Blog a podcast: 14 kluczowych różnicJak zdecydować, który zacząć (pierwszy) dla swojej firmy

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Blog a podcast: 14 kluczowych różnicJak zdecydować, który zacząć (pierwszy) dla swojej firmy

Czy próbujesz zdecydować, czy utworzyć plik blog kontra podcast? Zarówno blogi, jak i podcasty to fantastyczne narzędzia do przekazywania wiadomości, budowania grona odbiorców online i osiągania celów biznesowych.

Ale po co powinieneś iść?

Blogowanie i podcasting czasami są omawiane jednym tchem — ale tak naprawdę są zupełnie różne, obejmują różne umiejętności, sprzęt i podejście.

Nie chcesz spędzać tygodni, miesięcy, a nawet lat pracując nad blogiem tylko po to, aby dowiedzieć się, że podcast pomógłby Ci znacznie szybciej osiągnąć swoje cele — lub odwrotnie.

Przyjrzymy się, czym dokładnie są blogi i podcasty, czym się różnią i dla jakich rodzajów firm są najlepsze.

Blog a podcast: 14 różnic i jak zdecydować, który zacząć (pierwszy)

  1. Blog a podcast: jaka jest różnica?
  2. 5 powodów, dla których warto założyć bloga (pierwszy)
  3. 5 powodów, dla których warto rozpocząć podcast (pierwszy)
  4. Blog a podcast: co jest lepsze dla Twojej firmy?
  5. Czy możesz jednocześnie założyć blog i podcast?
  6. Eksperymentuj sam (i śledź swój sukces)

Ujawnienie: Pamiętaj, że niektóre z poniższych linków są linkami partnerskimi i bez dodatkowych kosztów, ja zarobię prowizję. Wiedz, że polecam tylko produkty i usługi, z których osobiście korzystałem i za którymi stoję. Kiedy korzystasz z jednego z moich linków afiliacyjnych, firma wynagradza mnie, co pomaga mi prowadzić tego bloga i udostępniać bezpłatnie moje dogłębne treści czytelnikom (takim jak Ty).

Naprawdę szybko, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się najpierw na blogowanie, czy na podcasty (na razie), chcę, abyś dodał do zakładek moje dwa najlepsze przewodniki, które cię nauczą wszystko musisz wiedzieć, jak rozpocząć udaną ścieżkę z tymi dwiema platformami:

Przejdźmy teraz do naszego podziału na to, czym różni się blogowanie i podcasting.

Jaka jest różnica między blogiem a podcastem?

Blog to rodzaj strony internetowej z regularnymi nowymi treściami. Mogą to być wiadomości, artykuły, a nawet wiersze lub fragmenty beletrystyki.

Jeśli prowadzisz bloga, aby wspierać firmę lub jeśli Twój blog jest kamieniem węgielnym Twojej firmy, prawdopodobnie będziesz pisać artykuły, które przyciągają potencjalnych klientów. Aby założyć bloga, potrzebujesz konta hostingowego.

Podcast przypomina internetową audycję radiową z regularnymi odcinkami. Prawdopodobnie będzie miał towarzyszącą stronę internetową, ale nie musi.

Zwykle będzie dostępny za pośrednictwem usług takich jak iTunes, Spotify i Stitcher. Aby rozpocząć podcast, potrzebujesz platformy hostingowej podcastów.

Najbardziej oczywistą różnicą między nimi jest medium. Posty na blogu są pisane — chociaż mogą i zazwyczaj powinny zawierać obrazy. Podcasty są mówione.

Niektóre firmy prowadzą zarówno blog, jak i podcast. Na przykład Darren Rowse prowadzi blog ProBlogger oraz podcast ProBlogger.

Michaela Hyatta ma bloga na swojej stronie internetowej, a także dwa podcasty: Lead to Win (prowadzony przez Michaela i jego córkę Megan) oraz Focus on This (prowadzony przez zespół Michaela).

Zauważ jednak, że zarówno Darren, jak i Michael nie uruchomili swoich podcastów od razu. Najpierw założyli swoje blogi, a potem przerzucili się na podcasty.

🔥 Zalecana:  13 najlepszych alternatyw dla Hootsuite na rok 2023 (Najlepsze wybory)

Więc czy powinieneś założyć bloga lub podcast? Który jest lepszy? Cóż, to zależy. Oba mają zalety (i wady).

I ostatecznie, który z nich wybierzesz, zależy zarówno od Twojej firmy, jak i osobistych umiejętności i preferencji.

Przyjrzyjmy się powodom, dla których warto wybrać każde z nich, które podkreślają różnicę między tymi mediami.

