20 wskazówek SEO, które poprawią komfort użytkowania Twojej witryny

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: 20 wskazówek SEO, które poprawią komfort użytkowania Twojej witryny

SEO i user experience można postrzegać jako dwie strony tej samej monety. Obydwa sposoby optymalizują i ulepszają Twoją witrynę, ale są skierowane do różnych odbiorców. SEO zmienia sposób, w jaki Google i inne algorytmy wyszukiwarek przeglądają Twoją witrynę, a dobry UX poprawia sposób, w jaki użytkownicy przeglądają i korzystają z Twojej witryny.

Trudną częścią jest sposób, w jaki te dwie osoby wchodzą w interakcje. Google twierdzi, że wiele form doświadczenia użytkownika nie jest czynnikami rankingowymi wyszukiwania. Mówią jednak również, że ich celem nie jest dostarczanie wyników, które najlepiej zaspokajają ich własne potrzeby; dostarczają wyniki wyszukiwania odpowiadające potrzebom użytkowników. W związku z tym witryna z lepszym doświadczeniem użytkownika będzie miała lepszą pozycję w rankingu niż strona z gorszym doświadczeniem użytkownika, przy czym wszystkie inne są równe.

Pogodzenie się z tym oznacza zrozumienie, że Google chce, abyś miał wysokiej jakości doświadczenie użytkownika, ale nie chce dyktować, co powinno obejmować. Nie określą Twojego szablonu ani elementów projektu, ale poinformują Cię o konkretnych najlepszych praktykach i zasadach, których należy przestrzegać, aby Twoja witryna była jak najbardziej przyjazna dla wszystkich użytkowników.

Nawiasem mówiąc, ta praktyka jest ważniejsza niż kiedykolwiek. The Departament Sprawiedliwości USA niedawno wyjaśnił że dostęp do stron internetowych – w szczególności rządowych i publicznych stron biznesowych – jest wymagany na mocy Ustawy o Niepełnosprawnych Amerykanach. Przewiduj, że niektóre duże strony internetowe wkrótce wprowadzą zmiany w zakresie dostępności, a niektóre inne będą przedmiotem procesów sądowych dotyczących dostępności.

Wystarczy powiedzieć, że Twoja witryna potrzebuje dobrego doświadczenia użytkownika. Poprawa UX może pomóc w optymalizacji wyszukiwarek, zarówno pośrednio, jak i, w niektórych przypadkach, bezpośrednio.

Przyjrzyjmy się niektórym zmianom, które możesz wprowadzić, aby poprawić obie strony medalu.

1: Zapewnij kompatybilność mobilną

Obecnie ponad 50% korzystania z sieci odbywa się na urządzeniach mobilnych, co oznacza, że ​​dobre wrażenia użytkownika zaczynają się od projektu strony internetowej przyjaznej urządzeniom mobilnym. Projektowanie responsywne jest preferowaną opcją dla większości stron internetowych, ponieważ dostosowuje projekt do rozmiaru ekranu, na którym jest wyświetlany, i nie musisz ograniczać się do kilku najpopularniejszych rozmiarów.

Google używa teraz również a mobilny system rankingowy, gdzie zapewnią pierwszeństwo Twojemu projektowi mobilnemu przed projektem komputerowym. Warto zainwestować w wersję mobilną.

2: Popraw strukturę nawigacji

Rozważ strukturę witryny. Ile kliknięć potrzeba, aby przejść ze strony głównej do określonego miejsca docelowego? Jak bardzo jest to logiczne? Jak dobrze użytkownicy mogą znaleźć drogę z jednego miejsca do drugiego? Czy powinieneś wyświetlać swojego bloga w widocznym miejscu w nawigacji, czy ukryć go, aby użytkownicy mieli trudności z jego znalezieniem?

Zoptymalizuj zarówno strukturę witryny, hierarchie, jak i ogólną organizację. Nie ma tutaj jednej poprawnej odpowiedzi, ale bardziej płaskie i lepiej połączone struktury są zazwyczaj lepsze.

