Czy błędy JavaScript lub ostrzeżenia konsoli mogą zaszkodzić SEO?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czy błędy JavaScript lub ostrzeżenia konsoli mogą zaszkodzić SEO?

Internet jest pełen ogromnej liczby bogatych w funkcje stron internetowych. Patrząc na nie na podstawie ich zachowania po stronie klienta, można by pomyśleć, że generuje je mnóstwo różnych technologii na zapleczu. Nie do końca się mylisz, tak sądząc, ale prawda jest taka, że ​​sprowadza się to głównie do kilku tych samych typów kodu.

  • Masz swój HTML, generujący statyczne elementy na swoich stronach, a dzięki mocy HTML5 nawet animacje.
  • Masz swój CSS, stosujący style do elementów stron generowanych przez HTML.
  • Masz zaplecze PHP i SQL do uruchamiania baz danych i wypełniania treści, zarówno niestandardowych, jak i CMS, takich jak WordPress.
  • I oczywiście masz swój JavaScript, aby dodawać funkcje, dokonywać cudów i wykonywać większość dynamicznej interaktywności i śledzenia, na których opiera się współczesna sieć.

JavaScript jest na prawie każdej stronie internetowej. Co więcej, wiele nowoczesnych platform internetowych używa czegoś takiego jak Vue lub React do tworzenia swoich witryn, a są to po prostu iterowane wersje bibliotek JavaScript – są wszędzie.

Wyłącz to, jeśli jesteś ciekawy, jak Internet jest obsługiwany przez JavaScript. Twoja przeglądarka może to wyłączyć za pomocą prostego pola wyboru (tutaj znajdują się instrukcje dotyczące Chrom, Firefoxa, KrawędźI Safari) i możesz zobaczyć, jak wygląda sieć bez niego.

Oto wskazówka: kilka z odwiedzanych witryn będzie działać poprawnie.

Mówię to wszystko z jednego powodu: aby pomóc Ci zrozumieć, jak powszechny jest JavaScript i dlaczego Google miałby się nim interesować. Stanowi fundamentalną część współczesnego internetu, więc Google musi wiedzieć, jak go renderować, indeksować i analizować.

Oczywiście, jako język programowania, JavaScript jest rozbudowany i elastyczny. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą opracowywać niestandardowe funkcje, ale jest bardzo podatne na błędy. Praktycznie każda witryna obsługująca JavaScript będzie w pewnym momencie zawierała błędy, które wymagają szczególnej uwagi, aby je naprawić.

Często nie wpływają one nawet na wygląd ani funkcjonalność Twojej witryny, więc czy powinieneś zawracać sobie głowę ich śledzeniem i naprawianiem?

Zakopmy się!

Czy Google nawet indeksuje JavaScript?

Wiele lat temu, jeśli jesteś starszym specjalistą od SEO, tak jak ja, prawdopodobnie pamiętasz, kiedy formalną radą było unikanie JavaScript w jak największym stopniu. Google może dobrze odczytywać i indeksować HTML, ale nie będzie w stanie odczytać niczego na obrazie, w filmie, w pliku Flash (lub Silverlight; pamiętasz to?) ani niczego wygenerowanego przez JavaScript. Tak samo było ze wszystkim, co nie było zwykłym HTML, CSS i zawartością statyczną.

W tamtych czasach powszechnym sposobem testowania witryny było wyłączenie skryptów i sprawdzenie, jak wygląda witryna. Google niekoniecznie dbałoby o to, jak witryna zawiera tylko zawartość i jej funkcję.

Ponieważ mówimy o 2009 roku lub wcześniej, tutaj – na długo przed aktualizacją algorytmu Panda, nie mówiąc już o nowoczesnych najlepszych praktykach – sieć była zupełnie inna. Google był również znacznie mniej wyrafinowany niż obecnie. Mówimy o różnicy między jednym z tych samochodzików z napędem sprężynowym, które ciągniesz i puszczasz, a supersamochodem.

Wtedy Google bardzo ignorował JavaScript. A co z dzisiaj?

