Bogaty kontra bogaty: jaka jest różnica i jak możesz się tam dostać

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Bogaty kontra bogaty: jaka jest różnica i jak możesz się tam dostać

Kiedy twoim celem jest zwiększenie wartości netto, możesz pomyśleć, że pytanie o bycie bogatym kontra bogaty ma w zasadzie tę samą odpowiedź.

W końcu oba są czymś, do czego należy dążyć, prawda?

Ale w praktyce istnieją między nimi pewne zasadnicze różnice.

W szczególności, jeśli chodzi o ustalanie celów dotyczących tego, gdzie chcesz być w przyszłości finansowo, jeden z nich jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny niż drugi.

Właśnie dlatego omówimy, w jaki sposób różnią się one od siebie – i co możesz zrobić, aby również dojść do tego punktu.

Czy bogaty i bogaty to to samo?

Główna różnica między byciem bogatym a byciem bogatym sprowadza się do tego, czy twoje bogactwo jest trwałe.

Oba typy ludzi mogą obecnie mieć wysoką wartość netto, ale ktoś, kto jest bogaty, ma znacznie większe szanse na utrzymanie tego bogactwa w przyszłości.

Na pewno częścią tego jest bogactwo pokoleniowe, chociaż sugeruje to, że tylko rodziny o znanych nazwiskach mogą być bogate – i tak naprawdę nie pomaga tym z nas, którzy aspirują do bycia bogatymi.

Zamiast, jedna z kluczowych różnic między byciem bogatym a bogatym polega na sposobie myślenia. Z tymi wszystkimi pieniędzmi, które masz, kiedy osiągniesz ten punkt, wszystko sprowadza się do tego, jak je postrzegasz – iz kolei, jak zdecydujesz się nimi zarządzać.

Tylko spójrz na fakt że 60% graczy NBA bankrutuje w ciągu pięciu lat od przejścia na emeryturę, a 78% graczy NFL doświadcza „kłopotów finansowych” zaledwie dwa lata po zakończeniu kariery.

Dzieje się tak pomimo faktu, że ci gracze zarabiają miliony w każdym sezonie – więcej niż wystarczająco, aby żyć do końca życia i zdecydowanie umieszcza ich w kategorii „bogatych”.

Ale mogą twierdzić, że są bogaci tylko wtedy, gdy właściwie zarządzają swoimi pieniędzmi, tak aby trwały. A ponieważ tak wielu z nich najwyraźniej nie spełnia wymagań, pomimo astronomicznych zarobków podczas gry, jasne jest, że sam wysoki dochód nie wystarczy.

Bogaci kontra bogaci: Kluczowe różnice

Patrząc na różnice między byciem bogatym a bogatym, powinno być całkiem jasne, że chodzi o coś więcej niż tylko o to, ile masz na koncie bankowym.

Ci gracze NBA, o których właśnie wspomnieliśmy, mieli na koncie więcej, niż większość z nas mogłaby sobie wymarzyć przez całe życie – a mimo to znaleźli się na samym początku.

Właśnie dlatego rozważenie różnicy między byciem bogatym a bogatym może pomóc reszcie z nas zobaczyć, jak właściwe zarządzanie własnymi pieniędzmi może również poprowadzić nas na ścieżkę do bogactwa.

Kapitał osobisty

Nasz wybór: Najlepsza aplikacja do zarządzania pieniędzmi

Łatwo nasz wybór dla najlepsza aplikacja, która pomoże Ci lepiej zarządzać pieniędzmi.

Twórz budżet, automatycznie śledź swoje wydatki, otrzymuj spersonalizowane porady, otrzymuj powiadomienia o ukrytych opłatach i wiele więcej — i jego .

Sposób myślenia bogaty kontra bogaty

Właśnie wspomnieliśmy o tym wcześniej, ale warto to powtórzyć: różnica między byciem bogatym a bogatym w dużej mierze sprowadza się do sposobu myślenia.

Jasne, możesz mieć ogromną wypłatę i wydać ją na domy, biżuterię lub w kasynie.

Możesz nawet wydać je na rzeczy, które nie są tak ekstrawaganckie, ponieważ prosty przypadek „dotrzymania kroku Jonesom” może łatwo zniszczyć twoją drogę do bogactwa.

Na przykład, ta ankieta odkryli, że 18% osób zarabiających ponad 100 000 USD rocznie żyje od wypłaty do wypłaty.

Biorąc pod uwagę, że twoje zarobki nie powinny stanowić problemu w tym momencie, pokazuje to, jak duży wpływ mogą mieć niekontrolowane wydatki na twoją ogólną sytuację finansową.

Dlatego skupienie się na długoterminowym bogactwie, a nie na krótkoterminowym bogactwie, jest kluczem do utrzymania tego bogactwa. Oznacza to, że bez względu na to, jak zabawne może być posiadanie tych samochodów/biżuterii/nocy w kasynie, myślenie o jutrze zamiast o dniu dzisiejszym poprzez inwestowanie tych pieniędzy oznacza, że ​​te bogactwa, które możesz mieć teraz, będą na dobrej drodze do przekształcenia się w solidne bogactwo w nadchodzących latach.

Zarobki a akumulacja aktywów

Inna główna różnica między byciem bogatym a bogatym jest związana z koncepcją sposobu myślenia.

Oznacza to, że myślenie o tym, jak zarządzasz swoimi pieniędzmi, to jedno, ale to, co faktycznie z nimi robisz, to drugie.

Widzieliśmy, że ci, którzy są zarówno bogaci, jak i zamożni, generalnie mają wysokie zarobki, z możliwym wyjątkiem tych, którzy dziedziczą majątek.

Ale widzieliśmy również, że zarabianie dużych pieniędzy nie jest biletem w jedną stronę, aby się ich trzymać.

Zamiast tego, oszczędzanie i inwestowanie będzie miało kluczowe znaczenie dla powitania Cię w Klubie Zamożnych.

Wystarczy spojrzeć na niektóre z głównych ustaleń tej, jak sądzę, jednej z najlepszych książek o finansach osobistych wszechczasów: Milioner z sąsiedztwa.

🔥 Zalecana:  Historia Instagrama (z liczbami i osią czasu)

Po sprofilowaniu prawie 300 milionerów w Stanach Zjednoczonych, autorzy stwierdzili, że większość milionerów faktycznie mieszka w dzielnicach klasy średniej, robotniczych, a nie w bardziej zamożnych społecznościach, w których można by ich znaleźć.

W szczególności książka stwierdza, że ​​więcej milionerów osiągnęło swoją siedmiocyfrową wartość netto, zarabiając średnią pensję. Wynika to w dużej mierze z faktu, że profesjonaliści o wysokich dochodach często częściej wydają pieniądze na dobra luksusowe niż na oszczędzanie i inwestowanie.

I właśnie to bardzo proste uświadomienie sobie może wytyczyć własną mapę drogową do bogactwa.

Jak stać się bogatym

Stawanie się bogatym polega po prostu na znalezieniu wystarczającej ilości pieniędzy, aby osiągnąć próg tego, co uważasz za „bogaty”.

Stanie się bogatym wiąże się jednak z kilkoma dodatkowymi krokami – i jak powinieneś już zauważyć, wielkość twojej wypłaty tak naprawdę nie jest głównym czynnikiem.

Zamiast tego, przy odrobinie prostego planowania i starannego zarządzania własnymi pieniędzmi, nie ma powodu, dla którego nie mógłbyś się tam dostać.

1.

Wydawaj mniej niż zarabiasz

Życie w granicach swoich możliwości wydaje się łatwą rzeczą do zrobienia – ale dla wielu z nas łatwiej to powiedzieć niż zrobić.

W rzeczywistości, zostało znalezione że prawie dwóch na pięciu pracowników w USA żyje od wypłaty do wypłaty.

Wydawanie mniej niż zarabiasz, co pozwala oszczędzać i inwestować to, co zostanie, sprowadza się do dwóch rzeczy:

 • Wydając mniej
 • Zarabianie więcej

…lub, najlepiej, połączenie obu!

Dlatego dla każdego, kto planuje zbudować swój majątek (nawet jeśli zamierzasz wzbogacić się z niczego), Twoim pierwszym krokiem powinno być opanowanie wydatków. Śledząc swoje wydatki i widząc, gdzie idą twoje pieniądze, będziesz znacznie lepiej zorientowany, gdzie możesz wydawać więcej, niż zdajesz sobie sprawę – i zacząć podejmować kroki, aby temu zaradzić.

ODZYSKAJ KONTROLĘ NAD SWOIMI FINANSAMI

Pomoże Ci w tym nasz bezpłatny planer budżetu szybko i łatwo przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi – zamiast cię kontrolować.

Pobierz za darmo przez ograniczony czas!

Rozumiem!

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą, aby wykorzystać swój budżet!

Dołączysz również do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać aktualne informacje o tym, jak zarządzać swoimi pieniędzmi — anuluj subskrypcję w dowolnym momencie na końcu każdego e-maila.

Stamtąd możesz spróbować połączyć to z zarabianiem większych pieniędzy, na przykład rozpoczynając poboczną działalność.

2.

Zacznij inwestować tak szybko, jak to możliwe, z taką kwotą, na jaką Cię stać

Procent składany to naprawdę niesamowita rzecz.

Przy odrobinie czasu pieniądze, które starannie zaoszczędziłeś, mogą szybko wzrosnąć do kwoty, o której nigdy nie marzyłeś.

Ale im więcej czasu ma działać, tym lepiej dla ciebie. Właśnie dlatego, jeśli jeszcze nie inwestujesz, powinieneś bezwzględnie traktować priorytetowo odkładanie części swojej wypłaty co miesiąc tylko na ten cel, niezależnie od tego, czy ma to być dodanie do twojego 401 (k), czy też inwestowanie w inny sposób, na przykład w fundusze indeksowe.

Jak ważne jest to dla osiągnięcia wolności finansowej, możesz zobaczyć w poniższej tabeli:

Liczby te opierają się na średnich rocznych zwrotach w wysokości 8% (historyczne zwroty z giełdy) i pozwalają zobaczyć, jak duży wpływ możesz mieć na swoją wartość netto, po prostu zaczynając wcześniej i inwestując więcej.

Jeśli myśl o rozpoczęciu inwestowania jest nieco przytłaczająca lub jeśli nie masz pewności, jak znaleźć wystarczająco dużo pieniędzy, aby to zrobić, dlaczego nie zacząć od prostej aplikacji, takiej jak Acorns? Automatycznie „zaokrągla” Twoje zakupy do najbliższego dolara i inwestuje różnicę, co oznacza, że ​​prawie nie zauważysz, kiedy to się stanie, dzięki czemu Twoje inwestycje będą rosły w tle.

To sprawia, że ​​jest to świetny punkt wyjścia do pokazania, jak możliwe jest rozpoczęcie inwestowania, niezależnie od dochodów.

żołędzie

Idealny dla początkujących inwestorów

Chcesz zacząć inwestować, ale zawsze wydaje ci się, że nie masz wystarczająco dużo pieniędzy w każdym miesiącu? Następnie Żołędzie są dla Ciebie.

Automatycznie zaokrągla w górę i inwestuje twoją resztę, czyniąc ją świetny wybór, aby zacząć oszczędzać i budować bogactwo – nawet nie zauważając!

3.

Unikaj wysokiego zadłużenia odsetkowego

Dług o wysokim oprocentowaniu jest zabójcą dla każdego osobistego planu finansowego.

Oznacza to, że podobnie jak procent składany może z czasem uczynić cię bardzo bogatym, może również całkowicie zniszczyć twoje bogactwo, gdy działa w drugą stronę na jakimkolwiek zadłużeniu, które posiadasz.

Wiąże się to bardzo ściśle z faktem, że musisz żyć w granicach swoich środków, jeśli masz jakiekolwiek plany budowania swojego bogactwa. Jeśli zaczniesz wydawać więcej, niż możesz sobie pozwolić i okaże się, że obciążasz swoją kartę kredytową lub zaciągasz coś w rodzaju wypłaty pożyczki na pokrycie wydatków, bardzo ważne jest, abyś zrobił wszystko, co w twojej mocy, aby jak najszybciej ograniczyć swoje wydatki.

W końcu wysokie odsetki, które mają zastosowanie do tego rodzaju długów, mogą szybko spowodować, że kwota, którą jesteś winien, znacznie przekroczy kwotę, którą początkowo pożyczyłeś.

Oznacza to, że zapłacisz podwójnie, jeśli nie dużo więcej, niż faktycznie zapłaciłeś.

(Nie wspominając o tym, że uzyskanie dobrego wyniku kredytowego lub utrzymanie odpowiedniej płynnej wartości netto będzie dość trudne, jeśli wydasz w ten sposób.)

Wszystko to oznacza, że ​​zbudowanie bogactwa będzie zasadniczo niemożliwe, jeśli to, co jesteś winien, wymyka się spod kontroli w ten sposób.

Dlatego unikanie długów o wysokim oprocentowaniu będzie kluczowe, jeśli szukasz sposobu na wzbogacenie się.

Powiązany: 10 najlepszych podcastów o finansach osobistych dla początkujących

4.

Miej jasne cele finansowe

Posiadanie jasnych celów finansowych bardzo ściśle wiąże się ze znaczeniem sposobu myślenia, jeśli chodzi o rozróżnienie między bogatymi a bogatymi.

Wyznaczając cele dla swoich finansów i upewniając się, że wszystkie decyzje związane z pieniędzmi są podejmowane z myślą o tych celach, ustawiasz się we właściwym nastawieniu do budowania bogactwa w czasie.

Idealnie, twoje cele powinny być SMART, co oznacza, że ​​będą Konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i terminowe.

W ten sposób upewnisz się, że Twoje cele są rzeczywiście możliwe do osiągnięcia.

Przykładem tego jest cel „pozbycia się zadłużenia karty kredytowej”.

Chociaż jest to z pewnością coś wspaniałego, do czego można dążyć, o wiele lepszym sposobem na sformułowanie tego jest myślenie o tym jako „Chcesz spłacić całe saldo karty kredytowej w wysokości 5000 USD w ciągu jednego roku”.

W ten sposób Twoim celem jest:

 • Konkretny: Chcesz spłacić w całości zadłużenie na karcie kredytowej.
 • Wymierny: Masz 5000 $ długu na karcie kredytowej do spłacenia.
 • Osiągalny: Pozwalając sobie na dostawę jedzenia tylko raz na dwa tygodnie, biorąc lunch do pracy i wychodząc na kolację tylko raz w miesiącu, obliczyłeś, że zwolnisz nieco ponad 400 USD miesięcznie.
 • Realistyczny: Na podstawie kwoty długu i ustalonego harmonogramu ten cel jest realistyczny do osiągnięcia.
 • Aktualny: Dałeś sobie rok na spłacenie tego.

Co jest uważane za bogate?

Według Schwab Modern Wealth Survey, Amerykanie uważają, że trzeba mieć 2 miliony dolarów, aby zostać uznanym za bogatego.

(I jako te same wyniki ankiety pokaż także, że twoja wartość netto powinna wynosić 655 000 $, aby być „wygodnym finansowo”.)

Oznacza to, że jeśli chodzi o pytanie, jaka jest definicja bycia bogatym, wysoka wartość netto jest z pewnością jej częścią.

Jednak ważne jest również rozważenie zdolności tych aktywów do dalszego utrzymania się.

