33 najlepsze miejsca do sprzedaży zdjęć online i zarabiania pieniędzy

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 33 najlepsze miejsca do sprzedaży zdjęć online i zarabiania pieniędzy

Czy lubisz robić zdjęcia? A co ważniejsze, czy chcesz zarobić dodatkowe pieniądze? Oto dobra wiadomość: możesz zarabiać, sprzedając swoje zdjęcia online. Przyjrzyjmy się, jakich witryn i aplikacji używać, jak sprzedawać zdjęcia online i które zdjęcia sprzedają się najlepiej.

Jeśli jesteś kimś, kto lubi robić zdjęcia, możesz zarobić dodatkową gotówkę lub zbuduj całą karierę, sprzedając swoje zdjęcia online.

Kiedy masz ten błąd w aparacie i chcesz robić zdjęcia prawie wszystkim, to tutaj wszystko się opłaca. Zarabianie pieniędzy podczas robienia czegoś, co lubisz, to idealne połączenie sukcesu.

Ponieważ coraz więcej firm przechodzi do trybu online, sprzedaż zdjęć online jest coraz trudniejsza dochodowy biznes poboczny.

Oto 30 najlepszych miejsc do sprzedaży zdjęć online i zarabiania pieniędzy.

30 najlepszych miejsc do sprzedaży zdjęć online

Dzięki tym witrynom będziesz zarabiać za każdym razem, gdy sprzedasz obraz za pośrednictwem witryny ze zdjęciami stockowymi. Gdy prześlesz swoje zdjęcia do wielu witryn fotograficznych i sprzedasz je, szybko zarobisz pieniądze. Możesz zarabiać pieniądze z domu i zarabiać pasywny dochód sprzedając swoje zdjęcia.

1. Twoja własna strona internetowa

Jeśli szukasz platform, na których możesz sprzedawać swoje zdjęcia online, własna strona internetowa jest najlepszą opcją.

Dlaczego? To dlatego, że:

  • Możesz określić, o ile pieniędzy prosisz.
  • Otrzymujesz pełne 100% ceny sprzedaży zamiast 20-50%, które otrzymujesz na innych platformach.
  • Zdjęcia na Twojej stronie są prezentowane w preferowany przez Ciebie sposób.

Jeśli nie masz jeszcze strony internetowej, oto prosty przewodnik uruchomić witrynę WordPress. Post dotyczy zakładania bloga, ale możesz wykonać te same czynności, aby skonfigurować witrynę fotograficzną.

2. Etsy

Jeśli chcesz sprzedawać zdjęcia online, Etsy jest do tego idealną platformą. Łatwo jest założyć własny sklep, aby szybko zacząć sprzedawać swoje zdjęcia. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy początkującym, ta platforma jest dla Ciebie!

Etsy ma ogromną publiczność, a wiele osób przeglądających Etsy jest gotowych do zakupu. Możesz sprzedawać swoje obrazy cyfrowe, ale także rzeczy takie jak materiały do ​​druku.

Stawki prowizji na Etsy są bardzo korzystne. Pobierają 5% ceny transakcji plus 0,25 USD + 3%, jeśli zdecydujesz się zaakceptować płatności internetowe również za pośrednictwem platformy Etsy.

Etsy nie jest przeciętną witryną do sprzedaży zdjęć stockowych. Dzięki Etsy ludzie przychodzą po wyjątkowe zdjęcia. Promowanie sklepu Etsy może wymagać więcej wysiłku. Przy stosunkowo niewielkiej obniżce zysków może to być warte wysiłku.

3. Adobe Stock

Adobe Stock to modne miejsce do sprzedaży zdjęć online, ponieważ możesz je sprzedawać za darmo. Nie sprzedajesz praw do swoich zdjęć, co oznacza, że ​​możesz je sprzedawać również na innych platformach.

Adobe Stock to duża platforma, która pomaga dotrzeć do milionów potencjalnych klientów. Możesz zarobić do 33% prowizji od sprzedawanych zdjęć.

Wskazówka: jeśli korzystasz już z oprogramowania do edycji zdjęć Adobe Lightroom lub Adobe Bridge, możesz przesyłać swoje obrazy lub filmy bezpośrednio na platformę Adobe Stock.

