Czy dysk SSD 128 GB wystarczy na laptopy i komputery stacjonarne z systemem Windows 10?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czy dysk SSD 128 GB wystarczy na laptopy i komputery stacjonarne z systemem Windows 10?

Jeśli zamierzasz używać dysku SSD 128 GB tylko do podstawowego przeglądania, strumieniowania wideo i muzyki oraz zapisywania danych w chmurze, to powinno wystarczyć. Zapotrzebowanie na dodatkową lokalną pamięć masową maleje, ponieważ dostępnych jest więcej aplikacji internetowych do wykonywania większości naszych zadań.

Rynek komputerowy stopniowo przechodzi od tradycyjnych dysków twardych (HDD) do dysków półprzewodnikowych (SSD) opartych na chipach. Problemem, jak odkryłeś, jest cena. Dyski SSD są szybsze, ale w przeliczeniu na gigabajt przestrzeni dyskowej są znacznie droższe. Obecną opcją dla niektórych osób jest korzystanie z mniejszych, a tym samym tańszych dysków SSD.

Czy dysk SSD 128 GB wystarczy dla systemu Windows 10?

Tak, dysk SSD 128 GB wystarczy dla systemu Windows 10. Standardowa wersja systemu Windows ma rozmiar około 15 GB. A po zainstalowaniu będziesz mieć od 75 do 80 GB darmowej przestrzeni dyskowej, do której możesz dodać niektóre z najważniejszych i najczęściej używanych aplikacji, aby skrócić czas ich uruchamiania i przyspieszyć ich działanie.

Należy jednak pamiętać, że duże aktualizacje systemu Windows 10 są wydawane regularnie. Do tych aktualizacji potrzebujesz ponad 10 GB wolnego miejsca. W rezultacie posiadanie dodatkowej przestrzeni na dysku SSD będzie korzystne. Dlatego możemy powiedzieć, że dysk SSD 128 GB jest idealny, ale niepraktyczny na dłuższą metę.

Czy dysk SSD 128 GB wystarczy do laptopa?

Tak, dysk SSD 128 GB wystarczy dla większości laptopów, o ile jest wystarczająco dużo miejsca na dysku zewnętrznym lub internetowym i nie ma wymagań dotyczących gier. W przeciwnym razie może to poważnie wpłynąć na ogólną wydajność laptopa.

🔥 Zalecana:  Czy możesz otrzymać zwrot podatku, jeśli nie masz dochodów w Kanadzie?

Kupując laptopa z dyskiem SSD o pojemności 128 GB, zazwyczaj zdajesz sobie sprawę, że całe 128 GB nie jest dostępne do użytku. Zarządzanie partycjami, środowisko przywracania systemu Windows i kilka narzędzi pomocniczych są już zainstalowane. Te ukryte lub niewidoczne partycje zmniejszają przestrzeń do 120 lub 119 GB.

Wszyscy używamy laptopów również do przechowywania. Jeśli jednak musisz zapisać dużą liczbę zdjęć, muzyki lub filmów, może to nie wystarczyć. Polecam przechowywać je na karcie pamięci lub zewnętrznym dysku twardym. Inną opcją jest maksymalne wykorzystanie pamięci online. Możemy po prostu przechowywać znaczną liczbę naszych plików multimedialnych na Dysku Google lub dowolnej innej usłudze przechowywania w chmurze. Nawet jeśli masz niektóre pliki na zwykłym dysku twardym, będziesz mieć niesamowitą prędkość, o ile twoje okna i oprogramowanie są ładowane na dysk SSD.

Czy dysk SSD 128 GB wystarczy do gier?

Nie, 128 GB to za mało do prawdziwych gier. W przeważającej części poleciłbym dysk SSD o pojemności 256 GB lub 512 GB, ponieważ niewiele osób skorzysta z 1 pełnego terabajta pamięci półprzewodnikowej. Z drugiej strony dyski SSD o pojemności 120–128 GB nie są aż tak dużo tańsze niż standardowe dyski SSD o pojemności 240–256 GB, ale mogą pomieścić o wiele mniej danych.

Czy dysk SSD 128 GB wystarczy dla pakietu Microsoft Office?

Tak, dysk SSD 128 GB wystarczy do zainstalowania pakietu Microsoft Office. Pakiet Microsoft Office w katalogu Program Files (x86) może zająć 2 GB lub 3 GB, w zależności od zainstalowanych programów. To powinno nadal pozostawiać dużo miejsca na dysku SSD 128 GB.

Czy dysk SSD 128 GB wystarczy studentom?

Tak, dysk SSD 128 GB to wystarczająca ilość miejsca dla większości uczniów. Zmienia się to jednak, jeśli pracujesz w terenie, który wymaga zapisywania wielu aplikacji, oprogramowania oraz plików audio lub wideo. W związku z tym będziesz w porządku z 128 GB, ale 256 GB będzie lepsze na dłuższą metę, jeśli nie masz napiętego budżetu. Mimo to, jeśli masz dysk SSD o pojemności 128 GB, posiadanie dodatkowego dysku twardego, gdy nadejdzie czas, rozwiąże Twój problem.

🔥 Zalecana:  Dlaczego Instagram ciągle mnie wylogowuje (czy to sztuczka z Instagrama?)

Przeczytaj także: Czy dysk SSD 512 GB wystarczy do grania na laptopach i komputerach stacjonarnych?

Czy laptop o pojemności 128 GB wystarczy na studia?

Tak, dysk SSD 128 GB wystarczy na studia, zwłaszcza jeśli jesteś dopiero na pierwszym roku lub Twoja dziedzina nie wymaga instalowania ciężkich programów na laptopie. Jeśli jednak po prostu nie możesz sobie na to pozwolić, polecam 256 GB lub 512 GB pamięci SSD. Powodem tego jest to, że 128 GB prawdopodobnie po pewnym czasie stanie się niewystarczające, a przenoszenie plików na dysk zewnętrzny iz niego jest niewygodne.

Ponadto, jeśli dysk o pojemności 128 GB jest zapełniony w 80-90 procentach, możesz nie być w stanie pobrać dużego pliku, zaktualizować lub zrobić czegokolwiek innego.

Przeczytaj także: Czy dysk SSD 256 GB wystarczy na komputery stacjonarne i laptopy z systemem Windows 10?

Wniosek

Dysk SSD 128 GB wystarczy na wszystkie programy i przyzwoitą ilość danych. Jednak użytkownicy, którzy mają wiele wymagających zastosowań, takich jak gry i ogromne kolekcje multimediów, będą chcieli przechowywać niektóre pliki w chmurze lub dodać pamięć zewnętrzną.

Oczywiście dysk SSD 256 GB lub 512 GB jest lepszy niż dysk 128 GB, a większe dyski SSD działają lepiej. Jednak „najnowocześniejsze programy komputerowe” nie wymagają więcej niż 256 GB. Tak duża pojemność byłaby wymagana tylko do przetwarzania ogromnych plików, takich jak ponowne kodowanie filmów i wielu gier wideo.