Oznacza to, że inwestowanie tych pieniędzy zamiast, powiedzmy, kupowania floty luksusowych samochodów, pomoże ci być (i pozostać) bogatym w porównaniu z byciem „tylko” bogatym.

Jasne, jeśli zapytasz, dlaczego bycie bogatym jest niesamowite, posiadanie dostępu do tych luksusowych samochodów może być twoją odpowiedzią.

Ale twierdzę, że rezygnacja z samochodów i utrzymanie wysokiej wartości netto w przyszłości jest jeszcze lepszym uczuciem.

W rzeczywistości jest to często decydujący czynnik między tymi, którzy mają nowe pieniądze, a starymi.

Po prostu zapytaj Warrena Buffeta, kto jeszcze żyje w domu, który kupił w 1957 roku za 31 500 dolarów – mimo że obecnie jest wart ponad 85 miliardów dolarów.

Sugeruje to, że jeśli chodzi o pytanie, jak poznać, że jesteś bogaty, głównymi czynnikami będą połączenie twojej wysokiej wartości netto i zdolności do jej utrzymania w czasie.

Czy milionerzy są uważani za bogatych?

Chociaż posiadanie wartości netto powyżej 1 miliona dolarów jest dobrym celem, możesz nie być już uważany za bogatego, jeśli osiągniesz ten punkt.

Dzieje się tak, ponieważ dane pokazują teraz, że aby znaleźć się w górnym 1% wartości netto gospodarstwa domowego, musisz mieć 11 099 166 USD.

W rzeczywistości, jak widać w Rezerwie Federalnej Badanie finansów konsumenckichposiadanie 1 miliona dolarów nie umieściłoby Cię nawet w pierwszej 10% gospodarstw domowych pod względem wartości netto – chociaż byłbyś blisko, biorąc pod uwagę, że prawie 12% wszystkich gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych (czyli około 15,3 mln gospodarstw domowych) uważa się za „gospodarstwa domowe milionerów”.

Oczywiście nie jest to zły problem.

Ale zgadza się to z faktem, że ankieta, o której wspominaliśmy nieco wcześniej, mówi, że ludzie uważają posiadanie 2 milionów dolarów za bogactwo.

Co to oznacza dla Ciebie? Cóż, dążenie do wartości netto w wysokości 1 miliona dolarów postawiłoby cię mocno w przedziale „komfortu finansowego”, na który absolutnie nie ma co wąchać.

Ale osiągnięcie ostatecznego celu, jakim jest zwiększenie bogactwa poza ten punkt, z pewnością jest możliwe, zwłaszcza gdy zobaczysz, ile jest już „domów milionerów”.

W końcu: jeśli oni to zrobili, dlaczego nie możesz? Dzieje się tak zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę, jak stwierdzono w Milioner z sąsiedztwaokoło 80% do 85% milionerów w USA to osoby, które w całości dorobiły się samodzielnie.

Czy bycie bogatym czyni cię szczęśliwym?

Badania wykazały, że twoje szczęście rośnie wraz z poziomem dochodów, dopóki nie zostaną zaspokojone podstawowe potrzeby.

Oznacza to, że korzyści płynące z bycia bogatszym zmniejszają się, gdy zaczniesz zarabiać więcej.

Innymi słowy, bycie bogatym nie czyni cię szczęśliwszym niż bycie klasą średnią.

Często mówi się, że magiczna liczba to około 75 000 $.

Oznacza to, że kiedy twoje dochody osiągną tę kwotę, co oznacza, że ​​prawdopodobnie będziesz w stanie żyć dość wygodnie, twoje szczęście nie będzie już tak bardzo rosło, gdy zaczniesz zarabiać więcej.

Jest to obsługiwane w badaniaa autorzy tego badania sugerują, że jest to prawdopodobne, ponieważ jakikolwiek wzrost twoich dochodów poza ten punkt nie ma tak dużego wpływu na twoją zdolność do wygodnego życia.