4. Getty Images

Getty Images to witryna z fotografiami stockowymi, która zawiera bardziej ekskluzywne treści. Marki uwielbiają otrzymywać zdjęcia z serwisu Getty Images. Platforma ma ponad 1,5 miliona klientów, co oznacza wielu potencjalnych klientów, którym możesz sprzedać swoje zdjęcia.

Jeśli chcesz zostać współtwórcą tej platformy, Twoje umiejętności fotograficzne muszą być powyżej średniej. Możesz otrzymać od 20% do 40% prowizji od sprzedanych zdjęć.

5. IStock Photo

Zdjęcie z iStock jest częścią Getty Images, gdzie możesz przesyłać swoje zdjęcia i sprzedawać je publicznie. Ich prowizja waha się od 15% do 45%, w zależności od tego, ile zdjęć sprzedajesz.

Jeśli sprzedajesz swoje zdjęcia wyłącznie na platformie iStock Photo, otrzymujesz wyższą ocenę między 25% a 45%.

6. Niestety

Alamy jest jedną z największych platform ze zdjęciami stockowymi. Platforma zawiera ponad 200 milionów obrazów od 60 000 autorów. Przy ponad 110 000 kupujących szanse na sprzedaż Twoich zdjęć są wysokie.

Jeśli zarejestrujesz się w Alamy, otrzymasz 50% sprzedaży, gdy będziesz sprzedawać swoje zdjęcia tylko na ich platformie. Jeśli Twoje zdjęcia nie są przeznaczone wyłącznie dla Alamy, otrzymujesz 40% ze sprzedaży.

7. Czas snu

Z Czas snu, Ty jako fotograf otrzymujesz 25-50% przychodów. Z ponad 20 milionami unikalnych użytkowników miesięcznie na swojej stronie internetowej, wielu potencjalnych klientów chce kupować od Ciebie.

Ponadto nadal posiadasz prawa autorskie do zdjęcia. Kiedy zarobisz 100 $ na platformie, otrzymasz pieniądze bezpośrednio na swoje konto bankowe.

Jeśli zdecydujesz się sprzedać Dreamstime wyłączne prawa do swojego zdjęcia, co oznacza, że ​​nie udostępnisz go na innych platformach, otrzymasz 5% bonusu od swojej prowizji.

8. 123RF

123RF ma ponad 5 milionów kupujących na swojej platformie, co czyni ją niezawodną platformą do sprzedaży Twoich zdjęć. Z ich 30-60% prowizją możesz zarobić całkiem sporo pieniędzy. Ponadto ich zawartość nie jest wyłączna, co oznacza, że ​​nadal możesz sprzedawać swoje zdjęcia na innych stronach internetowych.

🔥 Zalecana:  Najlepsze karty kredytowe bez opłat w Kanadzie w maju 2023 r

9. Depositphotos

Depositphotos to globalny rynek, na którym możesz sprzedawać swoje zdjęcia ludziom w ponad 200 krajach. Platforma zawiera ponad 150 milionów obrazów od 100 000 autorów. Międzynarodowe firmy, takie jak TripAdvisor, Forbes i Warner Bros., używają swoich zdjęć stockowych.

Twoje wynagrodzenie jako współtwórcy zależy od recenzji na platformie i Twojego doświadczenia. Otrzymujesz od 34% do 42% prowizji.

10. Krępy

krępy to platforma o doskonałym potencjale zarobkowym. Otrzymujesz wynagrodzenie w wysokości od 50 do 70% wartości postępowania, czyli powyżej średniej.

Jednak zdjęcia przesłane na platformie Stocksy mają wyłączne prawa do sprzedaży na platformie, co oznacza, że ​​nie możesz ich oferować na innych platformach.

11. Zadowolony Kubek

Zadowolony Kubek to platforma internetowa, która Ci pomaga sprzedawać swoje zdjęcia online. Zatrzymujesz 85% zysku między swoją ceną a domyślną ceną SmugMug ustaloną przez platformę.

Wadą platformy jest to, że musisz zarejestrować się w ramach miesięcznego członkostwa, które kosztuje 200 USD rocznie. Chociaż ich plan zapewni ci dostęp do narzędzi, które ci pomogą, warto to rozważyć tylko wtedy, gdy wypróbujesz platformę.