3: Dodaj strony zaufania

Strony zaufania to strony, które pomagają użytkownikom zaufać Twojej marce. Są to strony takie jak strona Skontaktuj się z nami, strona O nas, strona Polityka prywatności, strona Warunki korzystania z usługi itp. Większość ludzi ich nie przeczyta – zwłaszcza takich jak polityka prywatności lub warunki korzystania z usługi – ale posiadanie ich jest bardziej przejrzysty i lepszy niż brak. Nie musisz też zagłębiać się w język prawniczy i prawniczy, aby je napisać.

Google sprawdza wszystkie te strony internetowe, a nawet potrzebuje ich do niektórych swoich usług. Te strony powinny tam być, gdy przyjdą, aby zaindeksować Twoją witrynę.

4: Popraw czytelność tekstu

Weź pod uwagę, że mogą być osoby słabowidzące, które czytają Twoją witrynę. Weź również pod uwagę, że wpatrywanie się w mdłe, nieprzerwane ściany tekstu jest męczące dla oczu, nawet jeśli nie masz słabego wzroku.

Czytelność tekstu obejmuje:

  • Większy rozmiar czcionki. Upewnij się, że nagłówki są pogrubione i widoczne.
  • Rozsądne wypełnienie i marginesy. Skorzystaj z białej przestrzeni, aby akapity, zdania i pojemniki miały wystarczająco dużo miejsca na oddychanie. Zatłoczone strony są nieatrakcyjne i trudniejsze do odczytania.
  • Kontrast. Dobry kontrast między kolorami tła i tekstu ułatwia czytanie.
  • Wybór czcionki. Niektóre czcionki są łatwiejsze do odczytania niż inne, a niektóre są specjalnie zaprojektowane, aby były łatwiejsze do odczytania.
🔥 Zalecana:  Jak zarabiać na oglądaniu reklam online

Czytelność może być również tak prosta, jak dzielenie dużych akapitów. Krótsze zdania są łatwiejsze do strawienia i lepiej utrzymują uwagę czytelników.

5: Zmniejsz pliki obrazów

Wiele witryn przesyła obrazy w pełnej rozdzielczości, używa niewłaściwych typów plików lub niewłaściwie kompresuje swoje obrazy.

Zgniatanie zdjęć robi dwie rzeczy.

  • Pierwszy, jeśli zmniejszysz wymiary obrazu, nie musisz używać oprogramowania ani kodu do skalowania go do wyświetlenia, co pomaga zminimalizować błędy i problemy, które mogą się pojawić. Wtyczki do optymalizacji obrazu mogą automatycznie zmieniać rozmiar dużych obrazów.
  • Drugizmniejszenie rozmiaru pliku pomaga w szybszym ładowaniu strony, zwłaszcza jeśli znajdują się one w nagłówku lub w inny sposób w części strony widocznej na ekranie.

Jest to pierwsza z kilku optymalizacji szybkości witryny, o których wspomnę w tym poście, ponieważ szybkość witryny jest tak ważna.

6: Użyj tekstu alternatywnego dla obrazów

Jedną z kluczowych cech wspomnianej powyżej zgodności z ADA jest funkcjonalny, opisowy tekst alternatywny dla obrazów. Pamiętaj, że osoby korzystające z czytników ekranu nie ładują ani nie widzą obrazów i potrzebują informacji o tym, czym jest obraz.

Tekst alternatywny służy temu celowi. Nie ma go dla słów kluczowych; ma być opis i pomocny w akapicie, w którym się znajduje. Określ opisowy tekst alternatywny dla każdego używanego obrazu, gdziekolwiek go używasz. Wtyczki tagów Alt mogą ułatwić ten proces, a nawet całkowicie go zautomatyzować.

7: Użyj atrakcyjnego, przejrzystego projektu

Przejrzystość to nazwa gry. Istnieje niemal nieskończona liczba opcji na płaszczyźnie witryny internetowej, ale prostota projektu pomaga zachować przejrzystość dla użytkowników. Niestety, wiele sprytnych efektów CSS przewijania, animacji paralaksy i suwaków może powodować problemy i może nie być idealne dla większości rozwijających się firm.