Innymi słowy: zwiększenie dochodu z 50 000 USD do 75 000 USD prawdopodobnie będzie miało ogromny wpływ na Twoje codzienne życie w porównaniu z przejściem z 75 000 USD do 100 000 USD.

Powiązany:

Czy pieniądze są ważne dla szczęścia?

Nie interpretuj tego jako stwierdzenia, że ​​bycie bogatym uczyni cię nieszczęśliwym.

Pomyśl tylko o powiedzeniu: „Pieniądze szczęścia nie dają, ale nigdy nie widziałem, żeby ktoś płakał na skuterze wodnym”.

Nie ma wątpliwości, że bycie bogatym może sprawić, że poczujesz się o wiele bardziej komfortowo.

Przeprowadzono nawet badania nad tym, czy pieniądze mogą kupić szczęście – a jeśli tak, to jak to zrobić.

Według profesorów, którzy napisali Szczęśliwe pieniądze: nauka o szczęśliwszych wydatkach, jeśli chodzi o pytanie, jak ważne jest bogactwo, jeśli chodzi o szczęście, odkryli, że o wiele ważniejsze jest to, jak używasz tych pieniędzy.

W szczególności:

 • Kupuj doświadczenia, a nie rzeczy – Ich badania pokazują, że twoje szczęście z przedmiotów materialnych jest na ogół mniejsze niż z doświadczeń.
 • Niech to będzie uczta – Płacenie za robienie zabawnych lub „specjalnych” rzeczy przez cały czas oznacza, że ​​nie będziesz się nimi cieszyć tak bardzo.

  Rozdzielenie tego rodzaju zakupów pomaga bardziej je docenić.

 • Kup wolny czas – Wszyscy mamy tylko 24 godziny na dobę, więc wydawanie pieniędzy w celu jak najefektywniejszego wykorzystania tego czasu może być jednym z najcenniejszych wydatków, jakie poniesiesz.

  Może to obejmować płacenie komuś za sprzątanie domu, prasowanie ubrań, a nawet zlecenie bardziej przyziemnych zadań związanych z administracją na zewnątrz.

 • Zapłacić z góry – Z książki wynika, że ​​płacenie za coś od czasu do czasu i możliwość przewidywania, że ​​będziesz z tego zadowolony – na przykład rezerwacja wakacji na kilka miesięcy przed wyjazdem – czyni cię znacznie szczęśliwszym niż konieczność płacenia na bieżąco lub, co gorsza, powrót do domu do ogromny rachunek.
 • Wykorzystaj swoje pieniądze, aby pomóc innym – Badania pokazują, że kiedy wydajesz pieniądze na innych, odczuwasz wzrost szczęścia.

  Może to być wszystko, od dużej darowizny na cele charytatywne po hojne napiwki.

Ostatnie przemyślenia na temat bycia bogatym a bogatym

Jeśli to wszystko nie jest wystarczająco jasne, jeśli chodzi o różnicę między bogatymi a bogatymi, cytaty zwykle załatwiają sprawę.

Chociaż zawsze istnieją bardziej inspirujące cytaty dotyczące planowania finansowego, które mogą ci pomóc, istnieje nieco inny cytat, który powinien wyraźnie podkreślić to rozróżnienie:

Bogactwo daje siłę.

Bogactwo może podnieść społeczności z ubóstwa.

Nie możesz pozbyć się bogactwa.

Bogactwo to coś, co możesz stracić podczas szalonego lata z nałogiem narkotykowym.

Rick James był bogaty.

Chrisa Rocka

Zdecyduj więc, czy chcesz podejmować decyzje za pomocą swoich pieniędzy, które pozwolą Ci wzmocnić… czy też doprowadzą Cię do utraty pieniędzy podczas szalonego lata.

Podczas gdy jedna z tych opcji z większym prawdopodobieństwem pozwoli ci zaparkować kilka niesamowitych samochodów w garażu przez co najmniej jakiś czas, pamięć o tych samochodach za kilka lat, kiedy nie będzie cię już na nie stać, może nie być tak niesamowita.