12. 500 pikseli

500 pikseli to aplikacja z ponad 13 milionami członków, w której możesz przesyłać swoje zdjęcia. Dzięki darmowemu planowi możesz przesyłać do 7 zdjęć tygodniowo. Dzięki płatnym opcjom możesz przesyłać nieograniczoną liczbę zdjęć.

Wszystkie zdjęcia, które przesyłasz na ich platformę, są wolne od opłat licencyjnych, co oznacza, że ​​ludzie mogą z nich korzystać nieograniczoną liczbę razy. Kupują prawo do wykorzystania twojego zdjęcia. Im większy rozmiar pliku, tym wyższa cena.

500px to społeczność fotografów, która pozwala śledzić pracę innych i łączyć się z nimi. Możesz także wziąć udział w ich konkursach fotograficznych z nagrodami.

Kiedy sprzedajesz swoje zdjęcia wyłącznie na 500px, otrzymujesz 60% sprzedaży. Gdy wystawiasz niewyłączne obrazy, otrzymujesz 30% prowizji.

Jeśli chcesz przetestować skuteczność swoich zdjęć, możesz użyć tej platformy jako punktu wyjścia.

13. Shutterstock

Shutterstock to bardzo znana i popularna platforma, która zapłaciła fotografom ponad 1 miliard dolarów. Jako współtwórca strony zarabiasz 20-30% prowizji.

Nadal masz prawa autorskie do zdjęcia jako fotograf, a Twoje imię i nazwisko będzie pod zdjęciami, które sprzedajesz. Jeśli próbujesz wypromować się jako fotograf, jest to świetny sposób na rozpoczęcie.

Ponadto Shutterstock ma program partnerski, za pomocą którego możesz polecać znajomych i rodzinę. Kiedy zarejestrują się i prześlą zdjęcia, otrzymasz trochę pieniędzy, gdy zaczną sprzedawać.

14. Piana

piana to popularna platforma używana przez duże marki do kupowania zdjęć, takie jak Niveau, Heineken i KraftHeinz. Jako fotograf otrzymujesz 50% zysku ze sprzedaży zdjęć za pośrednictwem Foap Marketplace.

Duże marki będą również korzystać z platformy Foap, aby poprosić o konkretne zdjęcia, których szukają. Poza tym Faop od czasu do czasu organizuje konkursy, w których możesz zarobić duże pieniądze, przesyłając swoje najlepsze ujęcie. Wypłata waha się od 100 $ do ponad 2000 $.

15. Miarka

Jeśli zależy Ci na wysokich zarobkach, miarka to aplikacja dla Ciebie. Dzięki Scoopshot możesz ustalać ceny, co oznacza, że ​​możesz zarobić dużo pieniędzy, jeśli masz zdjęcia wysokiej jakości.

Będziesz otrzymywać codzienne prośby od marek o wprowadzenie ulubionych zdjęć na podstawie Twojej lokalizacji.

Ważną dodatkową uwagą jest to, że marki i wydawcy mogą bezpłatnie wykorzystywać Twoje zdjęcia, gdy umieszczają reklamę. Za każdym razem, gdy ktoś obejrzy Twoje zdjęcie, otrzymujesz część przychodów z reklam.

16. Obrazy Agory

Z Zdjęcia Agory, możesz przesyłać zdjęcia na platformę i przesyłać je na inne platformy. Agora nie ma wyłącznych praw do Twojego zdjęcia. Oznacza to, że możesz sprzedawać swoje obrazy większej liczbie punktów sprzedaży, potencjalnie zarabiając pieniądze na wielu platformach.

Agora Images oferuje bezpłatny plan, a ponadto zachowujesz WSZYSTKIE swoje zarobki. Ile zarobisz, zależy od twoich ocen. Im lepiej radzisz sobie z robieniem zdjęć, tym wyższa będzie Twoja ocena i tym wyższa będzie Twoja wypłata.

Agora oferuje sponsorowane prośby o zdjęcia, co oznacza, że ​​możesz zgłosić swoje zdjęcie do marki i wygrać nagrody.

17. Podpisane

w wierszu to aplikacja, która kontaktuje marki z fotografami. Marki tworzą wyzwanie na platformie, aby wysłać swoje zdjęcie i otrzymać zapłatę od marki.

Cała platforma Bylines jest całkowicie zbudowana wokół tej koncepcji.