Możesz przeczytać o dość dogłębnym eksperymencie JavaScript, który został przeprowadzony kilka lat temu, a Google od tego czasu tylko się poprawił:

🔥 Zalecana:  Czy Uber Eats i Uber płacą za benzynę? – Zasady dotyczące przebiegu, które kierowcy muszą znać

Ogromny świat błędów JavaScript

JavaScript to język programowania i jeśli jesteś sprytny, możesz z nim zrobić prawie wszystko. Deweloperzy zbudowali kilka niewiarygodnych rzeczy z językiem. Obecnie, podczas gdy wiele stron internetowych opiera się prawie wyłącznie na JavaScript, jest równie wielu webmasterów, którzy prawie go nie używają.

Ponieważ jest to tak złożone, drobne błędy bez problemu wkradają się na Twoje strony.

Ogólnie można je podzielić na trzy kategorie.

  • W konsoli JavaScript pojawiają się pewne „błędy”., ale często ostrzegają przed drobiazgami, które nie mają znaczenia. Być może zmienna nie jest zdefiniowana lub parametr jest nieprawidłowy, ale jeśli nie używasz tej zmiennej do niczego, czy ma to znaczenie dla wyszukiwarek lub odwiedzających? W przeciwieństwie do błędów konsoli, błędy konsoli znajdują się na prawie każdej stronie internetowej i nie powinny być brane pod uwagę podczas debugowania dla celów SEO.
  • Błędy SEO. Niektóre błędy nie wpływają na sposób, w jaki użytkownicy mogą wyświetlać Twoją witrynę i z niej korzystać, ale wpływają na sposób, w jaki widzą ją wyszukiwarki. Są one „niewidoczne” podczas przeglądania witryny, ale niszczą optymalizację pod kątem wyszukiwarek.
  • Błędy kodu. Są to błędy, które oznaczają, że Twój kod jest uszkodzony. Niszczą SEO i użyteczność i można je traktować jako awarię działania witryny.

Jak widać, dwa na trzy tego rodzaju błędy są szkodliwe dla SEO. Na szczęście dla programistów większość błędów, które zobaczy działająca witryna, należy do pierwszej kategorii. Są powszechne i łatwo je zignorować.

Śmieszny fakt: nawet witryny Google zawierają błędy JavaScript.

Jeśli Twój JavaScript jest całkowicie zepsuty, a Twoja witryna się nie renderuje, zaszkodzi to Twojemu SEO. Ale w tym momencie Twoja witryna po prostu nie działa, więc można się tego spodziewać.

Drugi rodzaj błędu, „niewidoczny” błąd, który wpływa na renderowanie Google, ale nie na dostęp użytkownika, jest najtrudniejszy do zdiagnozowania i naprawienia. Mogą znacząco wpłynąć na Twoje SEO, jeśli uniemożliwiają Google indeksowanie Twoich stron internetowych, ale może to być trudne do zauważenia, jeśli użytkownicy nigdy ich nie zobaczą, a Ty nie widzisz tego w swoich testach.

Jednym z najgorszych błędów popełnianych przez wielu programistów jest używanie zewnętrznych plików JavaScript, które są ukryte przed wyszukiwarkami.

W przypadku dowolnego kodu innego niż HTML (zwykle plików JavaScript i CSS) można osadzić kod bezpośrednio w kodzie witryny lub zapisać go w pliku pomocniczym i wywoływać z głównego kodu HMTL.

Niektórzy właściciele witryn umieszczają kod JavaScript w zewnętrznym pliku, a następnie umieszczają w nim tag noindex. Teoria jest taka, że ​​Google nie zaindeksuje tego pliku, myśląc, że jest to podstawowa strona witryny, przez co wygląda na to, że Twoja witryna zawiera wiele stron o niskiej zawartości i ostatecznie szkodzi SEO. Jeśli tego nie widzą, nie mogą tego użyć przeciwko tobie. Prawidłowy?

Kiedy Google przechodzi do renderowania Twojej witryny, a Twoja strona wymaga tego skryptu, Google widzi, że plik skryptu nie jest indeksowany i zatrzymuje się. Indeksują twoją stronę bez tego kodu.