Nadal możesz ćwiczyć swoją kreatywność w projektowaniu; uczyń to jasnym i atrakcyjnym, kiedy to robisz.

8: Unikaj zbyt wielu ukrytych elementów DIV

Ukryte elementy div to doskonały sposób na umieszczenie informacji za „zwiniętymi” okiennicami, na przykład FAQ, w którym pytania są widoczne, ale odpowiedzi są ukryte, dopóki nie klikniesz. Ta strategia może być akceptowalna z umiarem, ale niektórzy ludzie uwielbiają przesadzać z SEO, ponieważ możesz umieścić na swojej stronie mnóstwo treści bez zmiany wyglądu lub stylu.

Spróbuj zmniejszyć ilość informacji, które są ukryte wizualnie przed użytkownikami. Używaj go celowo, a nie tylko jako element projektu.

9: Minimalizuj wyskakujące okienka, jeśli to możliwe

Jeśli jesteś podobny do mnie, nienawidzisz wszystkich wyskakujących okienek „przed wyjazdem” na stronach internetowych. Niektóre witryny będą miały 2-3 wyskakujące okienka, zanim będziesz miał szansę zobaczyć ich zawartość! Takie podejście jest oczywiście okropne dla użytkowników. Jasne, do pewnego stopnia działają dla CRO, ale nadal nie są idealne pod względem dostępności. Wyskakujące okienka mogą również mierzyć współczynnik odrzuceń i czas spędzony w witrynie.

Fala się zmienia i spodziewam się, że będą wychodzić w ciągu najbliższych kilku lat. Możesz znaleźć inne dobre sposoby na przekazanie swojego wezwania do działania; Wierzę w Ciebie.

10: Aktualizuj swoje treści

Zaktualizowana treść jest zarówno czynnikiem rankingowym wyszukiwania, jak i czynnikiem przyciągającym użytkowników. Wyszukiwarka Google wyświetla datę ostatniej aktualizacji treści, a w przypadku wielu fragmentów treści użytkownicy wolą otrzymywać najbardziej aktualne informacje. Oznacza to, że możesz czerpać korzyści ze swojej witryny, aktualizując swoje treści – lub przynajmniej 10-20% najlepszych treści.

Pomogłoby również, gdybyś aktualizował swoje tagi tytułu. Jeśli tytuł strony nie pasuje do treści, współczynniki klikalności mogą być niższe od oczekiwanych, a czytelnicy mogą być zdezorientowani.

Nie muszą to być aktualizacje, ale niektóre edycje, zmiany i aktualizacje faktów mogą być pomocne.

Porada profesjonalisty: Rozważ wyświetlanie daty „Zaktualizowano” zamiast daty „Opublikowano” treści. Jeśli Twój post został pierwotnie opublikowany w 2015 r., ale od 2022 r. był kilkakrotnie aktualizowany, znacznie lepiej jest pokazać czytelnikom i wyszukiwarce, że jest aktualny. Wzbudza zaufanie do dokładności twoich informacji.

🔥 Zalecana:  Jak zarobić 300 $ dziennie – 14 najlepszych metod, które działają!

11: Unikaj zbyt wielu reklam i wezwań do działania

Istotnym aspektem SEO jest to, że zbyt wiele reklam na stronie może zaszkodzić wydajności Twojej witryny. Google nakładał za to dość surowe kary, ale wydaje się, że ostatnio spadły, sądząc po tym, jak niektóre strony internetowe (MediaWiki jest tutaj dużym przestępcą) mogą być po prostu całkowicie pokryte reklamami i nadal plasować się.

Zbyt wiele reklam to także problem z dostępnością i komfortem użytkownika, więc minimalizowanie ich jest zawsze dobrym pomysłem. Ta moderacja dotyczy również twoich wezwań do działania, chociaż niektóre wezwania do działania mogą nadal działać dobrze, o ile są gustowne.

