Co to jest dysk C w komputerze? [Differences with D: Drive]

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co to jest dysk C w komputerze? [Differences with D: Drive]

Jednostki pamięci komputera mają skojarzone z nimi litery, które wyznaczają ścieżkę dostępu. Dysk C, do którego można uzyskać dostęp za pośrednictwem eksploratora plików, znajduje się na prawie wszystkich komputerach. Czasami obsługiwany przez dysk D lub E, dysk C jest głównym systemem przechowywania komputera.

Ale wielu nie wie, jaka jest rola dysku C w komputerze, jak ważna jest jego funkcja i do jakiego stopnia można nim manewrować, próbując zoptymalizować przestrzeń dyskową komputera.

Nie martw się, w tym artykule szczegółowo omówię, czym jest dysk C w komputerze, jaka jest jego funkcja w stosunku do dodatkowego dysku D oraz jak najlepiej zarządzać i rozwiązywać typowe problemy z dyskiem C komputera lub cały dysk twardy. Weźmy się za to!

Co to jest dysk C w komputerze?

Dysk C: w komputerze jest częścią dysku twardego, na którym przechowywany jest system operacyjny, czyli program komputerowy zarządzający innymi aplikacjami.

Dysk C: w komputerze może obejmować całe miejsce na dysku twardym, część lub zdefiniowaną na nim partycję logiczną.

Fizyczny dysk twardy może być skonfigurowany i traktowany przez oprogramowanie jako wiele dysków, z których każdy ma swoją nazwę alfabetyczną z epoki DOS. Jednak dysk C:, fizyczny lub logiczny, zawsze przechowuje oprogramowanie systemu operacyjnego.

Skąd wziął się dysk „C”?

Dysk „C” i literowy schemat nazewnictwa dysków komputerowych pochodzą z czasów dyskowych systemów operacyjnych (DOS), znanych również jako Microsoft Disk Operating Systems lub MS-DOS.

W dawnych czasach, kiedy komputery „uruchamiały” lub ładowały swoje systemy operacyjne z dyskietek (oprogramowania), bootowalna stacja dyskietek (sprzęt) nosiła nazwę „A”. Jeśli system miał dwa napędy dyskietek, drugi był nazywany napędem „B”.

Po dodaniu dysku twardego nazwano go C, aby zachować zgodność z ustalonymi procedurami DOS. Drugi dysk twardy, partycja logiczna lub fizyczna, nosiłby nazwę dysk D.

Funkcje dysku C w komputerze

Główną funkcją dysku C: w komputerze jest zapewnienie stałego nośnika pamięci dla systemu operacyjnego i innych plików/programów potrzebnych do „uruchomienia” komputera. Dyski twarde mogą niezawodnie przechowywać te dane, nawet jeśli są wyłączone lub fizycznie usunięte z komputera.

Dysk C w komputerze może być również nośnikiem pamięci dla aplikacji i sterowników urządzeń. Jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komputera.

Ponadto dysk C: jest dyskiem domyślnym i to tam system operacyjny powinien znaleźć określone pliki podczas uruchamiania systemu. Ponadto dysk C: przechowuje dane w uporządkowany sposób i śledzi ich położenie.

Różnice między dyskami C i D

Ryzykując parafrazę słynnego humorysty, powiedziałbym, że różnica między popędami C: i D: jest tej samej natury, co różnica między dwiema nogami kaczki! Są identyczne.

Tak więc, po pierwsze, litera dysku nie jest przypisana do dysku, ale do partycji. Oznacza to, że twój dysk twardy jest „pocięty” na 2 części: główna część, która jest C: zawiera system operacyjny, którym jest Windows i obecne na nim oprogramowanie.

Tymczasem część danych (D:), która zwykle jest pusta na nowym komputerze, służy do przechowywania pobranych i zainstalowanych danych! Zasadniczo na C: instalujesz oprogramowanie, a na części D: przechowujesz swoje dane.

Ale pozostawiając C: tylko dla Windowsa i oprogramowania, komputer bardzo zyska na szybkości uruchamiania i działania oraz dostępie do danych.

Czy dysk C to dysk SSD?

W niektórych nowszych komputerach dysk SSD jest jednocześnie dyskiem C. Dysk SSD (Solid State Drive) to nośnik pamięci, który wykorzystuje układy pamięci zwane układami pamięci flash.

Zastępuje dysk twardy (HDD) w niektórych modelach komputerów, ale niektóre marki są na tyle mądre, aby połączyć oba, ponieważ mają indywidualne zalety. Tak więc w komputerach hybrydowych (czyli z obydwoma typami dysków) dysk C: jest zwykle dyskiem SSD, podczas gdy dysk D: jest zwykle dyskiem twardym.

Ale w komputerach z tylko dyskiem SSD mają tylko dyski C, że tak powiem, tak jak niektóre stare komputery HDD mają tylko dyski C bez dysku D, z wyjątkiem partycjonowania.