5 świetnych powodów, aby założyć bloga (pierwszy)

Jeśli te powody rezonują z tobą, blog może być najlepszą opcją, do której możesz wejść jako pierwszy.

1. Lubisz pisać

Niektórym łatwiej jest jasno wyrazić swoje myśli na piśmie niż mówić na głos.

Inni lubią wyzwania polegające na znalezieniu odpowiednich słów. Jeśli to brzmi jak ty, blogowanie będzie prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem niż podcasting.

2. Chcesz wyglądać profesjonalnie (z ograniczonym budżetem)

Podczas gdy będziesz musiał wydać Niektóre pieniędzy, aby założyć profesjonalnie wyglądającego bloga, możesz obniżyć koszty.

Aby stworzyć podcast, który brzmi świetnie, potrzebujesz niedrogiego mikrofonu do podcastów o wysokiej jakości, a być może będziesz musiał wynająć lub stworzyć studio nagrań (chociaż mały pokój w twoim domu też powinien wystarczyć).

W przypadku bloga wszystko, czego potrzebujesz, to wysokiej jakości motyw WordPress oraz umiejętność dobrego pisania.

3. Chcesz (lub potrzebujesz) powoli tworzyć treści w miarę upływu czasu

Dzięki wersji roboczej posta na blogu w dokumencie Google możesz łatwo dodawać do niego (lub edytować to, co już masz), gdy masz kilka wolnych minut. Nie możesz pracować nad podcastem w ten sam sposób.

4. Chcesz poprawić optymalizację swojej witryny pod kątem wyszukiwarek (SEO)

Posty na blogu składają się ze słów, dzięki czemu znacznie łatwiej jest je uszeregować niż odcinki podcastów.

Skorzystaj z Mojego bezpłatnego narzędzia do badania słów kluczowych

Wypróbuj moje Narzędzie propozycji słów kluczowych oparte na sztucznej inteligencji, aby uzyskać dziesiątki popartych badaniami pomysłów na słowa kluczowe i tematy do napisania na swoim blogu już dziś.


Nawet jeśli masz notatki z programu lub transkrypcję swojego podcastu, dobrze zoptymalizowany post na blogu na ten sam temat prawdopodobnie przewyższy Cię w Google.

5. Chcesz pochwalić się swoimi umiejętnościami pisania

Twój własny blog może być dobrym krokiem do świata niezależnego pisania, jeśli chcesz zmienić pisanie w karierę.

Po napisaniu kilku postów na własnego bloga możesz wypróbować publikowanie gościnne na innych blogach — to świetny sposób, aby się tam wyróżnić.

5 świetnych powodów, aby rozpocząć podcast (pierwszy)

Podcast może być dla Ciebie najlepszą opcją, jeśli:

1. Chcesz mieć bardziej osobisty kontakt z odbiorcami

Publiczność usłyszy Twój głos — ton, śmiech, sposób, w jaki mówisz szybko lub wolno. Może to pomóc im poczuć się znacznie bliżej ciebie, niż gdyby tylko czytali twoje słowa.

Poza tym ktoś może wysłuchać całego, ponad 30-minutowego odcinka Twojego podcastu za jednym razem. Niewiele osób spędza 30 minut lub dłużej czytając Twojego bloga za jednym razem.

🔥 Zalecana:  Zarabiaj, aby być słuchaczem (gdy mówienie nie jest twoją rzeczą)

2. Lubisz mówić (lub wolisz to od pisania)

Niektórym osobom trudno jest dobrze wyrazić swoje myśli na piśmie — lub po prostu nie podoba im się ten proces.

Jednak nagrywanie podcastu jest dla nich łatwe i przyjemne. Nie utrudniaj życia bardziej niż to konieczne! Jeśli wolisz mówić niż pisać, pytanie o podcast vs blog jest łatwe do rozwiązania.

3. Możesz przeznaczyć co najmniej godzinę na tworzenie treści

Wiele podcastów będzie produkować odcinki wsadowo, być może spędzając cały dzień na nagrywaniu, przed wysłaniem odcinków do edycji i produkcji.

4. Chcesz przeprowadzić wywiady z ekspertami w swojej niszy

Bardzo często podcasty przyciągają gości. W rzeczywistości, jeśli nie masz współgospodarza, prawdopodobnie będziesz chciał mieć gościa, więc nie tylko ty cały czas mówisz.

Podcast może być świetnym sposobem na nawiązywanie kontaktów i dostarczanie odbiorcom nowych informacji.

5. Chcesz pokazać (lub rozwinąć) swoje umiejętności mówienia

Być może masz nadzieję rozpocząć karierę w zakresie wystąpień publicznych lub po prostu chcesz rozwinąć te umiejętności w miejscu pracy.

