Co to jest plan utrzymania witryny i czy jest potrzebny?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co to jest plan utrzymania witryny i czy jest potrzebny?

Zaprojektowanie i uruchomienie strony internetowej to ogromne osiągnięcie i powinieneś być dumny ze swojej pracy, aby osiągnąć ten punkt. Utrzymanie witryny jest również ciągłym wyzwaniem. Musisz aktualizować stare treści, monitorować linki zwrotne i ruch oraz wykonywać całą pracę związaną z aktywnym prowadzeniem witryny. Musisz monitorować i wchodzić w interakcje z osobami, które komentują. Najlepiej byłoby, gdybyś stale rozwijał swój potok treści, a nowe treści były regularnie publikowane i aktualizowane.

Jednak zbyt często ludzie zapominają o rzeczywistej stronie rozwoju witryny. Strona treści zajmuje nasz czas, zaniedbujemy fundament, na którym jest zbudowana, i zdarza się najgorsze. Być może Twój rachunek za hosting zawiera dodatkowe opłaty za korzystanie z przestarzałej technologii lub wtyczka przestaje działać. Może się okazać, że strony, które kiedyś miały dobrą pozycję w rankingu, teraz ledwo pojawiają się w Google. W najgorszym przypadku możesz się zalogować i odkryć, że Twoja witryna została zaatakowana przez hakerów.

Co się stało? Cóż, podobnie jak wszystko w życiu, entropia występuje nawet w Internecie. Technologia się poprawia, publikowane są aktualizacje oprogramowania i zmieniają się konwencje. Im dłużej nie aktualizujesz i nie konserwujesz swojej witryny, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz mieć luki w zabezpieczeniach, będziesz korzystać z technologii wymagającej dodatkowej konserwacji ze strony dostawcy usług hostingowych lub w inny sposób zakłócisz działanie witryny.

Można sobie z tym poradzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wpadanie w panikę co kilka lat i przechodzenie przez całą przebudowę witryny, gdy walczysz o aktualizację niektórych technologii, wymianę innych aspektów witryny, zwrócenie się do projektanta witryny o przebudowę sekcji witryny i złożenie czegoś nowego.

Drugim jest opracowanie planu utrzymania strony internetowej i trzymanie się go. W większości przypadków regularna konserwacja jest lepszą opcją, więc poznajmy ją.

Notatka: Jako agencja full service, wszyscy nasi klienci są również objęci naszym planem utrzymania strony internetowej! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami już dziś.

Co to jest plan utrzymania witryny?

Mówiąc ogólnie, plan konserwacji witryny internetowej to lista kontrolna zadań konserwacyjnych, które należy wykonać, aby witryna działała i była aktualna. Może to być wszystko, od codziennych lub cotygodniowych zadań czyszczenia/tworzenia kopii zapasowych/archiwizacji, przez comiesięczne odświeżanie i audyty, po coroczne aktualizacje i „głębokie czyszczenie” Twojej witryny.

Rozważ posiadanie samochodu. Od czasu do czasu należy sprawdzać opony pod kątem gwoździ, bieżnika i hamulców. Zmień olej. Uzupełnij płyn do wycieraczek. Okresowo przynoś go do dokładniejszej kontroli i wymiany zużytych części. To samo dotyczy posiadania domu: odkurzasz, wymieniasz filtr w piecu, sprawdzasz dach i tak dalej.

Projektowanie stron internetowych nie różni się zbytnio. Po zbudowaniu witryny wręczają ci klucze, ale nadal musisz ją rozwijać i utrzymywać. Niestety, wiele witryn pozostaje w stagnacji przez lata i zastanawiają się, dlaczego nie zajmują pozycji w Google. Duża część tego polega na tym, że konkurenci znacznie lepiej dbają o swoje witryny i częściej je aktualizują. Jest bardziej prawdopodobne, że ich witryna zawiera aktualne informacje bez uszkodzonych linków lub problemów z bezpieczeństwem.

Sieć ciągle się zmienia, a rozpad następuje szybko. Opłaca się być na bieżąco z zadaniami konserwacyjnymi na wymaganym poziomie częstotliwości, aby uniknąć popadnięcia w ruinę.

Kto potrzebuje planu utrzymania witryny?

W szczególności plany konserwacji witryny nie są dla wszystkich.

