Co to jest czek potwierdzony – i jak go uzyskać?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co to jest czek potwierdzony – i jak go uzyskać?

Co to jest czek poświadczony i jak go uzyskać? Czy to w ogóle bezpieczne? Czy muszę to podpisać? I jak to się ma do czeku lub przekazu pieniężnego?

Możesz mieć wszystkie te pytania (i więcej!) z wielu powodów.

Być może zostałeś poproszony o wysłanie czeku kasjerskiego i nie masz pojęcia, z czym to się wiąże.

A może otrzymałeś jeden i nie jesteś pewien, czy jest całkowicie legalny.

Dlatego przeprowadzimy Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikowanych czekach, aby upewnić się, że jesteś w pełni świadomy, z czym to się wiąże.

ODZYSKAJ KONTROLĘ NAD SWOIMI FINANSAMI

Pomoże Ci w tym nasz bezpłatny planer budżetu szybko i łatwo przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi – zamiast cię kontrolować.

Pobierz za darmo przez ograniczony czas!

Rozumiem!

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą, aby wykorzystać swój budżet!

Dołączysz również do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać aktualne informacje o tym, jak zarządzać swoimi pieniędzmi — anuluj subskrypcję w dowolnym momencie na końcu każdego e-maila.

Co to jest czek potwierdzony?

Czek potwierdzony to rodzaj czeku, w przypadku którego bank przed jego wystawieniem upewnia się, że na rachunku znajdują się środki wystarczające na pokrycie wartości czeku. Środki na czek poświadczony są następnie odkładane w funduszach banku do czasu zrealizowania czeku lub zwrotu odbiorcy.

Czek potwierdzony to rodzaj czeku, który można zrealizować w dowolnym banku, a środki będą dostępne natychmiast.

W przeciwieństwie do czeków osobistych lub firmowych, których wyczyszczenie trwa około dwóch tygodni od momentu ich wystawienia do momentu udostępnienia pieniędzy na koncie, w przypadku czeku poświadczonego to, co widzisz na papierze, już tam jest.

Na przykład czek poświadczony to to, co otrzymasz, jeśli wypłata lub zwrot podatku zostaną przelane bezpośrednio na Twoje konto bankowe.

To powiedziawszy, jeśli planujesz samodzielnie wystawić czek potwierdzony, pamiętaj, że banki zazwyczaj pobierają opłaty za tę usługę, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, ile może kosztować ta opłata, zanim przejdziesz dalej.

Jak uzyskać czek potwierdzony?

Najlepszym sposobem na uzyskanie poświadczonego czeku jest skorzystanie z następującego procesu w banku:

 1. Potwierdź, że Twój bank może wystawiać czeki poświadczone.

  Podczas gdy niektóre banki pozwalają uzyskać je tylko osobiście, w oddziale, wiele innych banków umożliwia obecnie złożenie wniosku o czek potwierdzony przez Internet.

  Poniższe instrukcje dotyczą tego, jak to zrobić osobiście.

 2. Idź do swojego oddziału i postępuj zgodnie z instrukcjami. Będzie to wymagało podania przez Ciebie tych samych informacji, co w przypadku płatności online, pod względem kwoty i danych odbiorcy płatności.
 3. Przedstawić wymagany identyfikator. Aby to zrobić, będziesz musiał przedstawić jakiś dokument tożsamości, aby upewnić się, że jesteś tym, za kogo się podajesz, uzyskując dostęp do środków na koncie.
 4. Poczekaj, aż środki zostaną zweryfikowane, a kasjer podstempluje czek jako poświadczony. Ta część zajmie tylko kilka chwil, ponieważ system powinien od razu pokazać kasjerowi, czy zostało to zrobione, czy nie.
 5. Zapłać wszelkie opłaty. Nie wszystkie banki pobierają opłaty za certyfikowane czeki, ale niektóre do około 15 USD, więc musisz mieć wystarczające środki na pokrycie tego również.
 6. Przechowuj paragon w bezpiecznym miejscu. Potwierdzenie czeku należy zachować przynajmniej do czasu jego rozliczenia.

  Jeśli jednak dotyczy to dużego zakupu, możesz chcieć zachować paragon na czas nieokreślony, na przykład w przypadku zaliczki na dom, wraz z innymi dokumentami związanymi z tą transakcją.

Wszystkie te kroki są bardzo proste i nie powinny zająć dużo czasu.

Jak mogę otrzymać czek potwierdzony przez Internet?

