Co to jest WSAPPX? i jak to naprawić

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co to jest WSAPPX? i jak to naprawić

Jako użytkownik systemu Windows 8/10/11 prawdopodobnie złapałeś proces o nazwie WSAPPX, który pojawia się w Menedżerze zadań, gdy zużywana jest duża liczba zasobów systemowych. WSAPPX to proces działający w tle na komputerze z systemem Windows, który jest częścią platformy Microsoft Windows Store i uniwersalnej aplikacji. Innym określeniem jest WSService. Jest uruchamiany w celu instalowania, aktualizowania i usuwania aplikacji ze Sklepu, więc nie będzie potrzebny po zakończeniu instalowania aktualizacji. Kłopot zaczyna się, gdy nagle zauważysz, że WSAPPX wywarł tak dużą presję na twój system. W takich przypadkach WSAPPX nadmiernie zużywa procesor, dysk twardy lub pamięć RAM.

Co oznacza WSAPPX?

Instalowanie, odinstalowywanie i obsługa aplikacji Universal zakupionych w Microsoft Store jest łatwiejsza dla użytkowników Windows 8 i 10 dzięki WSAPPX. Ten proces nie jest dostępny w systemie Windows 7 lub starszym, ponieważ starsze działające systemy nie wspierały aplikacji uniwersalnych/nowoczesnych.

Jak znaleźć WSAPPX na komputerze z systemem Windows?

To jest łatwe do znalezienia. Powinieneś po prostu otworzyć stronę Menedżera zadań. Jak wiesz, musisz jednocześnie nacisnąć klawisze Ctrl + Shift + Esc, aby otworzyć Menedżera zadań. Aby zobaczyć więcej punktów, musisz rozwinąć pełny widok, kliknąć kartę Procesy i przewinąć w dół.

Jakie są usługi w tle WSAPPX?

W systemie Windows 10 WSAPPX składa się głównie z dwóch różnych usług działających w tle:

  • Usługa wdrażania AppX (AppXSVC)
  • Usługa licencji klienta (ClipSVC).

Zobaczysz AppXSVC i WSService, jeśli używasz Windows 8. (Usługa Sklepu Windows). Usługi te są znane jako podprocesy dla głównego procesu WSAPPX.

Co jest nie tak z WSAPPX, gdy zużywa dużo zasobów procesora?

Czasami nie wiesz, dlaczego eksploduje procesor, pamięć RAM lub dysk. Po uruchomieniu i otwarciu Menedżera zadań możesz zobaczyć, że WSAPPX zużywa około połowy zasobów procesora!

🔥 Zalecana:  Jak używać ChatGPT do nauki Pythona

Jak powiedziano, WSAPPX ma dwa podprocesy, a jeśli je wyłączysz, aplikacje Store po prostu nie będą działać i nie będziesz w stanie chronić aplikacji Microsoft Store przed kradzieżą. Kiedy te procesy potomne zostaną uruchomione, zobaczysz, że nadrzędny proces WSAPPX jest bardziej opodatkowany, a po zerknięciu możesz zobaczyć tylko główny proces w Menedżerze zadań.

Nawet jeśli nie potrzebujesz Microsoft Store ani żadnej z jego aplikacji, nadal widzisz działający WSAPPX. Dzieje się tak dlatego, że aplikacje aktualizują się w tle. Możesz to zatrzymać, co jest dobrą wiadomością.

Zatrzymywanie aktualizacji aplikacji Microsoft

W menu Start kliknij pozycję Microsoft Store. Następnie kliknij ikonę z trzema kropkami w prawym górnym rogu, a następnie wybierz Ustawienia. Ustaw suwak Aktualizuj aplikacje na „Wył.” w menu Ustawienia. To takie proste i możesz ręcznie włączyć je ponownie, kiedy tylko będziesz tego potrzebować. To świetny sposób na pozbycie się niepotrzebnych procesów działających w tle. Możesz sprawdzić dostępność aktualizacji, naciskając przycisk Pobierz aktualizacje na tej samej stronie.