🔥 Zalecana:  EPOS i Mindtree rozszerzają strategiczne partnerstwo w zakresie inżynierii cyfrowej

Dla jasności, dysk SSD spełnia tę samą funkcję, co dysk twardy, z tą różnicą, że jest pozbawiony jakiejkolwiek części mechanicznej. Dzięki zastosowaniu układów pamięci dysk SSD ma kilka decydujących zalet w porównaniu z tradycyjnym dyskiem twardym.

Najbardziej oczywista jest wydajność: przy krótszym czasie dostępu i wyższej przepustowości dysk SSD zapewnia reaktywność i natychmiastowość nieznaną dyskom twardym.

Gdzie jest dysk C w systemie Windows 10?

Dysk C znajduje się tam, gdzie można go znaleźć w poprzednich wersjach komputerów z systemem operacyjnym Windows.

Kliknij swój klucz Windows.

Następnie wpisz „Eksplorator Windows”.

Gdy Eksplorator otworzy się, w lewej części okna znajdziesz ikonę o nazwie „Dysk lokalny (C)”. Po dwukrotnym kliknięciu tej ikony zobaczysz zawartość dysku „C”.

Jak podzielić dysk C na nowy komputer?

W przypadku komputera z systemem Windows można podzielić komputer na partycje za pomocą narzędzia Zarządzanie dyskami systemu Windows, narzędzia Diskpart i programów innych firm poza systemem Windows.

Ponieważ te operacje są dość techniczne – a więc delikatne, by nie powiedzieć niebezpieczne – nie są wykonywane bezpośrednio w Eksploratorze Windows, ale za pomocą określonych narzędzi.

Partycjonowanie za pomocą Zarządzania dyskami systemu Windows

Pierwszym i najprostszym procesem, który zamierzam wyjaśnić, jest proces wykonywany za pomocą narzędzia Windows Disk Management.

 1. Uzyskaj dostęp do tego narzędzia, klikając menu Start.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy Ten komputer i kliknij Zarządzaj
 3. Kliknij dysk C, z którego chcesz podzielić
 4. Kliknij dwukrotnie miejsce Niepodzielone na partycje, które można nazwać Zarezerwowane przez system i które znajduje się w dolnym okienku.
 5. Następnie kliknij Nowy prosty wolumin.
 6. Wybierz żądany rozmiar, kliknij dalej i to wszystko.

Partycjonowanie za pomocą DiskPart

Drugim, znacznie bardziej złożonym, jest użyteczność Część dysku, od Microsoftu. Znacznie potężniejszy, może wykonywać bardziej wyrafinowane i delikatne operacje, nawet na dyskach, których Windows nie rozpoznaje.

Ale wszystko odbywa się w staromodnym interfejsie, w trybie tekstowym, przy użyciu wpisywanych poleceń.

Partycjonowanie za pomocą programów innych firm

Trzecie rozwiązanie polega na zwróceniu się do wyspecjalizowanych narzędzi, które nie są oferowane przez Microsoft, ale przez zewnętrznych wydawców.

Jest ich wiele, niektóre darmowe, np EaseUS Partition Master Free, Partition Manager lub AOMEI Partition Assistant Standard.

Niektóre są również płatne. Należą do nich narzędzia takie jak Partition Find & Mount, Paragon Partition Manager lub O&O Partition Manager Pro.

Przewodnik krok po kroku dotyczący czyszczenia dysku twardego

Twój dysk twardy lub dysk SSD jest pełny, komputer działa wolno i potrzebujesz więcej miejsca na dysku? Dam ci kilka wskazówek, jak wyczyścić dane tymczasowe, niepotrzebne programy i więcej na komputerze z systemem Windows, aby komputer mógł znowu działać szybciej.

Krok 1: Przeanalizuj pamięć

Ile miejsca jest jeszcze wolne na poszczególnych dyskach twardych i partycjach? Ile zajmują aplikacje, pliki tymczasowe, muzyka lub zdjęcia? Możesz dowiedzieć się w ustawieniach systemu Windows.

 1. wciśnij [Windows] I [i] Klucze.
 2. Przejdź do System i pamięć. Windows wyświetli zajętą ​​i wolną pamięć na wszystkich podłączonych dyskach.
 3. Kliknięcie woluminu pamięci otwiera nowe okno ze szczegółowymi informacjami o różnych typach danych.
 4. Kliknij Pliki tymczasowe, aby usunąć kosz, miniatury i inne niepotrzebne dane.

Krok 2: Zidentyfikuj świnie do przechowywania

Które pliki zajmują najwięcej miejsca na dysku twardym? Możesz to łatwo znaleźć w Eksploratorze Windows.

 1. Wybierz dysk twardy lub folder, klikając go.
 2. Następnie wprowadź rozmiar (na przykład >100 MB) w polu wyszukiwania w prawym górnym rogu i potwierdź za pomocą [Enter]. Eksplorator wyświetli wszystkie pliki większe niż 100 MB.
 • Stąd możesz zobaczyć duże pliki, które mogą nie być potrzebne i usunąć je.

Krok 3: Usuń zduplikowane pliki

Jeśli masz dużo zdjęć i plików MP3 na dysku twardym, możesz stracić orientację, a niektóre pliki mogą zostać zduplikowane lub potrojone.

🔥 Zalecana:  Jaki jest limit składek TFSA na rok 2023?

The Czyszczenie duplikatów wykrywa takie duplikaty. Analizuje foldery lub całe dyski i pokazuje duplikaty. W razie potrzeby program może natychmiast usunąć zduplikowane dane.

Krok 4: Odinstaluj programy i aplikacje

Jeśli na dysku twardym jest mało miejsca, możesz usunąć niepotrzebne programy. To działa lepiej z Dezinstalator Iobit niż z wbudowanymi narzędziami Windows.

Sortuje oprogramowanie według kategorii, takich jak „rzadko używane” i „rozbudowane”. Podczas dezinstalacji darmowy dezinstalator czyści również pozostałe wpisy w rejestrze. Iobit może również usuwać paski narzędzi i wtyczki przeglądarki.

Krok 5: Wyczyść historię plików

Historia plików może z czasem zająć dużo miejsca. Dlatego należy regularnie czyścić historię plików.

 1. Wywołaj ustawienia za pomocą [Windows] I [i] Klucze.
 2. Wpisz Panel sterowania w polu wyszukiwania.
 3. W następnym oknie kliknij Historia plików, a następnie kliknij Ustawienia zaawansowane na lewej karcie.
 4. Teraz kliknij Wyczyść wersje i wybierz, które dane zostaną usunięte.

Krok 6: Usuń foldery Windows.old

Stare wersje systemu Windows i kopie w tle są przechowywane w ich folderze w katalogu systemowym. Użyj Oczyszczania dysku, aby usunąć okna. stary folder.

 1. Na pasku wyszukiwania systemu Windows wpisz Oczyść
 2. Następnie kliknij przycisk z napisem Wyczyść pliki systemowe
 3. Wybierz dysk C, jeśli masz wiele dysków
 4. Zaznacz poprzednią instalację systemu Windows
 5. Kliknij OK, aby usunąć

Krok 7: Oczyść za pomocą CCleaner

 1. CCleaner usuwa śmieci danych wszelkiego rodzaju. Aby użyć go do wyczyszczenia dysku twardego, pobierz, zainstaluj i uruchom program.
 2. Kliknij Cleaner i sprawdź wszystkie dane, które powinny zostać usunięte.
 3. Wybierz przycisk Analizuj, a następnie uruchom program CCleaner.

Możesz także użyć programu do czyszczenia rejestru, odinstalowywania oprogramowania, bezpiecznego usuwania plików i znajdowania duplikatów.

Krok 8: Wykonaj kopię zapasową danych w chmurze

Czy masz duże kolekcje muzyki, filmów lub zdjęć i brakuje Ci miejsca na dysku komputera? Outsourcing danych – na zewnętrznym dysku twardym lub w chmurze, na przykład z Google Drive, OneDrive lub Dropbox.

Zaletą jest to, że możesz uzyskać dostęp do swoich danych również z innych urządzeń, na przykład ze smartfona lub tabletu.

Jak rozwiązać problem „Dysk C jest pełny” w systemie Windows 10 — wskazówki dotyczące pracy

„Dysk C jest pełny” to komunikat o błędzie, który pojawia się, gdy na dysku C w komputerze zaczyna brakować miejsca. Aby rozwiązać ten problem, oto kilka wskazówek roboczych:

 1. Rozszerz miejsce na dysku C za pomocą zewnętrznego programu do partycjonowania, takiego jak Mistrz partycji EaseUS
 2. Uruchom czyszczenie dysku, jak pokazano wcześniej
 3. Usuń foldery tymczasowe na dysku C
 4. Regularnie opróżniaj Kosz
 5. Usuń duże pliki, które nie są potrzebne
 6. Usunięto foldery Windows.os
 7. Możesz także wykonać kopię zapasową danych z dysku C i uaktualnić do większego dysku
 8. Przenieś duże pliki z dysku C na dysk zewnętrzny

Jak przenieść pliki z dysku C na inny dysk, aby zwolnić miejsce?

Domyślnie system Windows przechowuje dane systemowe na partycji C. Jednak nadal możesz znaleźć pliki osobiste lub przesłane pliki na dysku C. Dla większego komfortu zaleca się przeniesienie danych osobistych i komputerowych z dysku C na inną partycję, inny dysk lub inny komputer w sieci.

Oto foldery osobiste tworzone domyślnie przez system Windows dla użytkownika na dysku C w komputerze: Kontakty, Pulpit, Pobrane, Dokumenty, Ulubione, Obrazy, Linki, Muzyka, Zapisane gry, Wyszukiwania i Wideo.

Aby zilustrować ten samouczek, użyję komputera wyposażonego w pojedynczy dysk, który został podzielony na partycje i podzielony na dwie części: z jednej strony mam partycje specyficzne dla systemu Windows; a z drugiej partycja DATA, na której można przechowywać pliki użytkownika.

Obecnie mamy więc dwie partycje: OS (C:) i DATA (E:).

Konieczna będzie zmiana lokalizacji folderu użytkownika, w którym przechowywane są foldery Dokumenty, Obrazy itp. Zamiast partycji Windows („Dysk lokalny (C:)”) będą one przechowywane na partycji DATA („Zarezerwowane przez system (E:)”).

🔥 Zalecana:  Stare pieniądze a nowe pieniądze: jaka jest różnica i czy to ma znaczenie?

Myśląc o zwolnieniu miejsca przez przeniesienie plików na dysku C, pamiętaj, że możesz przenosić tylko pliki użytkowników. Aby przenieść foldery domowe użytkownika na inny dysk, wykonaj następujące instrukcje:

 1. Otwórz Eksplorator plików
 2. Przejdź do nowej lokalizacji (Zarezerwowane przez system (E:)), w której chcesz przechowywać foldery użytkownika.
 3. Utwórz folder „Użytkownicy”, a następnie w innym folderze z nazwą użytkownika.
 4. W “[Username]”, utwórz foldery osobiste, które chcesz przenieść z domyślnej lokalizacji. Możesz przenieść następujące foldery: Dokumenty, Muzyka, Wideo, Obrazy, Pobrane, Pulpit, Ulubione, Kontakty itp.
 • Przejdź do katalogu domowego użytkownika, wprowadzając „%USERPROFILE%” bez cudzysłowów w pasku adresu.
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy folder osobisty do przeniesienia, a następnie wybierz Właściwości.
 • Przejdź do zakładki Lokalizacja i kliknij Przenieś.
 • Wybierz wcześniej utworzony folder w nowej lokalizacji i kliknij Wybierz folder.
 • Kliknij OK, a następnie potwierdź przeniesienie folderu.
 1. Tutaj wszystkie pliki i foldery znajdujące się w folderze Dokumenty zostaną przeniesione z partycji Windows („C:”) do partycji DANE [System Reserved (E:)]
 2. Powtórz ten proces dla wszystkich innych folderów katalogu domowego, które chcesz przenieść.
 3. Aby sprawdzić, czy foldery zostały przeniesione, przejdź do nowej lokalizacji (partycja DATA (E:)). Foldery utworzone początkowo miały domyślną ikonę folderu; powinny mieć teraz ikonę odpowiadającą typowi plików, które mają zawierać.

Gratulacje! Przeniosłeś foldery użytkownika (Dokumenty, Obrazy, Wideo itp.) na inną partycję, którą może być dysk D lub E.

Ostrzeżenie! Możesz przenosić pliki tylko w użytkownikach na dysku C na dysk D lub E lub inny dysk, który posiadasz. Nigdy nie próbuj przenosić ważnych plików, takich jak folder Intel, Program lub Windows z dysku C. Dysk C w komputerze jest ich stałym domem.

Przeczytaj także: Dlaczego moja prędkość pobierania jest tak niska na PC?

Często zadawane pytania

Jakie pliki na dysku C: mogę usunąć, gdy dysk jest pełny?

Możesz usunąć stare kopie systemów operacyjnych Windows. Możesz także usuwać pliki tymczasowe, dane z kosza, pliki zasobów językowych i nie tylko. Jednak, aby uniknąć utraty danych, unikaj usuwania folderu WinSxS, folderu System32, folderu systemu operacyjnego Windows, folderu informacji o woluminie systemowym, pliku wymiany i pliku stronicowania.

Co się stanie, jeśli dysk C jest pełny?

Jeśli dysk C w komputerze jest pełny, komputer będzie zwalniał lub będzie bardzo wolny i nie będzie można dodawać nowych plików. Nie będzie można również zainstalować nowej aktualizacji systemu Windows.

Czy bezpieczne jest zapisywanie plików na dysku C w komputerze?

Chociaż możliwe jest zapisywanie plików na dysku C w komputerze, jest to dość ryzykowne na dłuższą metę. Zapełniony dysk C w pamięci komputera to idealna recepta na katastrofę pod względem wydajności i trwałości. System komputerowy, którego dysk C jest używany do długoterminowego oszczędzania, nieuchronnie zawiedzie. To tylko kwestia kiedy!