Rozmowa podczas podcastu może być o wiele mniej onieśmielająca niż stanie przed publicznością na żywo, ponieważ masz możliwość edytowania nagrania przed jego wydaniem.

Blog a podcast: co jest lepsze dla Twojej firmy?

Oprócz zastanowienia się, czy blog lub podcast bardziej Ci odpowiada osobiście, warto również wziąć pod uwagę to, co najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie.

Weź pod uwagę te czynniki, podejmując decyzję między blogiem a podcastem, aby uzyskać bardziej biznesowe obawy.

1. Wiek Twojego idealnego klienta

Podcasty zwykle docierają do młodszych odbiorców — pomyśl o millenialsach i pokoleniu Z. Blogi mogą lepiej pasować do starszych odbiorców, chociaż wielu starszych ludzi też słucha podcastów.

2. Czy Twoi idealni klienci łatwiej angażują się w podcast lub blog

Jeśli na przykład Twoja firma jest skierowana do osób dojeżdżających do pracy lub osób wykonujących wiele prac domowych, może im łatwiej słuchać podcastu niż czytać bloga.

Z drugiej strony, jeśli Twój idealny klient będzie prawdopodobnie przewijał treści w przerwie na kawę lub jako ostatnia rzecz do zrobienia w nocy, blog może być znacznie lepszym rozwiązaniem.

3. Co sprzedaje Twoja firma

Jeśli sprzedajesz tanie produkty, blog może mieć sens — czytający często będą w stanie natychmiast podjąć działanie.

Jeśli sprzedajesz coś, co będzie wymagało znacznie większego zaangażowania (czasu i/lub pieniędzy), podcast może być lepszym rozwiązaniem — daje ludziom szansę naprawdę cię poznać i wielokrotnie usłyszeć twoją ofertę w różnych odcinkach .

4. Jeśli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO) jest kluczowym celem Twojej firmy

Blog bardziej pomoże we wzmocnieniu SEO, więc jeśli masz na przykład sklep internetowy, prawdopodobnie bardziej sensowne będzie prowadzenie bloga zamiast podcastu.

Wiele firm mogłoby odnieść sukces dzięki blogowi lub podcastowi — warto jednak z góry pomyśleć o swoich mocnych stronach i umiejętnościach oraz o tym, co najprawdopodobniej przyciągnie idealnych klientów i skłoni ich do zakupu.

🔥 Zalecana:  PageOptimizer Pro Review: Czy to naprawdę warte swojej ceny?

Czy powinieneś założyć jednocześnie blog i podcast?

Niektóre firmy prowadzą zarówno blog, jak i podcast — ale prawie wszystkie najpierw założą jeden z nich, a następnie dodadzą drugi.

Jeśli chcesz uruchomić oba, polecam zacząć od bloga. Wprowadź rutynę regularnego tworzenia treści na bloga, zanim uruchomisz podcast.

Prowadzenie bloga może być naprawdę trudne Lub podcast idzie pomyślnie, więc prowadzenie obu zdecydowanie wymaga dużo przemyśleń i czasu.

Gdy prowadzisz równolegle podcast i blog, szczególnie ważne jest korzystanie z kalendarza content marketingu, aby móc zaplanować, co publikujesz, gdzie i kiedy.

Ułatwia to również wprowadzanie nowych produktów lub promowanie swoich usług.

Wypróbuj eksperyment z blogiem lub podcastem (i zobacz, jak to działa)

Więc co wybierzesz: blog czy podcast? Oba są świetnymi opcjami i dają możliwość łączenia się z ludźmi z całego świata.

Jeśli nie masz pewności, który wybrać, wypróbuj najpierw blog.

Założenie bloga jest szybsze i łatwiejsze niż tworzenie podcastów, a nawet jeśli zdecydujesz się zamiast tego prowadzić podcast, możesz używać swojego bloga do notatek z programów lub transkrypcji odcinków podcastów.

Aby zacząć prowadzić bloga, zapoznaj się z moim szczegółowym przewodnikiem na temat zakładania bloga i zarabiania pieniędzy. Możesz mieć swojego bloga online w zaledwie 10-15 minut.

A jeśli wolisz stworzyć podcast — lub po prostu dowiedzieć się więcej o procesie tworzenia podcastu, mój przewodnik, jak rozpocząć podcast, jest idealnym podkładem. Wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć, krok po kroku — wtedy będziesz chciał zobaczyć moje typy tanich mikrofonów do podcastów, aby zacząć działać. Spróbuj już dziś.