12: Przyklej nawigację do pozycji przewijania użytkownika

Dla niektórych z Was może to być trochę kontrowersyjne. Ogólnie wolę pasek nawigacyjny, który przykleja się do górnej części ekranu i przewija się wraz z użytkownikiem. Przyklejona funkcjonalność pomaga zapewnić, że dostęp do nawigacji jest zawsze dostępny i zmniejsza szanse, że użytkownicy opuszczą stronę, ponieważ w przeciwnym razie musieliby szukać i znajdować coś innego do kliknięcia.

Zastrzeżenie jest takie, że nawigacja nie powinna przeszkadzać. Widziałem witryny, w których pasek nawigacyjny zajmuje jedną trzecią powierzchni ekranu na mniejszym ekranie laptopa! To złe wrażenia użytkownika, ponieważ niektórzy użytkownicy będą mieli trudności z odczytaniem treści (szczególnie ci z mniejszymi ekranami telefonów).

13: Otwórz linki w nowych kartach

Do pewnego stopnia można to zastąpić ustawieniami przeglądarki użytkownika. Powinieneś jednak ustawić domyślne zachowanie linków na swojej stronie – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – jako „otwarte w nowej karcie/oknie”. W ten sposób użytkownicy mogą kliknąć Twoje linki, aby przeczytać więcej, ale nie tracą przy tym swojego miejsca w Twojej witrynie. Istnieją nawet wtyczki, które mogą automatycznie dodawać tę funkcję do linków zewnętrznych.

Pomaga zapobiegać klikaniu i po prostu nigdy nie wracaniu do Twojej strony, co za każdym razem kosztuje czytelnika.

14: Skoncentruj się na podstawowych wskaźnikach internetowych

Google Core Web Vitals to seria wskaźników, które mierzą głównie początkowe obciążenie. Niektóre drobne irytacje, których doświadczasz w Internecie, takie jak wyskakujące całe przesunięcie strony z leniwie załadowanym obrazem, są ich częścią.

Przeskakiwanie treści nie wygląda dobrze, więc Google kodyfikuje dobre zachowanie i pomaga wymyślić, jak to naprawić. Zrób to dla dobra wszystkich korzystających z Twojej strony na czymkolwiek mniejszym niż połączenie światłowodowe obok Twojego serwera.

15: Unikaj nieczytelnych lub nieindeksowalnych elementów

Ten trend jest teraz znacznie mniej powszechny niż kiedyś. Mimo to ludzie projektowali elementy witryny w taki sposób, aby w przeszłości nie można ich było łatwo zindeksować — na przykład umieszczanie krytycznego tekstu witryny na obrazach (np. tworzenie przycisków nawigacyjnych jako obrazów zamiast tekstu) lub generowanie treści na żywo za pomocą skryptu .

Obie są trudne do indeksowania na różne sposoby i utrudniają korzystanie z witryny, jeśli coś pójdzie nie tak. Ktoś, kto ma wyłączoną obsługę JavaScript lub nieprawidłowo ładuje obrazy, nie będzie mógł korzystać z Twojej witryny.

16: Minifikuj skrypty i CSS

Im większe są twoje skrypty, tym dłużej trwa ich renderowanie i ogólnie, tym bardziej znaczący jest ich wpływ na witrynę. Czasami jest to w porządku, ale innym razem jest to szkodliwe dla wygody użytkownika.

Ogólnie zalecam uruchamianie skryptów i CSS za pomocą apletu minifikacji, aby je zmiażdżyć i uczynić o wiele mniejszymi. Może to być tylko kilka kilobajtów zapisanego rozmiaru pliku, ale czasami może to wystarczyć w przypadku witryn mobilnych.

Pamiętaj, że nie wszyscy odwiedzający Twoją witrynę będą pobierać w obszarach 5G UWB z 5 paskami usługi; Twoja witryna musi zakładać, że niektórzy użytkownicy będą mieli słabą obsługę i że Twoja witryna inteligentnie ładuje zasoby. To trudne, ale tak działa optymalizacja mobilna.

17: Wyróżnij linki

Czy kiedykolwiek odwiedziłeś witrynę, w której linki są sformatowane tak, aby miały ten sam kolor co tekst, a linki albo nie wyróżniają się, albo wyróżniają się tylko po najechaniu na nie kursorem? Ta praktyka jest faux pas użyteczności i utrudnia poruszanie się po niej osobom, które zgodnie z prawem chcą korzystać z Twojej witryny.