Aby uzyskać poświadczony czek online, należy najpierw sprawdzić, czy oferuje go Twój bank lub unia kredytowa.

Jeśli tak, postępuj zgodnie z instrukcjami w systemie online.

Będzie to wymagało wybrania konta, którego chcesz użyć do tego czeku, dodania kwoty i uzupełnienia danych odbiorcy płatności.

Twój bank wyśle ​​następnie czek do odbiorcy.

Można to zrobić bardzo szybko, wystarczy kilka kliknięć, aby to zrobić.

To dlatego, że bank wie, kim jesteś, biorąc pod uwagę, że udało Ci się zalogować na swoje konto, i może od razu zobaczyć, czy masz wystarczająco dużo gotówki na pokrycie wartości czeku.

Oczywiście oznacza to, że nie będziesz mieć od razu czeku w ręku, tak jak zrobiłbyś to osobiście.

To może nie mieć dla ciebie znaczenia, ale jeśli masz napięty harmonogram, rozważ pójście do oddziału, aby to zrobić.

Powiązany: Czy zamawianie czeków online jest bezpieczne?

Jak długo czeka się na potwierdzenie czeku?

Jeśli osobiście odbierzesz czek potwierdzony, wystawienie go zajmie Ci tylko około 10 minut.

Jeśli jednak zamówisz go online, powinien zostać przetworzony w ciągu jednego dnia roboczego.

Upewnij się, że uwzględniłeś czas potrzebny na wysłanie czeku do odbiorcy.

Oznacza to, że zamówienie czeku online dzisiaj nie oznacza, że ​​odbiorca otrzyma go jutro, więc zazwyczaj najlepiej jest poświęcić na to kilka dni.

Jeśli masz konto bankowe, możesz otrzymać uwierzytelnione czeki przez Internet.

Nadal będziesz potrzebować tego fizycznego czeku, aby Twój bank mógł wpłacić pieniądze na Twoje konto i przetworzyć to, co nazywają „przyspieszonym rozliczeniem”.

Jakie są zalety czeku poświadczonego?

Główną zaletą czeku poświadczonego jest pewność, że środki są dostępne.

Dzieje się tak, ponieważ obejmują one weryfikację przez bank wystawiający, czy dostępne są wystarczające środki na pokrycie wartości czeku, więc nie może on zostać odrzucony.

Są również bardzo bezpieczne, biorąc pod uwagę, że bank potwierdził, kto jest płatnikiem.

Oznacza to, że kolejną zaletą jest to, że środki są natychmiast dostępne, więc nie będziesz musiał czekać trochę czasu na rozliczenie czeku, jak w przypadku czeku osobistego lub biznesowego.

Jaka jest różnica między czekiem poświadczonym a czekiem kasjerskim?

Czek kasjerski to rodzaj czeku wystawianego na środki banku, a nie na konto czekowe, co oznacza, że ​​na czeku znajdują się dane konta bankowego.

Jednak czek poświadczony jest wystawiany bezpośrednio na Twoje osobiste konto czekowe, a na czeku widnieje Twoje imię i nazwisko oraz numer konta.

Oznacza to, że główna różnica polega na tym, co jest dołączone do czeku.

Czek kasjerski ma to, co widzisz na papierze, a to, co masz na koncie, jest tym, czym jest.

Jednak jeśli chodzi o poświadczony czek, to, co widzisz na papierze, musi zgadzać się z tym, co masz na koncie, w przeciwnym razie zostaną one odrzucone.

Ponadto czek kasjerski jest podpisany przez bank, natomiast czek potwierdzony przez płatnika.

Czek kasjerski może być lepszy niż to, co niektórzy nazywają „czekami osobistymi”, ale nie jest tak bezpieczny, jak czek poświadczony, ponieważ ktoś, kto ma dostęp do Twojego konta, może go spieniężyć i wydać pieniądze.

Jaka jest różnica między czekiem poświadczonym a czekiem osobistym?

Czek osobisty to coś, co otrzymasz, jeśli ktoś, na przykład właściciel lub firma energetyczna, poprosi o płatność bezpośrednio od Ciebie.

Czek potwierdzony byłby w tej sytuacji lepszy, ponieważ środki staną się dostępne, gdy tylko zostaną zdeponowane na tak zwanym „rachunku na żądanie” w banku.

Twój wynajmujący może również zażądać, aby kaucja zabezpieczająca najem była w formie poświadczonego czeku, aby upewnić się, że to, co jest napisane, jest tym, co tam jest.

Twoja firma użyteczności publicznej może również zażądać płatności czekiem osobistym lub biznesowym, ale jeśli jesteś im winien i zapłaciłeś już rachunek za pomocą innego rodzaju czeku, może poprosić o to zamiast tego, ponieważ będzie on dostępny natychmiast.

W porównaniu z tym, co mogłeś zdeponować wcześniej, zajmie to dwa tygodnie.

Czy czek poświadczony jest bezpieczny?

Czek potwierdzony jest uważany za bezpieczny, ponieważ to, co widzisz na papierze, jest tym, co znajduje się na Twoim koncie i nikt nie może pobrać środków bez dostępu do Twojego banku.

Oznacza to, że jeśli ktoś spróbuje je spieniężyć, a nie ma dostępu do Twojego konta bankowego, zostanie odrzucony, ponieważ żadne pieniądze nie pojawią się, gdy bank ich szuka

Skąd mam wiedzieć, czy czek potwierdzony jest prawdziwy?

Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju czeku, istnieją sposoby sprawdzenia, co jest prawdziwe, a co nie.

Z potwierdzonym czekiem możesz zadzwonić pod numer telefonu podany na potwierdzeniu przelewu bankowego lub poprosić o dowód tożsamości w jednym z okienek kasjera.

Zwykle jest to wystarczający dowód na to, że to, co trzymasz w dłoni, jest legalne.

Jeśli wypłacisz pieniądze z konta, a potwierdzony czek okaże się fałszywy, masz prawny obowiązek zwrotu pieniędzy bankowi.

Z tego powodu czek certyfikowany jest czasami wykorzystywany przez oszustów jako narzędzie.

Właśnie z tego powodu należy uważać.

W szczególności, jeśli ktoś daje ci czek bankowy i każe ci przelać mu pieniądze z powodu jakiejś przypadkowej historii, najprawdopodobniej jest to oszustwo czekowe.

Po tym bank zażąda od Ciebie spłaty.

Jednak osoba, która cię oszukała, już dawno odejdzie.

Tak więc główne punkty to:

 • Nie należy realizować czeku, dopóki nie zostanie on rozliczony przez bank.
 • Nigdy nie należy zgadzać się na zdeponowanie czeku, a następnie przelewanie komuś pieniędzy z jakiegokolwiek powodu.

Czy czek potwierdzony jest równie dobry jak gotówka?

Potwierdzony czek jest w zasadzie tak samo dobry jak gotówka, ponieważ to, co widzisz na papierze, jest tym, co tam jest.

Oznacza to, że wartość nominalna czeku jest gwarantowana, więc kwota zapisana na czeku jest kwotą, którą bank honoruje.

Może to być przydatne podczas przeprowadzania dużej transakcji, ponieważ może pomóc Ci się uspokoić.

Jednak, podobnie jak w przypadku każdej innej kwestii finansowej, należy zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą fałszerzy.

Czy czek potwierdzony jest natychmiast rozliczany?

Aby zachować zgodność z ustawodawstwem federalnym, banki muszą udostępniać środki zdeponowane na koncie za pomocą czeków kasjerskich, czeków poświadczonych lub kasjerskich do wypłaty w ciągu jednego dnia roboczego od dnia bankowego następującego po depozycie.

Jest to podobne do wpłaty gotówki na konto bankowe, ale tylko wtedy, gdy spełnione są określone kryteria.

Oto niektóre z warunków, które muszą być spełnione, aby czek poświadczony mógł zostać rozliczony: Pieniądze należy wpłacić osobiście na rachunek odbiorcy, a jeśli bank tego zażąda, na specjalnym dowodzie wpłaty lub kopercie.

Bank może potraktować to jako czek imienny, jeśli te kryteria nie są spełnione.

Czeki lokalne muszą być dostępne drugiego dnia po złożeniu depozytu, podczas gdy czeki nielokalne muszą być dostępne piątego dnia roboczego.

Banki mogą również przechowywać czeki przekraczające ten limit dla nowych kont, gdy sumy przekraczające 5000 USD są zdeponowane w ciągu jednego dnia iw innych szczególnych okolicznościach.

Z drugiej strony banki mogą mieć politykę przechowywania czeków przez okres krótszy niż maksymalny okres federalny.

Aby zobaczyć, co ma zastosowanie w Twoim przypadku, najlepiej po prostu zapytać swój bank.

Powiązany: Jeśli depozyt jest w toku, czy mogę skorzystać z pieniędzy?

Czy muszę podpisać czek potwierdzony?

