Co to jest serwer statystyczny RivaTuner?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co to jest serwer statystyczny RivaTuner?

Często gracze komputerowi przetaktowują swoje komputery, aby lepiej cieszyć się grą poprzez poprawę jakości grafiki, wygładzanie krawędzi, zmniejszenie opóźnień itp. Przetaktowywanie zwiększa również wydajność multimediów, renderowania 3D lub edycji wideo.

Podkręcanie ma miejsce, gdy zmuszasz urządzenie (w tym przypadku procesor lub kartę graficzną) do pracy wyższej niż szacowana pojemność poprzez zwiększenie częstotliwości pracy wraz ze wzrostem napięcia wejściowego. Zasadniczo im wyższa częstotliwość wspomnianego urządzenia, tym szybciej będzie działać.

Procesory graficzne zwykle mają oprogramowanie monitorujące, które śledzi przetaktowywanie i sprawdza liczbę klatek na sekundę oraz wydajność sprzętu. Jednym z najpopularniejszych jest RivaTuner Statistics Server. Kontynuuj czytanie tego artykułu, aby dowiedzieć się więcej o RivaTuner Statistics Server i o tym, jak możesz go używać do optymalizacji wydajności komputera.

Co to jest serwer statystyczny RivaTuner?

RivaTuner Statistics Server to darmowe oprogramowanie (darmowe oprogramowanie) służące do monitorowania liczby klatek na sekundę i sprzętu oraz dostrajania oprogramowania odpowiedzialnego za renderowanie grafiki 2D i 3D.

Wcześniej było to oprogramowanie towarzyszące RivaTuner, oryginalnemu oprogramowaniu do przetaktowywania stworzonemu dla kart graficznych NVidia. Jest teraz włączony do kart graficznych, takich jak MSI Afterburner i inne interfejsy API, aby obsługiwać ograniczanie klatek i przechwytywanie wideo.

Czy RivaTuner wpływa na wydajność?

Narzędzie do przetaktowywania RivaTuner pomaga poprawić wydajność komputera poprzez zwiększenie jego szybkości działania. W połączeniu z możliwością zmiany prędkości wentylatora poprzez konfigurację automatycznego sterowania wentylatorem (chłodzenie jest bardzo ważne dla wydajności procesora), pozwala również użytkownikom dostosować interfejsy API odpowiedzialne za renderowanie grafiki wektorowej, takie jak Direct3D i OpenGL.

RivaTuner Statistics Server był kiedyś oprogramowaniem towarzyszącym RivaTuner, które może również poprawić rozgrywkę, zmieniając taktowanie częstotliwości klatek, aby zapobiec rozrywaniu ekranu podczas grania.

🔥 Zalecana:  Elon Musk ma nadzieję, że serwery nie stopią się po wprowadzonych zmianach!

Jak zainstalować i skonfigurować serwery statystyczne Rivatuner

RivaTuner został włączony do prawie wszystkich głównych narzędzi do podkręcania GPU. RTSS jest dostarczany w pakiecie z MSI Afterburner i EVGA Precision X. Aby pokazać, jak zainstalować i skonfigurować RTSS, użyjemy MSI Afterburner jako przykładu. Możesz pobrać najnowszą wersję MSI Afterburner Tutaj.

 • Zainstaluj narzędzie i wybierz RivaTuner Statistics Server, gdy pojawi się monit o wybranie komponentu. RTSS jest bardzo ważny, jeśli planujesz używać Rivatuner do monitorowania ograniczeń sprzętowych.
 • Uruchom program MSI Afterburner i ustaw ustawienia podkręcania dla swojej karty graficznej. Możesz także od razu skonfigurować RTSS bez zmiany ustawień domyślnych, klikając ikonę koła zębatego dla Ustawienia.
 • w Właściwości MSI Afterburner menu, przejdź do Monitorowanie zakładkę i wybierz parametry, które chcesz monitorować. Upewnij się, że znaczniki wyboru obok parametrów nie są wyszarzone.
 • Po wybraniu każdego parametru zaznacz pole wyboru o nazwie Pokaż w menu ekranowym pod listą parametrów sprzętowych. Menu rozwijane pozwala wybrać, czy dane parametrów mają być wyświetlane jako wykres, tekst, czy oba. Powtórz ten proces dla wszystkich parametrów, które chcesz monitorować.
 • Kliknij OK aby zapisać te ustawienia. Następnie, gdy uruchomisz grę, wybrane parametry zostaną wyświetlone u góry ekranu.

Możesz także dodać pewne dostosowania w samym RTSS. Wyszukaj RivaTuner w menu Start i skonfiguruj żądane ustawienia dla określonych aplikacji lub gier, klikając ikonę Dodać w lewym dolnym rogu ekranu.

