, jeśli liczba klatek na sekundę jest niższa, zaczyna szarpać, ponieważ karta graficzna nie nadąża i ponownie ładuje podwójne obrazy z bufora graficznego, aby zrekompensować różnicę w monitorze.

Źródło: Wiki Commons

Tutaj do gry wchodzą G-Sync i FreeSync. Zastępują stałą częstotliwość odświeżania monitora. Ponadto monitor i karta graficzna mogą komunikować się ze sobą bezpośrednio, co oznacza, że ​​odpowiednie szybkości klatek są dostosowywane dynamicznie.

Oznacza to, że każdy pojedynczy obraz jest idealnie zsynchronizowany z monitorem. W rezultacie ekran nie jest ani zbyt wolny dla karty graficznej, ani karta graficzna nie jest spowalniana przez ekran.

Przeczytaj także: Co to jest dysk C w komputerze?

Co to jest FreeSync?

Jak sama nazwa wskazuje, FreeSync oznacza bezpłatną synchronizację. Jest to technologia, która umożliwia prawidłowe zsynchronizowanie karty graficznej z monitorem. Dzięki temu obrazy aplikacji lub gier wideo są wyświetlane z większą precyzją.

🔥 Zalecana:  Ile razy dzwoni telefon? [Change Number of Rings On iPhone before Voicemail]

Aby mieć pełną kontrolę nad tym, kiedy wysłać obraz na ekran, ważne jest kontrolowanie początku i końca synchronizacji pionowej (synchronizacji pionowej) każdej klatki.

Innymi słowy, celem FreeSync jest zapewnienie procesorowi graficznemu pełnej kontroli nad momentem rozpoczęcia synchronizacji pionowej.

FreeSync to nazwa handlowa nadana VESA DisplayPort Adaptive-Sync na kartach graficznych AMD.

Standard VESA jest bardzo popularny ze względu na swoją skuteczność i niską cenę. W rezultacie większość producentów produkuje teraz monitory z tą technologią synchronizacji.

Co to jest Nvidia G-Sync?

Gsync to sprzętowe rozwiązanie dla komputerów PC opracowane przez firmę Nvidia. Ma na celu wyeliminowanie problemów z rozrywaniem ekranu i liczbą klatek na sekundę w grach.

Gsync jest na stałe podłączony lub wbudowany w monitor. Usuwa stałą częstotliwość odświeżania wyświetlacza i zapewnia bezpośrednią komunikację monitora z kartą graficzną.

Powoduje, że karta graficzna czeka, aż cykl odświeżania monitora zostanie zakończony, zanim skonstruuje obraz.

Efektem tego może być płynniejsza gra, a liczba klatek na sekundę jest również ograniczona na górnym końcu, więc liczba klatek na sekundę jest idealnie spójna i stała.

Często zadawane pytania

Czy FreeSync działa z kartą Nvidia GTX 1650?

Tak, FreeSync współpracuje z Nvidią GTX 1650, jak zapowiedziała Nvidia na targach CES 2019. Kiedy Nvidia po raz pierwszy wypuściła swoje długo oczekiwane sterowniki NVIDIA GeForce 417.71 w 2019 roku, zaprezentowała nowość, której wielu użytkowników domagało się od firmy od lat: kompatybilność technologii AMD FreeSync VRR z kartami graficznymi NVIDIA.

Czy FreeSync działa z HDMI?

Technologia FreeSync zawsze obsługiwała HDMI, nawet przed HDMI 2.1. Jest to w przeciwieństwie do G-Sync, który wymaga połączenia z systemem zgodnym z kartą graficzną Nvidia do pracy z HDMI.

Czy FreeSync działa z procesorami graficznymi Nvidia?

Tak, możesz używać monitorów Freesync z dowolnym procesorem graficznym Nvidia. Chociaż należą do konkurencyjnych firm, procesory graficzne Nvidii są już od kilku lat kompatybilne z technologią monitorów AMD FreeSync. Ponadto firmy Nvidia i AMD opracowały rozwiązanie do synchronizacji odpowiednich częstotliwości wyświetlania klatek przy użyciu trwale zainstalowanego układu w monitorze lub odpowiedniego oprogramowania, aby zapobiec rozdzieraniu ekranu, szarpaniu lub innym nieestetycznym artefaktom.

Czy FreeSync działa z kartą Nvidia RTX 2060?

Tak, Freesync współpracuje z Nvidią RTX 2060. Ogłaszając Nvidię RTX 2060 w środku targów CES 2019, Nvidia potwierdziła, że ​​jej grafika będzie kompatybilna z technologią AMD FreeSync. Możesz więc włączyć funkcję G-Sync na swoim monitorze, jeśli masz kartę graficzną opartą na Turing.

Architektura Turing, oprócz innych zalet, oferuje większą moc i możliwość obliczania ray tracingu oraz wykorzystania sztucznej inteligencji do eliminowania schodków – efektów piłokształtnych – w grach wideo bez zużywania wielu zasobów.