Bluehost vs WordPress (porównanie): Jak zdecydować, który hosting jest najlepszy (wyjaśnienie WordPressa i WordPress.com na własnym serwerze)

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Bluehost vs WordPress (porównanie): Jak zdecydować, który hosting jest najlepszy (wyjaśnienie WordPressa i WordPress.com na własnym serwerze)

Czy próbujesz zdecydować między Bluehost kontra WordPress? Ustalenie, z której firmy hostingowej skorzystać dla swojej witryny, może być wyzwaniem, gdy istnieje tak wiele opcji i próbujesz wybrać to, co najlepsze dla własnych, unikalnych potrzeb.

Staje się to jeszcze bardziej skomplikowane z WordPressem w miksie. Być może słyszałeś, że na przykład istnieją dwa różne „typy” WordPressa i zastanawiasz się, o co w tym wszystkim chodzi.

Cóż, mamy zamiar wyjaśnić sprawę.

W tym przewodniku porównawczym Bluehost vs WordPress przyjrzymy się dwóm bardzo popularnym opcjom: (1) WordPress „samoobsługowy” z Bluehost zasilającym Twój blog oraz (2) „hostowany” WordPress z twórcami tej platformy wydawniczej , WordPress.com. Po drodze wyjaśnię wszystko, co musisz wiedzieć — pomijając cały zagmatwany żargon.

Gotowy żeby zacząć? Możesz użyć tych szybkich linków, aby przejść bezpośrednio do tego, co chcesz wiedzieć.

Bluehost vs WordPress: jak zdecydować, którego hosta użyć (porównanie)

 1. Ważne wyróżnienie
 2. 12 kluczowych różnic między Bluehost a WordPress
 3. Główne cechy
 4. Rodzaj hostingu
 5. Nazwa domeny
 6. Liczba stron internetowych
 7. Przestrzeń magazynowa
 8. Przepustowość łącza
 9. Panel sterowania
 10. Certyfikat SSL (HTTPS)
 11. CDN (sieć dostarczania treści)
 12. Wydajność
 13. Doświadczenie użytkownika
 14. Obsługa klienta
 15. cennik
 16. Bluehost vs WordPress: Decydowanie, który jest dla Ciebie najlepszy?

Ujawnienie: Pamiętaj, że niektóre z poniższych linków są linkami partnerskimi i bez dodatkowych kosztów, ja zarobię prowizję. Wiedz, że polecam tylko produkty i usługi, z których osobiście korzystałem i za którymi stoję. Kiedy korzystasz z jednego z moich linków afiliacyjnych, firma wynagradza mnie, co pomaga mi prowadzić tego bloga i udostępniać bezpłatnie moje dogłębne treści czytelnikom (takim jak Ty).

Ważne wyróżnienie

Porównanie Bluehost i WordPress przypomina trochę porównywanie jabłek i pomarańczy. Co za różnica?

Bluehost jest firmą hostingową.

Oznacza to, że możesz uruchamiać różnego rodzaju strony internetowe za pomocą Bluehost. Jasne, możesz uruchomić witrynę WordPress (i większość klientów Bluehost, w tym ja),… ale możesz także uruchomić witrynę korzystającą z innego oprogramowania, takiego jak Joomla lub w pełni niestandardową witrynę.

Z drugiej strony WordPress to CMS — system zarządzania treścią. Oznacza to, że WordPress jest narzędziem, którego możesz użyć do łatwego tworzenia strony internetowej i zarządzania nią.

W tym miejscu sprawy zaczynają się nieco komplikować, ponieważ Istnieją dwa różne typy WordPressa. Oni są:

WordPress.com — rodzaj WordPressa, który omawiamy w tym artykule, ponieważ z nim będziemy porównywać Bluehost. WordPress.com jest również nazywany „hostowanym” WordPressem. Otrzymujesz wersję WordPress plus hosting dla swojej strony internetowej, wszystko w jednym pakiecie.

WordPress.org — to jest WordPress typu open source, co oznacza, że ​​każdy może z niego korzystać za darmo. Jest również nazywany WordPressem „samoobsługowym”. To dlatego, że będziesz musiał zapłacić za własny hosting, korzystając z Bluehost lub innej firmy hostingowej.

Czy jeden jest lepszy od drugiego? Większość ekspertów WordPress zgadza się ze mną, że WordPress.org jest najlepszą opcją. Daje ci znacznie większą moc i elastyczność – i zazwyczaj działa taniej na dłuższą metę.

Co więcej, jeśli planujesz założyć bloga z celami takimi jak zbudowanie wokół niego prawdziwego biznesplanu bloga i generowanie dochodów ze swojej witryny, blog WordPress na własnym serwerze będzie zdecydowanie najlepszą opcją.

Jednakże, WordPress.com nadal może być realnym wyborem w zależności od potrzeb. To miejsce, w którym wielu blogerów zaczyna i możesz nawet korzystać z niego bezpłatnie. (Więcej wyjaśnię później.)

Jeśli chcesz mojej rekomendacji nr 1: idź z Bluehost. Ich zespół obsługi klienta jest fantastyczny i zapewni wszystko, czego potrzebujesz do uruchomienia i zbudowania witryny.

Chociaż na początku może być konieczne wykonanie trochę więcej prac konfiguracyjnych, Twój blog będzie gotowy do rozwoju i ewolucji w przyszłości.

Ponadto, jeśli kiedykolwiek zmienisz zdanie na temat Bluehost, możesz po prostu przenieść swoją witrynę do innej firmy hostingowej.

🔥 Zalecana:  Jak usunąć znak wodny TikTok

Jeśli zamiast tego zdecydujesz się na WordPress.com, jesteś zamknięty na ich platformie. Ich funkcje będą ograniczone — chyba że chcesz zapłacić za wiele aktualizacji.

Wsparcie jest również ograniczone — musisz zapłacić przynajmniej za plan „Premium”, aby uzyskać wsparcie na czacie na żywo, aw ogóle nie ma wsparcia telefonicznego. Bluehost zapewnia wszystkim klientom czat na żywo i wsparcie telefoniczne.

12 kluczowych różnic (i podobieństw) między Bluehost a WordPress

Przyjrzyjmy się kluczowym różnicom między Bluehost a WordPress, abyś mógł zdecydować, który najbardziej Ci odpowiada.

Główne cechy

Bluehost i WordPress oferują wiele przydatnych funkcji dla właścicieli witryn i blogerów – nawet w ich najtańszych planach.

Oto porównanie kluczowych cech ich podstawowych planów:

Rodzaj hostingu

Zarówno Bluehost, jak i WordPress oferują wspólne plany hostingowe.

Oznacza to, że Twoja witryna jest przechowywana na dużym serwerze (komputerze) wraz z wieloma innymi witrynami. Jest to tania opcja i jest idealna, gdy dopiero zaczynasz prowadzić bloga lub stronę internetową.

Gdy Twoja witryna się rozrośnie i uzyska większy ruch, możesz przejść na hosting dedykowany.

Dzięki temu Twoja witryna będzie działać płynnie i szybko, nawet przy dużym natężeniu ruchu. Bluehost ułatwia przejście na hosting dedykowany, ale nie jest to możliwe w przypadku WordPress.com.

Zwycięzca: Bluehost

Nazwa domeny

Twoja nazwa domeny to adres internetowy Twojej witryny, np. ryrob.com. Zarówno Bluehost, jak i WordPress zawierają bezpłatną nazwę domeny na pierwszy rok.

(Dotyczy to tylko płatnych planów WordPress, a nie bezpłatnych, i będziesz musiał płacić rocznie, a nie co miesiąc).

Zwycięzca: Krawat

Liczba stron internetowych

Bluehost ogranicza Cię do jednej witryny w najtańszym abonamencie, chociaż możesz zapłacić nieco więcej, aby mieć nieograniczoną liczbę witryn. (Pamiętaj, że otrzymasz tylko jedną darmową nazwę domeny: za pozostałe będziesz musiał zapłacić).

WordPress.com jest wyceniony za stronę internetową, więc jeśli chcesz mieć dziesięć stron internetowych, będzie to kosztować dziesięć razy więcej niż posiadanie jednej. Możesz mieć wszystkie swoje strony internetowe na jednym koncie WordPress.com, ale musisz zapłacić pełną cenę za każde z nich.

Zwycięzca: Bluehost

Przestrzeń magazynowa

Strony internetowe zajmują miejsce w taki sam sposób, w jaki pliki na komputerze i telefonie zajmują miejsce.

Oznacza to, że witryny z setkami stron i mnóstwem dużych obrazów potrzebują sporo miejsca. Ale małe witryny z kilkoma stronami i obrazami nie potrzebują wiele.

Na początku może się okazać, że potrzebujesz tylko trochę miejsca, ale wraz z rozwojem witryny szybko zużywasz więcej miejsca — zwłaszcza jeśli prowadzisz bloga i regularnie publikujesz nowe treści.

Bluehost zapewnia 50 GB przestrzeni dyskowej w ich najtańszym abonamencie (czyli więcej niż potrzebuje większość witryn). WordPress.com zapewnia 6 GB przestrzeni dyskowej w najtańszym abonamencie.

Zwycięzca: Bluehost

Przepustowość łącza

Przepustowość mierzy, ile danych jest przesyłanych z serwera Twojej witryny do komputerów lub urządzeń użytkowników.

Oznacza to, że jeśli masz dużo ruchu (odwiedzających), będziesz zużywać dużo przepustowości. Zarówno Bluehost, jak i WordPress oferują nieograniczoną przepustowość, więc nie musisz się martwić o przekroczenie jakichkolwiek limitów.

Zwycięzca: Krawat

Panel sterowania

Firmy hostingowe mają panel kontrolny, w którym dokonujesz zmian w ustawieniach hostingu. Możesz na przykład skonfigurować nową stronę internetową lub utworzyć nowy adres e-mail w swojej witrynie.

Bluehost używa cPanel do swojego oprogramowania panelu sterowania. Jest to standard w branży, aw Internecie znajdziesz mnóstwo samouczków i filmów, które pomogą Ci z cPanel.

WordPress.com ma własny system, bez tylu opcji, ponieważ ich hosting jest bardziej ograniczony. Oznacza to, że może się okazać, że jest bardziej przyjazny dla początkujących, chociaż nie będziesz mieć tak dużej kontroli i elastyczności nad swoją witryną.

Zwycięzca: Bluehost

Certyfikat SSL (HTTPS)

Korzystanie z certyfikatu SSL oznacza, że ​​Twoja strona internetowa jest bezpieczniejsza. Adres Twojej witryny będzie zaczynał się od HTTPS zamiast HTTP, a odwiedzający zobaczą w przeglądarce symbol bezpiecznej kłódki.

🔥 Zalecana:  Jak zostać partnerem Amazon: przewodnik krok po kroku

Prawie wszystkie duże, renomowane witryny używają protokołu HTTPS, a odwiedzający coraz częściej tego oczekują. Ponadto Google preferuje bezpieczne witryny, co oznacza, że ​​Twoja witryna prawdopodobnie zajmie wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Bluehost oferuje bezpłatny certyfikat SSL, dostarczany przez Let’s Encrypt (usługa strony trzeciej). Możesz to zainstalować, klikając przycisk. Na WordPress.com certyfikat SSL jest już zainstalowany podczas tworzenia witryny. Na szczęście porównanie WordPress z Bluehost jest bardzo proste w tej kluczowej funkcji.

Zwycięzca: Krawat

CDN (sieć dostarczania treści)

Sieć dostarczania treści (CDN) przyspiesza Twoją witrynę. Robi to za pośrednictwem sieci serwerów na całym świecie.

Osoby odwiedzające Twoją witrynę mogą uzyskiwać do niej dostęp z najbliższego geograficznie serwera. (Dzieje się to automatycznie po dotarciu do Twojej witryny).

Posiadanie szybkiej strony internetowej zachęci ludzi do pozostania. Pomaga również poprawić optymalizację wyszukiwarek (SEO), ponieważ Google preferuje szybkie strony internetowe.

Bluehost zapewnia wbudowany CDN za darmo. Na WordPress.com Twoje obrazy są również automatycznie udostępniane przez CDN za darmo.

Zwycięzca: Krawat

Wydajność

Wydajność Twojej witryny uwzględnia:

 • Uptime (niezależnie od tego, czy Twoja witryna jest dostępna, czy offline)
 • Szybkość (jak szybko ładuje się Twoja witryna)

Ważne jest, aby Twój dostawca usług hostingowych cieszył się dobrą reputacją pod względem dostępności. Jeśli Twoja witryna ulegnie awarii, stracisz czytelników — a to może oznaczać poważny spadek Twoich dochodów online.

Wszystkie renomowane firmy hostingowe mają bardzo wysoki roczny czas pracy (zwykle 99,9% lub więcej). Bluehost i WordPress.com również należą do tego zakresu.

Bluehost ma czas pracy około 99,98% (co oznacza, że ​​Twoja witryna byłaby niedostępna przez około 1 godzinę i 45 minut każdego roku). WordPressa osiągnął 100% dyspozycyjności w ubiegłym roku w 2021 r., choć mierzono to w krótszym okresie.

Zarówno Bluehost, jak i WordPress.com są naprawdę szybkie, więc wszelkie spadki szybkości witryny prawdopodobnie będą rzeczami, które możesz zmienić po swojej stronie. Na przykład wiele bardzo dużych obrazów może spowolnić czas ładowania.

Zwycięzca: Krawat

Doświadczenie użytkownika

Bluehost ma prosty i bezpośredni proces rejestracji, z dużą ilością wsparcia, dzięki czemu zawsze wiesz, co robić.

Proces tworzenia konta popycha cię do zakupu kilku dodatków, których możesz nie potrzebować, gdy zaczynasz. Jeśli masz napięty budżet, po prostu trzymaj się hostingu.

Założenie strony internetowej za pomocą WordPress.com jest nieco prostsze, ponieważ nie ma tak wielu opcji. Jesteś bardzo dobrze prowadzony przez proces krok po kroku, zarówno podczas tworzenia konta, jak i podczas konfigurowania witryny.

WordPress.com nie sprawia, że ​​ich darmowy („Ograniczony”) plan jest bardzo widoczny. Podczas rejestracji musisz zwrócić uwagę na przycisk powyżej tabela opcji cenowych, taka jak ta:

Zarówno Bluehost, jak i WordPress.com ułatwiają uaktualnienie planu, jeśli zdecydujesz, że potrzebujesz więcej funkcji lub zasobów.

Dzięki WordPress.com takie rzeczy jak kopie zapasowe, aktualizacje i bezpieczeństwo są obsługiwane za Ciebie, więc nigdy nie musisz się martwić o aktualizację do nowej wersji WordPress lub przechowywanie kopii zapasowych plików.

Bluehost może ci pomóc w tych sprawach, ale ostatecznie jesteś za to odpowiedzialny.

Jednak na WordPress.com jest wiele rzeczy, których po prostu nie możesz zrobić, chyba że zapłacisz za znacznie droższy plan.

Na przykład nie możesz prowadzić sklepu internetowego, chyba że korzystasz z planu eCommerce. Korzystając z Bluehost, możesz bezpłatnie prowadzić sklep internetowy, instalując WooCommerce (darmową wtyczkę WordPress) na swojej stronie internetowej.

Zwycięzca: Krawat

Obsługa klienta

Jedną z najlepszych rzeczy w Bluehost jest ich oddany i wysoce dostępny zespół wsparcia.

Ich pracownicy obsługi klienta mogą pomóc, jeśli nie masz pewności, jak korzystać z Bluehost z WordPress, i mogą doradzić, jak robić wiele różnych rzeczy w WordPress.

🔥 Zalecana:  Facebook Marketplace tylko lokalnie: jak go włączyć i używać?

Jeśli utkniesz lub potrzebujesz porady, możesz po prostu otworzyć okno czatu na żywo, aby porozmawiać z zespołem obsługi klienta. Czat na żywo Bluehost jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, nawet w najtańszym abonamencie.

Natomiast WordPress.com oferuje obsługę czatu na żywo tylko w abonamencie Premium i wyższym.

Jeśli chcesz czatu na żywo 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a nie podstawowego wsparcia czatu na żywo, musisz mieć biznesplan. Jest to znacznie droższe niż plany Personal i Premium.

Zwycięzca: Bluehost

cennik

Kiedy dopiero zaczynasz tworzyć strony internetowe, jedną z najbardziej kłopotliwych części wyboru usługodawcy hostingowego jest ustalenie, co tak naprawdę oznaczają ceny.

Prawie wszyscy dostawcy usług hostingowych podają miesięczną cenę… nawet jeśli płacisz za rok z góry. Z Bluehost musisz płacić przez minimum rok (a aby uzyskać najniższą reklamowaną cenę, musisz zarejestrować się na 3 lata).

WordPress.com oferuje prawdziwy plan hostingowy z miesiąca na miesiąc, ale okazuje się, że jest on nieco droższy w ciągu roku.

Bluehost oferuje również znacznie lepszą ofertę na pierwszy rok niż na kolejne lata.

Jest to przydatne dla większości właścicieli witryn, ponieważ oznacza, że ​​na początku będziesz płacić mniej, a gdy witryna zacznie przynosić zyski, możesz sobie pozwolić na trochę więcej.

Ale ważne jest, aby mieć świadomość, że koszty odnowienia będą nieco wyższe niż koszty początkowe.

WordPress.com oferuje również bezpłatny plan, którego nie dostaniesz w przypadku innych hostów internetowych.

To sprawia, że ​​jest to idealne rozwiązanie, jeśli naprawdę nie masz pieniędzy na hosting — lub jeśli chcesz wypróbować proces tworzenia witryny internetowej przed zaangażowaniem się w nią finansowo.

Jednak ten plan ma szereg ograniczeń — na przykład nie otrzymasz żadnego wsparcia i nie możesz usunąć reklam WordPress.com ze swojej witryny.

Oto ceny wyjściowe najtańszych płatnych planów:

A oto jak wygląda cena po początkowym okresie między Bluehost a WordPress:

Bluehost vs WordPress: Decydowanie, który hosting jest dla Ciebie najlepszy

Czy powinieneś wybrać Bluehost lub WordPress dla swojego bloga?

Użyj Bluehost, jeśli chcesz zarabiać na swoim blogu. Będziesz mieć pełną elastyczność, której potrzebujesz w miarę rozwoju swojej witryny, i będziesz mógł dodawać funkcje, takie jak sklep internetowy, bez wydawania dużych dodatkowych pieniędzy.

Powinieneś także wybrać Bluehost, jeśli chcesz prowadzić wiele stron internetowych, ponieważ korzystanie z Bluehost jest o wiele tańsze niż WordPress.

Jeśli czujesz się bardzo zniechęcony techniczną stroną rzeczy, WordPress.com może być dla Ciebie lepszą opcją.

(Pamiętaj jednak, że Bluehost oferuje wsparcie 24/7, a nawet możesz do nich zadzwonić, aby uzyskać pomoc, jeśli utkniesz.) Z WordPress.com masz ograniczone funkcje i kontrolę, ale wiele rzeczy jest załatwianych za Ciebie.

Ostatecznie poleciłbym Bluehost większości właścicieli witryn, ale jeśli chcesz po prostu spróbować stworzyć stronę internetową, możesz zbudować bezpłatną na WordPress.com i zobaczyć, jak sobie radzisz.

Udaj się do Witryna Bluehost zarejestrować się w ich hostingu — lub wypróbuj WordPress tutaj.

Chcesz zbudować swoją stronę internetową za pomocą WordPress?

Postępuj zgodnie z moimi 3 prostymi krokami, aby stworzyć stronę internetową.