 • Ludzie mnie lubią? Zawsze majstruję przy mojej stronie. Chyba nie było tygodnia, odkąd go uruchomiłem, żebym nie spędził co najmniej kilku godzin po kolana w kodzie, majsterkując, bawiąc się ustawieniami lub próbując coś zoptymalizować. Wszystkie zwykłe zadania konserwacyjne są moją drugą naturą lub rzeczami, które wykonuję codziennie dla moich klientów.
 • Inni ludzie? Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do spędzania czasu na utrzymaniu witryny, możesz nawet nie wiedzieć, co musisz robić.

Każda strona internetowa wymaga konserwacji. Potrzebujesz planu konserwacji sieci, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do wykonywania zadań, które ją obsługują.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy płacisz komuś za zarządzanie Twoją witryną. W takim przypadku generalnie obowiązkiem administratora jest zajmowanie się tymi zadaniami konserwacyjnymi, a Twoim zadaniem jest kierowanie ogólnym kierunkiem witryny, dostarczanie treści lub robienie wszystkiego, co konieczne, aby była zsynchronizowana z Twoją marką.

🔥 Zalecana:  Co to jest? – W stronę SI

Tak więc, jeśli jesteś odpowiedzialny za swoją witrynę i nie zajmujesz się jej konserwacją z przyzwyczajenia, możesz skorzystać na opracowaniu i wdrożeniu planu konserwacji witryny.

Każdy może odnieść korzyści z zatrudnienia profesjonalisty, który zadba o to, by Twoja witryna działała prawidłowo, niezależnie od tego, czy jesteś dużym sklepem e-commerce, czy małą firmą.

Czy powinieneś płacić za usługę utrzymania witryny?

Plan konserwacji witryny może być listą kontrolną elementów do wykonania lub płatnym planem lub dodatkiem z menedżerem witryny. Jeśli płacisz komuś za prowadzenie Twojej witryny, czy powinieneś zapłacić mu za dodatkowy plan utrzymania witryny?

Odpowiedź tutaj zależy od firmy, ale generalnie zadań związanych z utrzymaniem witryny należy oczekiwać od każdej firmy, której płacisz za zarządzanie witryną. Jeśli płacisz im za obsługę strategii content marketingowej, być może jedyne, co zwykle robią, to tworzenie i publikowanie treści, a Ty chciałbyś dodatkowo zapłacić za utrzymanie witryny. Z drugiej strony nie powinni pobierać dodatkowych opłat za niezbędną konserwację, jeśli są firmą zarządzającą witrynami internetowymi oferującą pełen zakres usług.

Z drugiej strony niektóre zaawansowane zadania konserwacyjne (w tym audyty i optymalizacje SEO/treści) mogą być warte zapłaty, zwłaszcza jeśli poprosisz eksperta, aby zrobił to za Ciebie, zamiast próbować zrobić to sam po raz pierwszy. W przypadku wysoce technicznych procesów, takich jak audyty profili linków zwrotnych, najlepiej pozostawić te rzeczy profesjonalistom. Przypomina to pierwszą próbę przebudowy silnika; ci, którzy są zdeterminowani, mogą zrobić to dobrze, ale niektórzy ludzie mogą zapomnieć o kilku śrubach, kiedy złożą wszystko z powrotem.

Notatka: Twoja firma zajmująca się tworzeniem stron internetowych może nie być najlepszym wyborem dla usługi konserwacji witryny. Dokładnie znają Twoją witrynę, odkąd ją zbudowali, co jest jedyną korzyścią, ale projekt to niewielka część Twojej obecności online. Agencja marketingowa oferująca pełen zakres usług może mieć kompletny pakiet utrzymania witryny, który wykracza poza powierzchnię Twojej witryny.

Musisz sprawdzić, jakie usługi utrzymania witryny świadczą za te pieniądze i czego byś stracił, gdybyś nie płacił za dedykowany plan konserwacji. Jeśli twierdzą, że nie zamierzają nawet instalować aktualizacji oprogramowania, jeśli nie zapłacisz dodatkowo, możesz chcieć znaleźć nową firmę.

Co wchodzi w skład planu konserwacji witryny?

Plan konserwacji witryny to lista zadań, które mają zapewnić dobrą kondycję witryny, a do każdego z nich dołączona jest zalecana częstotliwość. Jakie więc zadania powinny znaleźć się na liście i jak często powinny być wykonywane?

