Chcesz zarabiać pieniądze i ratować życie? Idź Oddaj plazmę za pieniądze

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Chcesz zarabiać pieniądze i ratować życie? Idź Oddaj plazmę za pieniądze

Czy kiedykolwiek oddawałeś krew? Ten mały, bezinteresowny czyn oddaje obdarowanej osobie niezmierną przysługę, a nawet może uratować jej życie. Oddawanie osocza działa w ten sam sposób; tylko Ty możesz oddać osocze za pieniądze.

Przed oddaniem osocza dla Dodatkowe pieniądze, musisz zrozumieć związany z tym proces. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Oddawanie krwi lub osocza: jaka jest różnica?

Oddawanie krwi lub osocza jest jak dawanie „daru życia”. To jeden z najbardziej honorowych sposobów pomocy bliźniemu. Chociaż na pierwszy rzut oka oba procesy wydają się dość podobne, różnią się znacznie pod kilkoma względami.

Różne kompozycje

Krew to czerwony płyn ustrojowy składający się z czerwonych i białych krwinek, osocza i płytek krwi. Dostarcza komórkom tlenu i niezbędnych składników odżywczych. Usuwa również odpady, takie jak kwas mlekowy i dwutlenek węgla z organizmu.

Jeśli chodzi o osocze, to jest to klarowny, płynny składnik stanowiący prawie 55% całej krwi. Osocze składa się głównie z wody i dostarcza minerały, składniki odżywcze, hormony i białka do wszystkich części ciała. Zawiera również przeciwciała niezbędne do zwalczania infekcji oraz białka, takie jak albumina i fibrynogen, niezbędne do utrzymania ciśnienia osmotycznego surowicy.

Proces darowizny

Gdy zrozumiesz medyczne różnice w składzie między tymi dwoma, następnym punktem różnicowania jest proces dawstwa.

Oddawanie krwi jest proste i zajmuje mniej niż 8-10 minut. Proces rozpoczyna się od oczyszczenia obszaru na ramieniu dawcy, wprowadzenia sterylnej igły i pobrania krwi. Zwykle jedno oddanie krwi pociąga za sobą pół litra krwi.

Wręcz przeciwnie, gdy oddajesz osocze, proces trwa do 50 minut. Krew dawcy jest pobierana sterylną igłą, po czym krew jest oddzielana od komórek. Proces separacji zachodzi w czymś, co nazywa się maszyną do aferezy.

Zastosowania krwi kontra osocza

Krew pełną można przechowywać w lodówce w temperaturze 6 stopni Celsjusza do 42 dni. Służy do transfuzji krwi w leczeniu pacjentów cierpiących na anemię, raka i choroby krwi. Jest również stosowany w nagłych wypadkach, w tym przy przeszczepach narządów, operacjach i porodach.

Oddane osocze jest zamrażane w ciągu 24 godzin, aby zachować jego wartość, i można je łatwo przechowywać nawet przez rok i rozmrażać w razie potrzeby. Podaje się go oparzeniom, urazom i wstrząsom. Osocze może być również stosowane u pacjentów z przewlekłymi chorobami i zaburzeniami, niedoborami wielu czynników krzepnięcia, genetycznymi chorobami płuc i ciężkimi chorobami wątroby.

🔥 Zalecana:  Jak zarabiać pieniądze jako dziecko w 2023 r. (45 łatwych i szybkich sposobów)

Osocze zwiększa objętość krwi pacjenta, zapobiegając wstrząsowi i wspomagając krzepnięcie.

Kto może przekazać osocze za pieniądze?

Ogólnie rzecz biorąc, dawcy osocza muszą być w wieku od 18 do 65 lat i ważyć co najmniej 110 funtów. Aby zostać dawcą osocza, dawca musi przejść dwa badania lekarskie:

 • Testy na obecność wirusów przenoszonych drogą płciową
 • Badanie historii medycznej

Przed oddaniem krwi dawca musi:

 • Ujemny wynik testu na obecność wirusów zakaźnych, takich jak HIV i zapalenie wątroby
 • Mieć odpowiednie żyły i regularne tętno
 • Nie być w ciąży
 • Pij wystarczającą ilość płynów, aby uniknąć odwodnienia po oddaniu krwi
 • Zdrowa dieta zawierająca co najmniej ponad 50 gramów białka dziennie
 • Powiadom personel, jeśli miał tatuaż lub piercing w ciągu ostatnich 12 miesięcy
 • Poinformuj personel medyczny, jeśli niedawno przeszli operację
 • Poinformuj personel o wszelkich przyjmowanych obecnie lekach
 • Poinformuj personel, jeśli bierzesz udział w medycznym badaniu klinicznym

Nie kwalifikujesz się do oddania osocza, jeśli masz:

 • Historia raka
 • Choroby serca
 • Miał przeszczepy narządów
 • Nosiciele zapalenia wątroby typu B lub C
 • Otrzymane płytki krwi, krew lub osocze po 1979 r
 • Pozytywny wynik testu na HTLV lub HIV
 • Wstrzykiwane bez recepty leki, w tym środki do opalania i kulturystyki

Dawca, który pomyślnie przejdzie badania przesiewowe i otrzyma wyniki badań spełniające kryteria, otrzymuje status dawcy kwalifikowanego i może zostać dawcą.

Plusy i minusy oddania osocza

Chociaż wszyscy zgadzamy się, że ludzie, którzy oddają osocze, przyczyniają się do szlachetnych celów, niektóre praktyki branżowe nie gwarantują bezpieczeństwa konsumentów. Ryzyko to jest znacznie większe w społecznościach dotkniętych ubóstwem, które kłamią na temat swojej historii zdrowia, aby otrzymać zapłatę za darowiznę.

Mając to na uwadze, omówmy niektóre zalety i wady oddawania osocza, aby zrozumieć godne pochwały aspekty i wady tej branży.

Plusy oddania osocza

 • Szlachetny akt. W samych Stanach Zjednoczonych ponad 125 000 pacjentów korzystać z oddawania osocza rocznie. Podaje się go pacjentom z oparzeniami, wstrząsami lub białaczką. Plazma może również leczyć pacjentów, którzy przeszli ciężkie urazy lub operację. Oddawanie osocza pomaga uratować niezliczoną liczbę istnień ludzkich.
 • Pomoc finansowa dla Darczyńców. Darowizna osocza jest również korzystna dla dawców i jest to fantastyczna, dorywcza praca dla wielu studentów. Zazwyczaj rekompensata za oddanie osocza wynosi od 50 do 75 USD za spotkanie. Kwota ta może wydawać się niewielka, ale w znacznym stopniu pokrywa podstawowe potrzeby osób, które z trudem wiążą koniec z końcem.
 • Regularna darowizna poprawia zdrowie. To stwierdzenie może brzmieć nieco dziwnie, ale a badanie naukowe wykazało, że powtarzające się oddawanie osocza ma niezwykłe korzyści dla zdrowia dawcy. Poprawia ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zawału serca, odnawia układ krążenia i umożliwia organizmowi produkcję świeżej krwi.
🔥 Zalecana:  Co sprawia, że ​​twórczość Stephena Kinga jest tak dobra? (Wyjaśnione)

Nie tylko to, dawca przechodzi rygorystyczne badania przesiewowe, które pozwalają mu określić jego aktualny stan zdrowia i wczesne objawy wszelkich chorób.

Wady oddania osocza

 • Natychmiastowe działanie na organizm. Dawcy osocza mogą spodziewać się odwodnienia lub zmęczenia zaraz po oddaniu. Dawcy są również narażeni na krótkotrwałe obniżenie stężenia w osoczu.
 • Niewygodny proces. W przeciwieństwie do oddawania krwi, oddawanie osocza może być dość niewygodne. W centrach pobierania osocza często ustawia się długa kolejka oczekujących na dawców, a zatłoczone miejsca mogą być dla wielu nie do zniesienia.
 • Ryzykowne dla dawców i biorców. Ta wada ma zastosowanie tylko wtedy, gdy ośrodki celowo pomijają proces badań przesiewowych i pobierają dawstwa, nawet jeśli dawca ma problemy zdrowotne. Jednak ponieważ jest to całkowicie nieetyczne i zagraża zdrowiu zarówno dawcy, jak i biorcy, jest bardzo mało prawdopodobne.

Czy oddanie osocza za pieniądze jest bezpieczne?