🔥 Zalecana:  20 najlepszych gier, które natychmiast płacą gotówką (przewodnik 2023!)

Spraw, aby Twoje linki wyróżniały się, odróżniając od reszty tekstu. Ogólnie wolę inny kolor i podkreślenie i nie zawracam sobie głowy fantazyjnymi animacjami.

Niektórzy specjaliści od SEO twierdzą, że niebieskie linki są lepsze dla SEO i wygody użytkownika witryny. Mimo wszystko, linki są niebieskie od początku istnienia internetu; mogą być bardziej rozpoznawalne jako linki do użytkowników.

18: Użyj dużo formatowania, aby podzielić informacje

Formatowanie tekstu to jedna z największych rzeczy, które możesz zrobić, aby ulepszyć swoje treści internetowe. Podziel dłuższe akapity na mniejsze części. Użyj pogrubienia, podkreślenia i kursywy, aby podkreślić punkty i informacje. Podsumuj za pomocą wypunktowań i list numerowanych. Użyj cytatów i małych ikon, aby dodać wartość.

To świetny sposób na znaczne ułatwienie korzystania z wysokiej jakości treści. Może również pomóc wyróżnić słowa kluczowe do indeksacji Google, chociaż nie potrzebują one pomocy.

19: Popraw szybkość strony we wszystkich dziedzinach

Szybkość witryny jest obecnie jednym z najważniejszych czynników użyteczności witryny. Rozpiętość uwagi jest na najniższym poziomie w historii, a ludzie nie mają cierpliwości czekać na witrynę, zwłaszcza jeśli znajdują się w obszarze o niestabilnym zasięgu internetowym, a ich telefony wolno ładują zawartość. Dziesięć lat temu ludzie mogli czekać 10 sekund na załadowanie witryny, ale dzięki światłowodowemu internetowi i szybkim pakietom danych mobilnych założą, że Twoja witryna jest zepsuta i opuszczą ją.

Statystyki PageSpeed nie tylko mierzy czas ładowania strony, ale także mierzy szybkość ładowania poszczególnych zasobów i szybkość ładowania witryny. Jeśli jeszcze nie sprawdziłeś swojego wyniku lub nie zoptymalizowałeś swojej witryny, aby osiągnąć wysoki wynik 90 na urządzeniach mobilnych, gorąco polecam rozpoczęcie tego procesu.

Skrócenie czasu wczytywania witryny pomaga zapewnić dostęp do informacji jak największej liczbie osób, a nawet możesz zobaczyć zwiększyć współczynnik konwersji.

Google nie chce dostarczać swoim użytkownikom powolnych witryn. Powolne strony internetowe nie tylko sprawiają, że Twoja witryna wygląda źle; to też sprawia, że ​​wyglądają źle.

20: Okresowo aktualizuj swój interfejs użytkownika

Rzeczy się zmieniają. Standardy ewoluują, preferencje ewoluują, a prawa i przepisy się rozwijają. Z biegiem czasu to, co kiedyś było dobre, standardowe projekty branżowe wyglądają na przestarzałe lub nie są już zgodne z nowoczesną wrażliwością projektową.

Polecam dwie rzeczy.

  • Najpierw skonfiguruj proces, w którym możesz zbierać opinie od użytkowników, niezależnie od tego, czy są to okazjonalne ankiety, czy tylko pasywny formularz opinii. Weź pod uwagę opinie użytkowników, gdy zmienią się ich preferencje.
  • Po drugie, co najmniej raz w roku przeprowadzaj audyt doświadczenia użytkownika. Ten audyt może zidentyfikować potencjalne problemy i pracować nad ich rozwiązaniem.

Optymalizacja ogólnego projektu UX może nie być bezpośrednim czynnikiem SEO, ale jest ściśle powiązana, a każda korzyść dla odbiorców jest korzyścią dla Twojej marki.

Nie ma lepszego czasu niż obecny, aby zacząć!