W toku: monitorowanie wydajności

Monitorowanie wydajności ma kluczowe znaczenie, aby zapewnić szybką reakcję w przypadku poważnego problemu, takiego jak przestój witryny lub witryna przejęta przez hakerów. Podstawą do wdrożenia jest coś tak prostego, jak monitor czasu pracy z powiadomieniami e-mail.

Możesz również rozważyć inne formy analiz, które mogą dostarczyć Ci danych w celu poprawy komfortu użytkowania. Na przykład mapa cieplna może dostarczyć doskonałych danych.

Artykuły mogą stać się nieaktualne i stracić ruch. Aktualizacje wtyczek mogą dodawać nowe zależności do twojego interfejsu i skracać czas ładowania, pogarszając jakość strony i wynik Core Web Vitals w Google, a ostatecznie szkodząc twoim rankingom. Ktoś musi być na bieżąco z tymi wskaźnikami wydajności, w przeciwnym razie wszystko to wydarzy się za kulisami bez Twojej wiedzy (i ostatecznie będzie znacznie trudniejsze do odzyskania).

Codziennie: sprawdzanie uszkodzonego łącza

Im większa witryna, tym większe prawdopodobieństwo, że linki się zepsują. Witryny przestają działać, domeny się zmieniają, a czasem przekierowania się psują. Częstymi winowajcami są linki Amazon i linki do postów w mediach społecznościowych, ale każdy link może zniknąć w dowolnym momencie.

Dzięki WordPress łatwo jest zainstalować plik sprawdzanie uszkodzonych linków. Następnie sprawdzaj to codziennie i naprawiaj wszelkie znikające linki.

Użytkownicy nie są fanami zepsutych linków; to kiepskie sprzątanie, jeśli Twoja witryna jest ich pełna, a wyszukiwarki również to rozumieją. Jeśli nigdy nie sprawdzałeś uszkodzonych linków, możesz zacząć teraz – możesz być zaniepokojony liczbą linków w Twojej witrynie.

Zarządzanie komentarzami może być ogromnym kłopotem, jeśli nie masz narzędzi do robienia rzeczy, takich jak automatyczne odrzucanie spamu, ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy Twoja witryna jest wystarczająco duża i aktywna, aby uzyskać komentarze. Jeśli nie otrzymujesz wielu komentarzy, możesz dodać to do listy tygodniowej zamiast codziennej. Ewentualnie upewnij się, że nowy kanał komentarzy jest widoczny na pulpicie nawigacyjnym, sprawdzaj go codziennie i w razie potrzeby odpowiadaj na komentarze.

🔥 Zalecana:  Google EAT: ekspertyza, autorytet, wiarygodność wyjaśniająca wytyczne Google dotyczące jakości treści dotyczące najlepszych praktyk SEO (aktualizacja 2023)

Komentarze są świetne dla SEO i świetnie wyglądają dla użytkowników i wyszukiwarek, o ile są moderowane i na nie odpowiada. Pokazuje im, że światła są włączone i ktoś dba o utrzymanie witryny. Zaktualizowana i aktywna witryna jest również zachęcająca dla użytkowników i wyszukiwarek, ponieważ sugeruje, że Twoje treści są ogólnie aktualizowane, godne zaufania i aktualne.

Im dłużej Twoja witryna będzie działać, tym więcej pajęczyn zacznie się gromadzić. Nieaktualna witryna to niezdrowa witryna.

Co tydzień: aktualizacje wtyczek

Wtyczki mogą zepsuć twój frontend, backend lub jedno i drugie. Wtyczki aktualizują się sporadycznie, zgodnie z cyklem rozwoju ludzi, którzy je tworzą. Używałem wtyczek, które są aktualizowane co sześć miesięcy lub nawet co rok. Użyłem również wtyczek, które aktualizują się co tydzień. Jeśli Twoja witryna jest bardziej widoczna i istnieje większe prawdopodobieństwo, że ludzie będą ją aktywnie przeglądać przez całą dobę, możesz poświęcić określony tygodniowy okres na konserwację.

Ten krok to kolejne zadanie typu „wystarczy sprawdzić pulpit nawigacyjny i zaktualizować go w razie potrzeby”, gdy witryna jest mała.