Najlepsze ustawienia dostosowywania RTSS dla optymalnej wydajności

Istnieją ustawienia, których możesz użyć, aby gra była płynniejsza; te ustawienia pomagają ograniczyć liczbę klatek na sekundę, użycie procesora i karty graficznej oraz zmniejszyć zacinanie się w grach. Optymalne ustawienia RTSS zależą od komputera i ustawień dozwolonych w grze.

Przed konfiguracją upewnij się, że RTSS działa z overwatch. Aby to zrobić, otwórz RTSS i uruchom overwatch. Powinien pokazać menu, które zawiera licznik fps (limit liczby klatek na sekundę) i synchronizację Scanline.

 • Po pierwsze, jeśli gra ma VSYNC, lepiej ograniczyć liczbę klatek na sekundę w RTSS do częstotliwości odświeżania monitora komputera. Załóżmy na przykład, że masz monitor o częstotliwości odświeżania 144 Hz. W takim przypadku możesz również ograniczyć liczbę klatek na sekundę do 144 Hz, aby uzyskać płynniejszą rozgrywkę. Jeśli Twoja gra ma ustawienie synchronizacji pionowej, włącz je.
 • Włącz szybką synchronizację i synchronizację Scanline. Klikając synchronizację Scanline, możesz przełączać się między ustawieniami Scanline. Ustaw synchronizację Scanline na x2.
 • Ustaw wyświetlanie na ekranie na WŁ.
 • Ustaw tryb renderowania w menu ekranowym na Raster 3D, a przestrzeń współrzędnych na Bufor ramki.
 • Podczas grania przełącz się na Overwatch w RTSS i szybko poruszaj myszą od lewej do prawej, aby wykryć rozdarcie ekranu. Gdzieś na ekranie powinna pojawić się linia rozdarcia. Jeśli nie widzisz linii łez, ustaw synchronizację Scanline na 500 i powtórz. Zwróć uwagę na to, jak linia wibruje. Jeśli linia jest nieruchoma, oznacza to, że komputer jest wystarczająco szybki, aby obsłużyć ustawienia grafiki. Jeśli linia za bardzo oscyluje, musisz obniżyć ustawienia graficzne (lub zaktualizować komputer).
 • Ustaw synchronizację Scanline nieco powyżej rozdzielczości pionowej (na przykład 1400 na 1366p lub 1540 na 1440p). Jeśli zauważysz linię rozdarcia u dołu ekranu, zwiększ wartość i zmniejsz wartość, jeśli zobaczysz ją u góry. Powtarzaj to, aż linia łez zniknie. Teraz nie powinieneś mieć rozdzierania ani opóźnienia wejścia podczas grania.
🔥 Zalecana:  Jak wyłączyć tryb incognito na Androidzie i iPhone'ach

Przeczytaj także: Co robi funkcja Game Boost firmy MSI?

Jak używać RivaTuner do monitorowania wydajności gier

Po skonfigurowaniu MSI Afterburner zgodnie z powyższym opisem należy skonfigurować RTSS, aby wyświetlał dane. Następnie, gdy MSI Afterburner jest otwarty, uruchom RTSS, wyszukując go w folderze Początek menu.

 • Pod Właściwości ogólne menu, włącz menu ekranowe, a następnie wybierz preferowany poziom wykrywania aplikacji. Następnie powinieneś zobaczyć informacje o grze.
 • w Monitorowanie w zakładce MSI Afterburner zaznacz pola wyboru dla użycia i temperatury GPU, użycia pamięci, użycia procesora, zegara i temperatury, użycia pamięci RAM i innych wskaźników, które chcesz widzieć na ekranie podczas grania.
 • Aby dodać kolor do nazwy metryki, kliknij przycisk „…” przycisk w Nieruchomości sekcję i przejdź do Kolor grupy.
 • W Kolor grupywyszukaj parametr, który chcesz zmienić, i kliknij dwukrotnie jego bieżący kolor, aby otworzyć listę kolorów.
 • Wybierz żądany kolor i kliknij Stosować.
 • Powtórz tę metodę dla wszystkich żądanych parametrów, ale wybierz czerwony kolor dla liczby klatek na sekundę.

Czy MSI Afterburner wymaga RivaTuner Statistics Server dla niestandardowych krzywych wentylatorów?

Potrzebujesz tylko RTSS, aby zobaczyć ustawienia wentylatora podczas grania. Krzywa wentylatora to wykres prędkości wentylatora w miarę wzrostu temperatury procesora. Wydajność procesora jest powiązana z tym, jak gorąco robi się podczas korzystania z komputera. Możesz sprawdzić krzywą wentylatorów w menu MSI Afterburner. Więc nie, nie potrzebujesz RTSS, aby ustawić własną krzywą wentylatorów.