18. EyeEm

Na EyeEm możesz sprzedawać swoje zdjęcia i otrzymywać 50% prowizji. Ponieważ platforma jest używana do zdjęć komercyjnych, możesz zostać zarezerwowany na sesje zdjęciowe przez duże marki, takie jak Airbnb lub Spotify.

Chcesz wiedzieć, jak sprzedawać zdjęcia online? W EyeEm oferują bezpłatne samouczki i prowadzą warsztaty fotograficzne, aby pomóc poprawić swoje umiejętności fotograficzne.

Ich minimalna cena wynosi 20 USD za zdjęcie, a Ty zarobisz co najmniej 10 USD za każdym razem, gdy sprzedasz zdjęcie. Nie sprzedajesz wyłącznych praw, więc nadal masz prawa autorskie i możesz sprzedawać obrazy na wielu platformach. Niech zacznie się zarabianie pieniędzy!

🔥 Zalecana:  Jak korzystać z Trendów Google do badania słów kluczowych i SEO

19. Drut zatrzaskowy

Snapwire to łatwa w użyciu aplikacja, która pozwala uzyskać 50% prowizji od każdej sprzedaży przy zachowaniu praw autorskich. Kiedy przesyłasz swoje zdjęcia na platformę, pamiętaj o sprawdzeniu jakości, ponieważ są one dość surowe w tym zakresie.

Na ich platformie możesz przesyłać swoje zdjęcia i brać udział w wyzwaniach. Jeśli wygrasz wyzwanie, zatrzymasz 100% zapłaconej ceny.

20. Dwadzieścia20

dwadzieścia20 to aplikacja, w której możesz stworzyć swój profil i promować go za pomocą unikalnego linku. Jeśli przyczynisz się do ich wyzwań, otrzymasz 100% prowizji, jeśli marka zdecyduje się na współpracę z Tobą.

Zachowujesz wszystkie prawa autorskie do zdjęć, dzięki czemu możesz również sprzedawać swoje zdjęcia za pomocą innych aplikacji i stron internetowych. Mają towarzyszącą stronę internetową, na której mogą również sprzedawać twoje obrazy.

21. Sztokholm

Stockimo jest tworzony przez Alamy, znaną witrynę ze zdjęciami stockowymi. Możesz przesyłać zdjęcia tylko ze swojego smartfona, zachowujesz prawa autorskie i otrzymujesz 20% prowizji od każdej sprzedaży. Średnia sprzedaż zdjęć za 90 USD może spowodować wielki zgiełk lub jeśli potrzebujesz pieniędzy teraz.

W tej chwili mają tylko aplikację na iOS i nie jest ona dostępna na Androida.

22. Instaproofy

Nieodporny to platforma internetowa, która pozwala fotografom tworzyć galerie online, aby sprzedawać produkty, odbitki i obrazy cyfrowe swoim klientom.

Jeśli nie jesteś płatnym członkiem, Instaproofs pobierze 12% prowizji od Twojej sprzedaży. Jeśli planujesz subskrypcję i uważasz, że warto zainwestować w platformę, wybierz odpowiedni dla siebie plan miesięczny. Następnie możesz sprzedać swoją pracę bez płacenia prowizji.

23. Snapped4u

Snapped4u to platforma specjalizująca się w fotografii eventowej. Tutaj fotografowie mogą publikować zdjęcia z wydarzenia, a klienci mogą wybierać wybrane przez siebie zdjęcia i płacić za nie.

Aby opublikować zdjęcia z wydarzenia, wymagana jest opłata w wysokości 10 USD za rejestrację w Snapped4u. Snapped4u wysyła płatności, gdy saldo konta osiągnie 50 USD.

24. Fotoschronienie

Zdjęciaschronienie działa jako podwójny cel dla fotografów. Jest to platforma e-commerce, a jednocześnie możesz stworzyć własną stronę internetową, aby sprzedawać swoje zdjęcia i filmy online.

Dobrą rzeczą w Photoshelter jest to, że możesz zoptymalizować swoje zdjęcia i filmy pod kątem wyszukiwarek. Możesz również uzyskać do 92% ceny sprzedaży.

Photoshelter oferuje 14-dniowy bezpłatny okres próbny, po którym możesz zdecydować, który plan chcesz subskrybować.

25. Foterloo

Photerloo to aplikacja, w której możesz przesyłać zdjęcia, a Photerloo przesyła je do różnych stron internetowych, giełd i mediów społecznościowych.

Oszczędza to dużo czasu na sprzedawaniu zdjęć online, a korzystanie z tej aplikacji jest bezpłatne.

26. Zenfolio

W Zenfolio, możesz stworzyć własną stronę internetową i sprzedawać swoje zdjęcia online. Możesz ustawić swoje ceny i dać klientom dostęp do ich zdjęć za pomocą unikalnego klucza. W ten sposób możesz stworzyć pakiety, które najlepiej odpowiadają potrzebom klientów.

Zenfolio otrzymuje prowizję w wysokości 7% i abonament, który zaczyna się od 5 USD.

27. Zestaw wróżek

Zestaw wróżek to internetowa platforma sprzedaży zdjęć klientom. Możesz dostosować swoje galerie, aby przyciągnąć więcej klientów i kupować odbitki. Oznacza to, że masz pełną kontrolę nad swoim sklepem internetowym.

Pixieset pobiera 15% prowizji dla niepłacących członków i 0% dla płatnych planów, które zaczynają się od 8 USD miesięcznie.

28. GuruShoty

GuruShoty nie jest rynkiem online, na którym możesz sprzedawać swoje zdjęcia, ale możesz zarobić dodatkowe pieniądze na tej platformie.

Jak to działa? Fotografowie konkurują z innymi fotografami w różnych tematach, a głosowanie decyduje o tym, kto wygra. Mogą przesłać co najmniej 4 zdjęcia do tematu. Zwycięzcy mogą zabrać do domu do 300 $.

29. Peksel

Pexels to bezpłatna witryna i aplikacja ze zdjęciami i filmami, która pomaga ludziom szukać zdjęć do swoich stron internetowych, biznesu online, a nawet blogów.

To świetna platforma dla początkujących, którzy chcą mieć dostęp do swoich treści.

Zdjęcia są bezpłatne, ale możesz otrzymywać darowizny, gdy ludzie przekazują darowiznę fotografowi za pośrednictwem systemu PayPal lub kupują zdjęcia premium w serwisie Shutterstock.

30. Pixabay

Pixabay jest zasadniczo taki sam jak Pexels, gdzie wszystkie pliki do pobrania są bezpłatne. Możesz również przekazywać darowizny darczyńcy. Zdjęcia premium można kupić w serwisie iStock.

Jak sprzedawać zdjęcia online?

Teraz już wiesz, gdzie możesz sprzedawać swoje zdjęcia online. Oto jak zacząć sprzedawać swoje zdjęcia, gdy potrzebujesz dodatkowych pieniędzy lub szukasz praca w domu.

1. Wybierz JEDNĄ aplikację lub stronę internetową

Kiedy dopiero zaczynasz, bardzo szybko stanie się to przytłaczające, jeśli zdecydujesz się pracować z dziesięcioma różnymi platformami od samego początku. Wybierz jedną stronę internetową lub aplikację ze zdjęciami i zacznij od niej.

Na początku to tylko próba i błąd. Każda aplikacja, którą wybierzesz, może to pomieścić, więc po prostu wybierz taką, która Ci się podoba.

Zawsze możesz zmienić w dół, jeśli okaże się, że nie lubisz aplikacji. Przełączanie jest mało barierowe i łatwe do wykonania.

🔥 Zalecana:  Co to jest czas pracy w telefonii komórkowej? [Android and iPhone]

2. Zacznij robić zdjęcia

Po wybraniu aplikacji lub witryny może być konieczne poczekanie na zatwierdzenie konta. W tym czasie możesz przeglądać wszystkie posiadane zdjęcia. Sprawdź te, które już masz i lubisz. Umieść je w osobnym folderze, gotowe do przesłania.

Ponadto zacznij tworzyć nowe zdjęcia, które możesz później sprzedawać. Przewijaj aplikacje i zobacz, co się sprzedaje, aby wiedzieć, co robić na zdjęciach. Dowiedz się, czego ludzie szukają i zrozum trendy, aby Twoje treści były z nimi zgodne.

3. Prześlij i sprzedaj swoją pracę

Po zarejestrowaniu się w witrynach lub aplikacjach możesz przesyłać swoje zdjęcia na platformę.

