Czarny łabędź: wpływ wysoce nieprawdopodobnego autorstwa Nassima Taleba

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czarny łabędź: wpływ wysoce nieprawdopodobnego autorstwa Nassima Taleba

Nasim Nicholas Taleb jest dobrze znanym głosem w obszarach tematycznych związanych z ryzykiem, przypadkowością i niepewnością.

Były handlowiec opcjami, analityk ryzyka i zarządzający funduszami hedgingowymi, Taleb jest obecnie uważany za naukowca, eseistę i pełni funkcję wybitnego profesora inżynierii ryzyka na New York University Tandon School of Engineering.

Wcześniej recenzowałem inną książkę Taleba – Oszukany przez losowość: ukryta rola przypadku w życiu i na rynkach.

Taleb zaczyna swoją książkę definiując, czym jest Czarny Łabędź: jest odstający, ma ekstremalny wpływ, a ludzie znajdują wyjaśnienia tego po fakcie.

Czarny łabędź odnosi się do rzadkich zdarzeń, czyli niepewności.

Czarny łabędź jest kontynuacją i częścią czterech książek z jego serii, która obejmuje: Oszukany przez losowość, Czarny łabędź, Antykruchość i Łoże Prokrustesa.

Część pierwsza: Antybiblioteka Umberto Eco, czyli jak szukamy walidacji

Taleb dalej krótko opisuje swoje dzieciństwo i to, że nikt nie był w stanie przewidzieć wojny i niepokojów w Libanie (lub Lewancie, jak woli nazywać główne miasta wschodniej części Morza Śródziemnego), regionie, w którym od wieków panował pokój. a następnie niemal z dnia na dzień przekształcił się w wojnę domową.

Dla niego był to przykład wydarzenia Czarnego Łabędzia i pokazuje, że ludzie są okropni w przewidywaniu przyszłości, ale świetni w znajdowaniu wyjaśnień wydarzeń, patrząc wstecz (samooszukiwanie się).

Dzieli losowość na dwie kategorie: losowość typu 1 (lub ) obejmująca wzrost i wagę osób, wypadki samochodowe, wskaźniki śmiertelności itp. oraz losowość typu 2 () obejmująca bogactwo, rynki finansowe, stopy inflacji, dane ekonomiczne, sprzedaż książek na autor itp.

Przeciętny stan dobrze współpracuje z krzywą dzwonową (rozkład gaussowski), podczas gdy ekstremista odnosi się do spraw, które są skalowalne i nie są odpowiednio reprezentowane przez krzywą dzwonową.

🔥 Zalecana:  Przegląd Scotiabank Momentum Mastercard 2023

Mówi o problemie indukcji (problem Hume’a).

Problem Czarnego Łabędzia jest produktem ubocznym Twoich oczekiwań.

„Innymi słowy, dzieje się to w stosunku do twoich oczekiwań”.

Nasza reakcja na informacje lub wydarzenia opiera się na innych otaczających je informacjach (lub ramach) – niekoniecznie na ich wartości logicznej (błąd w obie strony).

Na wszystko staramy się znaleźć wytłumaczenie i robimy to podświadomie.

Jest to „… związane z naszym upodobaniem do zwięzłych historii zamiast surowych prawd”.

Wewnętrzne mechanizmy, które przyczyniają się do naszej ślepoty na Czarne Łabędzie, obejmują i.

Część druga: Po prostu nie możemy przewidzieć

Tutaj Taleb zauważa, że ​​po prostu nie możemy przewidzieć wielkich wydarzeń, które mogą mieć na nas znaczący wpływ – dobry lub zły.

Czarny łabędź ma trzy atrybuty:

  • Nieprzewidywalność
  • Konsekwencje
  • Wyjaśnialność retrospektywna

Taleb wprowadza strategię inwestycyjną – – technika, która jest jednocześnie „hiperkonserwatywna” i „hiperagresywna”, jak inwestowanie 85-90% swoich środków w bony skarbowe (wyjątkowo bezpieczne), a pozostałe 10-15% w niezwykle ryzykowne (spekulacyjne) zakłady, które są wysoce lewarowany.

Maksymalnie możesz stracić 10-15% swojego portfela, mając pozytywną ekspozycję na Czarnego Łabędzia.

Zakładam, że to właśnie takie transakcje przyniosły Talebowi miliony dolarów podczas krachów finansowych w latach 1987 i 2007/2008.

Część trzecia: Te szare łabędzie z Ekstremistanu

Autor uważa, że ​​lepiej nam będzie bez krzywej dzwonowej Gaussa, ponieważ znacznie zaniża ona ryzyko i prawdopodobieństwo wystąpienia Czarnego Łabędzia.

I podobnie jak w „Fooled by Randomness” okazuje pogardę dla prognostów ekonomicznych i niektórych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii – w tym Harry’ego Markowitza, Williama Sharpe’a, Myrona Scholesa, Roberta Mertona itp.

Pamiętaj, że Robert Merton i Myron Scholes byli partnerami założycielami LTCM, firmy handlowej, która zbankrutowała podczas rosyjskiego kryzysu finansowego – wydarzenia Czarnego Łabędzia.

🔥 Zalecana:  Recenzja książki: Najbogatszy człowiek w Babilonie autorstwa George'a S. Clasona

Taleb dalej odnosi się do krzywej dzwonowej jako .

Umieszczanie w określonym gatunku jest trudne.

Czyta się to jak mieszankę klasyki, filozofii, historii, trochę ekonomii (chociaż myślę, że Taleb stanowczo temu zaprzeczy), osobistych rozmyślań i wielu innych.

W zależności od twojego wykształcenia i/lub znajomości innych pism autora i jego stylu pisania, trudności, jakie możesz napotkać podczas czytania lub rozumienia książki, mogą wynosić od 1 do 10 w skali, gdzie „1” oznacza łatwe i łatwe „10” jest absolutnie nieczytelne.

Ogólnie rzecz biorąc, za wartość zawartych w niej informacji, oceniam książkę ogólnie na 4 z 5 gwiazdek.

Dla przypomnienia, lubię tego autora za jego sprzeczne poglądy, brak szacunku dla „establishmentu” i gotowość do energicznej (a czasem zaciekłej) debaty na temat wiedzy podręcznikowej, którą zawsze uważaliśmy za oczywistą.

Kilka innych cytatów z Czarnego łabędzia:

Wniosek

jest jedną z czterech innych książek przełomowych.

Inne książki, które przeczytałem i polecam z tej serii na temat niepewności, to Fooled by Randomness (Amazon) i Antifragile: Things that Gain from Disorder (Amazon).