Oddanie osocza jest procesem bezpiecznym i nie zagraża zdrowiu dawcy. W typowym centrum osocza dawcy przechodzą rygorystyczne badania przesiewowe, aby upewnić się, że kwalifikują się do oddania. Proces odbywa się w certyfikowanych centrach pobierania, wykonywany przez dobrze wyszkolony personel medyczny w kontrolowanym i sterylnym środowisku.

Narzędzia i sprzęt laboratoryjny są badane pod kątem warunków sanitarnych, bezpieczeństwa i funkcjonalności. Igły są sterylizowane, a cały sprzęt, który ma kontakt z dawcą, jest używany tylko raz, aby uniknąć przenoszenia chorób i zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.

Dopóki nie doszło do niewłaściwego obchodzenia się ze sprzętem, dawca podejmuje wszelkie środki ostrożności przed oddaniem krwi, a badanie przesiewowe jest dokładne, oddanie osocza jest całkowicie bezpieczne.

Ile możesz zarobić oddając osocze?

Zazwyczaj wysokość odszkodowania zależy od Twojej lokalizacji i wagi. Im więcej ważysz, tym więcej oddajesz i tym więcej zarabiasz.

Przeważnie odszkodowanie wynosi od 50 do 75 USD za spotkanie, a dawcy po raz pierwszy mogą otrzymać premie. Tak długo, jak przejdziesz proces przesiewowy, to, jak często oddajesz osocze za pieniądze, zależy wyłącznie od Ciebie.

Czy dochód z mojej darowizny na osocze podlega opodatkowaniu?

Więc teraz chcesz wiedzieć, czy oddawanie osocza jest pracą pod stołem, czy podlega opodatkowaniu.

Jak większość pytania podatkowe, odpowiedź nie jest czarno-biała. Tam są wiele dyskusji na ten temat. Z jednej strony argumentem jest to, że Twoja darowizna jest prezentem niepieniężnym i nie powinna być wykazywana jako dochód podlegający opodatkowaniu. Z drugiej strony wielu darczyńców upiera się, że dochód podlega opodatkowaniu.

🔥 Zalecana:  Jak szybko zaoszczędzić pieniądze w Kanadzie: 29 kreatywnych sposobów oszczędzania

Jeśli chcesz uzyskać ostateczną odpowiedź na ten temat, nie traktuj dyskusji online jako uzasadnionej porady podatkowej i zamiast tego skonsultuj się ze swoim księgowym.

Lokalizacje dla donacji osocza

W całych Stanach Zjednoczonych znajduje się wiele centrów oddawania osocza. Możesz znaleźć najbliższe centrum Tutaj wpisując swoje miasto i kod pocztowy.

Oto niektóre z ośrodków, w których można oddać osocze w USA:

Często zadawane pytania (FAQ) — Przewodnik po przekazywaniu osocza

Jak często można podawać osocze?

Możesz oddawać osocze częściej niż pełną krew. Według Amerykańskiego Czerwonego Krzyża dawcy mogą oddawać osocze do 13 razy w roku lub co 28 dni. Jednak większość centrów pobierania osocza przestrzega przepisów wydanych przez amerykańską Federalną Administrację ds. Leków (FDA), które zezwalają dawcom na oddawanie raz na dwa dni lub dwa razy w ciągu siedmiu dni.

Czy są jakieś skutki uboczne darowizny?

Dopóki jesteś zdrowy i przejdziesz badania przesiewowe, oddanie krwi na osocze nie ma skutków ubocznych. Jednak niektórzy dawcy doświadczają zmęczenia, krwawienia, siniaków i odwodnienia. Po oddaniu osocza możesz również odczuwać zawroty głowy i zawroty głowy.

Wniosek – gdzie przekazać osocze za pieniądze

Nie ulega wątpliwości, że oddanie osocza jest cennym wkładem społecznym, ponieważ pomaga ratować życie. Co więcej, bycie wynagradzanym za darowiznę przyczynia się do twojego finansowego dobrobytu.

Upewnij się, że dawstwo osocza jest dla Ciebie odpowiednie, dokładnie przechodząc proces przesiewowy. Żadne pieniądze ani punkty karmy społecznej nie powinny spychać na dalszy plan twojego zdrowia.

Powiązane lektury: