Blog vs kanał na YouTube: czy powinieneś założyć blog lub kanał na YouTube w 2023 roku?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Blog vs kanał na YouTube: czy powinieneś założyć blog lub kanał na YouTube w 2023 roku?

Czy powinieneś założyć blog lub kanał na YouTube, jeśli chcesz zarobić trochę pieniędzy w Internecie — lub rozwinąć istniejącą firmę? Wpisz dzisiejszy przewodnik: Blog kontra YouTube. Sprawdź też mój najlepszy przewodnik, jak rozpocząć vlog (blog wideo).

Odpowiedź na to pytanie niekoniecznie jest łatwa. Oba mają różne zalety — i różne wyzwania.

Kanały i blogi YouTube to fantastyczne formy marketingu treści, które mogą pomóc w radykalnym rozwoju Twojej firmy online. Ale niektóre firmy (i niektórzy odbiorcy) będą bardziej pasować do blogów niż do YouTube – i odwrotnie.

Możesz usiąść na płocie i zdecydować się na jednoczesne założenie bloga i kanału na YouTube. Ale to prawdopodobnie sprawia, że ​​zdobycie jakiejkolwiek przyczepności jest dwa razy trudniejsze. Nawet jeśli chcesz w końcu mieć bloga i kanał na YouTube, naprawdę musisz wybrać jeden z nich na początek.

Więc od czego zacząć? Jak możesz dowiedzieć się, co będzie działać, aby nie marnować dużo czasu ani zasobów finansowych, idąc złą ścieżką?

Czy powinieneś założyć bloga lub kanał na YouTube? Szybka odpowiedź:

Najlepszym sposobem na podjęcie decyzji, czy założyć blog, czy kanał na YouTube, jest zadanie sobie pytania, jak najwięcej radości sprawia tworzenie treści. Jeśli kochasz pisać bardziej niż mówić do kamery, blogowanie będzie lepszym wyborem. Z drugiej strony, jeśli łatwiej (lub przyjemniej) jest po prostu włączyć kamerę i porozmawiać na tematy z Twojej ulubionej niszy, najlepszym posunięciem może być założenie kanału na YouTube. Dzięki setkom milionów aktywnych użytkowników dziennie zarówno w Google, jak i YouTube, znajdziesz swoich odbiorców (i oni znajdą Ciebie), niezależnie od tego, czy założysz bloga, czy kanał YouTube.

A teraz przejdźmy do naszego przewodnika na temat wyboru założenia bloga a założenia kanału YouTube (lub, jeśli wolisz, „”) w tym roku.

Blog vs YouTube: czy powinieneś założyć blog lub kanał na YouTube w 2023 roku?

  1. Jaka jest różnica między blogiem a kanałem YouTube?
  2. Sześć świetnych powodów, dla których warto założyć blog a kanał na YouTube
  3. Sześć równie inteligentnych powodów, dla których warto założyć kanał YouTube a blog
  4. Blog a kanał YouTube: który jest lepszy do osiągania celów?
  5. Czy powinieneś jednocześnie założyć bloga i kanał na YouTube?

Ujawnienie: Pamiętaj, że niektóre z poniższych linków są linkami partnerskimi i bez dodatkowych kosztów, ja zarobię prowizję. Wiedz, że polecam tylko produkty i usługi, z których osobiście korzystałem i za którymi stoję. Kiedy korzystasz z jednego z moich linków afiliacyjnych, firma wynagradza mnie, co pomaga mi prowadzić tego bloga i udostępniać bezpłatnie moje dogłębne treści czytelnikom (takim jak Ty).

Gotowy do założenia bloga?

Sprawdź mój najlepszy przewodnik: Jak założyć blog (z boku) już dziś.


Jaka jest różnica między blogiem a kanałem YouTube?

Zanim zagłębimy się w zalety blogów i kanałów YouTube, przyjrzyjmy się, czym (i dlaczego) one się różnią.

Największa różnica między blogiem a kanałem YouTube polega na tym, że blogi są przede wszystkim pisane – chociaż mogą zawierać osadzone filmy. Filmy z YouTube to oczywiście filmy, chociaż potencjalnie możesz mieć mówioną ścieżkę dźwiękową na nieruchomym obrazie, chociaż jest to mniej atrakcyjne dla widzów YouTube. Niektóre firmy prowadzą zarówno bloga, jak i kanał YouTube.

Blog to strona internetowa, na której regularnie pojawiają się nowe posty (zawartość pisemna). Często będą to artykuły informacyjne, ale mogą również obejmować wiadomości, a nawet coś bardziej kreatywnego, jak flash fiction.

Wiele blogów ma na celu wspieranie lub rozwój firmy, chociaż niektóre przypominają bardziej osobiste pamiętniki lub dzienniki, które mogą przynosić niewielkie lub żadne zyski ich twórcom. Aby założyć bloga, potrzebujesz nazwy domeny i konta hostingowego.

Kanał YouTube (lub vlog ) przypomina posiadanie własnego programu telewizyjnego na żądanie. Nie transmitujesz na żywo jak zwykły kanał telewizyjny: zamiast tego codziennie lub co tydzień publikujesz nowe filmy (lub możesz je traktować jako „odcinki”).

🔥 Zalecana:  Jak stwierdzić, czy facet cię lubi: 60 znaków, że interesuje się tobą romantycznie

Niektórzy widzowie mogą znaleźć jeden film, obejrzeć go i uzyskać to, czego potrzebują. Inni będą subskrybować Twój kanał, oglądając Twoje filmy w miarę ich pojawiania się. A niektórzy przyjdą i zajmą się twoją listą filmów.

Przejdźmy teraz do bardziej szczegółowego pytania — czy założyć blog czy kanał na YouTube? Który będzie najlepiej służył Tobie i Twojej firmie?

Właśnie temu się teraz przyjrzymy, podkreślając kluczowe powody, dla których możesz wybrać każdy z nich, oceniając kwestię blogowania w porównaniu z kanałami YouTube.

6 świetnych powodów, aby założyć blog vs kanał YouTube

Myślisz o założeniu bloga zamiast vloga? Oto 6 świetnych powodów, dla których blogowanie może Ci odpowiadać (bardziej niż vlogowanie):

1. Chcesz wyglądać profesjonalnie przy ograniczonym budżecie

Założenie dobrze wyglądającego bloga nie kosztuje dużo: dostępnych jest wiele wysokiej jakości motywów WordPress, za które nie zapłacisz więcej niż 100 USD.

Po zakupie motywu WordPress i być może zainwestowaniu w logo możesz nadal pisać posty przy bardzo niskich bieżących kosztach blogowania. Nadal będą wyglądać równie wspaniale.

Mając kanał wideo w YouTube, będziesz musiał zainwestować w sporo sprzętu — kamerę, mikrofon i potencjalnie tło, a nawet scenografię i rekwizyty. Droższe jest założenie kanału YouTube o takim samym poziomie jakości treści, jaki można osiągnąć znacznie taniej za pomocą bloga.

2. Lubisz pisać

Jeśli lubisz pisać, założenie bloga ma sens. Mamy nadzieję, że tworzenie tam treści będzie łatwe (i przyjemne).

Podczas gdy pisanie postów na blogu często zawiera elementy graficzne, takie jak zdjęcia lub ilustracje, większość czasu będziesz spędzać na pracy ze słowami.

W przypadku filmów na YouTube możesz równie dobrze napisać scenariusz, ale większość czasu na tworzenie wideo zajmie nagrywanie i edycja.

3. Czujesz się bardzo skrępowany na wideo

Nawet jeśli twoja nisza dobrze pasuje do wideo, jeśli nie lubisz być nagrywany, możesz zamiast tego pozostać przy blogowaniu – przynajmniej na początek.

Niektórzy ludzie po prostu nie czują się komfortowo na wideo. A jeśli to ty, nie zmuszaj się do wielokrotnego robienia czegoś, czego nienawidzisz.

Zamiast tego sprawdź, czy blogowanie nie jest dla Ciebie wygodniejsze i bardziej naturalne.

4. Chcesz poprawić SEO swojej witryny (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek)

Jednym ze świetnych sposobów na zwiększenie ruchu w wyszukiwarkach do Twojej witryny jest tworzenie większej ilości treści na blogu. Im więcej masz postów na blogu, tym większe masz szanse na pozycjonowanie w Google – i przyciągnięcie nowych gości.

Chociaż filmy z YouTube mogą (i często mają) wyższą pozycję w Google, nie zawsze przyniosą korzyści Twojej witrynie. Pomogą tylko SEO YouTube.

Skorzystaj z Mojego bezpłatnego narzędzia do badania słów kluczowych

Wypróbuj moje Narzędzie propozycji słów kluczowych oparte na sztucznej inteligencji, aby uzyskać dziesiątki popartych badaniami pomysłów na słowa kluczowe i tematy do napisania na swoim blogu już dziś.


5. Chcesz w pełni posiadać własną platformę

Gdy tworzysz kanał YouTube, twoi odbiorcy znajdują się w YouTube, a nie w Twojej witrynie. A jeśli coś się zmieni w YouTube, może się okazać, że stracisz wielu odbiorców. W najgorszym przypadku YouTube może całkowicie zamknąć Twój kanał.

Posiadając bloga, jesteś właścicielem swojej strony internetowej. To twoja platforma – nikogo innego. Jeśli nie robisz czegoś nielegalnego i Twoja witryna nie zostanie zamknięta przez Twojego dostawcę usług hostingowych, nie musisz się martwić o nagłą utratę odbiorców.

6. Wolisz być anonimowy lub zachować niski profil

Łatwiej być anonimowym na blogu niż na YouTube. Nawet jeśli nie pokażesz swojej twarzy w swoich filmach na YouTube, ludzie usłyszą Twój głos.

Blogowanie vs YouTube daje ci możliwość pisania pod pseudonimem, tak że nikt nie wie, kim naprawdę jesteś. Nawet jeśli chcesz używać swojego imienia i nazwiska, możesz skupić się na swoich treściach, a nie na sobie.

6 równie inteligentnych powodów, aby założyć kanał YouTube a blog

Uważasz, że kanał YouTube może być dla Ciebie odpowiedni? Być może niektóre z tych 6 powodów, dla których warto zacząć vlogować, brzmią tak, jakby były dla Ciebie prawdziwe:

🔥 Zalecana:  Głębokie omówienie TableNet — w kierunku sztucznej inteligencji

1. Chcesz szybko zacząć

Wystarczy kilka kliknięć, aby rozpocząć Kanał Youtube – zwłaszcza jeśli masz już konto Google. To szybki i łatwy proces.

Porównaj to z założeniem bloga, w którym musisz wybrać hosta internetowego, wymyślić dostępną nazwę domeny, wybrać motyw, który ci się podoba i nie tylko.

Jeśli chcesz zacząć , prawdopodobnie najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest kanał YouTube.

2. Kochasz mówić, a nie pisać

Być może mógłbyś radośnie mówić cały dzień o swojej niszy… ale kiedy przychodzi do przykładania palców do klawiatury, masz trudności z wymyśleniem spójnego zdania.

Jeśli uważasz, że rozmawianie z kamerą jest łatwe i naturalne, YouTube jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Zamiast pisać skrypty do swoich filmów, prawdopodobnie będziesz chciał mieć szczegółowy zarys, który możesz śledzić, aby osiągnąć wszystkie główne punkty – ale z dużą ilością miejsca na improwizację po drodze.

3. Lubisz nagrywać i edytować filmy

Jeśli masz kanał YouTube, spędzisz sporo czasu na nagrywaniu – i prawdopodobnie jeszcze więcej czasu na edytowaniu swoich filmów.

Niektórzy uważają to za żmudny proces: innym naprawdę sprawia przyjemność uzyskanie idealnego filmu i mogą z radością spędzać godziny na doskonaleniu go za pomocą ulubionego oprogramowania do edycji. Jeśli to ty, kanał YouTube jest dla Ciebie idealną opcją.

4. Twój temat dobrze pasuje do filmów

Niektóre nisze są naprawdę dobrze dopasowane do treści wideo. Wszystko, co ma praktyczny, praktyczny element, prawdopodobnie dobrze wypadnie na kanałach YouTube.

Obejmuje to takie rzeczy, jak wskazówki dotyczące oprogramowania, sztuczki i rozwiązywanie problemów, techniki edycji zdjęć, konserwacja samochodu i prawie wszystko, co możesz.

Jeśli Twoim tematem jest coś, w czym filmy są szybsze i łatwiejsze do zrozumienia niż słowa pisane, na pewno chcesz być w YouTube.

5. Twoja grupa docelowa chce filmów

Co by było, gdyby Twój temat równie dobrze można było obsłużyć za pomocą filmów wideo lub treści pisanych – a Ty z przyjemnością tworzysz jedno i drugie?

Następnie wszystko sprowadza się do grupy docelowej. Który by im bardziej odpowiadał? Niektórzy widzowie woleliby raczej czytać; inni zawsze będą szukać filmu przed próbą znalezienia pisemnego przewodnika.

Ogólnie rzecz biorąc, młodsi widzowie będą czuć się bardziej komfortowo z wideo niż starsi widzowie – ale ważne jest, aby znać dokładną grupę docelową i ich preferencje.

6. Chcesz zbudować natychmiastowe połączenie

Posty na blogu mogą wydawać się dość dalekie od ich autora. O ile nie ma dużo treści osobistych lub bardzo silnego głosu autora, wszystko, co masz, to słowa na ekranie – i niewiele osobowości.

Dzięki filmowi możesz zobaczyć i usłyszeć jego twórcę. Zrobisz natychmiastowe wrażenie na ich temat i zakładając, że twoje pierwsze wrażenie jest zasadniczo pozytywne, zaczniesz odczuwać więź z tą osobą od pierwszego obejrzanego filmu.

Jeśli Twoja firma dobrze pasuje do silnych powiązań – na przykład sprzedajesz usługi indywidualne, takie jak doradztwo – YouTube może być świetnym miejscem.

Blog a kanał YouTube: który jest lepszy do osiągania celów?

Oprócz zastanowienia się, co pasuje do Twojego tematu i odbiorców, zastanów się, czy blog lub kanał YouTube (vlog) prawdopodobnie lepiej pasują do Twoich rzeczywistych celów.

Kiedy zastanawiasz się, czy założyć blog czy kanał YouTube, aby osiągnąć swoje cele, skorzystaj z tego schematu, aby ocenić:

1. Czy blog lub kanał YouTube jest lepszy dla Twojej marki

Silna marka oparta na osobowości może naprawdę dobrze działać na kanale YouTube. Spokojna, informacyjna marka skupiona wokół firmy, a nie osoby, może być najlepsza dla bloga.

2. Ile kapitału możesz zainwestować z góry

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rozpoczęcie działalności w YouTube może sporo kosztować. Podczas gdy nagrywasz wszystkie swoje filmy telefonem i szybko stajesz się YouTuberem z dnia na dzień, prawdopodobnie będziesz potrzebować wysokiej jakości mikrofonu i kamery, aby nagrywać bardziej profesjonalnie wyglądające filmy.

🔥 Zalecana:  Recenzja Swagbucksa [2023] – Czy Swagbucks jest legalny czy oszustwo?

Jeśli masz ograniczony budżet, możesz zacząć prowadzić bloga, oszczędzając jednocześnie na sprzęt potrzebny do nagrywania filmów w YouTube.

3. Jak „dopracowany” jest Twój docelowy odbiorca, którego oczekuje (i chce) abyś był

Oczywiście koszty mogą nie mieć większego znaczenia, jeśli docelowi odbiorcy chcą surowych, osobistych treści: nagrywanie telefonem może być do tego idealne.

Z drugiej strony, jeśli twoi odbiorcy oczekują wysoce profesjonalnego podejścia, blogowanie może być dobrym sposobem na dopracowanie się nawet przy bardzo niskim budżecie.

4. Czy SEO jest kluczowym elementem Twojej firmy

Blog z pewnością poprawi Twoje SEO bardziej niż kanał YouTube – więc jeśli Twoim głównym celem biznesowym jest lepsza pozycja w Google, blog pomoże Ci osiągnąć to szybciej.

Ostatecznie Twoja firma może dobrze prosperować, niezależnie od tego, którą opcję zajdziesz daleko. Ale wybierając łatwiejszą i lepszą opcję dla siebie, swoich odbiorców i swojej firmy, zrobisz znacznie szybsze postępy.

Czy powinieneś jednocześnie założyć bloga i kanał na YouTube?

Wiele firm prowadzi blogi i kanały YouTube: SmartWP, moja własna działalność poboczna z moim przyjacielem Andym, jest dobrym przykładem, z naszym Zawartość SmartWP i Kanał SmartWP na YouTube biegnąc obok siebie.

Nie jest to jednak podejście przyjazne dla początkujących. Zamiast jednocześnie uruchamiać bloga i kanał na YouTube, najpierw uruchom jeden z nich, nabierz nawyku tworzenia regularnych treści i zdobywaj tam odbiorców.

Samo założenie bloga na YouTube wymaga dużo pracy. Ułatw sobie życie, na początek zajmując się tylko jednym z nich.

Gotowy do eksperymentowania? Uruchom swój blog lub kanał YouTube już dziś

Jeśli od dawna myślałeś o blogu i/lub kanale na YouTube – czas zacząć.

W tym tygodniu zachęcam Cię do rozpoczęcia procesu zakładania bloga lub rejestracji w YouTube i tworzenia własnego kanału.

Nadal nie jesteś pewien, czy kanał YouTube lub blog jest dla Ciebie odpowiedni?

Poświęć kilka tygodni na eksperymentowanie z obydwoma. Lub zostaw mi komentarz poniżej, a ja rozważę moją radę.

Zobacz, co wydaje się bardziej naturalnym dopasowaniem między blogiem a kanałem YouTube, a następnie skup swój czas na tym, gdzie uzyskasz więcej wyświetleń i zainteresowanie. Na razie wstrzymaj się z drugą opcją, abyś mógł zobowiązać się do tylko jednej opcji w ciągu najbliższych kilku tygodni i miesięcy.

Gotowy do założenia bloga?

Sprawdź mój najlepszy przewodnik: Jak założyć blog (z boku) już dziś.