Miesięcznie: Aktualizacje oprogramowania

Podobnie jak aktualizacje wtyczek, aktualizacje oprogramowania są sporadyczne, ale konieczne. Należą do nich takie rzeczy jak:

 • Google Analytics (szczególnie ich nacisk na GA4)
 • Podstawowe aktualizacje WordPressa.
 • Aktualizacje motywu.
 • Aktualizacje wersji PHP serwera.
 • Aktualizacje SQL.

Niektóre z nich mogą być obsługiwane automatycznie przez Twojego dostawcę usług hostingowych lub mogą być udostępniane, ale nie włączane, dopóki sam tego nie zrobisz. Są to również niektóre z najbardziej prawdopodobnych kroków, które wymagają czasu programistycznego w celu rozwiązania problemów ze zgodnością po aktualizacji, więc poświęć czas programiście na ich wdrożenie w razie potrzeby.

Zauważ, że mam to wymienione jako „miesięczna”, ale jest to kontrola „w razie potrzeby”. Zwykle dobrym pomysłem jest jak najszybsze zaktualizowanie wersji oprogramowania, ale możesz nie aktualizować podstawowego oprogramowania przez wiele miesięcy.

Miesięcznie: Konserwacja bazy danych i danych witryny

Konserwacja bazy danych jest zadaniem niezbędnym do zapewnienia płynnego działania bardziej widocznych i bardziej złożonych witryn, ale może nie być konieczna w przypadku mniejszych witryn. Niebezpieczne jest również majstrowanie przy bazie danych, jeśli nie wiesz, co robisz. Przeczytaj to aby uzyskać więcej informacji.

Konserwacja danych witryny to więcej rzeczy, które możesz zrobić z pulpitu nawigacyjnego. Obejmują one działania, takie jak usuwanie postów z kosza i nieużywane wersje robocze, usuwanie nieużywanych wtyczek i motywów oraz inne proste prace konserwacyjne. W zależności od tego, jak często tworzysz i odrzucasz artykuły, może nie być konieczne robienie tego co miesiąc (może to być nawet czynność roczna).

Miesięcznie: Kopie zapasowe witryny

Ten krok to kolejne zadanie, które wymieniłem jako „comiesięczne”, ale powinno być wykonywane tak często, jak to konieczne. Duże witryny z codziennymi harmonogramami publikowania mogą korzystać z nocnych kopii zapasowych, podczas gdy małe witryny z tygodniowymi harmonogramami publikowania mogą uniknąć rzadszych kopii zapasowych.

Wiele wtyczek WordPress może zarządzać automatycznymi kopiami zapasowymi, ale na wszelki wypadek możesz również chcieć tworzyć nadmiarowe lokalne kopie zapasowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy kopia zapasowa może się nie powieść; często zawodzą po cichu i nigdy nie wiesz, dopóki ich nie potrzebujesz, a ich tam nie ma.

Kwartalnik: Audyty SEO

Kolejnym zadaniem, które polecam wykonywać co kwartał, jest w miarę dogłębny audyt SEO. Zasady i najlepsze praktyki optymalizacji pod kątem wyszukiwarek ciągle się zmieniają, ale rzadko ewoluują tak szybko, że trzeba dostosować się w ciągu kilku tygodni. Kwartalny przegląd Twojego SEO powinien obejmować kontrole, aby upewnić się, że nadal dokładnie używasz słów kluczowych, że nadal poprawnie wypełniasz metadane, że Twoje obrazy mają tekst alternatywny, że Twój schemat działa, że ​​mapa witryny działa i tak dalej.

Oto dobry przewodnik na temat przeprowadzania audytu SEO od Semrush:

Corocznie: Audyty treści

Audyt treści może, ale nie musi, być częścią planu konserwacji Twojej strony internetowej; zamiast tego może być częścią ogólnego planu marketingu treści. Tak czy inaczej, powinno to nastąpić, a najlepiej co roku. Wszystko się zmienia i może zmienić się wiele w ciągu roku. Chcesz przejrzeć swoje treści, pozbyć się wszystkiego, co cię powstrzymuje, poprawić wszystko, co uzasadnia wysiłek, i dostosować swój obecny marketing cyfrowy do presji branży.

🔥 Zalecana:  Co to jest KOHO i jak to działa?

Napisałem kilka poradników jak przeprowadzić audyt treści, które znajdziesz tutaj:

Corocznie: Audyty linków zwrotnych

Twój zespół marketingowy powinien co tydzień często przeglądać Twoje linki. Jeśli Twoja witryna zaczyna być atakowana przez spamowe linki zwrotne i zauważysz, że wpływa to na wydajność, być może nadszedł czas na audyt linków zwrotnych.

Istnieją setki milionów witryn ze spamem, a wiele z nich rozsyła treści i niepotrzebne linki w każdym miejscu.

W małych dawkach Google jest wystarczająco sprytny, aby je ignorować, ale w niektórych rzadkich przypadkach wyszukiwarki mogą źle zrozumieć, że próbujesz manipulować swoimi rankingami.

Zjawisko to jest na tyle powszechne, że powinno być regularne sprawdzanie, a aktualizacja pliku zrzeczenia się o niepotrzebne linki to doskonały sposób na poinformowanie wyszukiwarek, że te linki spamowe są poza twoją kontrolą.

Corocznie: odnowienia domeny i SSL

Nie ma nic bardziej krępującego niż sprawdzenie witryny internetowej i stwierdzenie, że zapomniałeś odnowić nazwę domeny, a teraz jest ona zaparkowana. Stosunkowo rzadko zdarza się, że domena od razu pada ofiarą dzikich lokatorów, ale nadal jest to coś, czego chcesz uniknąć, jeśli możesz.

Zwróć uwagę na daty wygaśnięcia certyfikatu SSL, nazwę domeny, pakiet hostingu witryny oraz wszelkie płatne corocznie wtyczki lub motywy witryn internetowych i pamiętaj o ich odnawianiu na czas.

Ten przewodnik to dość zgrubna lista tego, co obejmuje utrzymanie strony internetowej. Są też inne zadania, które możesz dodać do listy, takie jak:

 • Sprawdź formularze zgody, aby upewnić się, że działają, w tym formularz kontaktowy.
 • Sprawdzanie czasu ładowania różnych stron i przeprowadzanie testu różnych stron w PageSpeed ​​Insights.
 • Sprawdzanie stron uruchamiających skrypty pod kątem błędów skryptów.
 • Sprawdzanie stron 404, na które trafiają ludzie i dlaczego. Możesz przekierować te strony we właściwe miejsce, aby ponownie przechwycić ten ruch.
 • Sprawdź swojego usługodawcę hostingowego, aby sprawdzić, czy możesz uaktualnić swój pakiet usług. Hosting internetowy może stać się przestarzały w ciągu zaledwie kilku lat.
 • Aktualizowanie definicji ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami, reguł zapory sieciowej, ustawień .htaccess, skanów bezpieczeństwa i innych aktualizacji zabezpieczeń w celu udaremnienia działań hakerów.
 • Dogłębne przeglądanie analiz pod kątem wszelkich przydatnych informacji o ruchu.
 • Przejrzyj rankingi wyszukiwarek i uzyskaj widok z lotu ptaka na to, jak treści zyskują na popularności.
 • Sprawdzanie dzienników dostępu pod kątem oznak prób narażenia na szwank lub ataków siłowych.
 • Sprawdzanie konfiguracji CDN w celu zapobiegania atakom DDoSing przy jednoczesnej optymalizacji szybkości witryny.
 • Sprawdź swój dziennik błędów, aby zobaczyć, czy któraś z nowych wtyczek nie działa lub nie zawiera błędów.
 • Sprawdź swoje kopie zapasowe, aby upewnić się, że nadal są zapisywane zgodnie z harmonogramem.
 • Sprawdź Search Console pod kątem nowych błędów dotyczących schematu, urządzeń mobilnych lub wygody użytkownika.
 • Sprawdzanie indeksu Google, aby zobaczyć, czy są indeksowane strony, które nie powinny.

Ta lista to dużo pracy, gdy jest spisana w ten sposób, ale prawdę mówiąc, większość z niej zajmuje tylko niewielką ilość czasu każdego tygodnia, jeśli wiesz, czego szukasz – chyba że coś pójdzie nie tak. A im bardziej aktywnie i konsekwentnie przeprowadzasz konserwację, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak.

W końcu jest powód, dla którego warto wdrożyć plan konserwacji.