W rzadkich przypadkach problemy z kodem mogą powodować inne problemy z treścią, takie jak zduplikowana treść, powolne ładowanie strony lub niska ocena szybkości strony, niedziałające linki, wadliwe buforowanie, a nawet błędy serwera. Nie ma co do tego wątpliwości: te rzeczy spowodują problemy z SEO i pojawią się podczas audytu SEO.

🔥 Zalecana:  Recenzja mistrza opinii — czy ta witryna z ankietami jest wiarygodna i warta swojej ceny?

Załóżmy, że kod to po prostu prosta analiza lub coś w tym rodzaju; to w porządku. Jeśli jednak ma to kluczowe znaczenie dla wewnętrznej struktury linków lub funkcji Twojej witryny, teraz w ogóle się nie renderuje. W takim przypadku może to być tak samo złe, jak kompletny noindex twojej strony, w zależności od ważności tego kodu. Jeśli chodzi o Google, właśnie powiedziałeś im, aby nie oglądali Twojej witryny tak, jak widzą ją Twoi użytkownicy.

Jak zidentyfikować błędy JavaScript

Jeśli używasz JavaScript lub biblioteki JavaScript, takiej jak React lub Vue, jako architektury swojej witryny, warto mieć oko na swoją konsolę JavaScript i sprawdzić, czy nie ma błędów, które należy poprawić.

1. Sprawdź indeksację

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie, czy Twoja witryna jest zindeksowana i czy została przesłana mapa witryny XML. Jeśli Twoja treść nie jest zindeksowana lub, co gorsza, strona główna lub witryna jako całość, masz poważne problemy do rozwiązania, a przyczyną może być duży problem z JavaScriptem.

Oczywiście istnieje wiele innych rzeczy, które mogą powodować ten problem, więc musisz rozwiązać problem.

2. Użyj narzędzia Google

Google udostępnia wiele różnych narzędzi SEO do testowania różnych aspektów Twojej witryny, aby zobaczyć, jak działają. Nie mają określonego „czy JavaScript działa?” stronę, ale oferują trochę analizy JavaScript i raportowania za pomocą jednego podstawowego narzędzia: narzędzia do sprawdzania adresów URL.

The Narzędzie do sprawdzania adresów URL jest dostępne za pośrednictwem Google Search Console, więc musisz być zweryfikowanym właścicielem witryny, aby uzyskać dostęp do tego obszaru. Może pokazać raport renderowania JavaScript wśród wielu posiadanych funkcji. Po podłączeniu adresu URL i uzyskaniu podziału tej strony możesz kliknąć, aby wyświetlić witrynę tak, jak widzi ją Google, i sprawdzić, czy nie ma jakichś konkretnych błędów skryptu.

3. Korzystaj z narzędzi dla programistów sieci Web

Inną opcją jest załadowanie witryny do przeglądarki i użycie wbudowanych w nią narzędzi programistycznych do przeglądania konsoli skryptów i ewentualnych błędów.

Jeśli chcesz to zrobić, zalecamy skorzystanie z przeglądarki, której zwykle nie używasz, i wyłączenie wszelkich dodatków, rozszerzeń lub innego kodu zmieniającego działanie, takiego jak blokowanie reklam, blokowanie skryptów itp. Na ekranie pojawią się błędy skryptów end, jeśli sam blokujesz skrypty.

Czy Twoje błędy szkodzą SEO?

Gdy sprawdzisz swoją witrynę, zobaczysz albo błędy JavaScript, albo zero. Jeśli masz błędy – a możesz – musisz ustalić, czy te błędy cię ranią.

Prawda jest taka, że ​​żaden błąd nie jest „dobry” dla Twojej witryny. Bez względu na to, jak drobne, naprawienie tych błędów JavaScript może złagodzić potencjalne problemy lub konflikty w innych częściach witryny. Ponownie, większość ostrzeżeń JS, które zobaczysz, nie jest szkodliwa ani nawet znacząca.