Dlaczego WSAPPX zajmuje dużo miejsca na dysku?

WSAPPX zużywa dużo zasobów podczas uruchamiania standardowego oprogramowania komputerowego. Ponadto pobieranie aplikacji lub aktualizacji wymaga więcej zasobów, ponieważ są one potrzebne do procesu instalacji. Sklep Microsoft do działania wymaga procesora, pamięci RAM i dysku.

Kilka wskazówek, jak naprawić wysokie użycie procesora WSAPPX

Czasami WSAPPX zużywa dużo miejsca na procesorze lub dysku. W takim przypadku WSAPPX (2) lub WSAPPX (3) również zużywa dużo miejsca na dysku. Istnieje silne powiązanie między procesem WSAPPX a Sklepem Windows. Tak więc pierwszą próbą wyeliminowania wysokiego użycia procesora jest uruchomienie sklepu Microsoft.

Wszystkie możliwe rozwiązania są tylko tymczasowe i nie ma sposobu, aby naprawić problem na dobre. Oto jednak te najlepsze:

  • W systemie Windows 10 istnieje tylko jeden sposób wyłączenia Sklepu Windows
🔥 Zalecana:  Vedanta podpisuje protokół ustaleń z rządem stanu Gudżarat, aby skonfigurować półprzewodniki i wyświetlać fab jednostki

Po prostu użyj klawisza Windows i R, aby wyświetlić okno Uruchom.

Po prostu wpisz „gpedit.msc” (bez cudzysłowów) i naciśnij klawisz Enter.

Aby uzyskać dostęp do ustawienia Sklepu, przejdź w oknie Edytora lokalnych zasad grupy do opcji Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Sklep.

Jeśli zobaczysz opcję „Wyłącz aplikację Store”, kliknij ją dwukrotnie i wybierz „Włącz”.

Zrób to, a następnie kliknij „OK”.

Twój komputer z systemem Windows wymaga ponownego uruchomienia.

Może być potrzebne więcej miejsca w pamięci wirtualnej. To jest jeden z możliwych sposobów:

Po prostu wpisz „wydajność” w pasku wyszukiwania i wybierz „Dostosuj system Windows pod kątem wyglądu a wydajności”.

Aby uzyskać dostęp do najbardziej zaawansowanych ustawień, kliknij kartę „Zaawansowane”.

W przypadku pamięci wirtualnej wybierz „Zmień”.

Odznacz opcję „Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków”.

Wybierz dysk systemu operacyjnego i kliknij przycisk „Rozmiar niestandardowy”.

Wpisz liczbę megabajtów (MB) posiadanej pamięci RAM w polu „Rozmiar początkowy” i dwukrotnie powiększ pole „Maksymalny rozmiar”.

Po potwierdzeniu ustawień przez kliknięcie „OK” urządzenie uruchomi się ponownie.

Osoby, które właśnie napotkały ten problem, mogą chcieć sprawdzić swoje dyski. Gdy dysk ma wewnętrzny lub nieznany błąd systemu plików, komputer może nie działać prawidłowo i wyświetlać błąd wysokiego wykorzystania dysku lub wysoki błąd procesora.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że wirus lub inne złośliwe oprogramowanie może czasami powodować ten problem. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wykonaj pełne skanowanie komputera z systemem Windows za pomocą programu antywirusowego.

Możesz wykonać “czysty rozruch”, aby system Windows działał tylko z najważniejszymi zestawami sterowników i programami startowymi, jeśli nic innego nie działa. Pomoże to ręcznie znaleźć problem, jeśli jest on napędzany przez programy, które się uruchamiają.

Konkluzja

Jeśli WSAPPX nadal wyczerpuje zasoby komputera, możesz zostawić go z Menedżerem zadań. Nawet gdyby Microsoft Store miał umrzeć, nie miałoby to większego wpływu na cały komputer z systemem Windows. Uruchomiony proces systemowy jest powszechny w systemie Windows, więc nie powinieneś się tym martwić. Ale może utknąć w pętli, co stanowi problem.