Dowiedz się, jakie są Twoje najlepiej sprzedające się zdjęcia i wykorzystaj je częściej, aby tworzyć więcej tego typu treści.

Jakie rodzaje zdjęć najlepiej się sprzedają?

Chcesz sprzedawać zdjęcia stockowe online? Oto kilka popularnych koncepcji zdjęć stockowych, które warto uwzględnić w swoim portfolio:

  • Flatlays – flatlays to zdjęcia tła (często białego), na którym ludzie umieszczają przedmioty i przedstawiają je z góry.
  • Jedzenie – modne są zdjęcia jedzenia, które dobrze wyglądają.
  • Ludzie – popularne są zdjęcia ludzi wykonujących codzienne czynności. Na przykład dzwoniący ludzie, rodzice bawiący się z dziećmi lub bawiący się przyjaciele.
  • Ludzie pracujący — wiele firm korzysta ze zdjęć stockowych w swojej działalności. Rób zdjęcia z przyjacielem pracującym na laptopie lub piszącym w zeszycie.
  • Natura – zdjęcia przyrody i krajobrazów są również popularne na platformach z treściami.
  • Podróże – podróżujesz do pięknego miejsca? Zrób kilka zdjęć i prześlij je na platformy.

Jak sprzedawać fotografię jako usługę?

Jeśli chcesz sprzedawać swoje zdjęcia jako usługę, wymień usługi, które oferujesz na internetowym rynku pracy, np Fiverr lub Upwork. Pamiętaj, aby sprzedawać swoje usługi tylko lokalnie, ponieważ prawdopodobnie będziesz musiał osobiście spotykać się z klientami.

Aby zdobyć więcej klientów, informuj rodzinę i znajomych o tym, co robisz, aktualizuj LinkedIn i bierz udział w wydarzeniach networkingowych.

Często zadawane pytania — sprzedawaj zdjęcia online

Istnieje tak wiele platform do wyboru, na których można sprzedawać zdjęcia online. Być może są takie, na które chcesz uzyskać jasną odpowiedź. Oto niektóre z często zadawanych pytań podczas sprzedaży zdjęć online.

Czy sprzedaż zdjęć online zarabia pieniądze?

Tak. Możesz zarabiać na sprzedaży zdjęć online. Poszukaj najlepszej platformy, która odpowiadałaby Twojemu gustowi i kreatywności. Pamiętaj też, aby oferować swoje zdjęcia na różnych platformach dla szerszego grona odbiorców.

Ile trzeba mieć lat, aby sprzedawać zdjęcia online?

Ponieważ większość z tych platform wymaga podpisania umowy, powinieneś mieć co najmniej 18 lat, kiedy korzystasz z ich usług, aby móc sprzedawać zdjęcia online. Ma to na celu zapewnienie przestrzegania odpowiednich procedur i przestrzegania minimalnych wytycznych podczas prowadzenia tego typu działalności.

Jeśli nie masz ukończonych 18 lat i chcesz dorobić, możesz sprawdzić praca dla nastolatków abyś spróbował.

Czy są opłaty za sprzedaż zdjęć online?

Większość platform żąda opłat w wysokości od 30% do 60% sprzedaży. Dlatego najlepiej jest założyć własną stronę internetową, aby sprzedawać swoje zdjęcia online. Nie będzie żadnych opłat ani prowizji za sprzedaż zdjęć.

Jakie zdjęcia mogę sprzedawać?

Platformy handlowe ze zdjęciami stockowymi umożliwiają sprzedaż obrazów profesjonalnej jakości, grafik wektorowych i fotografii z życia wziętych. Ale niektóre platformy określają swoje wymagania co do tego, jakiego obrazu lub zdjęć chcą.

Wniosek – najlepsze miejsca do sprzedaży zdjęć online

Niezależnie od tego, czy chcesz szybko zarobić, rozpocząć długoterminową poboczną działalność, czy też uczynić z niej swój główny zawód, istnieje wiele sposobów sprzedaży zdjęć online.

Jeśli chcesz rozwijać swój dodatkowy biznes, sprzedając zdjęcia online, wiedz, że spójność jest kluczem. Każdy dochód, jaki uzyskujesz z rzeczy, które lubisz, jest wart włożonej pracy.

Szukasz innych sposobów zarabiania pieniędzy?