Po utworzeniu go przez bank będziesz musiał podpisać potwierdzony czek jako płatnik, gdy zostanie on sfinalizowany.

Z drugiej strony, jeśli wolisz lub musisz użyć czeku kasjerskiego, zostanie on podpisany przez bank, a nie przez Ciebie.

Jako odbiorca płatności nie musisz jednak podpisywać czeku poświadczonego.

Możesz być także zainteresowany: Czy ktoś inny może zdeponować czek za mnie?

Jaki jest cel czeku poświadczonego?

Na dużych giełdach, gdy odbiorca nie zna (lub nie ufa) posiadaczowi konta, ludzie często używają czeków potwierdzonych.

Nawet jeśli sprzedawca mógłby zaakceptować osobisty czek, istnieje ryzyko, zwłaszcza w takich okolicznościach, gdy nie ma pewności, czy kupujący będzie w stanie zapłacić.

Gdy chcesz zbudować zaufanie i potwierdzić, że pieniądze są bezpieczne, potwierdzony czek może zapewnić spokój obu stronom.

Certyfikowane czeki są również często używane zamiast zakupów gotówkowych.

Są gotowe do uruchomienia po uzyskaniu certyfikatu, więc będziesz potrzebować trochę płynnej wartości netto, aby to się stało.

Oznacza to, że zamiast dostarczać lub wysyłać gotówkę, możesz zamiast tego wysłać potwierdzony czek.

Gdy potrzebujesz gotówki szybciej, może to być przydatne, ponieważ nie musisz czekać na rozliczenie płatności.

Jakie informacje zawiera czek potwierdzony?

Certyfikowany czek określa odbiorcę, czyli osobę lub firmę, której płacisz.

Istnieją również wiersze dotyczące daty i kwoty w dolarach, które należy wypłacić odbiorcy.

Potwierdzony czek będzie również zawierał tak zwany numer rozliczeniowy, który odnosi się do miejsca, w którym znajduje się Twoje konto bankowe.

Numer rozliczeniowy można również znaleźć na czekach kasjerskich lub czekach biznesowych – tych, które zostały zakupione od Twojej instytucji finansowej, aby mogły one wystawiać czeki w dowolnym celu.

Powiązany: Czy mogę użyć czeku ze starym adresem?

Co jest bezpieczniejsze: przekaz pieniężny czy czek potwierdzony?

Czek potwierdzony jest uważany za najbezpieczniejszy, ponieważ to, co widzisz na papierze, jest tym, co znajduje się na Twoim koncie i nikt nie może wziąć środków bez dostępu do Twojego banku.

Z przekazem pieniężnym osoba z dostępem mogła albo spieniężyć pieniądze, albo zmienić to, co zostało napisane ręcznie.

Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymał tego rodzaju płatność zamiast tego, co jesteś mu winien, może zrealizować przekaz pieniężny i wydać to, co na nim jest.

Czy czek potwierdzony traci ważność?

Certyfikowane czeki nie tracą ważności ani nie wygasają.

Innymi słowy, możesz zdeponować poświadczony czek i wypłacić środki wiele lat później.

Niemniej jednak przepisy stanowe dotyczące nieodebranej i porzuconej własności często utrudniają obsługę tych kontroli, jeśli data wydania upłynęła przez długi czas.

Aby odnieść się do czeków starszych niż sześć miesięcy, specjaliści z branży bankowej używają wyrażenia „nieaktualne”.

W związku z tym każdy stan ma przepisy bankowe oparte na jednolitym kodeksie handlowym.

Kodeks ten stanowi, że banki nie są zobowiązane do wypłaty czeków powyżej szóstego miesiąca życia.

Jednak czeki poświadczone, czeki podróżne i czeki kasjerskie nie są objęte tymi przepisami i banki muszą je akceptować.

GOTOWY NA WIĘCEJ?

Dołącz do tysięcy subskrybentów i otrzymuj regularne wskazówki na swoją skrzynkę odbiorczą jak przejąć kontrolę nad swoimi finansami i zaoszczędzić więcej pieniędzy – i przez ograniczony czas otrzymaj w prezencie nasz darmowy planer budżetu!

Rozumiem!

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą, aby wykorzystać swój budżet!

Dołączysz również do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać aktualne informacje o tym, jak zarządzać swoimi pieniędzmi — anuluj subskrypcję w dowolnym momencie na końcu każdego e-maila.

🔥 Zalecana:  Jak zarabiać w weekendy za dodatkową gotówkę