Jednym z najczęstszych błędów jest błąd odniesienia; zmienna w twoim kodzie nie jest poprawnie zdefiniowany. W większości przypadków nie ma to znaczenia. Część twojego kodu może zawierać błąd w skrajnym przypadku, gdy próbuje wywołać tę zmienną, ale zwykle jest to kod spowodowany przez niezoptymalizowane skrypty lub przestarzały kod, który nie został usunięty z innych powodów. Naprawienie tych problemów jest czasem tak proste, jak optymalizacja kodu lub użycie najnowszej wersji biblioteki.

🔥 Zalecana:  Recenzja Motley Fool Stock Advisor Canada 2023: Czy warto?

Gdy masz błąd w kodzie JavaScript, musisz sprawdzić, czy wpływa on na sposób renderowania i indeksowania strony, szczególnie dla botów Google. Jeśli tak, to tak, zaszkodzi to Twojemu SEO. W końcu Google nie może przypisać wartości stronie, której nie może poprawnie wyświetlić.

Google nie dba o to, czy każdy wiersz kodu w Twojej witrynie jest doskonały; w końcu nie ma czegoś takiego jak bezbłędny kod JavaScript (a nawet gdyby był, nie jest to czynnik rankingowy i nie poprawiłby ani nie zaszkodziłby Twoim SERP).

Z drugiej strony, jeśli jest to zwykłe ostrzeżenie, które nie wpływa znacząco na renderowanie witryny, nie zaszkodzi Twojemu SEO.

Dwóch różnych programistów lub programistów inaczej poradzi sobie z tym samym problemem; tak długo, jak obaj radzą sobie wystarczająco dobrze, nie ma powodu, dla którego którykolwiek z nich powinien być uważany za gorszy od drugiego.

Mnóstwo błędów składniowych uniemożliwi wykonanie kodu zgodnie z przeznaczeniem. Zazwyczaj jednak będzie to dość oczywiste, jeśli Twoja witryna zawiera jeden z nich, ponieważ nie ładuje się w pełni podczas próby przetestowania.

Najtrudniejszą rzeczą do sprawdzenia jest plik robots.txt. Upewnij się, że w tym pliku nie ma reguł blokujących renderowanie plików .js; jeśli to zrobisz, może to zaszkodzić SEO, o ile są blokowane. Pod warunkiem, że Google może zindeksować Twoją stronę, nie powinieneś mieć problemów z indeksowaniem, jeśli wstawiasz fragmenty kodu JavaScript zamiast umieszczać je w osobnym pliku.

Upewnienie się, że JavaScript działa

Oto sztuczka; istnieje różnica między JavaScript psującym Twoją witrynę a JavaScript, który nie jest zgodny z najlepszymi praktykami.

Na przykład, czy wiesz, że możesz wstrzykiwać linki do swojej strony za pomocą JavaScript? Nie muszą być tagi z adresami URL; możesz dodawać je na podstawie słów kluczowych do treści w czasie rzeczywistym. Jest to jeden ze sposobów działania dynamicznego łączenia, powiązanych linków do postów i niektórych wtryskiwaczy reklam.

Korzystanie z wewnętrznych linków JavaScript i linków zewnętrznych niekoniecznie jest szkodliwe. To nie jest część co Google uważa za najlepsze praktyki, ale nadal będą je indeksować jak każdy inny link. Gorąco polecam przeczytanie tego dokumentu, jeśli jesteś programistą lub poproś swojego programistę o przestrzeganie go.

Wersja TL;DR jest prosta: nie przejmuj się zbytnio, jeśli masz błąd JavaScript. Tak długo, jak Twoja treść jest renderowana dla użytkowników i jest widoczna dla robotów Google (co możesz zweryfikować w konsoli wyszukiwania), nie będziesz mieć kłopotów. Naprawa błędów nigdy nie zaszkodzi, ale nie musisz rezygnować ze wszystkiego, jeśli Twoi użytkownicy i wyszukiwarki mogą nadal wchodzić w interakcję z Twoimi treściami i jeśli te błędy nie utrudniają wygody użytkownika, konwersji e-commerce ani wykrywalności.